حمایت هفت زندانی سیاسی از پیشنهاد میرحسین موسوی برای «گذار مسالمت‌آمیز»

بی بی سی: هفت نفر از زندانیان سیاسی در ایران با امضای بیانیه‌ای از پیشنهاد میرحسین موسوی برای برگزاری همه‌پرسی و تدوین قانون اساسی جدید برای «گذار مسالمت آمیز» ایران به یک ساختار سیاسی کاملا دموکراتیک حمایت کرده‌اند.

در این بیانیه، که نسخه‌ای از آن به بی‌بی‌سی فارسی رسیده است، زندانیان سیاسی گفته‌اند که «تنها راه خروج بن‌بست، تسلیم شدن حاکمیت به حق تعیین سرنوشت مردم توسط خود آنان است».

مصطفی تاجزاده، فائزه هاشمی، سعید مدنی، امیرسالار داوودی، مهدی محمودیان، مصطفی نیلی و حسین رزاق این نامه را امضا کرده‌اند.

بیانیه آنها یک روز پس از آن منتشر می‌شود که میرحسین موسوی، از رهبران جنبش سبز، در پیامی از حبس خانگی خواهان تدوین یک قانون اساسی جدید شد.

آقای موسوی گفت شعار «اجرای بدون تنازل قانون اساسی» دیگر موضوعیت ندارد. این شعاری بود که او در سال ۱۳۸۸ و پس از اعتراضات جنبش سبز بر آن پایفشاری می‌کرد.

گروهی از اصلاح‌طلبان در دو دهه گذشته از این سیاست دفاع می‌کردند که از ظرفیت‌های قانونی در چهارچوب جمهوری اسلامی برای بهبود اوضاع استفاده شود، اما در سال‌های گذشته و به ویژه پس از کشتار معترضان در اعتراضات آبان ۱۳۹۸، بخش بزرگی از بدنه اصلاح‌طلبان دیگر جمهوری اسلامی را اصلاح‌پذیر نمی‌داند.

هفت زندانی سیاسی که از بیانیه میرحسین موسوی حمایت کرده‌اند می‌گویند: «ملت ایران از انقلاب مشروطه در یکصد و پانزده سال پیش تا انقلاب ۵۷ در چهل و پنج سال پیش، تلاش کردند تا به اتکای حق تعیین سرنوشت، استبداد را مهار و حکمرانان را به حاکمیت قانون عادلانه وادار کنند.»

آنها افزوده‌اند که در شرایط کنونی نیز به یک «تحول بنیادین» نیاز است.

آنها گفته‌اند مسیر اصلی تحولی که باید در ایران رقم بخورد با شعار «زن، زندگی، آزادی» روشن شده است.

آنها گفته‌اند از پیشنهاد میرحسین موسوی برای «برگزاری همه‌پرسی آزاد و سالم» درباره ضرورت تدوین قانون اساسی جدید، تشکیل مجلس موسسان در «انتخاباتی آزاد و منصفانه» و «استقرار نظامی مبتنی بر حاکمیت قانون» با همه‌پرسی درباره قانون اساسی جدید حمایت می‌کنند.

این هفت زندانی می‌گویند همه تلاش خود را « برای پیشبرد این برنامه و گذار مسالمت‌آمیز و خشونت‌پرهیز به ساختار کاملا دموکراتیک و ایرانی توسعه‌یافته» به کار خواهند گرفت.
+21
رأی دهید
-151

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  مسالمت آمیز. حکایت شترو خوابو قشر خاکستریو بقیه ماجرا.
  1
  77
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک

  تکرار تاریخ.در اواخر حکومت پهلوی عده ای همین تقاضا را کردند ولی در آن زمان‌ به هیچ وجه‌ از طرف حکومت،و از طرف مردم هم خیلی پذیرفته نشد.بعد از مدتی حکومت این تقاضا را قبول کرد و با سرعت به سمت دموکراسی رفت اما موتور انقلاب دیگر سرعت گرفته بود.کنجکاوم عاقبت این پیشنهاد را ببینم که به احتمال زیاد تکرار همان واقعه خواهد بود.
  4
  69
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  malek khorshid - روتردام، هلند

  شاهزاده که همه اینها رو هزار بار گفته در سخنانش، پس چرا از ایشان حمایت نمیکنند؟ این افراد پر از عقده و کینه هستند نسبت به خاندان پهلوی. در ضمن آقای موسوی، میمردی اینها را سال ۸۸ میگفتی و در اون روز تظاهرات سه میلیونی در تهران، کار را تموم میکردی؟!!!!!!
  13
  92
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  همه این هفت نفر بعلاوه خود میرسگی از جیره خواران طویله رهبری هستند و زمانی در مقابل خمینی گوربگور شده موس موس میکردند الان تحت الفاظ مترقی میخواهد مردم را فریب میدهند زمانی خمینی گوربگوری هم از این شعارها داد و ملت فریب خوردند مثلا زنان در انتخاب پوشش آزاد هستند اما وقتی میخشان را توی طویله کوباندند نظرشان عوض شد و حجاب را برای بانوان اجباری کردند خلاصه فریب این مارهای هفت خط را نخورین هر رژیمی بدون اسلام (بدون مذهب در کلیت)و بدون کمونیست قبول است ولی از همه جالبتر اینکه این شعارهای فریبکارانه دمکراتیک موسگی و دیگر هفت خط هاش دوباره توسط آفت الله بی بی سی باز پخش میشه
  12
  95
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران

  خامنه‌ای بلایی بر سر روحانیت شیعه بیاره که چیزی ازش باقی نمونه‌. این آدم و فرهنگ حسادت و لجبازییش در در حدیه که با اطلاعات مختصر من از تاریخ خیلی آدم شبیه کم داشته (ما حتی حکمران شیزوفرنی هم داشتیم) بدون دشمنی میگم این آدم اگر بدونه چیزی دخل خودش رو هم میاره ولی لج مردم رو حتما در میاره قطعا میزاره دخل خودش بیاد. بنظر من هیچ راه گذاری وجود نداره چون علاوه بر خودش یک عده اوباش هم بوجود آورده که دقیقا دی ان ای فکری خودش رو دارند. شما به اعتراضات نگاه کنید اگرضرب و جرح از روی ایدولوژی باشه معمولا شخص درجا میکشه و احساس داره کارش از نظر اخلاقی فضیلته اما بیشتر صدمات با لذت کمبود حسادت و عقده بود. انگار ضارب از درد کشیدن مجروح در آینده احساس شادی میکنه این همون دردیه که خامنه ای بعلت معلولیت به جامعه تزریق میکنه افرادش هم از همین گروه بر آمده‌اند. به طالبان و داعش نگاه کنید درجا می‌کشند اما اینها از گرفتن آنچه شما را خوش میکند شاد می‌شوند. اینها عافت و بیماری اجتماعیند اینها تنها یک فرقه مذهبی نیستند باید از ریشه خشک و درمان شوند
  17
  62
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  اولاً که این حکومت خودکامه و جنایتکار هیچگاه زیر بار چنین پیشنهادی نخواهد رفت ! دوماً در صورت قبول این پیشنهاد ، تکلیف بیش از چهار دهه غارت و فساد و جنایتی که میرحسین هم درش دخیل بوده چه میشه !!؟ یعنی اگر ایران در مسیر دموکراسی و انتخابات آزاد و یک حکومت مردم سالار و یک جامعه سکولار قدم بگذاره و این مافیای غارتگر حکومتی و جنایتکارانی که تا به امروز دستشان تا مفرق بخون مردم خصوصاً جوانان آغشته هست ، مصون از به پای میز عدالت آورده شدن و عدم مجازات بخاطر خیانت‌ها و جنایتهائیکه مرتکب شده اند !!!؟ زهی خیال باطل !! اینها همه باید تقاص خیانت‌ها و جنایاتشون رو بدهند ، حتی این پیرمرد لب گور هم .
  5
  52
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  romano - تهران، ایران
  یعنی چه که دو پهلو حرف میزنی بهر حال نظر من اینه اسلام را باید به خلاء ریخت و سیفون کشید چه سنی چه شیعه و چه دیگر مذاهب فرقی باهم ندارند اتفاقا خامنه ای مفعول شیعه را پرو بال داد
  9
  51
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  چرا باید حرف شما را قبول کرد. ۸ سال روحانی. ۸ سال خاتمی. ۸ سال رفسنجانی نصف حساب می‌‌کنم. نه اینطرفی نه انطرفی. شما چیزی نزدیک ۲۰ سال حکومت را در دست داشتید. حتی کمونیست‌ها و ۵۷ اتی هم از شما حمایت کردند. حریف یک تریاکی روزنامه کیهان نشدید.چرا فکر می‌‌کنید اینبار چیز دیگری است؟ بهانه می‌‌آوردید. ما هیچ کاره بودیم .هیچکاره ؟ ۶۰ میلیون پشت سر شما بودند. بزرگترین کلان دزدی‌ها در زمان شما بود. گیرم همین امروز شیخ ننگ بگوید باشد قبول انتخابات آزاد. فکر می‌‌کنید مافیا سپاه و کاست آخوند به همین راحتی از منافع پولی‌ خود گذشت می‌‌کند ؟ و شما قادر هستید از میان ولایت وقاحت یک جمهوری بیرون کشید ؟ ۲۰ سال تجربه کم است؟ اگر راست می‌‌گوهید. این گوی و این میدان. روک و راست بگید. ولایت وقاحت ننگ است. همه با هم وکیل هم که داریم برای گذر. ۲۰ سال چپ .راست. ملی‌ مذهبی. اصلاح طلب .کمونیست. سوسیالسیت، مصدقی به شما وکالت دادند. نتیجه آن چه بود؟ فکر نمی‌‌کنید نوبتی هم که باشد نوبت دیگران است.تلاش خود را بکنند؟ یا ترس بر داشته و به قول ممودی اون ممه را لو لو برد
  3
  47
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  اون زندانییهایی که از این پفیوز حمایت کردند باید مثل خوک اویزانسذون کنند، اونا مخبرهای اطلاعات بین زندانیها هستند نه زندانی.
  9
  46
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران
  حالا اگه این پیشنهادو رضا پهلوی داده بود میگفتن داره تفرقه میندازه . مردم ظاهرا به همین جکومت نکبت و تو سری خوردن عادت کردن . نمونه اش همین ائتلاف مخالفین و طرفدارای نظام در همین جا که شروع به منفی دادن میکنن . مرگ بر خامنه ای مفعول .
  35
  42
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zavareh - رودسر، ایران
  بالاخره این مردک بی شرم را از سرکه درش آوردند تا با این ترفند برای بقای خودشان مدتی زمان بخرند و این نمایشگر این است که حکومت در ضعف ترین موضع خودش در طی سالها بسر می برد. نبایستی ثانیه ای به این حکومت برای تجدید قوا فرصت داد. خیابانها بایستی هر چه زودتر دوباره به تصرف مردم در آیند.
  40
  53
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zavareh - رودسر، ایران
  تردید ندارم که این ماجرا نیز یکی دیگر از ترفندهایی است که مستقیما از اتاق فکر سیدعلی مفعول برای به انحراف کشیدن اذهان مردم به ستوه آمده و انقلابی میهنمان بیرون آمده تا با این نیرنگ هم زمانی برای بقای ننگین و هم تجدید قوای سرکوبگرانشان بدست آورند.
  18
  20
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  tabarzinn - اوپسالا، سوئد
  همه خر مسلمون‌ها و سرخورده‌ها از سید علی خامنه‌ای و جمهوری اسلامی دارن جمع میشن دورِ موسوی ، تشکیل هسته میدن ، به زودی شروع می‌کنن به شلوغ کردن و صلوات فرستادن . خراب کاری می‌کنن ، به اینها احتیاجی نیست . بهترِ از صف بیرون واسن .
  4
  20
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  varied - ریزه، ترکیه
  حالا خوبه که تو‌ترکیه زندگی میکنی ، گرامی شوربختانه اسلام یک میلیارد مرید داره ، ، بحث توالت و سیفون بزنی تو همین ترکیه از زبانت بلا نسبت کباب ترکی درست می‌کنند . به باور من اسلام را باید بی دندان کرد ، یعنی جایگاهش را از سیاست جدا کرد ، هر کسی به مرام خویش ،
  3
  9
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  mitra55 - تهران ، ایران
  هم اونا که امضا کردن هم این مردک مفنگی تریاکی همه با هم هم گ... زیاد خوردن و هم غلط اضافه.
  12
  19
  یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  حمایت یعنی بیشتر زندان بمون، باز یه استراژی باشه حرفی نیست، ولی این فقط زندانی شدن و کشته شدنه، یه نوع پوچیه. ۴۰ساله همینه داستانتون، هی ثبت نام کنیدماشین قراضه های سایپاایران خودرو تاخونه توی ترکیه وخارج و هزار چیز دیگه، و هی بیانیه و حمایت ووکالت تا مرز شهادت
  1
  0
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.