۴ فوریه روز جهانی سرطان - تصویری

دویچه وله: چهارم فوریه، روز جهانی سرطان، از سال ۲۰۰۶ به همت سازمان جهانی سرطان و سازمان بهداشت جهانی پایه گذاری شد. در این روز تازه ترین پژوهشها پیرامون پیشگیری و درمان این بیماری در محور مباحث علم پزشکی قرار می گیرد.
 
سازمان بهداشت جهانی آماری را منتشر کرده که نشان می‌دهد بر شمار بیماران سرطانی دائما افزوده می‌شود. در سال ۲۰۱۸ عده کسانی که در بدنشان بیماری سرطان کشف شد ۱۸ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر بود. بیشترین قربانیان این بیماری مبتلایان به سرطان ریه، روده و معده، کبد و پستان بوده‌اند. یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در جهان بر اثر سرطان ریه مرد‌ه‌اند. سرطان روده ۸۸۱ هزار قربانی، معده ۷۸۳ هزار، کبد ۷۸۲ هزار و پستان ۶۲۷ هزار قربانی گرفته است.

اما سرطان چیست؟ نقطه آغاز سرطان تکثیر غیر طبیعی سلول‌های بدن است. این سلول‌های غیر طبیعی به سرعت رشد می‌کنند و سلول‌های سالم را از بین می‌برند. سرطان در هر انسان به گونه‌ای دیگر بروز می‌کند، علل بروز آن نیز بسیار مختلف است و علم پزشکی تا کنون نتوانسته جوابی قطعی برای آن پیدا کند.
چهارم فوریه روز جهانی سرطان است
سیگاری ها حواس شان را جمع کنندسیگار نکشید. از تنباکوی جویدنی یا استنشاق توتون پرهیز کنید. در محیطی عاری از دود سیگار کار و زندگی کنید. زیرا تنفس غیر مستقیم دود سیگار از مهم ترین عوامل ابتلا به سرطان تشخیص داده شده است . پس از ترک سیگار احتمال ابتلای شما به سرطان کم و کمتر می شود. پس از پنج سال احتمال این که مبتلا به سرطان شوید ۵۰ درصد کاهش می یابد.
جلوی چاق شدن را بگیریدسعی کنید وزن طبیعی داشته باشید . نحوه محاسبه وزن طبیعی، تعیین «شاخص توده بدنی» یا BMI است : وزن بدن( به کیلوگرم) تقسیم بر مجذور قد(به متر) برای نمونه ۶۰ کیلوگرم تقسیم بر ۱.۶ متر به توان دو برابر است با ۲۳.۴ . محدوده سلامت وزنی رقم ۱۹ تا ۲۴.۹ است. تحقیقات جدید نشان می دهند که  اضافه وزن عامل ابتلا به انواع سرطان است.
فعالیت بدنی داشته باشیدهر روز فعالیت بدنی بالایی داشته باشید هر کس بیشتر مسیرها را پیاده طی می کند و ورزش را جزو برنامه روزانه خود قرار می دهد، تنها به شادابی بیشتر خود کمک نمی کند، بلکه از احتمال به سرطان نیز به شکل قابل توجهی می کاهد. بهتر است مثلا سه بار در هفته ۳۰ دقیقه بدوید تا این که دو بار دو ساعت . فعالیت بدنی روزانه نیز مهم است. پس به جای آسانسور، پله را انتخاب کنید.
تا می توانید از این میوه ها و سبیجات هوس انگیز میل کنیدتغذیه سالم را فراموش نکنید . پنج بار در روز میوه و سبزیجات ، انواع حبوبات و دانه های روغنی را در برنامه غذایی تان بگنجانید. تا می توانید از نوشیدن نوشابه هایی که شکر و کالری بالا دارند خودداری کنید. از مصرف گوشت فراوری شده بپرهیزید. گوشت قرمز و نمک زیاد را در برنامه غذایی تان کاهش دهید.
آنتی اکسیدان های خوشمزه و دشمن سرطانتحقیقات نشان می دهند که ویتامین سی، روی، سلنیوم و گنجاندن سبزیجاتی مانند مرکبات و بروکلی با خاصیت فیتوشیمیایی در برنامه غذایی به دفع سریع تر سمومی که می توانند سرطان زا باشندکمک می کنند. مواد فیتو شیمیایی دارای خواص محافظتی در برابر عوامل بیماری برای گیاهان هستند که همین عملکرد را در بدن انسان نیز دارند. این مواد هم چنین روند خودتخریبی سلول های سرطانی را شتاب می بخشند.
کمبود ویتامین دی را جدی بگیریددانشمندان دریافته اند که کمبود ویتامین دی می تواند به ابتلا به سرطان پیشرفته بویژه در سینه و پروستات و متاستاز به سایر ارگان های بدن کمک کند. منشاء ویتامین دی برای بدن نور خورشید است . اما این ویتامین در مواد غذایی مانند گوشت مرغ،ماهی و قارچ هم یافت می شود.
نوشیدن الکل را بگذارید برای مهمانیاشکالی ندارد اگر گاهی بخواهید دمی به خمره بزنید ولی سعی کنید مصرف الکل را پایین نگهدارید، فرقی نمی کند شراب یا آبجو یا عرق. انجمن تغذیه آلمان به زنان تنها ۱۰ گرم و به مردان ۲۰ گرم الکل در روز را توصیه میکند. ۱۰ گرم الکل معادل یک لیوان شراب یا آبجو یا یک پیک عرق است.
برنزه شوید اما بی خطرکمی نور خورشید به شما ضرری نمی زند و نباید از آن پرهیز کنید اما تاجایی که می توانید از گرفتن حمام آفتاب بپرهیزید. بخصوص کودکان را در معرض تابش نور خورشید برای مدتی طولانی قرار ندهید. حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب عامل مهمی در ابتلا به سرطان پوست است.
چک آپ را به فردا موکول نکنیدتشخیص زودهنگام سرطان یکی از مهم ترین عوامل برای درمان موثر این بیماری و زنده مانده است. آزمایش به موقع حتی می تواند مراحل پیش از سرطان را تشخیص دهد و به درمان آن بپردازد به نحوی که سرطان اصلا مجال بروز پیدا نکند. هرچه زودتر سرطان تشخیص داده شود، بیشتر شانس درمان آن هست.
خودتان پزشک خود باشیددر آلمان برای زنان ۵۰ تا ۶۹ ساله آزمایش ماموگرافی رایگان است و هر دو سال یک بار انجام می شود اما پزشکان به زنان توصیه می کنند تنها به آزمایش های دوساله برای تشخیص سرطان پستان اکتفا نکنند بلکه خود نیز نسبت به ایجاد توده سخت در پستان ها حساس باشند. شیر دادن از میزان ابتلا به سرطان پستان کم می کند واستفاده از هورمون برای مقابله با عوارض دوران یائسگی احتمال ابتلا به سرطان پستان را بالا می برد.
سرطان می تواند منشاء ویروسی داشته باشدبعضی ویروس ها ، کرم ها و باکتری ها می توانند از عوامل کمک به ابتلا به سرطان باشند. بیماری هپاتیت ب مزمن یکی از عوامل کمک کننده به سرطان کبد است. به همین دلیل پزشکان واکسینه کردن بزرگسالان و حتی کودکان در مقابل این بیماری را توصیه می کنند.
+14
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  Afshin Namvar - تبریز، ایران
  استرس و اظطرب دو عامل اصل شروع سرطان در انسان هاست استرس و اظطرابون رو کمکنید
  1
  9
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.