اخراج عضو دموکرات و مسلمان کنگره از کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان

صدای آمریکا: با رای گیری روز پنجشنبه، اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان رای به اخراج ایلهان عمر عضو دموکرات و مسلمان مجلس نمایندگان از کمیته روابط خارجی این مجلس دادند.

این رای‌گیری با ۲۱۸ رای موافق در برابر ۲۱۱ رای مخالف به تصویب رسید. هرچند خانم عمر از عضویت در کمیته روابط خارجی اخراج شد اما او همچنان عضو کنگره است و در دیگر کمیته ها عضویت خواهد داشت.

جمهوریخواهان فعالی که اخراج او را خواستار شده بودند، می‌گویند ایلهان عمر به خاطر مواضع «ضد اسرائیلی و یهودستیزانه» صلاحیت عضویت در کمیته روابط خارجی را ندارد. در مقابل، دموکرات‌ها می‌گویند این تصمیم جمهوری‌خواهان، «انتقام جویی سیاسی» است.

خانم عمر در یک سخنرانی در صحن مجلس نمایندگان گفت اقدام جمهوریخواهان او را از انتقاداتش باز نخواهد داشت بلکه صدای او بلندتر خواهد شد.

به نظر می‌رسد کوین مک‌کارتی رئیس جدید مجلس نمایندگان سعی دارد در اولین‌گام‌ها، نظر حامیانش را جلب کند. دوره جدید مجلس نمایندگان چند هفته پیش آغاز شد و آقای مک‌کارتی کار سختی برای کسب آرای لازم از سوی هم حزبی‌هایش داشت. او وعده داده بود که در صورت ریاست بر مجلس نمایندگان× برخی از دموکرات‌ها را از کمیته‌های حساس اخراج کند.
قانونگذار ۴۱ ساله دموکرات و مسلمان
ایلهان عمر ۴۱ ساله، متولد یک خانواده مسلمان در سومالی است. او در سال ۱۹۹۰ در جریان جنگ‌های داخلی سومالی از این کشور مهاجرت کرد و پیش از مهاجرت به آمریکا مدت چهار سال در یک اردوگاه پناهندگان در کنیا زندگی کرد.

او در سال ۲۰۱۸ توانست از ایالت مینه‌سوتا عضو مجلس نمایندگان آمریکا شود. او در انتخابات ۲۰۲۰ و ۲۰۲۲ توانست کرسی خود را حفظ کند.
مواضع ضد اسرائیلی
ایلهان عمر به مواضع ضد اسرائیلی مشهور است. او یکبار قبل از نمایندگی در سال ۲۰۱۴ گفته بود که اسرائیل جهان را «هیپنوتیزم» کرده است و مردم باید چشم‌شان را بر روی «خطاهای اسرائیل» باز کنند. او بعد از نمایندگی هم به انتقاد از اسرائیل ادامه داد اما گاهی هم مجبور شد به خاطر اظهاراتش عذرخواهی کند. او یکبار به خاطر اظهاراتی که به کلیشه رایج درباره ارتباط یهودیان با ثروت‌اندوزی اشاره داشت، مجبور به عذرخواهی شد.

او یکبار هم در سال ۲۰۱۹ بابت سخنانش درباره حمایت آمریکا از اسرائیل عذرخواهی کرد. او گفته بود که دلیل اصلی حمایت آمریکا از اسرائیل، پول است. همان زمان نانسی پلوسی رئیس وقت مجلس نمایندگان این اظهارات ایلهان عمر را «یهودستیزانه» دانست و گفت این اظهارات عمر یادآور کلیشه‌های تعصب‌آمیز درباره استفاده یهودیان از پول برای اعمال نفوذ است.

ایلهان عمر با وجود انتقاد از اسرائیل در برخی طرح‌ها مربوط به همکاری آمریکا و اسرائیل پیشقدم بوده است. از جمله امضاکنندگان اصلی طرحی درباره اتحاد امنیتی آمریکا و اسرائیل بود اما خودش گفته بود که پیشنهاد چنین طرحی، نافی مواضع انتقادی او به اسرائیل نیست.
اخراج از کمیته، اقدامی سابقه‌دار
اخراج یک عضو مجلس نمایندگان از یک کمیته مجلس نمایندگان پدیده رایجی نیست اما در آمریکا سابقه دارد. همین چند سال پیش هم مورد مشابهی توسط اکثریت دموکرات صورت گرفت. در سال ۲۰۲۱ مارجوری تیلور گرین عضو تازه راه یافته مجلس نمایندگان آمریکا با رای اکثریت دموکرات از حضور در کمیته‌های آموزش و بودجه اخراج شد.
هرچند خانم تیلور گرین هم به اظهارات یهودستیزانه متهم شده بود اما دلیل دموکرات‌ها برای اخراج او، حمایتش از تئوری های بی‌پایه توطئه و خشونت علیه دمکرات ها بود. حتی مک‌کانل رهبر جمهوریخواهان در سنا، اظهارات تیلور گرین را به سرطان تشبیه کرد. در آن رای گیری ۱۱ جمهوریخواه نیز به دموکرات‌ها پیوستند و رای به اخراج خانم تیلور گرین دادند.
+128
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  اسرائیل یک آپارتایده. کشورهای زیادی سابقه سیاهی در تبعیض و نژاد پرستی دارند ولی در جایی تصمیم گرفتند درستش کنند الا اسرائیل ۶ میلیونی. چرا مهمه در موردش حرف زد؟ جواب سادست حقوق انسانها در ایران ایرلند اسرائیل آفریقای جنوبی کره شمالی یونیورساله نمیشه در ایران به اسم مذهب اسلام روش سرپوش گذاشت و توی اسرائیل هم نمیشه به اسم یهودیت همینکار رو کرد همه انواعی از تبعیض انسانها بر اساس پشت زمینه مذهبی و فکری و نژادی است و اتفاقا باید برای حفظ ارزشهای انسانی در مقابل این اشکال مختلف تبعیض ایستاد. AIPAC میتوانید برید تویترشون ببنید بدون هیچ خجالتی میگه ۹۵ درصد نماینده‌هایی که ما پشتیبانی مالی میکنیم در سنا مینشینند. آمریکا کشور بزرگیه هم از بعد فرهنگ و هم اقتصادی فروپاشی اون فروپاشی جهانیه من نمیتونم چشمم رو روی حقایق ببندم مردم آمریکا تعداد زیادیشون آزاده هستند درست ولی من چرا باید از یک نماینده فاسد که با پول یک ارگان خارجی میاد رو کار حمایت اخلاقی کنم اینکار چه فرقی با حمایت از ج ا سفاک میکنه؟ آدم برای حمایت از حق و ارزش به اخلاق و انسانیت نیاز به ایدئولوژی خاصی نداره بنی آدم اعضای یک پیکرند
  28
  12
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  این مسلمون افراطی احمق اصلا نباید انتخاب میشد.
  12
  62
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  romano - تهران، ایران
  عجب کامنتی با رسانتیمان خالص! کاربر گرامی، اسرائیل با حدود ۱۰درصد جمعیت عرب (اکثرن فلسطینی) که با حق رأی نماینده در کنگره اسرائیل دارند و برای شرکت در دولت ائتلافی چپ مورد سوال واقع می‌شوند، تنها کشور دموکراتیک خاورمیانه است!
  3
  27
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان

  مشکل آزادی بیان نیست، مشکل ضدونقیض‌گویی نه تنها در گفتار بلکه در رفتار امثال ‎"ایلهان عمر" است! فرار از حکومتهای اسلامی در دشمنی با غرب و اسرائیل، فرار از زن‌ستیزی اسلامی به جوامع متمدن با اعتراض و نالیدن به اینکه چرا شما جوامع مترقی با زن‌ستیزی با کینه‌توزی بر علیه اسرائیل مخالفید😤 خانم ‎ایلهان عمر تو آمریکای شیطانی چکار میکنه؟!🤦🏻‍♂️😖🤦🏻‍♀️ او البته کاسه‌لیس نیست بره آمریکا کاسه‌لیسی!😬 دنیایی دارن مسلمونها با ضدونقیض‌گویی!
  0
  27
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  من نمیدانم دلیل تکرار شما بدون آمارعلمی چیست؟ این سایت قطعا ایراد دارد که در دنیای آزاد اطلاعات نمیتوانید دوتا لینک و مرجع بگذارید. یک اسرائیل ۳۰ درصد جمعیتش غیر یهود هستند شما غلط می گویبد. در ایران هم برای نمایش اقلیت‌ها کرسی دارند دموکراسی است؟ عربها در ساختار کنست وزنه تعادل دولتهای با اقلیت آرای اسرائیل هستند و بسیار فاسد تنها در سال گذشته ۳ دولت تشکیل و مسقوط شده (عجب دموکراسی).بیشتر از ۱۳۱ قطعنامه علیه اسرائیل و حقوق بشر صادر شده. بیش از دو میلیون انسان در وضعیتی مانند گتوی یهودیان برای ۷۰ سال زندگی میکنند. از بنکسی تا راجر رابرتز تا پاپ تا خود آمریکا و انگلیس اینرا حداقل محکوم کرده‌اند. آیا ضدیتتان علیه ۱.۲ میلیارد انسان با چسبیدن به یکی دیگر از ادیان ابراهیمی دموکراسی است؟ اینرا دقیقا بر چه مبنا میگویید خیلی از کشورها انتخابات دارند و روزنامه دارند و اسرائیل با ۶ میلیون جمعیت یهود رنک Civil Liberties ۴۲ و Political Rights ۳۴ واقعا شق القمر کرده. اخراج عضو دموکرات یعنی عدم تحمل حتی یک صدای مخالف. اسرائیل یک رژیم آپارتاید است اینرا سازمان ملل میگوید آمار میگوید نه احساسات ایرانی
  1
  5
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  لائیر - تل اویو، اسرائیل
  با درود فراوان. امیدوارم که انسانها از پدیده شوم دین و نگاه کردن به جهان از دریچه دین آزاد شوند و به انسانها، حیوانات و جهان همچون یک انسان آزاد و از دریچه انسانی نگاه کنند نه ماورایی و فرا زمینی. شاد و پیروز باشید.
  1
  7
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  romano - تهران، ایران
  من تو آلمان زندگی میکنم اگر هنوز متوجه نشدی؟! آمار با توجه به آزاد بودن رکن چهارم دموکراسی همانا مطبوعات دادپذیر و دانش‌پژوهانه است!. این آمار در اینترنت به زبان آلمانی نشون میده که حدود ۲۰درسد اسرائیل عرب هستند و درمیان آنان اکثریت مسلمان و اقلیت مسیحی، دروزی و غیرو. این اکثریت مسلمون رو من حدود ۱۰درسد نوشتم که از آمار بقول تو علمی بدور نیست. نتیجه از این قسمت اول کامنت من چیست؟! آمار تو غلط است با ۳۰درسد غیریهود، دومن با همون ۳۰ درسد و حق رأی و انتخاب و زندگی درمیان یهودیان بر ضد کامنت خودت نوشتی! میریم سر اصل مطلب که دموکراسی باشد! فرق بین دموکراسی و سیاست میدونی چیه؟!. "..."
  1
  6
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  romano - تهران، ایران
  ۲/ اینکه کشوری سیستم دموکراسی داراست و در برهه‌ای سیاست غلط پیاده شده دو مقوله متفاوتند! دو، دموکراسی فقط رای دادن نیست که از ج.ا. فاکت می‌آوری! دموکراسی در تعداد نمایندگان اقلیت خلاصه نشده! دموکراسی به فارسی معادل "مردم‌سالاری" ست درست ضدش در ایران "دین‌سالاری"! اگر جامعه‌ای پارلمانتیسمی اداره می‌شود اما سیاستش ایدئولوژیکی ست فاقد دموکراسی ست، اگر مطبوعات در آن آزاد نباشند فاقد دموکراسی ست و فاکتهای گوناگون حول محور مردم‌سالاری! اینکه در آلمان فاصله طبقاتی بسیار بالاست نشان‌دهنده سیاست در برهه‌ زمانی غلط است نه با نتیجه گیری غلط تو دموکراسی وجود ندارد. "..."
  1
  5
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  romano - تهران، ایران
  ۳/ در مورد فاصله‌ طبقاتی باید از سیاست‌های جهانی شدن نوشت از سیاست همه‌گیر "سرمایه‌داری نئولیبرالی" که هر سال این معضل را در دنیا بزرگتر می‌کند. این ربطی به یک کشور (مانند المان یا اسرائیل) و مردم‌سالاریش ندارد! موضوعات اصلی دموکراسی عبارتنداز: آزادی اجتماع، آزادی بیان، شهروندی، رضایت حکومت‌شوندگان، حق زندگی و حقوق اقلیت‌ها، آزادی مطبوعات که در جامعه اسرائیل جاری و ساری‌ست! ✌🏾کاربر گرامی، مشکل اسرائیل با فلسطینیان خارج از اسرائیل به دو علت اصلی ست یک، حکومت ننگین اسلامی با سیاست رسانتیمان دین‌سالاری و حماقتهای اکثر فلسطینیان که بعد از ۴۴سال همکاری با شیعیان ضد فلسطینی هنوز درنیافته‌اند "..."
  1
  5
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  romano - تهران، ایران
  ۴/ که ج.ا. در صدد امپراطوری شیعه است و وقعی به حق و حقوق فلسطینیان و حتا ایرانیان نمی‌دهد! اینکه این حماقت فلسطینی چطور سیاست منطقه را بر ضد اسرائیل و خود فلسطینیان و بنفع دین‌سالاری ج.ا. درآورده یک سوی ماجرای مسلمانان عقب‌افتاده است و از سوی دگر فرهنگ نسبیتی چپ‌ها در آمریکا و اروپا هستند که بر آتش این معضل بنزین می‌پاشند! مثالهای دگر در زمینه "فرهنگ نسبیتی" شکست تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران یا احترام به "زن‌ستیزی اسلام" در این دو منطقه است چون فرهنگ منحط اسلام باید محترم شمرده شود!
  1
  5
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  آلترناتیو - فرانکفورت، آلمان
  romano - تهران، ایران
  اولن ۱.۲ میلیارد نه، باز آمار غلط دادی بلکه بالای ۲ میلیارد مسلمان که از این تعداد حداکثر ۱۰۰ میلیون مسلمان رسمی با بجا آوردن اسلام واقعی و بقیه مسلمان اسمی هستند. مسلمان اسمی چیزی از اسلام نمی‌داند جز نماز و روزه و احیانن حاجی یا مشدی شدن! 🤦🏻‍♀️😵‍🤦🏻‍♂️ دومن چرا من با اسلام و نه با مسلمانان اسمی مخالفم؟! چون، اسلام در واقع یک انگل اجتماعی است به دلیل اینکه: "با آزادی در تضاد است"، "با مردمسالاری در تضاد است"، "با حقوق بشر در تضاد است"، "مروج تروریسم و اندیشه کشی و اختناق است"!😡 گرفتی؟!
  1
  6
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  بله دوست عزیز. توهین به نمادهای اسلامی و آتش زدن قرآن آزادی بیان است ولی هر گونه انتقاد از اسراییل و یهودیان غیر قابل قبول است
  2
  1
  شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.