پوتین: بعد از ۸۰ سال دوباره مقابل تانک‌های آلمانی قرار گرفتیم

آقای پوتین در این مراسم تاج گلی را در کنار بنای یادبود سربازان روسیه در جنگ جهانی دوم در بلندی‌های مامایوف کورگان گذاشتبی بی سی: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در مراسم یابود جنگ جهانی دوم که در شهر ولگوگراد - استالینگراد سابق - برگزار شد در سخنانی کنایه‌آمیز تحویل تانک‌های لئوپارد۲ آلمان به اوکراین را با حمله آلمان نازی به روسیه مقایسه کرد و گفت: «بعد از ۸۰ سال دوباره مقابل تانک‌های آلمانی قرار گرفته‌ایم».

آقای پوتین با تشبیه این دو واقعه گفت: «باورکردنی نیست اما حقیقت دارد».

آلمان یکی از چندین کشور غربی است که با ارسال تانک به اوکراین به این کشور در برابر حمله نظامی روسیه کمک کرده است.

این کمک‌های نظامی که اخیرا با ارسال تانک‌های لئوپارد۲ آلمان و تانک‌های آبرامز آمریکایی و همچنین چلنجر۲ بریتانیایی وارد فاز ادوات زرهی سنگین شده، حاصل حمله گسترده نظامی روسیه به خاک اوکراین است که تقریبا یک سال پیش - اواخر فوریه ۲۰۲۲ - آغاز شد.

ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه - دوم فوریه در ولگوگراد که نام جدید شهر قدیمی استالینگراد است - همچنین تلویحا اوکراین و کشورهای غربی را تهدید کرد که ممکن است در واکنش به ارسال تسلیحات سنگین غرب به اوکراین، مسکو به استفاده از سلاح‌های متعارف بسنده نکند.

رهبر ۷۰ ساله روسیه در اظهاراتی تهدیدآمیز گفت: «به نظر می‌رسد کسانی که به دنبال شکست روسیه در میدان نبرد هستند متوجه این نیستند که جنگ مدرن با روسیه بسیار متفاوت خواهد بود. ما تانک به مرزهایمان با آنها گسیل نکردیم اما آنها باید بدانند که ما توانایی پاسخگویی داریم و این توانایی محدود به استفاده از تسلیحات زرهی سنگین نیست».

ساعتی پس از این اظهارات دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، از اظهارنظر درباره گفته‌های پوتین و توضیح درباره منظور رهبر روسیه طفره رفت اما به خبرنگاران گفت: «از آنجا که بلوک غربی تسلیحات جدیدی به اوکراین ارسال کرده، روسیه هم برای پاسخگویی به استفاده بیشتر از پتانسیل‌های خود فکر خواهد کرد».

ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه در ولگوگراد به مناسبت یادبود نبرد معروف استالینگراد حضور یافته بود که طی آن ارتش روسیه توانست ۹۱ هزار نیروی آلمان نازی را اسیر کند و به این ترتیب با قطع نوار پیروزی‌های هیتلر و ارتش آلمان، زمینه‌ساز پیروزی متفین علیه متحدین در جنگ جهانی دوم شود.

در جریان نبرد تاریخی استالینگراد حدود یک میلیون نفر کشته شدند.

در طول یک سال گذشته کرملین و آقای پوتین متناوبا تلاش کرده‌اند تا به باور غلط جنگ علیه نازیسم در اوکراین دامن بزنند و دولت مستقر در کی‌یف را «نژادپرست و ناسیونالیست نازی» ترسیم کنند و جنگ فعلی را با نبرد علیه نازیسم در جریان جنگ جهانی دوم مقایسه کنند.

گفتمانی که آقای پوتین در جریان سخنرانی روز پنجشنبه خود در مزار یابود جان باختگان نبرد استالینگراد هم بر آن تاکید کرد.

او گفت: «اکنون، متاسفانه، ما یک بار دیگر شاهد این هستیم که ایدئولوژی نازیسم، در شکل و شمایل مدرن خود، و با مرامنامه جدید خود، دوباره مستقیما امنیت کشور ما را تهدید می‌کند».

«دوباره و دوباره ما باید پرخاشگری جمعی غرب را دفع کنیم».

آقای پوتین همزمان با این اظهارات و «باورنکردنی اما واقعیت» خواندن تهدید دوباره روسیه با تانک‌های آلمانی گفت مسکو برای تهدید هر کشوری علیه این کشور آماده است.

اظهارات تهدیدآمیز آقای پوتین تنها یک روز پس از آن ایراد می‌شود که اوکراین از آماده شدن حدود نیم میلیون نیروی روسی در مرزهای این کشور و احتمال یک حمله بزرگ از سوی مسکو در آستانه نخستین سالروز حمله این کشور به اوکراین - ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ - خبر داده بود.
+15
رأی دهید
-84

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  HosseinG - ژنو، سوییس

  مثل خر موندی تو گل نمیدونی چطوری بیرون بیای، پیر کریه
  18
  74
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  باکیت نباشه عمو پوتین، سرت سلامت. با چار تا بازوکا و دو تا آکورد ارگ استالین ترتیبشون دادست.
  70
  15
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  BrainWorm - لیون، فرانسه

  مرتیکه کلاش روسه خانم باز آدمکش نمیدونه چه غلطی بکنه باز هیزم هشتاد سال پیش رو باد میده. شما برو بره معشوغه ت از پول دزدی از مردم روسیه پالتو پوست بخر بچه نکبتت رو هم که تازه پس انداخته, معلومه که باید سره قدرت کذایی بمونی که مخارج املاک غصبی و کشتیهای تفریحی و زن بازیت دربیاد و هم اینکه کلکت رو خود مردم روسیه نکنن.
  17
  52
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ایرانِ سکولار بدون آخوند - زارچ، ایران

  ننه من غریبم در نیار بی شرفِ دیکتاتور
  19
  51
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  فاطی لات شدی ! فیلمهای لش و لاتها و کلاه مخملی و کافه ای زیاد دیده میکنی !!؟ فاطی از من میشنوی ، سبیل و ریشت رو نزن ، جون فاطی میره رو هیبتت !!
  6
  35
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  KTLIEBE - کاونتری، انگلستان

  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  این عمو پوتین شما همانی است که قران سوزی در سوئد را برنامه ریزی کرد. اگر ذره ای شرافت داشته باشی و ذره ای به چیزی که میگویی پایبند باشی (منظورم اعتقادواقعی به آن چیزی است که تو دین اسلام مینامی) نباید از این شخص حمایت کنی. البته میدانم که تو تنها یک جیره خور حکومتی هستی و هرچه که حکومت ...... فقط گفتم دفعه بعد....
  4
  29
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  بار اول را حق داری.بر منکرش لعنت. کاملا حق داشتید.در استالینگراد هم نشان دادید. بار دوم را ولی مثل چپی‌ها خودمان کلک مرغابی می‌‌زنی‌. و به اسم مبارزه با امپریالیست به خورد ما می‌‌دهی‌. من که فرقی بین حمله شما به اکراین و حمله هیتلر به لهستان نمی‌‌بینم .حالا که زیرش ۵ قلو زاهیده. ننه من غریبم در می‌‌آوری. ضمنا کلی‌ آرزو بسیجی‌ها سایبری این سایت را به باد دادی. همه شکم را صابون زده بودند که بعد از حمله دو هفته زن زلسنکی کنیز کدام یکی‌ شود. گر فراموش نکرده خیار حتا چاقو هم کشید .هیول ال ناس زن زلنسکی قسمت من است . و امروز ؟ لب و چونه آویزان. پای منبر و صابون و شیشه خرده به سبک حوزه
  2
  14
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  Afshin Namvar - تبریز، ایران
  این المان با اون المان فرق داره اون المان با ایدیولوژی میجنگید ولی این المان تنها یک مترسک بیروحی است که خودشو اجاره داده . عمو پوتی هم بلده چیکار بکنه
  4
  6
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.