واشینگتن: ایران درصدد حضور نظامی در کانال پاناما است

العربیه: در پی اعلام تهران مبنی بر حضور نظامی در کانال پاناما، ایالات متحده آمریکا به دنبال صحت حضور دو ناو نظامی ایران در بنادر برزیل جهت اعزام به این آبراه مهم جهان است.

ویدانت پاتل، دستیار سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اظهار داشت که واشینگتن به گزارش‌هایی دست یافته که نشان می‌دهد تهران ناوهایی به برزیل برای حضور در کانال پاناما اعزام کرده است.

او‌ اشاره کرد که ایالات متحده با دقت این تحرکات را زیر نظر دارد و از اهرم‌های لازم به‌ویژه اعمال «تحریم» جهت کنترل رفتارهای ایران بهره خواهد برد.

پیشتر، روزنامه دولتی و انگلیسی‌زبان «تهران تایمز» خبر داده بود که ایران به دنبال گسترش منطقه عملیات دریایی خود تا کانال پاناما است.

تهران تایمز پیش از این هم به نقل از دریادار شهرام ایرانی نوشته بود که نیروی دریایی جمهوری اسلامی تقریبا در همه تنگه‌ها و آبراه‌های مهم جهان حضور دارد. این مقام نظامی تصریح کرد: «تنها در دو تنگه حضور نداریم و حتما در سال جاری در یکی از آنها مستقر می‌شویم. برنامه داریم در سال جاری در کانال پاناما حضور بیابیم.»

با این حال خبرگزاری «فاکس نیوز» به نقل از یک مقام امنیتی غربی اعلام کرد که ناوهای ایرانی هنوز در بنادر برزیل پهلو نگرفته‌اند.

از سویی، وبگاه خبری «Marine Insight» گزارش داد که برزیل با توقف ناوهای ایرانی اعزام‌شده به کانال پاناما در بنادر خود موافقت کرده است.

فاکس نیوز اشاره کرد که احتمالا ناو «مکران» یکی از ناوهای اعزامی به برزیل است.

کانال پاناما به‌دلیل ارتباط اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام، از اهمیت راهبردی فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

به باور برخی اعضای حزب جمهوری‌خواه آمریکا، رژیم جمهوری اسلامی از طریق نظام‌های کمونیستی چون‌ ونزوئلا، نیکاراگوا و کوبا به دنبال تقویت روابطش با نیم کره غربی است.

جمهوری‌خواهان آمریکایی اظهار داشتند که اعزام ناوهای ایران به برزیل پس از به قدرت رسیدن چپ‌ها در این کشور قابل پیش‌بینی بوده است.
+53
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  یادش بخیر 70 سال پیش یه رضا پالونی بودش ادعاش اونجای آدم رو پاره می‌کرد ولی یه ارتش مفلوک مثل خودش درست کرده بود فقط یک روز دوام آورد جلوی دشمن و متلاشی شد، الان یه جمهوری اسلامی هستش که 40 سال تحریم هستش با کلی دشمن، ولی با این اوصاف کشتی جنگی برداشته برده بیخ گوش ابر قدرت دنیا، کجا هستی پا لونی فلک زده 😅😅
  56
  12
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  نظام اخوندی انقدر وضع اقتصادیش خوب است نیروهای نطامیش را به کانال پاناما میفرستد. نظام اخوندی در فکر نان باشد که خربزه اب است.
  6
  32
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  امنیت لنجهای اسلحه و موادمخدر قاچاقشون رو ، بغل گوششون نمیتونن ساپورت کنن و رابراه توسط آمریکائیها توقیف میشه ، اونوقت میخوان برن اونور کره زمین گُنده بوزی کنند !!!؟
  7
  39
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Parsina - بروکسل، بلژیک
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  چه خوب بود تو و امثال تو مقداری تاریخ و روند گذشته مطالعه و درست داوری میکردند .ایران و ایرانی هرچی که امروز داره از همان چکمه و پالون رضاشاه بزرگ داره و اگه رضاشاه رجز ارتش شاهنشاهی اون زمان رو میخوند به همه چیز فکر میکرد جز خیانت که متاسفانه جزئی از ذات ما ایرانیها هست همانطور که سال ۵۷ به شاه و در واقع به مردم خیانت کردند و از همان موقع , بیشتر فریب خوردگان و خائنین فهمیدند چه کلاهی سرشون رفته . وانگهی این خبر که ایران دو تا جوجه ناوش رو برده تو کانال پاناما ,باز هم کلکی بیش نیست هدف آماده سازی افکار عمومی برای حضور ناوگان امریکا و از طرفی لزوم مذاکرات باصطلاح برجام است
  9
  27
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  خوش باور - تهران، ایران
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  ....سن تو به انجا نمی رسد که راجع بک کسی صحبت کنی که خودش و پدرش پدران تو و امثال تو را از زیر شیپش در اوردند ، و قبل آمدن این خاندان ،.. خود را با کلوخ پاک می کردید ،....
  2
  11
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  خوش باور - تهران، ایران
  همینطور رضا شاه کسی بود که به زور آب رو لوله کشید چون اخوندهای کثافت به مردم میگفتند فقط باید با آب کر طهارت کرد. رضا شاه کسی بود که با چه زحمتی مردم رو علیه ابله واکسینه کرد علی رغم جفتک اندازی اخوندهای بوگندو. ایران تا ایرانه مدیون سلسله جلیله پهلوی هست که اگر نبودند قاجاریه بیناموس بقیه ایران رو هم به روس فروخته بود.
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  Parsina - بروکسل، بلژیک
  ایشون این چیزها رو میدونه ولی چه کنه که یه مزدور خود فروخته ای بیشتر نیست. پول میگیره که تو فضای مجازی ... بفروشه. قطعا روز محاکمه مجرمان سایبری مدافع تروریست‌ها هم خواهد رسید.
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  خوش باور - تهران، ایران
  برو منگول خان، گور بابای پهلوی و طرفداراش
  1
  0
  جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  خوش باور - تهران، ایران
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  باید هم زر زیادی بزنی جیگر ، از قبال لیس زدن آخوند فاضلابی تو غربتی پا پتی به نوایی رسیدی و اکنون حتی سواد و فهم نداری برای کسی که پدرت وپدر بزرکت و جامعه بی یواد مثل شما را لباس مناسب و مدرسه و تحصیل رایکان داد چرند و حرف مفت میزنی ،ولی اکر از بابا جانت بپرسی ،می کوید در ده سالکی در دهات خودش و بقیه در سرشان شپش رژه میرفت ،
  0
  1
  دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.