مقایسه کوادکوپترهای اسرائیلی با پهپادهای شاهد-۱۳۶ ایرانی

العربیه: اگرچه تاکنون کسی مسئولیت حملات پهپادی روز شنبه به تاسیسات نظامی ایران در اصفهان را بر عهده نگرفته است، رسانه‌های دولتی ایران اعلام کردند این حملات با «ریزپرنده» یا «کوادکوپتر»هایی انجام شده است که به گفته کارشناسان می‌توانند ساخت اسرائیل باشند.

بر این اساس، مجله «نیوزویک» در مقاله‌ای به بررسی کوادکوپترهای اسرائیلی و مقایسه آنها با پهپاد «شاهد-136» ساخت ایران پرداخته است. کوادکوپتر نوعی پهپاد است که چهار روتور دارد که می‌چرخند و آن را در هوا نگه می‌دارند. اسرائیل در سال‌های اخیر از کوادکوپترها برای حملات متعدد در داخل خاک ایران و سایر کشورها استفاده کرده است.

نوع کوادکوپتری که رسانه‌های دولتی ایران می‌گویند در این حملات مورد استفاده قرار گرفته است هنوز معلوم نیست، اما شرکت صنایع دفاعی اسرائیلی «اِلبیت سیستمز» در ماه نوامبر از ریزپرنده‌ای تحت عنوان «لانیوس» (Lanius) پرده‌برداری کرد که قابلیت مانوور بالایی دارد و تقریبا هر کاری انجام می‌دهد.

لانیوس برای عملیات‌های کوتاه‌برد در فضای شهری طراحی شده است، می‌تواند برای حمل محموله‌های کشنده یا غیرکشنده مورد استفاده قرار گیرد، و می‌تواند ماموریت‌های مختلفی برای نیروهای ویژه، ارتش و نیروهای انتظامی انجام دهد. سازنده این ریزپرنده می‌گوید لانیوس می‌تواند به طور خودکار ساختمان‌ها و مکان‌های مشکوک به تهدید را شناسایی و از آنها نقشه‌برداری کند.

به گفته نیوزویک، لانیوس چندین تفاوت عمده با پهپاد شاهد-136 ساخت ایران دارد که به دلیل کاربرد گسترده آن در جنگ روسیه علیه اوکراین مورد توجه کارشناسان بین‌المللی قرار گرفته است.

شاهد-136 یک پهپاد نسبتا بزرگ مثلثی شکل است و 11 فوت طول، 440 پوند وزن و 8.2 فوت طول بال دارد. این پهپاد کلاهکی با وزن بین 66 تا 110 پوند حمل می‌کند و حداکثر برد آن بین 1000 تا 1600 مایل تخمین زده می‌شود.

با حداکثر سرعت 115 مایل در ساعت، شاهد-136 به طور چشمگیری سریع‌تر از لانیوس است، که حداکثر سرعت آن 45 مایل در ساعت است. در جایی که مدت زمان پرواز لانیوس محدود است، شاهد-136 می‌تواند ساعت‌ها پرواز کند.
+23
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  خیلی از ایرانیها با یک کلمه ساده فتوشاپ و آفتابه ساز و . دل خود را خوش میکنند اما شاهد ۱۳۶ یک شاهکار مهندسی است ساده است (لطفا متن را تا انتها بخوان) قطعات آن ارزان و بوفور در دسترس است سیستم تولید پیچیده نمیخواهد ساعت و مداومت پروازی بالا دارد و از همه مهمتر مهمات پرسه زن است و میتواند سیستم حریف را اشباع کند و ضد رادار است باها اوکراینیها گزارش دادن یک کامیون روی رادار دیده‌اند. روسیه از اول جنگ شروع به استفاده از کروزها کرد ولی از زمان استفاده از پهپاد ایرانی براحتی ۳۰ درصد سیستم انرژی اوکراین را طی ۳ روز از دور خارج کرد. اینها را نگفتم که دق دل شما باشم. ج ا برای بقای خود در جاهایی که حیاتش را تضمین کند کاملا تکنوکرات است و از علم استفاده میکند و کودکانست آنها را در هر چیز نادان فرض کنیم. باید مثل خودشان موضوع را جدی بگیریم و از شاهزاده رضا پهلوی بخواهیم که کار سیستماتیک انجام دهند باید پایگاه ایدئولوژی آنها هدف قرار بگیرد تا این نیروهای پشتیبان و نظامی بطرف مردم بیایند. باید با درک طرف مقابل طرف مقابل را تضعیف کرد بسیاری از پرسنل سپاه مخصوصا در شهرستانها ضد اینها هستند.
  42
  35
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران

  اگر مردم بفهمند چقدر راه را آمده‌اند و چقدر سیستم ضعیف شده حیرت میکنند. بسیاری از این افراد که این پهپادها را میسازند بچه‌های تحصیل کرده هستند اما اکنون سرخورده اند زیرا هم در باورهای مذهبی شکست خورده‌اند و هم میبینند مردم را در خیابان سگان ولایت سلاخی کرده‌اند (باور کنید ساخت این سیستمها به چیزی بیشتر از پول نیاز دارد حتی در ایالات متحده) . یادمان نرود علیرضا اکبری را همین هفته گذشته با سابقه ۷۰ ماه جبهه بجرم جاسوسی اعدام کردند اگر او پول میخواست حتما راههای ساده تری در سیستم برایش بود اگر میخواست با اسرائیل همکاری کند اصلا ۷۰ ماه جبهه نمیرفت این افراد چون ایدولوژیک هستند به یکباره باورهایشان توسط فساد و ظلم سیستم فرو میریزد و تبدیل به دشمن میشوند. سیستم هم از اینها میترسد. ریزش اینها هم اکنون از صدر تا ذیل نظام به ساعت کشیده. فکاهی حضور خامنه‌ای در نمایشگاه دستاوردها در زیر زمینش پس از انقلاب مهسا این افراد تحصیل کرده را به مرز جنون میرساند زیرا میبینند که چه سفره‌ای از خامنه‌ای برای پخمگان باز شده از اسلام وعده داده شده‌هم که خبری نیست پس برو به طرف مردم. ما پیروزیم
  3
  37
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  romano - تهران، ایران
  کاملا درست میگویی، امیدوارم که این استعداد های درخشان که امروز برای ساختن ابزار کشتار و تضمین قدرت دیکتاتور سفاک به کار گرفته شده اند، در آینده ایی نزدیک به رونق علم و پیشرفت تکنولوژی بومی در همه زمینه های انسانی مشغول بشوند!
  1
  13
  ‌پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.