عربستان سعودی برنده میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ شد

خروج هند از رقابت، عربستان سعودی را به عنوان تنها پیشنهاددهنده میزبانی این رویداد ورزشی حفظ کردایندیپندنت فارسی: پس از رایزنی در سی و سومین نشست کنفدراسیون فوتبال آسیا در بحرین، عربستان سعودی برنده میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ شد.

به گزارش العربیه، همزمان با پیشنهاد ریاض برای میزبانی این مسابقات، عربستان سعودی از برنامه‌هایی برای بازسازی استادیوم‌های موجود و ساخت ورزشگاه‌های جدید در این کشور خبر داد.

شاهزاده عبدالعزیز بن ترکی الفیصل، وزیر ورزش عربستان سعودی، و جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، روز چهارشنبه، یکم فوریه (۱۲ بهمن)، در دیدار کنفدراسیون فوتبال آسیا حضور یافتند.

شاهزاده عبدالعزیز در مورد موفقیت عربستان سعودی برای به‌دست آوردن میزبانی جام ملت‌های آسیا گفت: «ما در سال ۲۰۲۷ از تمام آسیا در عربستان سعودی استقبال می‌کنیم. ما در حال برداشتن گام‌های بزرگی برای میزبانی از بزرگ‌ترین رویدادهای ورزشی جهانی‌ایم و برای این رویداد که انتخاب شده‌ایم، نیز آماده‌ایم.»

اکتبر ۲۰۲۲، کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از بررسی پیشنهادهای موجود، فدراسیون فوتبال هند (AIFF) و فدراسیون فوتبال عربستان سعودی (SAFF) را به‌عنوان گزینه‌های نهایی میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ برگزید. با این حال، هند در دسامبر ۲۰۲۲ انصراف داد و خروجش از این رقابت، عربستان سعودی را به تنها گزینه موجود کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا بدل کرد.

ایران نیز یکی از کشورهایی بود که از پیشنهادش برای میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ انصراف داد. فدراسیون فوتبال ایران سه سال قبل در نامه‌ای به کنفدراسیون فوتبال آسیا، برنامه جامعش را برای میزبانی این تورنمنت اعلام کرده بود، ولی مهر ماه سال جاری، با ارسال نامه‌ای، انصراف خود را اعلام کرد. ایران در سال‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۷۶ میزبان جام ملت‌های آسیا بود، ولی در ۴۵ سال گذشته نتوانسته است میزبان هیچ‌یک از مسابقات فوتبال معتبر باشد.

عربستان سعودی پیشنهاد رسمی خود را در سال ۲۰۲۰ با شعار «رو به پیش برای آسیا» به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کرد.

عربستان سعودی در زمانی برای میزبانی این رویداد مهم ورزشی انتخاب می‌شود که این کشور قصد خود را به‌منظور پیشرفت و ارتقای جایگاهش در زمینه‌های ورزشی، به ویژه فوتبال، نشان داده است.

به تازگی مسابقات متعددی، از جمله بین تیم‌های جهانی مانند بارسلونا، رئال مادرید و آث میلان، در عربستان سعودی برگزار شده است. کریستیانو رونالدو، نماد فوتبال پرتغال، نیز پس از امضای قرارداد با باشگاه النصر، به ریاض نقل‌مکان کرد و اعتبار ویژه‌ای به ورزش ریاض بخشید. تیم ملی عربستان سعودی در جام جهانی قطر نیز عملکرد خوبی نشان داد و توانست در مقابل آرژانتین به پیروزی برسد.

پیش‌بینی می‌شود که قطر پس از میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ برای نخستین بار در خاورمیانه، میزبان جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ باشد.

عربستان سعودی با ارسال یک پیشنهاد رسمی به کنفدراسیون فوتبال آسیا، برای میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۶ زنان نیز اعلام آمادگی کرده است. ریاض برای میزبانی این رویداد، با اردن، استرالیا و ازبکستان رقابت می‌کند. کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار است در سال ۲۰۲۳ در این باره تصمیم بگیرد.
+6
رأی دهید
-12

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.