فرمانده یگان ویژه شلیک به چشم معترضان را رد کرد:«مَرام نیروهای ما برخورد غیرحرفه‌ای با مردم نیست»

 تصاویر شماری از معترضانی که یکی از چشم‌های خود را در جریان اعتراضات از دست داده‌اندفرمانده یگان‌های ویژه فراجا با انکار شلیک ماموران به چشم معترضان در ماه‌های اخیر، مدعی شد اگر کسی «ثابت کند» فردی بر اثر خطای کارکنان این نیرو کشته شده، به او «جایزه» خواهد داد.

حسن کرمی این اظهارات را در شرایطی در گفت‌و‌گو با روزنامه همشهری بیان کرده که روایت‌ها، ویدئوها و تصاویر افرادی که نیروهای پلیس در جریان اعتراضات «زن زندگی آزادی» به چشمان آنها شلیک کرده، در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها منتشر شده است.

وی گفته به «توانایی یگان ویژه اعتماد دارم» و آنها «در سطح منطقه از حرفه‌ای‌ترین واحدهای کنترل ناآرامی‌های اجتماعی هستند که از تخصص، مهارت و سطح دانش بالایی برخوردار و در روش‌های عملیات انعطاف‌پذیر هستند».

کرمی در پاسخ به این پرسش که «برخی می‌گویند که پلیس ایران به‌صورت عمدی به نقاط حساس مثل چشم و سر معترضان تیر می‌زند. آیا واقعا این رفتار از نیروهای یگان ویژه سر زده»، گفته: «مهارت و حرفه‌ای عمل کردن یگان‌های ویژه در آسیب نزدن به جمعیت معترض معنا و مفهوم پیدا می‌کند».

وی گزارش‌ها درباره شلیک عمدی به نقاط حساس معترضان را «تبلیغات و القائات» معرفی کرده و مدعی شده نیروهای فراجا برای «جمع کردن اعتراضات بدون هزینه و عملیات آرام‌سازی»، سال‌ها تحت «تعلیمات سخت» قرار می‌گیرند.

این اظهارات در شرایطی منتشر شده که ویدئوهای غیرقابل انکاری از کاربرد خشونت علیه نیروهای یگان ویژه علیه معترضان به ویژه زنان و حتی کودکان، تعرض به زنان در خیابان‌ها و کاربرد الفاظ رکیک جنسی و آسیب به اموال عمومی و خودروهای شخصی و مغازه‌ها در ماه‌های اخیر منتشر شده است.

کرمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر وجود این پیش‌فرض در اذهان عمومی مبنی بر نبود نظارت بر اقدامات نیروهای یگان ویژه و تنبیه نکردن آنها در صورت خطا، این موضوع را رد کرده و گفته نیروهای ما «همه‌فن حریف هستند و قابلیت عملیات در موقعیت‌های مختلف را دارند».

وی به صراحت گفته: « عملکرد یگان ویژه تا به حال نشان داده که در مرام آنها نیست که با مردم رفتار غیرحرفه‌ای داشته باشند.»
فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی: اگر کسی به‌رغم اخطارها در صحنه بماند، به او آسیب وارد می‌‎شود
فرمانده یگان‌های ویژه فراجا با آنکه در طول این گفت‌و‌گو بارها تلاش کرده اقدامات خشونت‌بار نیروهای خود علیه معترضان را رد کند، اما در بخشی از اظهارات خود گفته: «اگر کسی به‌رغم اخطارهای یگان ویژه که از سیستم‌های صوتی قوی پخش می‌شود، باز در صحنه بماند ممکن است به او آسیب وارد شود».

کرمی گزارش‌ها درباره پنهان شدن ماموران این نیرو در آمبولانس و ماشین‌های حمل موادغذایی برای برخورد با معترضان و نیز انتقال بازداشت‌شدگان را رد کرده و مدعی شده «همه عملیات‌های ما آشکار و در معرض دید افکار عمومی در جامعه قرار دارد. اصولا ما می‌خواهیم دیده شویم».

وی این گزارش‌ها را «از شگردهای تبلیغاتی» نامیده و گفته یا شاید برخی می‌خواهند «از این روش هم کسب درآمد داشته باشند».

نیروهای پلیس و امنیتی جمهوری اسلامی پیش از مرگ مهسا امینی نیز بارها در اعتراضات از خشونت علیه معترضان استفاده کرده‌اند.

جمهوری اسلامی باوجود مستندات غیرقابل انکار این خشونت‌ها، هرگز مسئولیت این اقدامات خلاف قانون علیه شهروندن را نپذیرفته و کسی را به عنوان مجرم مجازات نکرده است.
+8
رأی دهید
-84

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  چه چیزی رو میشه به یک موجود کر و کور و شستشوی مغزی شده ثابت کرد
  43
  53
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه
  تف تو شرفتون بی غیرتها ،امیدوارم هر جنایتی که در حق بچه های معصوم مردم کردید سر خودتان و بچه هایتان بیاید ،شما بی وجدانها که برای علی اصغر و حسین و فاطمه قرنهاست اشک تنساح میریزید تبهکارتر و‌ بیشرفتر از خولی و شمر و چنگیز و هیتلر هستید .مرگ بر جمهوری اسلامی و حامیان بیشرفش
  32
  42
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Nabaat - بلک تان، استرالیا
  اون نامردها خیلی هم حرفه ایی به بچه های مردم شلیک میکنند و مردم هم باید مسلح بشند
  30
  38
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  ایرانِ سکولار بدون آخوند - زارچ، ایران
  پدرسوخته های بی شرف ، نابود بشید
  15
  25
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  اون زنا زاده هایی که به چشم و آلت تناسلی معترضین شلیک میکنند ، بسیجی‌ها و لباس شخصیها و بعضاً عربهای حزب الله لبنان و حشد الشعبی عراق هستن که حرفه ای نیستند ! اونهائیکه درست در قلب و سر معترضین شلیک میکنند حرفه ایهای حر...اده نیروی انتظامی و یگان ویژه هستند !!
  3
  27
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  دوعکس سمت چپ بالا وسمت راست پایین کاملا ساختگی ودروغین است.دروغگو دشمن خداست.پنهان کردن نیمی ازحقیقت یا بیان فقط نیمی ازحقیقت وآمیختن دروغ باحقیقت هم مصداق دروغ است.
  28
  2
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  مگه انتظار داشتید این جنایتکارهای بی شرف و بی وجدان جز انکار و دروغ واکنش دیگری نشون بدن؟ شنیع ترین،ضد انسانی ترین و وقیحانه ترین شکنجه های جسمی جنسی رو بر سر جوانان مملکت آوردند برای حفظ تاج و تخت آخوند و سپاه.مقام بیمارستان فارابی دیروز اعلام کرد صدها مورد عمل تخلیه چشم انجام دادند.جنایات این فرقه تبهکار ظالم در نوع خودش در دنیا بدترینه.
  2
  15
  ‌سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.