طرح ۱۰ تا ۱۵ سال زندان برای اظهارنظر انتقادی در ایران تدوین شد

 مجلس شورای اسلامیرادیو فردا: طرح مجازات ۱۰ تا ۱۵ سال زندان به همراه مجازات‌های دیگر برای اظهارنظر انتقادی و مخالف مواضع رسمی حکومت ایران به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

متن کامل «طرح الحاق یک ماده به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده» به همراه اسامی نمایندگان امضاکننده آن، روز دوشنبه ۱۰ بهمن در رسانه‌های ایران منتشر شد.

بر اساس این طرح، اظهارنظر درباره هر موضوعی که در آن «نیاز به اظهارنظر مراجع رسمی است و هنوز اعلام نظر رسمی نشده» با مجازات فرد اظهارنظرکننده روبه‌رو خواهد شد.

مجازاتی نیز که برای فرد اظهارنظرکننده در نظر گرفته شده، اگر اظهارنظرش «از مصادیق افساد فی الارض نباشد» (که خطر مجازات اعدام را در پی دارد)، «مجازات درجه سه، مجازات نقدی معادل دو برابر خسارات وارده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی، و پنج تا ده سال محرومیت از حقوق اجتماعی و ممنوعیت از شغل و حرفه‌ای که منجر به شهرت آنها شده» است.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، مجازات تعزیری درجه سه شامل «حبس ده تا پانزده سال» و «جزای نقدی از سیصد و شصت میلیون ریال تا پانصد و پنجاه میلیون ریال» است.

طراحان این طرح برای توجیه این مجازات‌ها مدعی‌اند که چنین اظهارنظرهایی «خلاف واقع» و موجب «اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی یا سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع» می‌شود.

پیش از نهایی شدن این طرح، گزارش‌هایی از تلاش مجلس برای مجازات «سلبریتی‌های منتشرکننده اخبار غیررسمی» منتشر شده بود، اما متن نهایی این طرح نشان می‌دهد که دایره افرادی که در خطر مجازات‌های آن قرار می‌گیرند، بسیار گسترده‌تر شده است.

در متن نهایی طرح آمده: «هر شخصی که دارای موقعیت شغلی، اجتماعی، سیاسی، خانوادگی، علمی، فرهنگی و نظامی جامعه است» اگر «در سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها، مقالات، پیام‌ها و یادداشت‌های خود در فضای حقیقی یا مجازی ... مجاز نیست هر ابراز عقیده‌ای داشته باشد» و شامل این طرح خواهد شد.

حسینعلی حاجی دلیگانی، حسین جلالی، محمود نبویان، فاطمه رحمانی، پروین صالحی مبارکه، محمدرضا احمدی، احمد حسین فلاحی، قاسم ساعدی، حجت‌الله فیروزی، البرز حسینی، عبدالکریم جمیری، مجید ناصری‌نژاد، نصرالله پژمانفر، احمد محرم‌زاده یخفروزان، علی خضریان، حسین حق‌وردی، علی یزدی‌خواه، بهروز محبی نجم‌آبادی، علیرضا زندیان، مهدی روشنفکر، علی موسوی، کیوان مرادیان کوچکسرائی، حبیب آقاجری و محمد مولوی امضاکنندگان این طرح هستند.

آنان در مقدمه‌ای که برای طرح خود نوشته‌اند تاکید کرده‌اند که «هیچ‌کس را به دلیل داشتن عقیده نمی‌توان مجازات کرد منتها ابراز عقیده به صورت مطلقاً آزاد مجاز نیست.»

پس از آغاز اعتراضات سراسری در ایران در پی کشته شدن مهسا امینی، شمار قابل توجهی از شخصیت‌های شناخته‌شده اعم از هنرمندان و ورزشکار به وقایع جاری واکنش نشان دادند و از مردم حمایت کردند.

در واکنش به این موج گسترده، تعدادی از ‌آن‌ها نیز احضار، بازجویی، تهدید و بازداشت، ممنوع‌الکار و ممنوع‌الخروج شدند.

در آبان‌ماه، یک کمیته وابسته به خانه سینما فهرستی صد نفره از سینماگران و هنرمندان موسیقی و تئاتر تهیه کرد که در جریان اعتراضات سراسری بازداشت یا ممنوع الخروج شده بودند.

این در حالی است که پس از آن نیز، ماموران جمهوری اسلامی چهره‌های مشهور دیگری از جمله ترانه علیدوستی را بازداشت کردند.

همچنین علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در یک سخنرانی این حمایت را «بی‌ارزش» دانست و از قوه قضاییه خواست درباره «اینکه موضع‌گیری آنها عناوین مجرمانه دارد یا نه» تصمیم‌گیری کند.

روزنامه کیهان وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی نیز خواستار محکوم شدن علی کریمی از چهره‌های مشهور فوتبال ایران که خارج از کشور به سر می‌برد، به دلیل حمایت از اعتراضات، به یک تا پنج سال حبس شد.

این روزنامه در تازه‌ترین شماره خود در مطلبی مدعی شد که فعالان سیاسی و چهره‌های معروف درباره احکام صادره علیه معترضان «شبهه‌افکنی» می‌کنند.
+32
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  مسیر هیتلرو پیش گرفتن و با شتاب دارن میرن سمتش...کمونیست و فاشیست در لباس روحانیت
  2
  32
  دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  Azadi hame - تهران، ایران

  اینها پشتشان به کی گرمه که اینقدر هارت و پورت میکنند. حتما نایاکی های بیشرف بهشون چراغ زدند . خمس و زکا ت بگیرهای دوزاری. نوبت شما هم میرسه ۰
  3
  28
  دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  عشق ایران شهر - سمنان، ایران
  به جمهوری اسلامی روس و چین و فرانسه و المان و انگلیس خوش آمدید
  5
  15
  دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  یه مشت خرو گاو با حقوقهای میلیاردی نشستند برای چی تصمیم میگیرند . هزار مشکل تو این کشور هست که این الاغهی بی شعور قادر به حل و بر طرف کردن یکیش هم نیستند. خاک بر سر اون ملت نفهمی که سکوت کردند و میکنند
  1
  23
  دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  با این گونه حکم ها منتظر حکومتی بدتر از حکومت کره شمالی در ایران باشید . خامنه ای میخواهد با دیکتاتوریت مطلق قدرت را به مجتبی انتقال دهد !
  1
  9
  دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه
  از ماست که بر ماست خودتان به این نمایندگان الدنگ رای دادید حالا چوبش را بخورید آنزمان که گفتیم تحریم انتخابات به گوشتان نرفت اما عجب دولتی این حکومت اسلام کثافت برای اختلاسهای میلیاردی بلیط سفر به کانادا و برای یک تار مو یا انتقاد از دولت ده تا 15 سال زندان
  1
  11
  دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  عشق ایران شهر - سمنان، ایران
  آلمان اتفاقا در بین کشورهای اروپایی بیشترین حمایت رو از جنبش مردم رو‌نشان داده.
  1
  5
  دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  رژیم جنایتکار قصد داره برای بقا سیستم دیکتاتوری و جبر مطلق و علنی مشابه کره شمالی رو پیاده کنه.اما فراموش کردن نارضایتی مردم چقدر همگانی و شدید شده و فراموش کردن بر خلاف کره شمالی و روسیه، هیچ پایگاه مردمی ندارند و مردم ایران مثل مردم این کشورها مطیع نیستند.تمام دیوارها پر از فحش و شعار علیه نظامه.هرگز نمیتونید به آرامش قبل از این خیزش برگردید.
  1
  8
  دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  iran1 - آرلون، بلژیک
  حکومت آیت الله سید کیم علی جونگ خامنه ای بدون تصویب این نوع قوانین تفاوتی با شرایط بعد از تصویب نمی کنه
  0
  2
  دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.