«سکته قلبی» زن ۵۳ ساله در سیستان و بلوچستان پس از انتظار سه روزه در صف نفت

العربیه: یک زن 53 ساله در «فنوج» استان سیستان و بلوچستان به علت استرس ناشی از مشاهده «صف دریافت سهمیه نفت» دچار «سکته قلبی» شد.

برادر این زن، به روزنامه «اعتماد» گفت که خواهرش سه روز تمام در حال رفت و آمد به صف نفت بود و نهایتا به‌دلیل «80 لیتر نفت» که هرگز نصیبش نشد، جان خود را از دست داد.

مرگ این شهروند واکنش‌های فراوانی را در این شهرستان برانگیخته است.

با ورود به فصل سرما، برخی استان‌هایی همچون سیستان و بلوچستان در تامین ابتدایی‌ترین نیاز خود یعنی گاز مانده‌‌اند.

اگرچه دولت وعده رفع این مشکل را داده بود٬ امسال نیز مانند سال‌های گذشته در این استان صف‌های چندساعته برای تأمین سوخت شکل گرفته است.

این در حالی‌ست که سهمیه هر خانواده 50 الی 80 لیتر نفت است و جمعیت خانواده تاثیری در میزان این سهمیه ندارد.

توزیع سهمیه نفت در مناطق محروم از طریق استانداری‌ها به فرمانداری‌ها ابلاغ می‌شود و فرمانداری‌ها هم به کمیته‌های سوخت آن را ابلاغ می‌کنند و در یک بازه مشخص سهمیه را به مردم توزیع می‌کنند.

این ماه به خاطر سردی هوا این سهمیه به تمام استان تعلق گرفت. شهرستان فنوج با توجه به اینکه جزو مناطق صعب‌العبور است گازکشی نشده برای همین بیشتر به سهمیه نفت نیاز دارند. بسیاری از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان مثل فنوج است. شهرستان راسک، چابهار، نیکشهر و سرباز که هنوز گازکشی نشده‌اند. این مناطق جزو مناطق کوهستانی هستند و مناطق صعب‌العبور زیاد دارند. یعنی روستایی‌هایی هم که جزو سهمیه نفت هستند مجبورند در این صف‌ها برای دریافت سهمیه‌شان بمانند.

جمهوری اسلامی برای تأمین گاز خانگی و تجاری مورد نیاز مردم در هفته‌های گذشته با بحرانی جدی مواجه شده است. این بحران منجر به تعطیلی ادارات و مدارس در چندین استان ایران شده است.

در حالی در هفته اخیر مناطقی از ایران دچار قطعی گاز شده که مقامات جمهوری اسلامی پیشتر نسبت به وقوع «زمستان سخت» در اروپا هشدار داده بودند.

ایران میزبان یکی از بزرگترین ذخایر گازی جهان است. با این وجود بسیاری از شهروندان این کشور برای گرم‌کردن خانه‌های خود به بخاری‌های نفتی و یا استفاده از کپسول گاز روی آورده‌اند.
+66
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  لیاقتمان همینه ، یادمه در سال انقلاب ، بعد از اعتصاب صنعت نفت ‌‌،کمبود نفت خود خواسته ایجاد شد ، مردم شعار میدادند : به کوری چشم شاه / زمستون هم بهاره ، حالا خفت بکشید ،
  1
  11
  یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  نفت ایران میره به لبنان و ونزوئلا اونوقت مردم ما باید در صف نفت بمیرن . مرگ بر خامنه ای مفعول ضد ایرانی .
  2
  26
  یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.