مقایسه شگفت‌انگیز قیمت مسکن در تهران و بریتانیا

 گران‌ترین خانه تهران که برای فروش آگهی شده، واحدی ۵۸۳ متری است که تقریبا ۱۱ برابر متوسط قیمت مسکن در بریتانیا ارزش داردفرارو:  قیمت مسکن در بریتانیا نوامبر سال ۲۰۲۲ میلادی به‌طور متوسط ۲۹۵ هزار پوند گزارش شده است. این عدد در طول یک‌سال ۱۰.۳ درصد افزایش پیدا کرده و باعث شده مستاجر‌ها انگلیس، ولز و اسکاتلند به‌ناچار، ۴.۲ درصد بیش از سال قبل اجاره پرداخت کنند. اگر ۲۹۵ هزار پوند را به پول خودمان برگردانیم، تقریبا معادل ۱۶ میلیارد تومان می‌شود.

به گزارش فرارو، قبل از اینکه دلتان برای وضعیت اقتصادی مردم بریتانیا بسوزد، بهتر است یک‌سری چیز‌ها را درباره این عدد‌ها و مقایسه آن با قیمت مسکن در کشور خودمان بدانید. دانستنش بی‌خطر است.

۱ قیمت مسکن در ایران بر اساس متوسط قیمت هرمترمربع توسط بانک‌مرکزی و مرکز آمار اعلام می‌شود، اما این گزارش تنها به معاملا مسکن پایتخت اختصاص دارد و درباره وضعیت قیمت مسکن در کل کشور، جزییات مستمر و دقیق اعلام نمی‌شود. به‌همین دلیل وضعیت قیمت مسکن تهران را به‌عنوان نمادی از بازار کل کشور درنظر می‌گیرند. همین گزارش نشان می‌دهد قیمت خانه‌های تهران در آذر ۱۴۰۱، ظرف یک‌ماه حدود سه‌درصد و در طول یک‌سال معادل ۴۷.۵ درصد رشد کرده است. در آبان‌ماه رشد ماهیانه و سالیانه قیمت مسکن تهران به‌ترتیب ۶.۷ درصد و حدود ۴۶ درصد برآورد شده بود.

۲ متوسط قیمت مسکن تهران در ماه آبان و آذر سال ۱۴۰۱، به ترتیب متری ۴۷ و ۴۸ میلیون تومان ارزش داشته است. یعنی اگر کسی بخواهد یک خانه ۱۰۰ متری در تهران بخرد براساس عدد متوسط موجود در گزارش‌های رسمی، باید حدود پنج میلیارد تومان پول داشته باشد. معنی متوسط را حتما می‌دانید. با وجود اینکه مدام از این عدد متوسط اسم می‌بریم، گزارش‌های رسمی نشان می‌دهند، ۷۰ درصد معاملات خرید و فروش خانه، در مورد املاکی اتفاق افتاده که ارزش کل آن به پنج میلیارد تومان نمی‌رسد. همچنین ۷۴ درصد خانه‌های فروخته شده در آذر امسال، زیر ۱۰۰ مترمربع مساحت داشته‌اند.

۳ قیمت مسکن در بریتانیا به‌طور متوسط ۲۹۵ هزار پوند است. اگر ارزش هر پوند را ۵۴ هزار و ۶۰۰ تومان درنظر بگیریم، این پول حدود ۱۶ میلیارد تومان می‌شود. می‌توانید عوض خرید خانه در انگلیس و ولز و اسکاتلند، همه پول را بردارید و به ایران برگردید. با آن می‌شود ۳۳۳ مترمربع خانه در تهران خرید. این عدد بر اساس متوسط قیمت کل شهر محاسبه شده و چنانچه نقطه‌ای مثل منطقه یک شهرداری تهران را در نظر بگیریم، متوسط قیمت خانه در بریتانیا تنها کفاف خرید ۱۶۰ مترمربع را می‌دهد. قیمت خانه در منطقه یک، به‌طور متوسط متری ۹۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است و حتما می‌دانید در مواقعی ارزش هر مترمربع مسکن در این نقطه خیلی راحت تا ۲۵۰ و ۳۰۰ و... میلیون تومان عبور می‌کند. گزارش تحولات بازار مسکن بانک مرکزی نشان می‌دهد، آذر امسال، ۳۹۱ نفر در منطقه یک تهران خانه خریداری کرده‌اند. با فرض محاسبه تمام اعداد و ارقام متوسط و و میانگین، می‌شود برداشت کرد تمام این ۳۹۱ نفر به‌طور بالقوه قادر بوده‌اند عوض خرید خانه در منطقه شمالی تهران، خانه‌ای در بریتانیا خریداری کنند.
خانه ۱۶ میلیاردی یا ۲۹۵ هزار پوندی را نباید خانه عجیب و غریبی تصور کرد۴ گزارش تحولات بازار مسکن بانک مرکزی نشان می‌دهد آذر امسال، ۴.۶ درصد معاملات خرید و فروش تهران، برای خانه‌هایی به‌ثبت رسیده که ارزش هر مترمربع از آن‌ها ۱۰۰ میلیون تومان به بالا بوده است. این یعنی در کل شهر تهران، ۴۶۸ معامله بر سر خانه‌هایی انجام گرفته که اندازه متوسط قیمت خانه‌های بریتانیا ارزش داشته‌اند. تعداد خانه‌های تهران که با متراژ بیش از ۲۰۰ مترمربع در آذر امسال فروخته شده‌اند نزدیک ۱۸۳ مورد گزارش شده است. آذر امسال همچنین ۶۲۱ قرارداد خرید و فروش خانه با مجموع ارزش بیش از ۱۲ میلیارد تومان در تهران امضا شده است. متوجه ماجرا هستید؟ پولی که برای نهایی شدن بخشی از این قرارداد‌ها جابه‌جا شده، می‌توانست کفاف خرید خانه در بریتانیا را بدهد.

۵ مستاجر‌های ساکن انگلیس، ولز و اسکاتلند ناچار بودند امسال، ۴.۲ درصد بیش از سال پیش اجاره بپردازند. متوسط رشد ماهیانه اجاره‌ها در تهران ۲.۵ درصد و در کل کشور سه درصد گزارش شده است. رقم اجاره مستاجران تهرانی در طول یک‌سال منتهی آذر، ۴۱.۳ درصد برآورد می‌شود و مستاجران سراسر کشور مجبور شدند نسبت به سال قبل ۴۶.۴ درصد بیشتر اجازه بپردازند. رقابت در این بخش بیش از حد تصور، یک‌طرفه به‌نظر می‌رسد نه؟

۶ گران‌ترین خانه تهران که در حال حاضر برای فروش آگهی شده (یا حداقل یکی از گران‌ترین‌ها)، یک واحد ۵۸۳ متری در خیابان پنجم قلهک است که دو سال از زمان ساخت آن سپری شد. واحد در طبقه اول ساختمانی ۱۱ طبقه واقع است، چهار اتاق‌خواب، کف‌پوش سنگ، آشپزخانه فول فرنیش، استخر و سونا و جکوزی دارد و به بهانه همین امکانات لاکچری و متریال به‌قول خودشان خارجی، آن را متری ۳۰۰ میلیون تومان ارزش‌گذاری کرده‌اند. برای خرید این ملک باید ۱۷۵ میلیارد تومان ناقابل پول داشته باشید. به‌عبارت دیگر این خانه ۱۱ برابر یک خانه متوسط در بریتانیا می‌ارزد. به گزارش فرارو، خانه‌ای در نیاوران وجود دارد که متری ۳۴۰ میلیون و روی هم رفته ۱۶۵ میلیون فروخته می‌شود. این خانه نوساز است و ۴۸۵ مترمربع مساحت دارد. در الهیه، سعادت‌آباد، فرشته، زعفرانیه، شهرک غرب، کامرانیه و باقی نقاط شمال تهران هم تا دلتان بخواهید خانه‌هایی پیدا می‌کنید که بالایی ۱۰۰ میلیارد تومان قیمت داشته باشند. بررسی فرارو نشان می‌دهد در تهران بیش از هزار و ۲۰۰ مورد فایل فروش مسکن وجود دارد که قیمت پیشنهادی مالکان آنها بیش از ۱۶ میلیارد تومان است.

۷ خانه ۱۶ میلیارد تومانی یا ۲۹۵ هزار پوندی را نباید خانه عجیب و غریبی تصور کرد. بالاخره این عدد برای بریتانیا یک عدد متوسط آماری است، اما در تهران با این پول چه خانه‌ای می‌توان خرید؟ در جنت‌آباد جنوبی، حوالی خیابان حیدری، یک واحد سه‌خوابه نوساز آگهی شده که ۱۶۰ مترمربع زیربنا دارد. با اینکه دو پارکینگ برایش درنظر گرفته‌اند، حتی نصب کابینت آشپزخانه را برعهده مشتری گذاشته‌اند. در امیرآباد، کارگر شمالی، یک واحد ۲۰۰ متری با چهار اتاق خواب را ۱۶ میلیارد تومان می‌فروشند. سن بنا به ۳۰ سال می‌رسد و علاوه بر پارکینگ، بالکن هم دارد. در مینی‌سیتی، فاز یک شهرک محلاتی، آپاراتمانی ۹۸ متری با سن ۲۵ سال را ۱۶ میلیارد تومان برای فروش آگهی کرده‌اند. با این پول می‌توان حوالی تهران‌پارس، صاحب آپارتمان نوساز ۱۸۵ متری شد. اگر سمت جلفا حوالی سیدخندان را بگردید، احتمالا مشاوران املاک شما را به خرید واحد نوساز ۲۱۱ متری تشویق می‌کنند که اگرچه سه اتاق خواب دارد، اما در باقی موارد از نظر ظاهری یک واحد کاملا معمولی و از نظر فنی ملکی با ۱۱۵ متر قدرالسهم است.
+82
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۲
  خداوند - آسمان، ایران

  درستش این بود که قیمت های خونه رو تو لندن و تهران مقایسه میکردی نه متوسط قیمت در بریتانیا و تهران! تو لندن با ۲۹۵ هزار پوند که گفتی تف هم کف دستت نمیندازن،
  4
  24
  یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  والا تا اونجا که ما میدونیم تو لندنستان قیمت مسکن خیلی بالاتر از ایران هست در کل خیلی آدم باید دیونه باشه ۳۰۰ هزار پوند اینجا خونه بخره، خون با اون پول میتونی یه ویلا لوکس شمال ایران بخری. لندن به عیر از چهارتا کافی شاپ و رستوران چیز دیگه ایی نداره
  4
  19
  یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.