انتشار ویدیو مواجهه مرگبار پنج مامور پلیس آمریکا با جوان ۲۹ساله سیاهپوست

تصویری از ضرب و جرح تایر نیکولزدویچه وله: ویدئوهایی که مواجهه مرگبار پنج مامور پلیس ممفیس با جوان ۲۹ساله را نشان می‌دهند، افکار عمومی آمریکا را منقلب کرد. اعتراض به مرگ تایر نیکولز از تنسی به ایالات دیگر کشیده شده و بایدن نسبت به احتمال بروز شورش هشدار داده است.

عصر جمعه ۲۷ ژانویه (۷ بهمن‌ماه)، تمام شبکه‌های تلویزیونی آمریکا در ساعات پربیننده خود، صحنه‌های مواجهه پنج مامور پلیس با تایر نیکولز، شهروند سیاهپوست ۲۹ ساله را پخش کردند. دیدن این صحنه‌ها موجی از بهت و خشم را برانگیخت.ماموران که نیکولز را برای بازرسی خودرو متوقف کرده بودند، با مشت و لگد و باتوم به او می‌کوبند و وقتی او برای فرار تقلا می‌کند، برای متوقف کردنش اسپری فلفل و تیزر به کار می‌برند.

تایر نیکولز به خاطر "بد رانندگی کردن" متوقف شده بود. ویدئوها که شامل صحنه‌هایی از دوربین اونیفورم ماموران و دوربین‌های مداربسته محلی هستند، نشان می‌دهند که پلیس از همان آغاز با فحش، خشونت و تهدید با نیکولز روبرو می‌شود. پنج مامور در نهایت او را طوری مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند که سرتا پا خونین می‌شود و نمی‌تواند روی پا بایستد. نیکولز زیر دست و پای ماموران، مادرش را صدا می‌کند.

نیکولز روز دهم ژانویه، سه روز پس از ماجرا بر اثر شدت جراحات درگذشت. هر پنج مامور خاطی که مانند خود او سپاهپوست هستند، اخراج شده و با اتهام قتل، ضرب و جرح و آدم‌ربایی (به معنای بازداشت غیرقانونی فرد) در انتظار محاکمه هستند.

ابراز نگرانی بایدن از شورش و آشوبمرگ نیکولز شهر ممفیس را تکان داده بود اما انتشار ویدئوها و جزییات امر با بروز ناآرامی در ایالت تنسی همراه شد. معترضان یکی از دو پل اصلی رودخانه می سی سی پی که آرکانزاس و تنسی را به هم متصل می کند، مسدود کردند. مردم خشمگین خود را برای تجمع‌‌های اعتراضی در روزهای اخر هفته آماده می‌کنند، از جمله در آتلانتا و شیکاگو.

رئیس جمهور آمریکا می‌گوید از دیدن صحنه‌های دستگیری وحشیانه نیکولز شوکه شده و خشم مردم را می‌فهمد. او از شهروندانی که خواهان عدالت هستند خواسته از خشونت و تخریب فاصله بگیرند و اعتراضات را مسالمت‌آمیز برگزار کنند.

جو بایدن نسبت به وقوع شورش‌های احتمالی در این زمینه هشدار داده و در تماس تلفنی با مادر نیکولز نیز مراتب همدردی و تاثر خود را ابراز کرده است.

اتحادیه‌های پلیس در آمریکا با تقبیح رفتار همکاران خود گفته‌اند که وجهه مجریان قانون مخدوش شده است.

مدیر انجمن سراسری افسران پلیس ایالات متحده نیز در بیانیه‌ای گفته که برخورد ماموران با نیکولز را باید یک "حمله جنایی تحت پوشش قانون" تلقی کرد، نه انجام وظیفه در حفظ نظم ترافیکی.

در سال‌های گذشته موارد گوناگونی از این دست، عملکرد پلیس آمریکا را زیر سوال برده که جنجالی‌ترین نمونه به مرگ جرج فلوید بر می‌گردد.

او در ماه مه ۲۰۲۰ میلادی بر اثر رفتار خشونت‌آمیز مأموران پلیس در مینیاپولیس کشته شد. یک مأمور سفیدپوست با زانوی خود آنقدر گردن فلوید را فشار داد که او از هوش رفت و سرانجام جان سپرد. این رویداد در سراسر آمریکا اعتراضات گسترده‌ای علیه نژادپرستی را به دنبال داشت. پلیسی که جورج فلوید را کشت به ۲۲ سال زندان محکوم شد.
+56
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  عشق ایران شهر - سمنان، ایران

  جون همه matter, فقط جون جوونای ایرانی no matter
  10
  54
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  بیانیه تاریخی رهبر معظم انقلاب: این غربی‌ها بظاهر کت و شلوار و کراوات زده هستند. ولی در باطن همون خوی وحشی‌گری. خیلی خونسرد می‌کشند.
  103
  17
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  عاعای خوک به عمامه رهبر معظم انثگیلاب اسلاوی تو هر ....الاغ مسلک پست و مردار پرست نو روح هر ....
  6
  40
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  فاطی چتل مرده گاو تو روح ...... همه عذرشیها و رهبر مفعول انقلابت پفیوز
  8
  49
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا

  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  فاطی ...باز تو نطق کردی. یه نگاهی به صدها ویدیو اعترازات اخیر ایران بیانداز بد کلی نطق کن البته خواستی نطق کنی اینو در نظر بگیر که تو امریکا که این اتفاق افتاده هر پنج پلیس بازداشت و محاکمه خواهند شد اما تو ایران به امثال این پلیس ها ترفیح درجه میدن و ازشون تقدیر میشه و اما در اخر مرده شورخودت و اون رهبر دیکتاتورت رو ببرم
  7
  45
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  حالا این فیلم رو جمهور نکبت میکنه پیرهن عثمون و کفتار پیر خامنه‌ای هم میاد براش اشک تمساح میریزه میدونستم سگ های درگاهش امثال این فاطی افغانی عین بچه کفتار سر و کلشون پیدا میشه اما هنوز صدها فیلمی مثل این تو یوتیوب هست از جمله توی نازی آباد که این بچه کفتار های بسیجی ریخته بودن سر یک نفر
  6
  20
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  جالب است که هر 5 نفر پلیس ضارب سیاه پوست بوده اند وگرنه این نژادپرستان سیاه پوست امریکا چنان الم شنگه ای راه می انداختند حتی بدتر از فلوید و اعلامیه های "بلاک ایز ماتر" را همه جا هوا کرده و به غارت می پرداختند.
  5
  33
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  عشق ایران شهر - سمنان، ایران
  این جور حرفها و انتظارات هیچ معنایی نداره.هر کشوری به مسایل داخل خودش اولویت و اهمیت میده.شما انتظار دارید رسانه های آمریکا،جایی که نصف بیشتر مردمش اصلا نمیدانند ایران کجاست و در عمرشان یک سفر خارج از آمریکا نرفته اند و درصد بالاییشان هم بخاطر پروپاگاندا رژیم و پرچم آتش زدنها و غیره مردم ایران رو اسلامگراهای متنفر از آمریکا تصور میکنند برای مسایل داخل ایران سر تیتر بزنند؟ تا کی مردم ایران میخوان منتظر ناجی آسمانی و کشورهای دیگر باشن؟اصلا انتظار دارید بیگانگان چکار کنند؟ ارتش بفرستند؟ چنین انفاقی هیچ جای تاریخ نیفتاده.باید خود مردم اقدام‌کنند،هماهنگ و یکجا.فقط کافیه ۳،۵ درصد جمعیت به خیابان بریزند،لباس شخصی و بسیج که هیچ تمام نیروهای مسلح سپاه و ارتش هم نخواهند تونست این جمعیت رو مهار کنند.
  7
  18
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  سوسمار ولایت - دهلی، اتیوپی
  والا سیاه های امریکا مثل پادشاهان زندگی میکنن. اکثرا پورش و بنز ،. امثال جیمز لبران ، بوکسور مانی میودر، کانیه وست اینه بیلیونر شدن. خودشون از نژاد خودشون ناراضی هستن. اکثریت تنبل و بی هدف و خسته همیشگی هستن و یا قانون شکنی رو ذاتا دوست دارن. حالا ما ندیدیم ایشون با ماشینش از روی چند تا زن و بچه و ادم رد شده. ما ندیدیم پیشینه این دوست عزیز چی بوده. پلیس امریکا فوق العاده خوبه. همه یه اسلحه تو جیبشون هست. فکر نمیکنم مشکلی باشه کمی مراقب خودشون باشن. الان یه مشت سیاه بی کار و سفید کرکی میان محکوم میکنن این بندگان خدارو. دمکرات کلا سیاست خرابیه
  1
  3
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران
  اگر مامورین سفید پوست بودند آنوقت شورش میشد ولی چون ماموران سیاه پوست هستند مورد جدی پیش نمی آید.
  1
  8
  شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  دستورعمل به پلیس آمریکا غیر قابل تغیر است.چندین بار از اتفاقات جنایت آمیز توسط پلیس آمریکا اتفاق افتاده و روسای پلیس امدند و گفتند ... خوردیم و این اخریش بود ولی چندی بعد دوباره تکرار شده.خانه از پایه ویران است,نمونه اش را هم خود ما داریم
  0
  0
  یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.