رافائل گروسی: ایران توانایی تولید چند سلاح اتمی را به دست آورده است

العربیه: رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهاراتی اعلام کرد ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای تولید «چندین بمب اتم» دارد، و تاکید کرد جهان باید جلوی ساخت سلاح هسته‌ای توسط این کشور را بگیرد.

به گزارش خبرگزاری «فاکس نیوز»، پنج‌شنبه 26 ژانویه، گروسی طی جلساتی که از روز سه‌شنبه تاکنون بر قرار بوده، در پارلمان اروپا درباره مسئله اتمی ایران رایزنی کرده است.

او سه‌شنبه تاکید کرد: «این حقیقتی است که آنها [رژیم ایران] به اندازه کافی برای تولید چندین سلاح هسته‌ای اورانیوم غنی‌شده جمع‌آوری کرده‌اند». با این حال، گروسی چهارشنبه در بروکسل اطمینان داد که ایران هنوز سلاح هسته‌ای نساخته است، و گفت غرب باید تلاش کند تا جلوی این کار را بگیرد.

کارشناسان طی چند ماه اخیر بارها گفته‌اند که ایران به اندازه کافی اورانیوم غنی‌شده تا سطح 60 درصد دارد، که می‌تواند با آن حداقل یک سلاح هسته‌ای بسازد. برای تولید بمب اتم، اورانیوم باید به غنی‌سازی بالای 90 درصد برسد.

گروسی به پارلمان اروپا گفته ایران اکنون 70 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده به غلظت 60 و 1000 کیلوگرم به غلظت 20 درصد در اختیار دارد. به گفته فاکس نیوز، رژیم ایران حتی در اوج تنش‌های پیشین خود با غرب قبل از توافق هسته‌ای سال 2015، هرگز به میزان فعلی اورانیوم غنی نکرده بود.

به گفته این خبرگزاری، با وجودی که دیپلمات‌های ایرانی سال‌ها مدعی بودند که علی خامنه‌ای، رهبر ایران طی یک «فتوا» تولید بمب اتم را از لحاظ شرعی ممنوع اعلام کرده است، اما مقامات ایرانی در ماه‌های اخیر آشکارا درباره چشم‌انداز ساخت سلاح هسته‌ای صحبت می‌کنند.

بر این اساس، کارشناسان بر این باورند که سناریوی کره شمالی ممکن است درباره ایران تکرار شود. پیونگ یانگ در اواخر هزاره پیش با واشینگتن معاهده عدم تولید تسلیحات هسته‌ای امضا کرد، اما بعدا آن را زیر پا گذاشت و اعلام کرد اتمی شده است.
+51
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  از خودتون سوال کنید، چرا کشور دوست و برادر روسیه اورانیوم به ایران نمیده یواشکی بدون اینکه کسی بفهمه؟ اینا همه چی میخرن و میفروشن حتی تو اوج تحریم ها ولی اورانیوم نه؟ هاهاها باشه...هممون سر کاریم..در مورد بمب اتم تحقیق کنید، بعد از چند روز متوجه میشید عکس هایی که از هیروشیما بیرون اومد رو همشو یک نفر گرفته و هیچ کسی اجازه عکاسی نداشته و دو هفته بعد هم همه چی عادی شده...بمب اتم وجود خارجی نداره و هیروشیما با سی فور منفجر شد و بسیار محدود. و این فقط یکی از شواهدیه که نشون میده بمب اتمی در کار نیست. دروغ ها انقدر بزرگن که نمیتونید حضمش کنید. تکنولوژی نوکلیر و فیوژن هسته ای وجود داره برای تولید انرژی ولی شکافت هسته ای و بمب اتم خیر...
  51
  6
  جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  Azadi hame - تهران، ایران

  به این بهانه میخواهند مذاکره کنند۰ احمق خودتون هستید
  4
  32
  جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندنستان، انگلستان
  به توچه مردک که ایران داره سلاح اتمی درست میکن، چرا به پاکستان هند و اسرائیل گیر نمیدید؟
  18
  13
  جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  تا کور شود هر آن که نتواند دید.
  21
  6
  جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  مگر قرار نشد گپ‌های سری امنیتی را نزنی؟!
  14
  4
  جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  راست میگی، من هم مدتهاست که اطمینان پیدا کردم که خامنه ای وجود نداره و اون یک عروسک پلاستیکی مثل (sex doll) هست که باد میکنند، ریش و عمامه روش مبزارند و مینشونند روی صندلی. فقط مطمئن نیستم که چطور حرف میزنه!
  2
  4
  جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ساتراپ11 - تهران، ایران
  من متمعنم که اگر این آخوندا ریش و پشمشون رو بزنند و عبا عمامه را دور بریزند و کت و شلوار و کراوات بپوشن کلی طرفدار پیدا میکنن در ایران . خیلی مردم از ظاهر و طرز پوشش این آخوندا متنفرند.. روانشناسی!!!
  4
  3
  جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.