صدور حکم ۱۷ سال زندان، شلاق و خلع لباس برای یک روحانی کُرد اهل سنت در جوانرود

سیف‌الله حسینیالعربیه: سیف‌الله حسینی، روحانی اهل سنت شهرستان جوانرود از سوی دادگاه ویژه روحانیت همدان به تحمل 17 سال حبس تعزیری، 74 ضربه شلاق، 2 سال تبعید به اردبیل و خلع لباس روحانیت محکوم شد.

خبرگزاری حقوق‌بشری «هرانا»، چهارشنبه 5 بهمن، ضمن اعلام این خبر نوشت که اتهامات مطرح شده علیه این روحانی کُرد اهل سنت، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «تحریک مردم برای بر هم زدن امنیت کشور»، «توهین به خمینی، بنیانگذار و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی»، «اخلال در نظم عمومی» و «عضویت در حرکت دینی مکتب قرآن کُردستان» بوده است.

بر اساس این گزارش، سیف‌الله حسینی، امام جماعت مسجد «خاتم‌الانبیاء» جوانرود، 22 آذر در حمله نیروهای امنیتی ایران به منزلش در جوانرود بازداشت شده بود.

پیش از این نیز در پی قرائت چندین بیانیه از سوی ماموستاها یا روحانیون اهل سنت کُرد در شهرهای مختلف کُردستان، چندین روحانی اهل سنت، بازداشت یا احضار شدند.

شریف محمودپور، امام جماعت مسجد «رسول‌الله» روستای «پسوه» پیرانشهر، شامگاه دوشنبه سوم بهمن‌ پس از قرائت بیانیه روحانیون اهل‌سنت پیرانشهر، نقده و اشنویه در اعتراض به صدور احکام اعدام ناعادلانه علیه معترضان ضد‌حکومتی در ایران، بازداشت شد.

پیش‌تر، روحانیون اهل‌سنت پیرانشهر، نقده و اشنویه ضمن اعلام همبستگی و تایید مواضع انتقادی علمای دین اهل‌سنت بلوچستان، گلستان و کُردستان، در بیانیه‌ای اعمال سرکوب خونین، بازداشت‌های خودسرانه و صدور احکام ناعادلانه اعدام علیه معترضان ضد‌حکومتی در ایران را فاقد وجاهت شرعی و غیرقانونی دانسته و محکوم کرده بودند.

در هفته‌های گذشته اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای سیستان و بلوچستان و به‌ویژه زاهدان نسبت به حصر خانگی مولوی گرگیج، روحانی اهل سنت و امام جمعه گالیکش در استان گلستان برگزار شده است.

مولوی گرگیج در جریان اعتراضات ضد‌حکومتی کنونی، به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان واکنش نشان داده و در نماز جمعه 16 دی از اعدام‌های فله‌ای و بازداشت‌ها به شدت انتقاد کرده بود. این روحانی اهل سنت، 12 مهرماه نیز از رخدادهای جاری در کشور به‌ویژه تیراندازی نظامیان و نیروهای حکومتی به معترضان در «جمعه خونین زاهدان» به عنوان «فاجعه» نام برده بود.

همزمان گزارش‌هایی از افزایش فشار بر مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت مسجد مکی زاهدان نیز منتشر شده است.

مولوی عبدالحمید تاکنون بارها با حمایت از معترضان، از رژیم جمهوری اسلامی خواسته است تا سرکوب علیه مردم را متوقف کند.

او در سخنرانی خود در نماز جمعه 30 دی، با اشاره به حکمرانی روحانیون مسن بر مردم ایران، خواستار برگزاری رفراندوم شد و گفت: «80 ساله‌ها نمی‌توانند برای (جوانان) امروز تصمیم بگیرند».
+16
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.