پمپئو: به موساد در سرقت آرشیو اتمی ایران کمک کردیم

العربیه: مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا در کتاب جدید خود با نام «Never Give An Inch» تصریح کرد که سازمان سیا به فرار عوامل موساد از خاک ایران در فوریه 2018، پس از سرقت آرشیو اتمی جمهوری اسلامی، کمک کرده است.

روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست»، در گزارشی با اشاره به این سخن پمپئو، روابط ویژه یوسی کوهن، رئیس سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل موسوم به «موساد» با وزیر خارجه سابق آمریکا را نیز یادآوری کرده است.

پمپئو در کتاب جدید خود اظهار داشت: «پس از بازگشت از یک پایتخت اروپایی در هنگام پیاده شدن از هواپیما، تماسی از کوهن دریافت کردم و دوباره به درون هواپیما بازگشتم زیرا هواپیما دارای تجهیزات خاصی بود که امکان دریافت کاملا سری تماس از مقامات اسرائیلی را میسر می‌کرد.»

وزیر خارجه سابق آمریکا صدای طرف اسرائیلی تماس‌گیرنده را «آرام و مصمم» توصیف کرد.

پمپئو افزود: «کوهن به من گفت، مایک! تیم امنیتی ما هم اکنون یک عملیات بسیار مهمی را (در ایران) انجام داده است اما برای خروج برخی اعضای این تیم با مشکل مواجه شدیم. آیا می‌توانم روی کمک شما حساب کنم؟»

وزیر خارجه دولت ترامپ در کتاب خود نوشته است: «هر وقت کوهن با من تماس می‌گرفت و یا من با او تماس می‌گرفتم، فورا پاسخ یکدیگر را می‌دادیم. به‌رغم مخاطرات، توضیح و سوالی از او نمی‌پرسیدم. کار را با یکدیگر شروع کردیم و با تیم او به فعالیت‌هایمان ادامه دادیم.»

پمپئو سپس ادامه داد: «طی دو روز بعد، تیم او به کشورش (اسرائیل) بازگشت، بدون آن که کسی در جهان متوجه شود که یکی از مهمترین عملیات‌های سری با موفقیت کامل به سرانجام رسیده است.»

به‌رغم این که پمپئو نام عملیات و مدت انجام آن را در کتاب خود ذکر نمی‌کند، توصیف آن عملیات سری به «یکی از مهمترین عملیات‌های اطلاعاتی موفق»، با زمان و چگونگی عملیات سرقت اسناد اتمی ایران در سال 2018 مطابقت دارد.
+83
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.