وزیر خارجه سوئد: نمی‌توان سپاه پاسداران را صرفاً به‌خاطر نقض حقوق بشر در ایران در فهرست تروریسم گذاشت

 توبیاس بیلستروم، وزیر خارجه سوئدرادیو فردا: وزیر خارجه سوئد روز سه‌شنبه ۴ بهمن گفت که نمی‌توان سپاه پاسداران را صرفا به‌خاطر اقداماتش در ایران در فهرست گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی قرار داد.

توبیاس بیلستروم در پاسخ به نمایندگان پارلمان اروپا اطمینان داد که استکلهم تلاش می‌کند اتحادیه اروپا سخت‌ترین سیاست‌های ممکن را در قبال ایران و سپاه پاسداران اتخاذ کند، اما «اضافه شدن سپاه پاسداران به فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا مسئله پیچیده‌ای است و باید از برخی شرایط برخوردار باشد».

وی افزود: «سپاه پاسداران را نمی‌توان صرفا به خاطر نقض حقوق بشر که در ایران رخ می‌دهد در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد، بلکه باید ارتباطی نیز با تروریسم داشته باشد.»

به گفته او، «وگرنه این مخاطره وجود دارد که فردی که تحت تحریم قرار گرفته به دادگاه اتحادیه اروپا شکایت بیاورد و از فهرست حذف شود و این امر، همان‌طور که همه ما در این جلسه می‌دانیم، در گذشته نیز اتفاق افتاده است».

این مقام دولت سوئد اضافه کرد: «بنابراین من اعتقاد ندارم که کار به این شیوه خیلی عاقلانه باشد، اگرچه به قطعنامه پارلمان اروپا احترام می‌گذارم.»

پیش از این جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز تاکید کرده بود که قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی مستلزم حکم دادگاه یکی از کشورهای عضو اتحادیه است.

پارلمان اروپا در نشست روز ۲۹ دی خود در استراسبورگ فرانسه با اکثریت قاطع آرا خواستار قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی این اتحادیه شد.

قطعنامه پارلمان اروپا در واکنش به برخورد خشونت‌بار سپاه پاسداران با اعتراضات اخیر در ایران، تجهیز روسیه به پهپاد برای حمله به اوکراین و عملیات منطقه‌ای سپاه تصویب شده است. با این حال، قطعنامه یاد شده الزام‌آور نیست.

این میان رسانه‌های داخلی ایران روز ۳۰ دی ماه از تماس تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، با همتای سوئدی خود خبر دادند که موضوع اصلی آن قطعنامه پارلمان اروپا درباره سپاه پاسداران بود.

بر اساس این گزارش‌ها، وزیر خارجه سوئد در واکنش به اعتراض آقای امیرعبداللهیان نسبت به اقدام پارلمان اروپا تصریح کرده که این قطعنامه غیرالزام‌آور است.

توبیاس بیلستروم در سخنان روز سه‌شنبه خود نیز به این تماس تلفنی اشاره کرد و گفت که او اما هیچ قولی به وزیر خارجه ایران نداده که سوئد از قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا حمایت نخواهد کرد.
+24
رأی دهید
-304

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  حرکت ملیونی نشه اروپاهم فکر خودشه‌. توپ توزمین وسط بازاو بی تفاوتاست نه اروپاوامریکا.
  7
  167
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران

  یک زیدی تو این سایت همین دیروز بمن گفت تو مواضع ضد غرب داری من بهش گفتم بمن بگو در صدسال اخیر غرب برای کشور من چکار کرده؟ من هم الان مثل یک اوکراینی در مورد شولتز تانکها و آلمان و غرب فکر میکنم و حق دارم چرا؟ چون وقت سیر خوردن و چاپیدن میشه غرب هر جور حقی داره ولی وقتی دخترای مثل پنجه آفتاب ایران رو ولدزناهای پاسدار کور میکنند و میزنند و کودک کشی میکنند چشم پوشی که میشه هیچ میگن "نمی‌توان سپاه پاسداران را صرفاً به‌خاطر نقض حقوق بشر در ایران در فهرست تروریسم گذاشت" پس فردا هم توله‌هاشون با کیف پر پول میرن اونجا به ریش مردم بدبخت من میخندن، نمیدونستم استفاده گلوله گرید جنگی حقوق بشره و جنگ علیه مردم نیست نمیدونستم دادن گاز شیمیایی به صدام و دادن شاتگان و اشک آور و سیستم شنود تلفن همین ماه قبل توسط فرانسه و ایتالیا موافق تحریماست و موافق حقوق بشره. البته خدارو شکر که سایه یزدان بالای سر ملت بزرگ منه و دارای نسلیه که خود ققنوسند و این رو به وضوح میبینم. این ملت توانا در تاریخ هرچه کرده از صدقه سری خودش بوده کماکان تواناست متفکره و کرامت داره. ما پیروزیم
  9
  148
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  و ایشان در پایان اضافه فرمودند پارلمان اروپا بایستی بخاطر داشته باشد همانگونه که کشور سوئد مأمن دستجات تروریستی پ.ک.ک است، داعش و طالبان و سپاه پاسداران و بوکوحرام و غیره نیز هر چه باشد برای حفظ حقوق بشر(منظور همان کشتار مردمان بخت برگشته و فلک زده ایران و افغانستان و سوریه و لبنان و یمن) در جهت تأمین منافع استراتژیک غرب در افریقا و خاورمیانه ضروری هستند.
  6
  101
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  اروپایی ها همیشه پشتیبان و لابی جمهوری اختلاسی بودند و هستند و فقط واسه تبلیغات بعضی وقتها کارهای نمایشی علیه جمهوری اختلاسی انجام میدهند
  4
  138
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان

  من ۱۰۰۰درصد اطمینان داشتم و دارم اینها سپاه تروریستی ره تو لیست تروریستی اضافه کنند،چرا که در تاریخ خاور نیانه ته به حال نه حکومتی مثل اخوندها پیدا شده که متافع انها را در حد اعلی تامین کنه و نه گروه تروریستی ساخته شده که ۱۰۰درصد برای منافع انها برباید و بکشد.ترامپ یک تک پا رفت عربستان توله اش ۲۰۰ میلیون دلار هدیه گرفت و خودش قرارداد ۵۰۰ میلیاردی سلاح بست، امارت درخواست خرید ۵۰ جت اف ۳۵ کرده که در میابقه شتر دوانی از بالا بتمنند خوب نسابقه را نگاه کنند، چرا؟ چون سپاه تروریستی هر از گاهی موشکی یا موشموشکی میده به اطم لنگیهای یمن به طرف عربستان شلیک می‌کنه، انهم درست زمانی که اسلحهای از رده خارج شده تو انبارهاشون تل انبار میشه، بعد از هر موشک پرانی هم فورا به عربستان نیگم یستم جدید داریم. نگاه کنید سر موشک‌های و پهبادهای ایران در اکرایین جولون میدن، به اسم مقابله با موشک‌های لزران بیخ گوش روسیه سیستم دفاع هوایی کا قادر به پرتاب موشکهاهسته ای هست نصب میکنند.اینها گوشه ای از این خدمات تروریست‌های ۴ پای سپاه است
  4
  74
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zavareh - رودسر، ایران

  بگذارید این غربی ها هر ... که می خواهند بخورند. این خودمان هستیم که باید و باید این حکومت اشغالگر را با همبستگی گسترده و با چنگ و دندان هم که شده ساقط و به فاضلاب تاریخ بیاندازیم.
  9
  75
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  با نگاه به آینده نمیتوان مشکلات امروز را نادیده گرفت.سپاه در لیست تروریستی یعنی حداکثرشامل قوانین گورههای شبه نظامی میشود چون بسیاری از این انواع.تقابل ایدئولوژوی های ًچپ وراست و وسطً هم مزید برعلت اند.ناتوانی و یاقصور رهبران سیاسی هم خود عامل بازدارنده است. اجماع اصولی در کشوری کثیرالقوم چون ایران دیگربزور، قهرووعده و عید اسلامی،نژادی،ناسیونالیستی،پادشاهی، سوسیالیستی،آنارشیستی...امکان پذیرنیست.درعصرالیگارشیزم-انحصاری-خاندانی وجهانی اجماع بر منافع قابل لمس وفوری اقوام متنوع ایران با مذاکره و تبادل نظرطولانی پاسخگو نیست.همینطوررجعت به دوران پیش از کرونای ساختگی امکان ندارد تا چه رسد به دوران رفرم های بعد ازجنگ دوم و طرح ترومن (انقلابات سفید در ۵۲ کشور و پترودلار...) متأسفانه جبهه چپ و میانی آگاهی جزئی از ماهیت نازیسم و فاشیسم جهانی/ایرانی دارند و درحیطه افسانه های لیبرال و استالینستی اسیرند.متفقین از جنگ اول و دوم، جنگ دوم سی ساله یاد میکنند. هدف از جنگهای اروپا...تحکیم حاکمیت خاندانهای قدیمی و جدید الیگارشی و نابودی نظام های سنتی و محلی بوده و هست.نظام های توتالیترپروس ورومانف وانگیس
  3
  14
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  در منتهای خویشاوندی آنها با هم در اجرای سناریوی هیتلر،استالین،چرچیل،روزولت...مشترکل منافع بودند و هستند.مردم آلمان تا ۱۹۹۰بابت غرامت جنگ اول ۵۰هزارتن طلا،تمامی پتنت اختراعات وتمامی ناوگان دریائی(تا۱۹۱۸/۱۹)...را پرداخت نمودند. وهینطور همگی طرفین جنگ ۱۸-۱۶ ملیون انسان از دست دادند.نازیها در ادامه این روحیه شکست و با قول جبران آن با حمایت خاندانهای سیاه به قدرت رسیدند.برخلاف تصور همگانی نازیسم و فاشسیم انواع ایده های سوسیالیستی و مارکسیستی هستند.سازمان کارگران و اصناف نازیها بیش از بیست ملیون عضوداشت.هیتلر قلابی(والترکرونکیت+والت دیزنی) خود عضو فرقه مالتزونظام نازی آموزه فرقه ژزوئیت بود و هست.نازیها بیش از ۹۰۰هزار کادراس اس آلمانی+۶۰۰هزار کادراس اس مسلمان و ۱۵۰هزار یهودی آرتشی...عضو داشتند.ایدهای پان آریانیسم،پان پارسیسم،پان ایرانیسم،پان ترکیسم،پان عربیسم،پان بلوچیسم،پان سویت،پان اسلامی،پان مائویسم...تازگی ندارند و هربار از نو شارژ میشوند.تعجب که شما از نفوذ حزب نازی در ایران و بین مسلمانان مطلع نیستید؟نازیها در ایران نفوذ داشته و انواع احزاب ریز و درشت چون حزب سومکا به تقلید از احزاب
  4
  10
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  اسرار زرسالاران - مونیخ ، آلمان
  به تقلید از احزاب چپ و سوسیالیستی بوجود آمدند.حال اگرتجربه تلخ انقلاب مشروطه برای سلطنت طلبان، کودتای زاهدی-کاشانی-بکتاش شعوبیه۱۳۳۲،کودتای زاهدی-نفتالی-دیبا خمینی ۱۳۵۷برعلیه خاندان ایراملو...گران آمده رواست علت راازکودتاچیان وغفلت و همراهی رااز مردم جویا شد.تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل و سلامت باشید
  18
  1
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  solswe - مالمو، سوئد

  سوئدی ها همیشه وسط باز بودن و هستن ، اینا شریک دزد و رفیق قافله هستن ، تاریخشون اینو ثابت کرده این حرف من نیست از جنگ جهانی و خیانتشون به همسایه های خودشون گرفته تا باقی روابط ، همیشه تو تمام زمینه ها بهترین همراه ج ا بودند و هستند . هیچ وقت از اینها آبی برای عزیزای خودشون گرم نمیشه چه برسه به دیگران.
  2
  51
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  mina minavand - هانور، آلمان

  خیلی دلم میخواد یکی از فرزندان این آقارو در ایران گروگان نگه میداشتن یا یکی از بچه هاش رو محکوم به اعدام میکردند و میدیدم که همینطور حرف میزنه.
  2
  51
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  قبلان هم نوشته بودم که از این سوئدی‌ها مرموزتر و آب زیرِ کاه تر تو اروپا نیست! یک جماعتِ وسط باز و حرفه یی!. هم حق رو به تو میدن هم به طرف مقابل چراغِ سبز! واسه همینه که در طولِ ۲ جنگِ جهانی حتا یه تیر هم به سوئد شلیک نشد. چاهی رو که خودمون واسه خودمون کندیم باید خودمون از توش در بیایم!
  2
  43
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  خوشم میاد هیچ علطی نمی‌تونید بکنید فقط هارتو پورت الکی میکنید 😄 🤣 سپاه اونجاتونو میکشه تحریمش کنید. ولی خدایی این همه کشور آدم وطن فروش تجزیه طلب مقابل یه سپاه پاسداران ۵۰ هزار نفری کم آوردن خیلی حرفه
  50
  13
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  سپاه که توی محدوده اروپا نیست، بله اگه مثل پ ک ک توی محدوده اروپا باشه میزارن توی فهرست تروریسم،بادرخواست ترکیه . خودشون گفتن که درخواست یه کشور عضو رو میخواد. وقتی توی محدوده اروپانباشه اونا خودشون رو بزحمت نمی اندازن
  10
  4
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  اروپاییان زیرشان را پر کردن از تهدیدهای آخوندا حتی رییس اتحادیه اروپا هم مدارک قانونی ودنبال سند برای تروریست بودن سپاه است نکه تا حالا سپاه قدس برنمرزی کسی را در اروپا نکشته دیگر چه مدارکری از این بیشتر میخواهند اینها منتظر ووقت میخرند تا حداقل امان با این ترویستها سر شاخ نشوند واگر نه کی بفکر مردم ایران است ووقتی هم کسی را تحریم میکنند اون بابا سرمایه وبیزینسی در کشورهای اروپایی ندارد همه این جنگولک بازی اروپاییان فقط نمایشی مانند تأتر است برای خالی نبودن عریضه ومثلا طرفداری از حقوق بشر با بیانه هایی که قدرت اجرایی ندارند.
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  100Haloo - تهران، ایران
  کی بوده اروپا یا امریکا یا انگلیس دلش بحال ایرانوو ایرانی بسوزه؟؟؟؟؟؟؟ مردم، وسط باز ها، ما نباید منتظر هیچکس از خارج باشیم تا بیاد و بر سرمون حکومت کنه، چرا این فکر همیشه تو سرمون هست؟؟؟؟؟
  7
  22
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  اصلا گور بابای اینا. همه میدونیم اروپایی ها نون به نرخ روز بخور هستند و اصلا اینا از اینکه ایران درگیر همچین حکومتی باشه که با مردمش درگیره استقبال هم میکنند. الان سپاه تروریستی اعلام بشه کلی نون اینا آجر میشه . میدونید اینا چقدر پورسانت و دلالی میکنند برای همین وضعی که آمریکایی ها سپاه رو تروریست اعلام کرده؟تروریست کسی که ترور میکنه. یعنی در مقابل اعتراض بدون سلاح یا مخالفت و یا هر نوع چیزی که مخالف نظرش باشه دست به حذف و ترور و کشتن مردم میزنه. حالا اگر تعریف تروریست عوض شده این موضوع دیگه اس به نظرم باید کم کم این حکومتها خواهند بود که بگند حمایت از حقوق بشر و احترام به حقوق مردم و خواست مردم میشه اقدام تروریستی چون وقتی حکومتی حق مردم را نمیده و مردم باید برای گرفتن حقوق اولیه خودشون دست به تظاهرات و آتش زدن و اعتراض خیابانی بزنند این میشه اقدام تروریستی!
  12
  2
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Mamad_Zendoni - لندنستان، انگلستان
  احمق! سپاه هیچ ... نیست، این پول مفت نفته که جلوش خم میشن. دمپایی ابری پیش شماها پولفوسوره! 😀
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  DJAMILEH DARAEI - استکهلم، سوئد
  این فرد زمانی که وزیر مهاجران در سوید بود واقعا مهاجران به سختی اقامت میگرفتند. یک موجود بدون وجدان و عقده ایی. ایشون اگر با تمایلات جنسی خود فقط یک هفته در ایران زندانی باشد همان سپاه ،پاسداران از خجالتش در میایند.
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  پ س خاک برسرخودت و ادعای حقوق نابشرت پفیوز خلاصه نوبت ما هم میشود و این عدم همکاری اروپائی ها را ابد فراموش نخواهیم کرد
  0
  0
  جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.