وزیر میراث فرهنگی ادعای سخنگوی دولت را رد کرد؛ تاج پهلوی و تاج شهبانو در ایران هستند

عزت‌الله ضرغامی همراه با توییتش عکس‌هایی را منتشر کرده که او را در کنار تاج پهلوی و تاج شهبانو نشان می‌دهدبی بی سی: بعد از حدود یک هفته که اظهارت سخنگوی دولت و گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) به نگرانی‌هایی درباره وضعیت دو تاج دوران شاهنشاهی ایران دامن زده بود، عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی با انتشار تصاویری تایید کرد که این دو تاج هنوز در موزه جواهرات سلطنتی هستند.

روز دوشنبه هفته گذشته (۲۶ دی‌ماه)، خبرگزاری ایرنا با انتشار ویدئویی مدعی شد که خانواده پهلوی، تاج‌های معروف «پهلوی» و «شهبانو» را در دی‌ماه سال ۵۷ با خود از ایران خارج کردند.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت نیز با انتشار این ویدئو در توییتر، ادعاهای ایرنا را تایید کرد و به نگرانی‌هایی درباره سرنوشت این دو تاج دامن زد.

تاج‌های «پهلوی» و «شهبانو» برای سال‌های بسیار بعد از انقلاب در موزه جواهرات سلطنتی برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده بودند. اما از زمان آغاز همه‌گیری کرونا، این موزه تعطیل شده بود.

این مساله به گمانه‌زنی‌هایی درباره سرنوشت این دو تاج دامن زد.
خبرگزاری ایرنا و سخنگوی دولت مدعی شده بودند که هر دو تاج از ایران خارج شده‌اندهمزمان شهبانو فرح پهلوی نیز در مصاحبه‌هایی گفت که ادعای خروج تاج‌ها از کشور، نادرست است.

با این حالی آقای بهادری جهرمی نه تنها از ادعای قبلی خود عقب‌نشینی نکرد، بلکه گفت دولت جمهوری اسلامی از بررسی اموالی که متعلق به مردم ایران بوده، اما در سال ۵۷ توسط خانواده پهلوی از کشور خارج شده، در یک «محکمه صالح» استقبال می‌کند.

اما توییت روز سه‌شنبه آقای ضرغامی به گمانه‌زنی‌ها درباره سرنوشت این دو تاج پایان داد.

آقای ضرغامی در این توییت نوشت که از «گنجینه جواهرات سطنتی» در بانک مرکزی بازدید کرده است و تصویری هر دو تاج را منتشر کرد.

او در عین حال نوشته است: «آن دو تاج معروف را که می‌بینیم، جای خالی دارایی‌های عظیم به غارت رفته‌ ملت توسط پهلوی را بیشتر حس می‌کنیم.»

آقای ضرغامی نوشته است که باید امکان بازدید عمومی از «دیدنی‌های» موزه جواهرات سلطنتی فراهم شود.

با این حال وزیر میراث فرهنگی هیچ توضیحی نداده که چرا سخنگوی دولت و خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، درباره این دو تاج اطلاعات نادرست منتشر کرده‌اند و اتهاماتی علیه خانواده پهلوی و محمدرضا شاه مطرح کرده‌اند که صحت ندارند.
شهبانو فرح پهلوی و محمدرضا شاه پهلوی در حالی که هر دو تاج‌های خبرساز را بر سر دارندیکی از دو تاج، «تاج پهلوی» است که در سال ۱۳۰۵ به دستور رضا شاه برای مراسم تاج‌گذاری او ساخته شد. محمدرضا شاه نیز در مراسم تاج‌گذاری خود همین تاج را بر سرگذاشت.

تاج دیگر، «تاج شهبانو» نام دارد و در سال ۱۳۴۶ و برای ملکه سابق ایران ساخته شد. شهبانو فرح پهلوی، تنها ملکه تاریخ معاصر ایران است که به شکل رسمی تاج‌گذاری کرده است.

هر دو این تاج‌ها با استفاده از گنجینه جواهرات سلطنتی ساخته‌ شدند. این جواهرات، مجموعه متنوعی از اشیای گران‌بها هستند که از دوران صفویه به مرور توسط شاهان مختلف جمع‌آوری شدند و به رغم جنگ‌ها، تغییرات سلسله‌های پادشاهی و دستکم یک مورد، خارج کردن بخشی از آن‌ها توسط محمد‌علی شاه، تا امروز در دست حکومت ایران باقی مانده‌‌اند.

این گنجینه که در حال حاضر در دست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است، در موزه جواهرات سلطنتی که در محل بانک مرکزی قرار دارد، نگهداری می‌شود.

ارزش دقیق این گنجینه جواهرات روشن نیست.
+150
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  جالب اینجاست که این جماعت اونقدر ابله و اوشگول هستند که یکیشون یه چیزی میگه ، حالا دروغ یا راست ، یکی دیگه میاد و حرف اولی رو نفی میکنه و چیز دیگه ای میگه !! مثل جریان سرنگونی هواپیمای اوکراینی تا دوهفته هر اُلاغی از حکومت جنایتکار اومد و یه چیزی گفت : همچین چیزی نبوده ، نقص فنی بوده ، با موشک کروز اشتباه گرفته شده ، ووو و بالاخره که بر پدر و مادر هر چه دروغگوی بی شرم و حیاء و پفیوزه لعنت اونهم از
  2
  32
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران
  رژیم خر تو خر به معنی واقعی
  3
  20
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  خوب ۵۷ اتی‌ها .شما که مخالف فحاشی هستید و شب و روز اینجا مدعی که اموزگار اخلاق و ادبیات هستید ؟ حاضرید پوزش بخواهید؟ چه علم شنگه اینجا راه انداختید ؟ منبع خبر شما چه بود .که شاه همه این را دزدید ؟ روزنامه کیهان شریتمداری و ۲۰ سایت اینترنت. اخر ال زمان .همه هم می دانستید که دروغ است. خیلی از شما هم حتا به چشم خود این جواهرات را بعد از سال‌ها ۵۷ در ایران در موزه‌ها دیده. زمانی که به خاتمی و روحانی وکالت می دادید که از میان ولایت وقیح جمهوری بیرون کشد. و دم دم می رفتید ایران مسافرت. بعد نق می زنید زن رضا پهلوی فحاشی کرد. یک سوزن به خود یک جوالدوز به دیگران
  3
  9
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  درست زمانی که کمپین من وکالت میدم شروع شد این چرندیات را مردک جهرمی انگوزمان کرد تا افکار عمومی را منحرف کنند
  2
  15
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندنستان، انگلستان
  تاج رو ولش کن پولها و طلاهایی که این ارازل پهلوی بردن چی؟ گرون ترین زمین تاریخ اون چند هزار هکتار که در بورلی هیلز فروختن پولش به جیب کدوم از این پهلوی های مفتخور رفت، حرومتون باشه اون پولها مثل گوشت سگ
  9
  6
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  Mamad_Zendoni - لندنستان، انگلستان
  تو که خیلی پول پول میکنی یک سر برو پیش بشار اسد و یک سر برو پیش حسن خرس الله بعد هم جهاد اسلامی و حماس و بقیه گروه های تروریستی بهشون بگو تا پولهایی که جمهوری اختلاسی براشون فرستاده رو بهت برگردونند
  5
  8
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندنستان، انگلستان
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  پول رفته تو جیب لبنان واسه امنیت ایران، نه مثل پهلوی دزد بکنه تو جیبش بعد به ریش همه بخندن
  7
  2
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  Mamad_Zendoni - لندنستان، انگلستان
  واسه امنیت ایران؟؟ زرشک کدوم امنیت ؟ مگر زمان شاه به لبنان و سوریه و فلسطین پول میدادیم تا امنیت داشته باشیم؟ اون بدبخت ها اگر عرضه دارند تنبان خودشان را نگه دارند لازم نکرده تنبان تو و آخوند را نگه دارند !! خیلی کودک تشریف داری که با این اراجیف گول میخوری
  0
  3
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.