نیروهای ویژه عراق جلوی بخشی از قاچاق دلار به ایران را گرفتند

العربیه: دولت عراق به منظور مقابله با شبکه گسترده قاچاق دلار به ایران، نیروهای ویژه ضدتروریستی خود که برای مبارزه با نیروهای «داعش» آموزش دیده‌اند را به کار گرفت.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، حکومت ایران که تحت تحریم‌های کمرشکن بین‌المللی قرار دارد و اقتصادش با شتاب رو به افول است، برای جلوگیری از ورشکستگی کامل به مقادیر معتنابهی دلار نیاز دارد. اعتراضات ضدحکومتی که از پاییز پارسال شروع شد نیز اوضاع اقتصادی رژیم را بدتر کرده است.

کارشناسان به رویترز گفته‌اند که جمهوری اسلامی سال‌هاست با استفاده از «شرکت‌های ویترینی» در عراق و ترکیه و دیگر کشورهای خاورمیانه ارز مورد نیاز خود را تامین می‌کند.

دو مشاور بانک‌های خصوصی عراق که مرتباً در جلسات با بانک مرکزی این کشور شرکت می‌کنند، به شرط ناشناس ماندن به رویترز گرفته‌اند که حکومت ایران ماهانه حدود 100 میلیون دلار ارز از تاجران عراقی دریافت می‌کند.

مقامات امنیتی عراق که مستقیما تحت امر محمد السودانی، نخست‌وزیر این کشور فعالیت می‌کنند، نیز گفتند که «شواهد و مدارک آشکار» در دست دارند که نشان می‌دهد قاچاقچی‌ها مقدار زیادی ارز از بازارهای بغداد خریداری و از طریق گذرگاه‌های مرزی آن را به ایران منتقل می‌کنند. به گفته آنها، این روند طی ماه جاری افزایشی چشمگیر داشته است.

یک مقام ارشد مرزبانی عراق در گذرگاه شلمچه در جنوب شهر بصره به رویترز گفت که ده‌ها قاچاقچی از بازارهای ارز بغداد دلار می‌خرند و آن را در کوله‌پشتی‌های مدرسه می‌گذارند و سپس آن را در ماشین‌های بزرگ دو دیفرانسیلی جاسازی کرده و تحت حفاظت افراد مسلح از مرز به سوی ایران عبور می‌دهند.

به گزارش مقامات امنیتی عراق، نیروهای ویژه ضدتروریستی که شنبه به شبکه قاچاق ارز به ایران هجوم بردند، در بازار «کوفه»، یکی از سه بازار اصلی قاچاق دلار به ایران، مورد حمله افراد مسلح به سلاح گرم قرار گرفتند.
+77
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  عشق ایران شهر - سمنان، ایران

  بخورید، هسته شم تف کنید. از اخوند ذلیل تر تو تاریخ نبوده، لات های کوچه خلوت، ننگ بر شورشی های ۵۷ که این هارو به ما مسلط کردن
  1
  43
  ‌سه شنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  نوش جون هرکی هنوز دلش با این اخونداست. والسلام.
  1
  29
  ‌سه شنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  dannni - سوئد، سوئد

  چشمتون کور صدها ملیارد دلار پول و ثروت ایران ریختن در عراق مدارس بیمارستان ها ۳ سال جنگ با داعش کلیه انبارهای سلاح رو فرستادید طلا جواهر وووووو الان یک گ.....ز حواستون کردن آن ۹ ملیارد پولدبرق گاز هم بهتون نمیدن بی پدرها لااقل اون خسارت‌های جنگ عراق که خود سازمان ملل و کشورهای بزرگ امضا کردن که الان حدود ۱ تریلیون دلار است اقدام کنید پدرشون در بیارید مگر کویت این کار نکرد با عراق تا دلار آخر ازشون ۷۷ ملیارد گرفت
  1
  27
  ‌سه شنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  عراق هم گذاشت تو کاسه اخوندها، با این روند تحریمها و بستن تمام روزنه هایه دور زدن تحریمها باور کنید در سال اینده دلار بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومن خواهد بود.
  1
  27
  ‌سه شنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.