رئیس بانک مرکزی دلار ۴۵ هزار تومانی را «عددسازی مجازی و ذهنی» خواند

رادیو فردا: پس از آنکه قیمت دلار در بازار ارز ایران روز یک‌شنبه و در ادامه روند افزایشی خود وارد کانال ۴۵ هزار تومان شد، محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی رکورد قیمتی بی‌سابقه دلار را «عددسازی مجازی و ذهنی» خواند و گفت: «به این قیمت‌ها اعتقاد نداریم.»

رئیس کل بانک مرکزی در این برنامه تلویزیونی با بیان اینکه «در یک فضای مجازی و ذهنی برای کشور محدودیت ایجاد کردند» گفت: «عملیات واقعی این نیست، منابع ما آزاد است، ارز را داریم در بازار تامین می‌کنیم اما در فضای مجازی برای ما عددسازی می‌کنند و می‌گویند این بازار آزاد است.»

فرزین همچنین از اقدامات بانک مرکزی برای «نرخ‌سازی» ارزهای خارجی از جمله دلار خبر داد و افزود: «ما در بازار آزاد هم ورود خواهیم کرد، در بازار آزاد هم شروع می‌کنیم به نرخ‌سازی و این کار را بانک مرکزی با اقدامات خود انجام خواهد داد.»

او همچنین با اشاره به اینکه بانک مرکزی «به دنبال ثبات ارزی» است، گفت: «در این راستا مذاکرات سازنده با شرکای تجاری کشورمان یعنی قطر، امارات، چین و عراق داشتیم که دستاوردهای خوبی هم داشته‌ایم.»

ابراهیم رئیسی نیز روز یک‌شنبه دوم بهمن ماه طی سخنانی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت بازار ارز گفت که «وضعیت ارز، طلا و بسیاری از گرانی‌ها در کشور کاهشی خواهد شد».

ساعاتی پس از اظهارات رئیسی اما قیمت دلار آمریکا در بازار ارز تهران با افزایش دوباره به نرخ بی‌سابقه ۴۵ هزار و ۳۰۰ تومان رسید و برای ساعاتی وارد کانال ۴۵ هزار تومان شد که پایین‌ترین حد ارزش پولی ملی ایران در برابر دلار آمریکا در طول تاریخ است.

ابراهیم رئیسی روز دوازدهم مرداد سال ۱۴۰۰ در حالی دولت را تحویل گرفت که قیمت دلار ۲۵ هزار و ۲۵۰ تومان بود و با گذشت هجده ماه به ۴۵ هزار تومان رسیده است.
+6
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  آمریکا هم به صورت مجازی هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
  0
  26
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  اگر چنبن است که جناب محمدرضا فرزین الدنگ طویله رهبری میگوید دستور بدهد بانگها دلار به همان قیمت 25 هزارتومان روزهای اول رئیس جمهور 6 کلاسه بدهد
  0
  31
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  ببین مُفنگی جون ، پفیوز بازی رو بذار کنار و زِر و وِر نکن ! اینو بگو بینیم ، جواهرات سلطنتی رو کی هاپولی کرده !؟ الان تو کلکسیون کدوم خر مایه اروپایی یا شاید هم یک شیخ عرب از قطر ، کجاست !!؟
  0
  36
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  یکی به این بدبخت بیسواد بی نوا بگه دلار بالا نرفته احمق ریال هستش که سقوط میکنه. شما برو ببین ریال شما رو چند ازت میخرند. اون میشه ارزش ریال حالا الان کسی در دنیا حاضر نیست بخره. اصلا شما برو از عراق بخواه که بجای پول گاز و برق ریال بهتون بده . چه ایراد داره. در هر صورت اونا باید بروند و ریال بخرند و به شما بدهند چرا شما دزدها بجای گرفتن ریال در عوض صادرات دنبال چاپ پول بی پشتوانه هستید؟ پنج هزار میلیارد تومان در ماه در هر جای دنیا ماهیانه چاپ بشه همینقدر تورم و سقوط ارزش پول ایجاد میکنه حالا تو بیسواد میخوای اعتقاد داشته باش میخوای اعتقاد نداشته باش. دزدی هاتون رو کم کنید و فقط یک قلم از عراق بجای دلار درخواست ریال بکنید و اون ریال رو بجای پولهایی که چاپ میکنید استفاده کنید می بینید تورم چطوری کنترل و ارز حاصل از آن هم میاد تو بازار ایران حالا یا توسط بانکها یا توسط مردم و صادر کننده ها.
  0
  1
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  مرتیکه دزد دروغ گو,من خودم با همان مبلغ خریدم,کثافت
  0
  1
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.