شهبانو فرح پهلوی: از «سرقت» جواهرات سلطنتی نگرانم؛ می‌دانند ممکن است رژیم عوض شود

 شهبانو فرح پهلویصدای آمریکا: شهبانو فرح پهلوی در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا می‌گوید که پس از اظهارات سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، نسبت به سرقت جواهرات سلطنتی از بانک مرکزی توسط حکومت نگران است، چرا که به گفته او، «می‌دانند ممکن است رژیم عوض شود» و می‌خواهند «این جواهرات را بردارند.»

شهبانو فرح پهلوی در این گفت‌وگوی اختصاصی تأکید کرد نگران است که مبادا مقامات جمهوری اسلامی جواهرات سلطنتی را از بانک مرکزی «به سرقت ببرند.»
شهبانو فرح پهلوی به صدای امریکا: نگران سرقت جواهرات سلطنتی توسط جمهوری اسلامی هستماو در تشریح پروتکل استفاده از جواهرات سلطنتی در دوره زمام‌داری محمدرضا شاه پهلوی گفت: «جریان جواهرات سلطنتی [این طور بود که] موقعی که یک مراسم رسمی بود و من می‌بایستی نیم‌تاج داشته باشم، می‌گفتم کدام تاج را می‌خواهم، تقریبا چهار پنج نفر در بانک آن تاج را نگاه می‌کردند و امضا می‌کردند و با سکیوریتی و امنیت و گارد این را با ماشین می‌آوردند به کاخ و بعد که من استفاده می‌کردم در مراسم مختلف، این را همان طور با گارد می‌بردند به بانک و آن جا همان چهار پنج نفری که این‌ها را دیده بودند دوباره نگاه می‌کردند و بعد می‌گذاشتند در بانک.»

او درباره اهمیت رعایت پروتکل‌های اموال دولت، با ذکر یک مثال عینی دیگر افزود: «یادم می‌آید موزه فرش که درست شد، من یکی از فرش‌هایی که در کاخ گلستان بود می‌خواستم بیاورم به موزه، حتی به من هم ندادند. یعنی می‌بایستی اجازه بدهند! به هر صورت چیزهایی که مربوط به دولت بود با اجازه از یک محلی به محل دیگر می‌رفت.»

شهبانو فرح اضافه کرد؛ «آن چیزهایی که مربوط به خود ما بود و متعلق به خانواده اعلی‌حضرت بود، آنها را از این ور به آن ور می‌بردیم»، اما «یک چیزهایی که متعلق به دولت بود نمی‌شد از جایی به جای دیگر برد.»

او با ابراز نگرانی از اظهارات اخیر علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، تأکید کرد: «این مطلب من را خیلی نگران کرده که چطور این آقایان بعد از ۴۳ سال دارند چنین حرفی را می‌زنند. فکر می‌کنم که چون می‌دانند که گرفتاری دارند و ممکن است که رژیم عوض شود و به هر صورت علاقه‌مندی به گذشته و به پهلوی بیشتر شده، این‌ها می‌خواهند یک مقدار این جواهرات را بردارند و بعد اگر عوض شد روزگار، مردم که آمدند ببینند جواهرات در بانک نیست.»

شهبانو فرح پهلوی با اشاره به بسته بودن بازدید عمومی از جواهرات سلطنتی در دوره همه‌گیری کرونا، گفت که «البته تمام این سال‌ها صدها هزار نفر رفته‌اند و این جواهرات را دیده‌اند» و «حتی موقعی ما آمدیم بیرون در روزنامه کیهان نوشتند که همه چیز آن جا هست.»

او با بیان این که «این آقایان واقعا عقلشان کجاست» که پس از ۴۳ سال چنین ادعایی مطرح می‌شود، با قدردانی از شاهدانی که تأیید کرده‌اند جواهرات را در این سال‌ها در بانک مرکزی دیده‌اند، تأکید کرد «من واقعا نگرانم» و «تقاضا دارم که فشار بیاورند روی بانک و دولت که موزه را باز کنند و بروند بازدید کنند.»

شهبانو فرح پهلوی همچنین گفت که پس از خروج خاندان پادشاهی از ایران، جمهوری اسلامی «با وجود تمام قدرتی که آن موقع داشت»، درباره آن چه آنها از ایران با خود بردند، به لحاظ قانونی پی‌گیری کرد، اما «همه را باختند و به جایی نرسیدند.»

علی بهادری جهرمی در توییتی ادعا کرده است که پادشاه پیشین ایران هنگام خروج از کشور، ۳۵ میلیارد دلار از «اموال ایرانیان» شامل «‏۳۸۴ چمدان جواهر و الماس»، «‏دو تاج با ۵ هزار قطعه الماس»، و « ۵۰ قطعه زمرد و ۳۶۸ حبه مروارید» را با خود برده‌اند.

کامبیز آتابای، رئیس دفتر شهبانو فرح پهلوی، درباره این ادعا به صدای آمریکا گفته است که وام گرفتن تاج‌ها و جواهرات از بانک مرکزی تشریفات پیچیده‌ای داشت و برای آوردن به کاخ و بازگرداندن به بانک مرکزی نیازمند امضای ۵ تا ۷ مقام مختلف بود.

رئیس دفتر شهبانو فرح پهلوی یادآوری کرد که پس از انقلاب اسلامی و خروج شاه و شهبانو از کشور، شماری از خبرنگاران بین‌المللی در دیدار از کاخ نیاوران تصاویری را ثبت کردند که نشان می‌دهد کاخ دست‌نخورده باقی مانده بود. او همچنین تاکید کرد که محمدرضا شاه پهلوی، پادشاه پیشین ایران، حتی هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ سلطنتی موسوم به «شاهین» را به ایران بازگرداند.
+338
رأی دهید
-37

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Deer Park - واشینگتن، ایالات متحده امریکا

  زنده با د مادر ایران زمین, مادر ایران زمین علیا حضرت شهبانو فرح پهلوی,. روحت شاد شاهنشاه آریامهر محمد رضا شاه پهلوی. جاوید و سربلند خاندان پرافتخار و ایرانساز پهلوی. جاوید شاه وکیل ملت
  27
  80
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  ای کاش همون سال منحوس پنجاه و هفت همه رو میبردید و در بانک معتبری به امانت میگذاشتید !! این بی ناموسها برای بقا و ادامه غارت و فساد و جنایت ، زن و دختر و خواهر و مادرشونم حراج میکنند !!
  21
  90
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  شهبانوی گرامی دوران بیغیرتی ایرانیان سپری شده. جوان ایرانی امروز اجازه نخواهد که آب خوش از گلوی چپاولگران ثروت های ملی کشور پایین برود.
  23
  74
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  rood120 - منچستر، انگلستان
  در یکی از مصاحبه ها شما فرمودید هنگام خروج از ایران حدود ۵۰ میلیون دلار از ایران خارج کردید،شاه در مصر در یکی از مصاحبه هایش گفت سرمایه های من حدود ۱۰۰ میلیون دلار بود که کمتر شده،حال سرمایه های که شما از ایران خارج کردید به حساب دلار امروزی میلیارد ها دلار می شود . الان هم که مردم دارند از شر رژیم فاسد جمهوری اسلامی خلاص می شوند خدا می داند چقدر سرمایه کشور به تاراج خواهد رفت، امیدواریم که خبرهای جابجایی این طلا ها درست نباشه ‌. حالا دو تا دزد افتادند به جان هم خانواده شما و رژیم فاسد جمهوری اسلامی ، بیچاره ایران شما که الان سال ها مبارزه می کنید بیائید تا عمری مانده هست از مردم بابت خروج و دزدی سرمایه های بیت المال عذر خواهی کنید اگر هم کار کردید برای ایران در دوران سلطنت تان وظیفه شما بوده منت نیست پس وظیفه یک شاه ، رئیس جمهور، نخست وزیر یا هر مسؤل کشور چیست ؟هر کس و رژیمی که سر کار باشه باید به کشورش خدمت کنه و جواب گو باشه حالا ما جهان سومی سطح درک و فهم سیاسی مان همینقدر هست که بعد از هزاران سال قدمت نتوانسته ایم دولت یا رژیمی را سر کار بیاوریم که جوابگوی کارهایش باشه .
  84
  65
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  rood120 - منچستر، انگلستان
  قسمت دوم . الان دو تا دزد افتادند بجان هم ، کامنت های که در این چند روزه خواندم از طرفداران شما این هست که شما کار کردید و هر چقدر هم دزدید نوش جانتان چون در دوره که بر سر قدرت بودید کارهای برای کشور کردید خوب از مردم جهان سومی ما چه انتظاری هست ، سوال این هست پس هر کسی که سر قدرت بود و کاری کرد و وقتی آن ملت چه به اشتباه یا درست آن رژیم و یا آن مسؤل را نخواست هنگامی که رفت باید دست به چپاول بزند ؟ . حال مردم در حال انقلاب هستند و وقتی رژیم فاسد اسلامی هم رفت بگوید ما هم این کار را کردیم و نماینده خدا بودیم هر چی به تاراج بردیم حق ما بوده ، پس جوابگوی مسوولان کشوری کجا هست ، بی چاره سرزمین ما . خانم گرامی من در زمانیکه انقلاب شد در خیابان اردیبهشت روبروی نظام آباد زیر میدان رسالت زندگی می کردیم و خانه های دو تای کوچه آنورتر آب نداشتند و برای تهیه آب به فشاری آب روبروی خانه ما می آمدند و در زمستان گاهی همان فشاری آب یخ می زد و مردم مشکل داشتند ولی در همان زمان شما تاج الماسی به سر می گذاشتید انصاف کجاست .
  76
  59
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Butler - سیدنی، استرالیا

  بعبارت دیگه ایشون فعلا نگرانی در مورد کشته شدن جوانها و نوجوانها در خیابونها رو نداره و بزرگترین نگرانیش دزدیده شدن جواهرات هستش که مبادا یه روز دوباره بدستش نرسن.
  77
  36
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  مادر عزیز , گوشت امانتی را به گربه سپردید, در حالیکه نظام اخوندی رحم به جان مردم ایران و بخصوص جوانانش نمی کند, به عنوان واشکال مردم ایران را یا خود کشته اند یا به کشتنشان دادن و رحمی بر خاک و اب کشور ایران نکردند رحم به جواهرات حکومت پهلوی و حکومتهای پیش از پهلوی میکنن.
  16
  57
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  از وقتی که فرزندانش را از دست داد ، لبخند از چهره شهبانو محو شد ، آرزوی عمر طولانی برای ایشان دارم تا مرگ این رژیم را ببیند
  26
  66
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  rood120 - منچستر، انگلستان

  قسمت سوم . و حالا ما شخصی را به قدرت رساندیم که خود را نماینده خداوند و ولی وقیح می داند و با هزاران محافظ و میلیارد ها سرمایه کشور بهترین زندگی را دارد و خوک زاده گانشان در اروپا بهترین زندگی ها را دارند ولی عزیزانی برای امرار معاش زندگی و زنده ماندن باید به سطل زباله ها سر بکشند. خانم گرامی با این که ۶ سالم بود مردمان را دیدم که در حاشیه تهرانپارس و خاک سفید در حلبی آباد بدون هیچ امکاناتی اولیه زندگی می کردند و شما در کاخ ها یتان بودید الان هم مسوولان بهترین زندگی ها را دارند و مردم در حاشیه های تهران،سیستان و بلوچستان یا دگر مناطق محروم کشور همان زندگی . لعنت بر ظالمان چه آخوند باشه چه شاه ، به امید آنروزی که بتوانیم هر شخصی را که به قدرت رساندیم به کشورش خدمت کند و بایستد و بابت کارهای که انجام نداده پاسخگو باشد نه خود را برتر از مردم بداند مثل خدا، شاه ، میهن یعنی علاحضرت همایونی از میهن والاتر بودند یا نماینده ولی وقیح که فکر می کند از جانب خدا آمده و هر جنایتی که می کند بر حق هست . جالب هست که شاه هم دست بوس و چاپلوس زیادی داشت و الان هم مردم در صف برای دست بوسی خامنه ای جهان سوم
  56
  36
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ali51reza - وستروس، سوئد

  ۴۳ سال است دزد زده به خانه ما و دزد نمی آید مگر بکشد نابود کند و غارت
  7
  57
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  elnazpishu - لندن، انگلستان

  مردم جانشون رو گذاشتند این خانم فکر جواهرات سلطنتیه. ما جواهرات نمیخوایم جانم ما ازادی میخوایم و بس
  79
  34
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  قیافه رو تورو خدا، این دزدهای دریایی میمونه ، آخه نکبت پیر خرفت دزدی کردی همه عالم آدم میدونن برو اموال دزدی رو برگردون به مردم ایران
  66
  27
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  elnazpishu - لندن، انگلستان
  ابنیه و آثار تاریخی و جواهرات سلطنتی ، میراث تاریخ و فرهنگ یک کشوره ! آزادی و رفاه و سربلندی مردم و مملکت یک کشور با حفظ تاریخ و فرهنگ اون کشور کامل و هویت پیدا میکنه !!
  6
  45
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  elnazpishu - لندن، انگلستان
  اون جواهرات پشتوانه پول مملکته، ازادی پول میخواد با پشگل گوسفند میخواین ازادی راه بندازید.
  7
  35
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  rood120 - منچستر، انگلستان
  چه جالب.ما هم همان سمت بودیم.خیابان 45متری رسالت.نرسیده به خیابان کرمان که الان چندسالیست که تبدیل به بزرگراه امام علی شده است.آب فشاری ها را بخوبی بیاددارید.اونموقع بعضی چیزها شانسی بود.سمت ما خوب بود(ضلع شمالی بزرگراه45متری که قدیم نامش بزرگراه داریوش بود).ولی بقول شما دوتاکوچه پایینتر آسفالت هم نداشت.
  9
  15
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  انسان موجود عجیبی است.این خانم باید به فکر منزل آخرخود باشدولی همچنان بفکر جواهرات است.آن شنیدستی که دراقصای دور-بارسالاری بیفتادازستور-گفت چشم تنگ دنیادوست را-یاقناعت پرکند یاخاک گور.سعدی.
  19
  11
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  rood120 - منچستر، انگلستان
  خوب الحمدولله که با انقلاب اسلامیتان به همه چیز رسیدید و همه آن ساکنان حلبی آباد به خانه های ۶ اتاق خوابه منتقل شدند! حالا هم که از خیر لطف حکومت منتخب شما تعدادی بی خانمان داریم یک انقلاب مجاهدی ترتیب بدید و نیم قرن دیگر هم کشور را به دست مجاهدین خلق بسپارید. انشاالله بهتر میشود! وقتی کسی قدرت تفکر کافی و منطق و انصاف ندارد که تفاوت ها را ببیند بهتر از این هم پاسخش نتوان داد. موفق باشید.
  13
  13
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  rood120 - منچستر، انگلستان
  گرامی‌ با درود. این ارقام ۵۰ میلیون دلار یا نهایت در مجموع، ۱۰۰ میلیون دلاری که فرمودید، من رو به‌یاد نکته‌ای تامل‌برانگیز انداخت. / در سال ۱۹۷۶ میلادی (یعنی‌ ۲ سال قبل از ۵۷ در ایران)، در هالیوود امریکا، فیلم راکی-۱ با بودجه‌ی کمی‌ بیش از یک میلیون دلار ساخته می‌شه، و سپس در اکران جهانی‌، ۲۲۵ میلیون دلار فروش میکنه (یعنی‌ به سود مالی‌ ۲۲۵ درصدی می‌رسه). سپس در سال ۱۹۷۹، فیلم راکی-۲ با بودجه‌ی ۷ میلیون دلار ساخت می‌شه، و در اکران جهانی‌، ۲۰۰ میلیون دلار فروش میکنه و اون هم به سود بسیار بالایی‌ دست پیدا میکنه (از این ارقام سودهای نجومی در تاریخ هالیوود فراوان یافت می‌شه). / حالا حرفم اینه، هالیوود در همان حول‌وحوش ۵۷ ایران، در برحه‌ی زمانی کوتاه -بدون در نظر گرفتن فیلم‌های دیگر آن دوران‌اش- با ساخت همین دو تا دونه فیلم (که بسیار هم ممتاز و ماندگار هستند)، به ۸ برابر یا حداقل ۴ برابر کل سرمایه شخصی‌ کارول‌-کینگ یک کشوری می‌رسیده، که تا تازه کلی‌ هم منابع طبیعی و طلای سیاه(نفت) داشته و داره.
  7
  9
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandoglu - لندن، انگلستان
  چرا این زن نگران پولها و جواهرات دزدیده شده این مردم توسط خودشان نگران نیست. بدون اینکه یک ساعت کار کنند 44 سال اشرافی زندگی می کنند. فقط خفه شو
  12
  7
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  sahandoglu - لندن، انگلستان
  من براشون پول میفرستم تا جانین چیخسین!
  2
  8
  ‌سه شنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  rood120 - منچستر، انگلستان
  بدبخت بیچاره تو فکر کردی پولی را که شاه برد اگر دست خمینی میافتاد خرج تو و فک و فامیلت میکرد؟ همون ماه اول بعد انقلاب یزدی ۲۰ میلیون دلار نقد به یاسر عرفات داد بعد از اون هم میلیون میلیون پسر منتظری رینگو با خودش به لبنان برد و تا امروز هم همین کار رو دارند انجام میدهند این خانواده حق دارند هرچقدر که دلشان میخواد از ایران ببرند
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  rood120 - منچستر، انگلستان
  آخه بدبخت تو فکر میکنی آن موقع وضع بقیه دنیا خیلی بهتر از ایران بود ایران تنها کشور در آسیا بود که مردمش از بیماری و گرسنگی نمیمردند درحالیکه در هندوستان و چین کمونیست میلیونها نفر از گرسنگی و بیماری هر سال میمردند حالا آفریقا و آمریکای جنوبی جای خود دارد در ایران اگر کسی کمی تلاش میکرد به راحتی میتوانست خودش و خانواده اش را اداره کنه تمام اون حاشیه نشینها مگر چقدر بودند طوری ذکر خیرشان را میکنی که انگار میلیونها نفر در حلبی آباد زندگی میکردند در سال ۱۳۶۲ در همین جمهوری اسلامی یک برنامه مستند گذاشتند در مورد روستاهای متروکه و دلیل مهاجرت روستایی ها وقتی سراغ این افراد را گرفتند و پیداشون کردند دیدند اینها نه از فقر بکله به خاطر زرق و برق شهر گاو گوسفند و زمین را فروختند اومدند شهر و چون زندگی در حاشیه هزینه نداشت حاضر نبودند نه خانه بخرند و نه اجاره کنند
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.