انتقاد مولوی عبدالحمید از جو امنیتی: «۸۰ ساله‌ها و ۹۰ ساله ها نمی‌توانند برای جوانان تصمیم بگیرند»

 مولوی عبدالحمید خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت نباید زنان و جوانان را به زندان انداخت، بلکه باید به حرف‌های آنها گوش دادرادیو فردا: مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه های نماز جمعه با انتقاد از فضای امنیتی سیستان‌ و‌ بلوچستان، به صراحت به اینکه «هشتاد ساله‌ها و نود ساله‌ها» برای «جوانان امروز» ایران تصمیم می‌گیرند اعتراض کرد.

وی در نماز جمعه روز ۳۰ دی‌ماه ۱۴۰۱ گفت: «هشتاد ساله‌ها و نود ساله‌ها نمی‌توانند برای جوانان امروزی تصمیم بگیرند.»

آقای عبدالحمید تاکید کرد: «ما باید به حرف‌ها و خواسته‌های جوانان و زنان گوش دهیم. نباید آن‌ها را به زندان بیندازیم.»

او به آمار بیشتر شرکت و قبولی دختران و زنان در کنکور سراسری ورود به دانشگاه‌های ایران نیز اشاره کرد و گفت این آمار نشان می‌دهد که زنان در زمینه فراگیری علم «جلوتر از مردان» هستند.

اظهارات وی در شرایطی بیان می‌شود که در جمهوری اسلامی نه تنها علی خامنه ای به عنوان رهبر، ۸۳ سال دارد، بلکه سایر مقاماتی که در مناصب کلیدی همچون شورای نگهبان و مجلس خبرگان قرار دارند نیز بسیار کهنسال هستند.

از جمله علی جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان ۹۵ ساله است.

آقای عبدالحمید در بخش دیگری از خطبه‌های امروز نماز جمعه زاهدان همچنین گفت: «در همه جای دنیا بعد از بیست یا سی سال قوانین را به روز می کنند. قانون اساسی ما چهل و چهار سال است که متاسفانه تغییر نکرده است. مسئولان باید شرایط جدید را در نظر بگیرند.»

او پیش از این نیز درخواست مشابهی را مطرح کرده بود.

وی در اظهارات خود از ممنوع از تحصیل شدن دانشجویان معترض انتقاد کرد و با اشاره به کشته‌شدن یکی از زخمی‌های جمعه خونین زاهدان، برای چندمین‌بار درخواست عاملان کشتار شهروندان معترض در این روز را از تریبون نماز جمعه مطرح کرد.

او افزود: «نباید جوان را به زندان انداخت. به بچه‌ها باید ترحم کرد با آنان صحبت کرد. نباید این‌ها را شکنجه و اعدام کرد.»

خطبه‌های نماز جمعه امروز زاهدان در شرایطی برگزار شد که از روز چهارشنبه، خبرهایی مبنی بر دایرشدن ایستگاه‌های بازرسی در مناطق مختلف و ورودی‌های این شهر منتشر شده است.

مولوی عبدالحمید با اشاره به شرایط شدید امنیتی در زاهدان، گفت :«جو امنیتی استان باید برداشته بشود. برقراری جو امنیتی در سراسر کشور باعث می شود که کشور پیشرفت نکند.»

به گفته وی، «در شهر ما اخیرا جو شدیدا امنیتی حاکم شده و ۱۵ ایست و بازرسی تبدیل و اضافه شده است.»

از دیگر اظهارات آقای عبدالحمید در خطبه‌ها مخالفت وی با شعار «مرگ بر» بود که اشاره به شعار علیه علی خامنه‌ای است که در طوی اعتراضات اخیر بارها در خیابان‌های زاهدان و دیگر نقاط ایران سر داده شده است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان از شهروندان خواست دیگر علیه کسی شعار «مرگ بر» را سر ندهند.

مولوی عبدالمجید مرادزهی، مشاور و از اعضای دفتر مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان نیز در گفت‌و‌گو با رادیوفردا از امنیتی‌ شدن شهر زاهدان و استقرار ایست بازرسی در تمام ورودی‌ها و خروجی‌های شهر زاهدان خبر داد و گفت که پس از انتصاب احمدرضا رادان به فرماندهی نیروی انتظامی، «می‌خواهند ایجاد رعب و وحشت کنند».

مولوی عبدالمجید مرادزهی از علمای اهل سنت افزود: «اینکه شایعه شده که مسجد مکی محاصره شده واقعیت ندارد. کسی جرئت ندارد که مسجد مکی را محاصره کند.»

پس از انتشار خبر تعرض یک فرمانده بلندپایه نظامی به یک دختر بلوچ و اعتراض خیابانی شماری از شهروندان این شهر پس از نماز جمعه، ماموران امنیتی، معترضان را به گلوله بستند.

مولوی مرادزهی، مشاور مولوی عبدالحمید، درباره شمار کشته‌شدگان این روز که به جمعه خونین زاهدان شهرت یافت و روزهای بعد گفته: «حدود صد نفر را اینها کشته‌اند، سیصد چهارصد نفر را مجروح کرده‌اند. تعداد زیادی هم الان بازداشت کرده‌اند.»

او با این وجود تاکید کرده «تا زمانی که مسئله جمعه‌های خونین و افرادی که کشته شده‌اند، شهید شده‌اند، زخمی شده‌اند حل نشود»، اعتراضات ادامه خواهد یافت.

زاهدان و دیگر شهرهای استان سیستان‌و‌بلوچستان در ماه‌های اخیر همچون دیگر شهرهای ایران صحنه اعتراضات گسترده بوده است.
+116
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  ایکاش همه این خرپیره های عمامه بسر کمی درک و دید باز و روشن و امروزی ترا داشتند !! البته نمیدونم بجایی وصل هستی یا نه ، یا داری در باغ سبز نشون میدی !!؟ و یا بعد از سرنگونی رژیم طاغوت آخوندی ، ساز خودمختاری و و داستان‌های دیگه رو سر میدی یا که نه !! امیدوارم که اول ایرانی اصیل و بعد بلوچ باشی .
  8
  34
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  تو خودت از پیشقدمان جهاد لواط در سوریه برای رزمندگان‌تان بودی. یه سری جوان دم بخت رو روان کردی در جبهه‌ها. ضد و نقیض گو.
  49
  2
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  Momijii - توکیو، ژاپن
  مبادا گول این شیاد دغلباز را خورده کنید. هر شب به حسابش پیسه پیسه، عرعرستان روان میکنه. تجزیه‌طلب درجه یک و ضد ایرانی. چون کسی که خلیفشون رو به سزای اعمال ننگینش رسانید، حضرت ابولولو رضی‌الله‌عنها ایرانی بود.
  44
  2
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  شیاد اون رهبر مفعول تو و عمامه بسرهای ثناگو و پفیوز دور و برش هستند ، همون بیشرف حرامی که پیسه پیسه ، همراه با استخوان روان میکنه واسه توی خارجی و ....... لیسای دیگه تا اینجا و اونجا واسش خوشرقصی و پاچه خواری کنی !
  1
  33
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  Momijii - توکیو، ژاپن
  دارو تلخ را باید نوشید. من هم امیدوارم ولی مرگ یک بار شیون یک بار. تا کی‌ ترس از تجزیه ؟ ترس از تجزیه ما را به آغوش کسانی خواهد انداخت که که امروز کشتار می‌‌کنند. من به شخصه ترسی ندارم. اگر کمی به تاریخ ایران نگاه کنیم .مثلا آذربایجان . از زمان سلجوقیان کوشش که آذربایجان قسمتی از ترکیه شود. جالب این است .تمام کسانی که به دهان پان ترکیست‌ها زدند ترک بودند. یک بار به اربیل رفته؟ خطرناک‌ترین قشری‌ترین متعصب ‌ترین شیهه‌ها دنیا در اردبیل هستند. اگر همین حالا بگذارند. یک پان ترکیست سنی را زنده نخواهند گذاشت. خوشحال نیستم از جنگ سنی و شیعه . ولی این واقیعت جغرافی ما است. بلوچ‌ها هم دارند ولی کجا ؟ پاکستان ؟ اوضاع اقتصادی از همین امروز هم بدتر می‌‌شود. کرد‌ها را نمی‌‌دانم یکی‌ اینجوری می‌‌گوید دیگری چیز دیگر
  0
  9
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  2023Azadi - لینز، اتریش
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  پفیوز دوباره زره مفت زدى ؟؟. شپش مگه قرار نشد در مورد ایران زره مفت نزنى؟؟!. ...!!. عذاب خدا به زودى دامن گیرت خواهد شد.اینشاالله
  4
  11
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  2023Azadi - لینز، اتریش
  دروغ میگوی، قرار بر این شد که مسلمانی عمر رو بر ما ثابت کنی! ولی هرگز نخواهی توانست. زیرا کفر او را با استناد به قرآن کریم، بخاری و صحیح مسلم (دو کتاب مرجع جماعت عمریه) اثبات و در یوتیوب به نشر رسانیده‌ایم. گمان نزنی با آماتور سر و کار داری!
  7
  1
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  متاسفانه مملکت ما طی تقریباً یک قرن اخیر همیشه درگیر مسائل قومی و مذهبی بوده الالخصوص در این دوره وانفسای مُلاهای شپشو ! اینها همه نتیجه عدم توجه کامل حکومت مرکزی به رفاه و تحصیل و معیشت قومیتها در مناطق مرزی کشور بوده و هست ! بخاطر فقر فرهنگی که نتیجه نبود امکانات رفاهی ، خصوصاً آموزشی - تحصیلی در اغلب این مناطق ، مردم خیلی راحت فریب چند شخصیت مذهبی و چند تحصیل‌کرده بومی ولی متصل به یک دولت بیگانه رو میخورند و داستان خودمختاری و تجزیه و یک مُعضل برای مملکت بوجود میاد ! تا فقر معیشتی و نهایتاً فقر آموزشی - فرهنگی هست ، آش همین آش و کاسه هم همین کاسه است !
  1
  4
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  2023Azadi - لینز، اتریش
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  کافى که همه میدونند شیعیان رو یه آخوند یعودى به وجود آورد و در آینده نزدیک به درک واصل خواهد شد😉
  0
  1
  شنبه ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  2023Azadi - لینز، اتریش
  تو جوابی نداری، برای همین دست به خزعبلات زدی. این حدیث از پیامبر اکرم ص ثابت می‌کند نه تنها شیعیان در آن زمان بوده‌‌اند، بلکه اهل بهشت هم خواهند شد. «ای علی، اگر تو و شیعیانت نبودید، دین خدا پا برجا نبود، تو و شیعیانت کسانی هستید که قسط و عدل را در جامعه برقرار میکنید و در بهشت از نعمت‌های الهی برخوردار خواهید بود. بهشت مشتاق به تو و شیعیان تو است و ملائکه الهی از رسیدن پیروان تو به بهشت خوشحال میشوند و فرشتگان در حال طلب آمرزش برای ایشان هستند.» گوش کن ای جوان، بتنهایی کل جماعت شماها را سوسک میکنم. تو که عامی هستی، مولوی‌هاتون از دست من همگی فرار.
  0
  0
  شنبه ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  2023Azadi - لینز، اتریش
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  این چرندیات تونو به اسم پیامبر اسلام به خورده اینو دادید 🤦🏻‍♂️. شما ها مشرکین!. چون غیر از ١٢-١٣ امام(پایه گذاران شیعه) دیگه به هیچ کس اعتقادى ندارید!. فقط موندم زمان پیامبر اسلام از چه مهر نمازى استفاده مى کردید 🤣. اى جعفر نا صادق چه کردى با مسلمانان. یه مشت دزد ریاکار و قاتل و کلى بد نامى به اسم اسلام زدى🤦🏻‍♂️. الانم حاصل درختش رو که میبینى ٨٠٪؜ مردم ایران رو از اسلام بیزار کرده و کلى مسلمان رو بد نام!. همچون که مى دونى الرحمن الرحیم😉. دره توبه همیشه بازه.
  0
  0
  شنبه ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  2023Azadi - لینز، اتریش
  من دیگر بیشتر از این وقت خودم را با شما ضایع نمیکنم. لااقل بازنده خوب باش. شما جماعت عمری بکریه در مقابل شیعیان اهل بیت امیرالمؤمنین ع هیچگونه دفاعی ندارید.
  0
  0
  یکشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  2023Azadi - لینز، اتریش
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  تو خودت ضایعات بیش نیستى و تا توبه نکونى همچون ضایعات خواهى ماند!!. واسلام.
  0
  0
  یکشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.