کارزار «من وکالت می‌دهم» و واکنش مخالفان با «وکالت نمی‌دهم»

دویچه وله: کارزاری اینترنتی با هشتگ "من وکالت می‌دهم" برای حمایت از رضا پهلوی به راه افتاده است. در مقابل، مخالفان این حرکت نیز هشتگ "من وکالت نمی‌دهم" را استفاده کرده‌اند.

ماجرا از یک طومار اینترنتی آغاز شد، شاید هم از یک مصاحبه تلویزیونی. پیش از به راه انداختن این طومار، شبکه تلویزیونی "من و تو" مصاحبه‌ای نسبتا مفصل با رضا پهلوی انجام داد که روز ۱۶ ژانویه (۲۶ دی) از این شبکه پخش شد. او در این مصاحبه سعی کرد مواضعش را برای گذار از جمهوری اسلامی بیان کند.

رضا پهلوی خط قرمزهایش برای حکومت آینده ایران را توصیف کرد و از جمله بر "جدایی دین از سیاست و سکولاریسم، تمامیت ارضی ایران و یکپارچگی سرزمین" تاکید کرد. "تعیین سرنوشت مردم به دست خود در یک انتخابات آزاد" نیز از جمله مواردی بود که او بر آن تاکید ورزید. رضا پهلوی همچنین بر ضرورت اتحاد و همبستگی اپوزیسیون تاکید کرد و نیز از تمایل خود برای پذیرش نقش یک معتمد و وکیل مردم سخن گفت. او در این رابطه گفت که این عنوان را به مملکت‌داری و اداره کشور ترجیح می‌دهد.

پس از این مصاحبه، احسان کرمی، بازیگر و خواننده، طوماری اینترنتی با نام "من وکالت می‌دهم" برای جمع آوری امضا به نفع شاهزاده رضا پهلوی به راه انداخت. تا لحظه نگارش این گزارش، این کارزار ۲۲۹ هزار و ۸۹۴ امضا داشته است.

در شبکه‌های اجتماعی نیز شخصیت‌هایی چون علی کریمی، حمید فرخ‌نژاد، منوچهر بختیاری، کاملیا انتخابی فرد، سعید حافظی، جواد سلیمانی، یحیی گل محمدی، شهرام خلدی و احمد باطبی تا کنون با هشتگ "من وکالت می‌دهم" از شاهزاده رضا پهلوی حمایت کرده‌اند.

برخی نیز مانند سعید حافظی، روزنامه‌نگار توضیح داده‌اند که این وکالت به معنای پذیرش سیستم پادشاهی نیست و تنها برای دوران گذار و گرفتن تصمیمات مهم در این مرحله است.
داریوش اقبالی خواننده سرشناس که خود در زمان حکومت پهلوی مدتی را در زندان گذراند و به خواندن ترانه‌های اعتراضی مشهور است نیز در یک پست اینستاگرامی از شاهزاده رضا پهلوی حمایت کرده است.

او نوشته: «در میان افراد خارج از ایران، آقای رضا پهلوی را گزینه مناسبی برای نمایندگی اپوزیسیون خارج می‌دانم. معتقدم ایشان بیش از دیگران می‌توانند نقشی مفید در جهت بازتاب صادقانه خواسته‌های آزادی‌خواهانه مردم داخل ایران در سطح بین‌الملل ایفا کنند.»

داریوش اما تاکید کرده که این "وکالت" تنها برای دوران گذار است و پس از ان تکلیف را انتخابات ازاد روشن می‌کند: «همانطور که ایشان بارها اعلام کرده‌اند، من هم این نقش را تنها برای دوران گذر از جمهوری اسلامی مفید و موجه می‌دانم. پس از آن، فقط انتخاباتی سالم با حضور آزاد تمام طیف‌های سیاسی و قومیت‌های مختلف، همه برابر با یک رای، نوع نظام سیاسی ایران و رهبران آن را تعیین خواهد کرد.»
فضای بحث در این باره در فضای مجازی بسیار داغ است. طرفداران این کمپین، آن را راهی دموکراتیک برای گذار از جمهوری اسلامی می‌دانند و با جمله نمادین "من وکالت می‌دهم" در حقیقت به رضا پهلوی وکالت می‌دهند تا مرحله گذار را به نمایندگی از طرف آنان طی کند.

مخالفان اما از نقطه نظرهای گوناگونی این حرکت را نقد و حتی آن را به کلی رد کرده‌اند.

بسیاری نفس این حرکت را غیردموکراتیک دانسته و آن را شبیه "قیمومیت" یا "بیعت" دانسته‌اند که از نظر آنها مفاهیمی ارتجاعی و ناسازگار با دموکراسی است.

از فعالان حوزه زنان نیز بسیاری‌ها این حرکت را مغایر با جنبش "زن، زندگی، آزادی" و آن را پدرسالارانه و قیم‌مآبانه دانسته‌اند.
برخی دیگر با مقایسه این نوع وکالت دادن با رفراندوم جمهوری اسلامی آن را رد کرده و از جمله گفته‌اند. «برای تکرار نشدن تاریخ از نوع رفراندم جمهوری اسلامی: آری یا نه، وکالت نمی‌دهم.»

ملیکا زر، فعال LGBTQ نیز در یک رشته توییت شرح داده که چرا با این کمپین همراهی نمی‌کند و "وکالت" نمی‌دهد.
در روز پنج‌شنبه ۲۹ دی، هشتگ "من وکالت می‌دهم" ۳۵۴ هزار بار و هشتگ "من وکالت نمی‌دهم" نیز ۲۲۸ هزار بار استفاده شده است.
+252
رأی دهید
-50

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۹۲
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا

  یه کارزار ما گونی می سازیم آماده کنیم که بزرگترین گونی دنیا رو درست کنیم ربع پهلوی و مادرش و زنش و دخترهاش رو بندازیم توش بذاریم تو هواپیما صاف فرودگاه امام تهران پیاده کنیم یکراست ببریم تو هلفدونی بعدتوهلفدونی انقد هشتگ بسازن وخشتک هواکنن وپشتک بزنن که عمرشون سربرسه یه تاج کاغذی هم درست میکنیم بذاره روسرش هاهاهاها
  123
  25
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Sasan 55 - پاریس، فرانسه

  تنها کزینه مناسب و بدون استرس تنها شاهزاده رضا پهلوی برای رهبری ایران در دوران گذار میباشند و بعقیده من از ایشان بهتر و مطمئنتر نداریم . من وکالت میدهم.
  35
  102
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  به نظر هر دو گروه باید احترام گذاشت ولی افراد جنس پرست و فرقه پرست رو باید ترد کرد و نباید اصلا توجه کرد بهشون اینا هر کاری بکنید معترضند. این حرکت درست بخاطر ناموس ما و زنان به راه افتاد ولی باید به یک عده توضیح داد که بفهمید تا همین الان مردها بودند که هزینه دادند و اعدام شدند پس انقدر زن و مرد نکنید مگر محمدرضا شاه حقوق زنان رو طبق به روزترین قوانین دنیا مهیا نکرد؟ بخش دینی و مذهبی رو یک نفر نمیتونه حل کنه اینا باید در خود جامعه و در خانواده ها و آموزشها درست بشه ولی یک عده جنس پرست و فمنیست فکر میکنند مثلا لخت بشوند یا فحش بدهند یا همه مقامات رو زن بگذارند موضوع حل میشه یکی به اینا بگه نه بفهمید همین الان قشری از زنان در ایران هستند که رد بارون روی دیوار رو به حضرت فاطمه نسبت میدن قشری هستند که از مردهای مذهبی بدتر درباره حقوق زن حرف میزنند اینا موضوعات فرهنگی هستش حتی قوانین هم درست بشه اینا باید با آگاهی با دانش با شناخت با آموزش درست بشه قرار نیست دوباره انقلابی بشه و شماها راه بیافتید هرکسی حجاب داره رو به سیخ کنید که نباید اینطوری باشه یا نباید اینطوری فکر کنند.
  53
  14
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  سوسمار ولایت - دهلی، اتیوپی
  هر چه خوب هست امیدوارم اتفاق بیفته. چه عجب یه پیامی داد
  12
  14
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  برای مبارزه با حکومت اراذل و اوباش خامنه ایی مفعول یا به رضا پهلوی وکالت دهید و یا وکیل خودتون را معرفی کنید . اینکه فقط بگوئید به رضا پهلوی وکالت نمیدهم یعنی سر در آخور رژیم دارید.
  51
  76
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  رژیم عشقوحالگر - لندن، انگلستان

  داریوش اگه میتونست همچین متنی و خودش تنهایی بنویسه و ادیت کنه که نمیرفت خواننده بشه😉 میرفت تودانشگاه لکچرر میشد😆 ازاین داریوش اوسکول گلابی هیچوقت خوشم نیومده باصداوآهنگ داریوش انگار غم دنیامیادسراغه آدم😣 😩
  65
  20
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  hiwa68 - رتردام، هلند

  با وعده‌های دروغ سر کار آمدن و بعد که قدرت گرفتند دیکتاتور شدن. قدرت باید بین اقوام مختلف تقسیم شود نه مرکزیت فارس.اقوام مختلف به زبان مادری تحصیل کنند. تمامیت باقی میماند یا نه زورکی که نیست.
  62
  20
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  با وجود توضیحات کامل در خصوص معنی وکالت دادن که تنها محدود به گذر از رژیم هست و نیاز و احتیاج به اعتبار و نام ایشون برای یکدست کردن اپوزیسیون خارج از کشور و در ارتباط تنگاتنگ با مردم داخل ایران ، هم از سوی آقای پهلوی و هم از سوی چهره های مشهوری که وکالت داده اند ، کسانیکه اقدام به ندادن وکالت کرده اند ( که البته مهم هم نیست ) یا درک کاملی از معنی این وکالت ندارند ، یا مُغرضند و یا بنحوی در ارتباط و مزدور رژیم !
  17
  66
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  مخالفان یا باید یک آلترناتیو معرفی کنند یا سال‌ها صبر کنند چون جهان سیاست اصلا قابل پیش بینی نیست مگر سال پنجاه و هفت مردم تنها به خمینی رای دادند تمامی احزاب با هم ائتلاف کرده بودند و این احزاب بودند که از طرفداران خودشون خواسته بودند که به جمهوری اسلامی رای آری بدهند چون خیلی اطمینان داشتند که سهمی در قدرت خواهند داشت اما کی تصورش رو می‌کرد که طرف خدعه کنه برای همین سیاست قابل پیش بینی نیست.
  13
  40
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  100Haloo - تهران، ایران
  هموطن با غیرت و با شعور، برای بازپس گیری ایران از این ضدایرانیها که از ناکجآباد آمده اند، امروز باید با اتحادمان وکالت بدهیم به کسی که پرونده پدر بزرگ مرحومش، و پدر مرحومش، نشانگر آبادی و ساخت ایران بوده و هست. وکالت ما به فرزند کسی است که پدر مرحومشان کل مملکت دستشان بوده و بدون اختلاس و با انواع تهمت ها ایران را با اون همه ثروت و ١٢ میلیارد دلار ذخیره ارزی نقدی (دلار ٧ تومان) در ٤٤ سال پیش گذاشتند و رفتند. احتیاجی نیست که بنویسم ما جوابگوی خون چه کسانی هستیم، چرا که نامها در این متن نمیگنجد، اما اگر هر کسی صرفنظر از عقاید و حزب و مذهب، ایرانی است، امروز فقط اتحاد، و وکالت دادن به شخصی که در همه دنیا از محبوبیت خلصی برخوردار است، کسی که تا الان از هیچ کشوری و یا حکومتی پولی دریافت نکرده. بیشتر از این نمیتوان چیزی نوشت. اگر خواهان بازگشت به دوران طلائی ٤٤ سال پیش هستیم، پس وکالت ما، شاهزاده رضا پهلوی. پاینده باد ایران، زنده، شلامت و شاد باد ایرانی در هرکجای گیتی.
  37
  45
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ali51reza - وستروس، سوئد

  براستی پهلوی ایران ساز بوده و خواهد بود امید و سرمایه وطن خدای ایران حامی تو
  19
  54
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  آنهایی که با جهالت و غرض ورزی وکالت نمیدهند لطف کنند و یک نفر وکیل مورد اعتماد را معرفی کنند که از این معضل فعلی خارج شویم و انقلاب به ثمر برسد. اگر مغرض نیستند لابد گوششان کر است وقتی خود شاهزاده به صراحت میگوید که نقش پادشاه بودن در آینده را نمی پسندد. این گروهی که با حماقت و لجاجت از اتحاد جلوگیری میکنند اقلیت ناراحتی هستند که هیچ چیز هیچ وقت آنها را راضی نمیکند. لعنت بر آنها.
  19
  49
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  هرکس ایرانی باشد و دلش برای مردم ایران بسوزد و بخواهد از نظام پست اخوندی عبور کند باید به هشتک من به اقای رضا پهلوی رای میدهم بپیوندد در غیر این صورت اخوندهای مفت خور کلاش جنایتکار بر ملت سوار میمانند و خون مردم ما را هم خود میخورند و هم ضحاک علی خامنه ای از ریختن این خونها به زندگی ننگین بارش ادامه خواهد داد.
  14
  45
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  کمی عقل هم خوب چیزیه آخه فکر نمیکنید با این کارتون هیزم تو آتیش دشمن میریزید
  9
  37
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا
  این آقا ملیکا از صفحه و عکسش معلومه که از سلامت عقل و روان خلاص هستش 🤣🤣🤣
  18
  14
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۶:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا

  عزیز من نشد که از همین الان آقا بالا سر انتخاب کنیم یا بغضی ها احمقند یا ادای احمقها را بازی میکنند در سال ۵۷تجربه شد وقتی کسی خود را رهبر جامعه معرفی کرد چه بروز احزاب آمد فقط یک نفر منظور این است که هیچ احزاب دیگری را قبول ندارد این بازیها قدیمی شده دیدیم قربونت شما همان زندگی عادی خودت را ادامه بده وخیال پادشاهی را در رویا ببینی بهتره برای مردم.
  40
  15
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  کس و کسانیکه برضد تنها راه رهایی ایران و ایرانی از چنگ این رژیم اشغالگر فاسد و جانی و بر ضد همبستگی ما یعنی وکالت به شاهرضا پهلوی هستند آنانی هستند که سالها در ظاهر به عنوان اپوزیسیون در داخل و خارج بر ضد ایران و ایرانی قدم برداشتند، با شناسایی این اشخاص در هیچ کجای دنیا جایی برای همدستان هزار پدران اشغالگر میهنمان امن نخواهد بود، این آخرین کلام ماست 🤬😤😡😠
  11
  33
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  nihad_finland - تورکو، فنلاند
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  گونی؟ خوشحالم که کاره ای نیستی، من طرفدار شاهنشاهی نیستم، و به نظرم پهلوی شایسته این پست نیست، وکالت هم نمیدم چون احساس میکنم تاریخ تکرار میشه، خمینی گور به گور هم سال اول موقتی سر کار بود و دیدیم چی شد، اینم بخواد بیاد سره کار عقده های ۴۳ سالشو سر ملت خالی میکنه , تجربه ای هم نداره تو سیاست، ولی باز هر کی بیاد از اخوندا شریفتره ( به قیر از مجاهدین که از کثافت اخوندا به وجود امدن)
  11
  28
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان

  hiwa68 - رتردام، هلند
  درود بر شما. دوست عزیز تدریس زبان مادری خیلی هم خوبه ،اما کشور نمیتونه چند تا زبون رسمی و ملی رو معرفی کنه. مثلا شما وقتی از اهواز میری تبریز ملکی رو خریداری کنه ،مدارکی رو که باید توی دفتر خونه امضا کنی ،به چندین زبان که نمیشه جلوت بگذارن تا امضا کنی. کشور یک زبون واحد میخواد. و چونکه مثلا من کرد هستم و شما ترک ،نمیتونیم بیایم و زبون مادری خودمون رو برای کشور ایران به زور بعنوان زبان رسمی مملکت معرفی کنیم. این طرز تفکر شما دوست عزیز خیلی منطقی به نظر نمیاد. در مورد قدرت گرفتن اقوام مختلف نه با مرکزیت فارس ،منظور شما رو متوجه نمیشم! چند تا مجلس که نمیتونیم توی شهر های مختلف داشته باشیم.پس مجلس و قدرت به نظر شما با مرکزیت کدوم شهر باید باشه؟ الان که بیشتر قدرت و سیستم اقتصادی دست فارس ها نیست. از رهبر قاتل گرفته تا خیلی از نماینده ها و اقتصاد دان ها فارس نیستن. شهر تهران هم خیلی فارس نداره. این نظر شما قابل احترام هست تا زمانی که تبدیل نشه به نوعی تجزیه طلبی
  6
  26
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان
  خب کسانی که مخالفن بیان و کسی رو از جانب خودشون معرفی کنن. البته بیشتر این هشتگ من مخالفم رو سایبری های داغون و طرفدارهای نظام بچه کش تشکیل میدن. الان سالهاست که دوستان مخالف هیچ برنامه ای رو بعد از سقوط جمهوری اسلامی به ته چاه ندارن.
  3
  21
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  ordak - بن، آلمان
  اینا که خدا تو کار ایرانی مونده.خواب دیدم قیامت شده است. هر قومی را داخل چاههای عظیم انداخته و بر سر هر چاهی نگهبانانی گرز به دست گمارده بودند الا چاه ایرانیان. خود را به عبید زاکانی رساندم و پرسیدم:. عبید این چه حکایت است که بر ما اعتماد کرده نگهبان نگمارده اند؟. گفت: می‌دانند که ما چنان مشغول خود هستیم که ندانیم در چاله ایم یا چاه. پرسیدم: اگر باشد در میان ما کسی که بداند و عزم بالا رفتن کند؟. گفت: گر کسی از ما فیلش یاد هندوستان کند خود بهتر از هر نگهبانی لنگش را بکشیم و او را به تهِ چاه باز گردانیم.. عبید زاکانی
  4
  18
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  دوتا نکته:1- اول اینکه هرچی پتیسیون(پتیشن)یا کارزار وراهپیمایی وغیره درست کنید لااقل یکسوم افراد مربوط به قدرت حاکمه وحکومت مستقر هستند.
  13
  2
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  2-اسدالله علم درجلد7خاطراتش نوشته:شاه ناراحت بودوقدم میزد.پرسیدم اعلیحضرت چه شده؟گفت ازآینده ایران نگرانم ودرولیعهد این توانایی را نمی بینم که بتواند برامورمسلط شود(نقل به مضمون).خود شاه به پسرش اعتمادتام نداشت.چطور چند نفر(حداکثر300هزارنفرداخل+2میلیون نفرخارج)که درمیدان(داخلی) حضور ندارندمیخواهند به کسیکه حتی پدرش به او هم میترسید اختیارات تام بدهد وکالت میدهند؟
  27
  9
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  از زمانی که این جریان راه افتاده تز جدید قسمتی ۵۷ اتی‌ها را خواندید؟ همه جا هم می شود خواند. این‌ها در کنار حوزه علمیه شعبه آلبانی و امت ریش یک طرف چنان جنجالی راه انداخته که نگو. نادانی را کجا دید ؟ مثل کسی که در اقیانوس در حال غرق شدن است امید به تکه کاه دارد.یادشان رفته که دمکرات و آزادی خواه هستند تز جدید. "سایبری‌ها این وکالت را راه انداخته تا افکار عمومی منحرف شود .چون پارلمان اروپا می خواهد سپاه را در لیست ترور بگذارد." عجیب نیست ؟ چه کسی سپاه را در لیست ترور قرار خواهد داد؟ آلمان. فرانسه. آمریکا. اسراییل. انگلیس. در این میان دست به دامن امپریالیست تا ثابت کنند. رضا پهلوی نوکر امپریالیست است. مثل این است که بگیم . طرف کچل مو فر فری است. ۴۲ سال است که فریاد می زنند .امپریالیست خلق فلسطین .نوکر اروپا .ولی یک دفعه امپریالیست خوب است چون سپاه را در لیست ترور قرار داده و این بهترین دلیل است.که رضا پهلوی نوکر امپریالیست است.نمی دانم شاید کم عقل هستم درک نمی کنم . شما ؟
  17
  9
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  پنجاه و هفتی - پلیموث، انگلستان

  شاهزاده من هم به تو وکالت میدهم
  15
  35
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  مشنگ عزیز اگر اسدالله علم حتی در خاطراتش درست نوشته باشه این موضوع مال ۴۴ سال پیش بود. به کوری چشم و سوزش کو. حسودها رهبری را با توانایی و دانش کامل بعهده میگیرند.
  15
  27
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  شاید مامور سایبری نباشید، اما خاک عالم به سرتان که فارسی مینویسید اما مانع اتحاد میشوید. اگر این توافق نیم بند را هم به هم ریختید منتظر خواهم نشست تا آخوند به جوان و نوجوان شما در زندان تجاوز کند و در میدان به دار بکشد.
  3
  17
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران
  قشنگ عزیز.ربطی به گذرسال ندارد.شاه پسرش را بهتر ازمنوشمامیشناخت یا خیر؟بعضی چیزها ذاتی است واکتسابی نیست.مثلا مدیرها ذاتا مدیر بدنیا می آیند.مثال: در مربیگری فوتبال مورینیو بهتر از پپ گواردیولا ویورگن کلوپ نیست.یورگن کلوپ بازیکن متوسطی بود(مدتی هم همبازی مرحوم سرژیک تیموریان وسیروس دین محمدی بود).ولی یک مربی عالیست.مارادونا بازیکنی عالی ولی یک مربی ضعیف بود.
  11
  3
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  این جنگولک بازی کار منافقین هست و بس ننگ و نفرین بر منافقین عقب مانده ذهنی
  4
  19
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandoglu - لندن، انگلستان
  مردم چند ماهی است می گویند مگر بر دیکتاتور اما به پسر و نوه شاه دیکتاتور و دزد سابق و کودتایی و نوچه انگلیس وکالت می دهند تا آنها را نجات دهد. مردم ایران دارای شعور سیاسی مناسبی ندارد و نه می دانند آزادی چیست و نه دموکراسی و بهترین سیستم حکومت برای این مردم دیکتاتوری است . امروز ملا ها فردا سالا خواهد بود. برای این مردم دیکتاتور ها رنگ و اسم عوض خواهند کرد تا زمانی که این شعور سیاسی را دارند
  13
  4
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandoglu - لندن، انگلستان
  بعد از این همه ظلم و جنایت علیه ملتهای غیر فارس مطمن باشید بعد از این رژیم هیچ یک از آنها را نمی توانید در چارجوب ایران تان نگه دارید. نیروهای تاثیر گذاری بیشتر و حتی قوی تر از این پسر شاه سابق که پول و جواهراتاین مردم را دزدید و 44 سال است در رفاه زندگی می کنند بدون حتی یک ساعت کار کردن در ایران خواهد بود و آمدن این بیکار سیاسی ایران را به سوی جنگ قدرت و تجزیه سوق می دهد. یک مشت بی سواد نشسته اند و برای خود کارزار درست می کنند. حتی احتمال ترور این پسر شاه سابق ایران موقع ورودبه ایران وجود دارد. مردم ایران دارای شعور سیاسی بالایی نیستند و بازهم قدرتهای منطقه ای و جهانی سروش ایران را تعیین خواهند کرد و این مرد در لیست آنها نیست. ترکیه و آذربایجان شمالی دارند آماده می شوند برای ایجاد آذربایجان جنوبی و تمام کشورهای عربی برای استقلال خوزستان و کردها و بلوچها و ترکمن ها هم همین طور و سفر قالباف و وزیر امور خارجه ایران به ترکیه در عرض یک هفته بدون علت نبوده است. در سیستم تجارت جدید جهان که از چین به اروپا وصل میشود کریدور زنگزور اگر نباشد روی آذربایجان جنوبی حساب باز می شود
  11
  3
  جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  sahandoglu - لندن، انگلستان
  خدا پدرت رو بیامرزه، خیال کردی آذربایجان از تو و سه نفر همفکر جدایی طلب مثل خودت تشکیل شده که آرزوی جدایی داشته باشند؟ آنقدر که زبان زبان کردی زبانت مو درنیاورد؟ در منزل تورکی صحبت میکنی یا در اثر ظلم پهلوی تورکی یادت رفته و با ایما و اشاره کارت را راه میندازی؟ در عالم هپروتِ خودت هی تکرار میکنی که ملت شعور سیاسی ندارد اما بنظر میرسد که شما شعور معمولی هم حتی نداری.
  0
  13
  شنبه ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  محمداسماعیلی - ایران، ایران
  در انقلاب 57 هم مرد به خمینی وکالت دادند قرار نبود رهبر بشه ولی نفوذ و فشار اطرافیان شرایط رو عوض کردم. من به شخصیت و توانایی رضا پهلوی ایمان دارم اما ایران قوی بیشتر از اشخاص به یک سیستم قوی نیاز داره. بعد از دوران گذر از رژیم شرایط به نفع پهلوی عوض خواهد شد اینو نمیشه انکار کرد و اگر انتخاباتی هم برگزاری بشه مردم ایران همانطور که در سال 57 هم نشان دادن تحت تاثیر جو حاکم رای می دن نه تفکر. مشکل نظام های پادشاهی اینه که شما حق پشیمانی نداری بر خلاف جمهوری. 2 سال دیگه شاه مرد کی میشه شاه. آیا اون موقع هم مردم نقشی در انتخابش دارن؟
  4
  1
  شنبه ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  Ander Laife زیرین - مشهد ، ایران
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  دوست عزیز ، همه میدونن که اسدالله علم بعده رفتن شاه از ایران و به دستور شخص دروغگوی اعظم و ارباب وعده ها یعنی خمینی دروغگو زاده مقلب به امام خمینی (ارباب الوعده کذاب) 😐😹 این کتاب رو نوشت یعنی نویسنده کتاب تاریخ نویس بزرگترین دروغگوی جهان بعد از خمینی کذاب بود .وسلام . در ضمن شما با پیچیده کردن موضوع از اصل موضوع انحراف ایجاد نکن . چون کسی بهتر از نوه ی رضا شاه قطعن پیدا نمیکنی. فعلن از شر آخوندا نجات پیدا کنیم کافیه حتی اگه بعدش خیلی همه چیز خوب نشه حداقل کمی بهتر میشه و پیش به سوی بدبخت تر شدن مردم نمیره .
  0
  3
  یکشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  Arya man - لندن، انگلستان
  جنابِ سروان - مونرآل، کانادا
  هول نشو .گونی برای شما هم حاضره یک تیکه سنگ و یکی از دریاچه های یخزده دورو برت
  0
  3
  یکشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  hiwa68 - رتردام، هلند
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان
  چقدر زحمت کشیدی متن نوشتی. لطف کن نظر خودت را بزن. نه نظر در مورد نظر دیگران. چونکه حرف حرف میاره. تجزیه بخشی از طبیعت است. ما همه می‌میریم و تجزیه میشیم. به طبیعت گوش کن.
  0
  0
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان
  hiwa68 - رتردام، هلند
  چیه؟ از اتحاد ترس داری؟ از ایران بزرگ و غیر قابل تجزیه ترس داری؟ پس خوب گوش کن،طبیعت همیشه یکدست و یک جور نیست و استثنائاتی واسه خودش داره. گوش کن عمو، ایران غیر قابل تجزیه هست.این آرزو رو ترکیه،اسرائیل، آذربایجان و روسیه به گور میبره و همچنین با خودت. مردم ما از ۴ گوشه کشور به ایران بزرگ و پیشرفته در آینده اطمینان دارن . مرد حسابی تو فکر کردی که روسیه،ترکیه،آذربایجان ،عاشق سر و گوش ترک های ما شدن؟) گور بابای تجزیه طلب. درود بر ایران عزیز ما و مرگ بر دشمن و تجزیه طلب. گور بابای طبیعتی که تو ازش اسم میبری. بگذار تو رو تجزیه کنه این طبیعت، اما ایران رو نه
  0
  0
  جمعه ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.