پارلمان اروپا با اکثریت قاطع به درخواست «تروریستی» نامیدن سپاه پاسداران رأی داد

 اتحادیه اروپا می‌گوید سرکوب معترضان در داخل ایران را برنمی‌تابدیورونیوز: صد و بیست و پنجمین روز اعتراض‌های ایران در حالی آغاز شده است که برخی از نمایندگان پارلمان اروپا بر قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی اروپا تأکید دارند.

افزایش درخواست‌ها برای قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی اروپا در حالی است که محمد کوثری، نماینده تهران در مجلس ایران به اتحادیه اروپا در خصوص اتخاذ چنین تصمیمی هشدار داد.

آقای کوثری که سرتیپ سپاه پاسداران است، به خبرگزاری تسنیم گفت که «ممکن است تبعات توطئه اتحادیه اروپا علیه سپاه برای کشورهای اروپایی قابل تحمل نباشد.»

او همچنین گفت که اگر اروپایی‌ها دست به این «توطئه بزرگ» علیه سپاه بزنند، ایران هم می‌داند که چه کاری انجام دهد.
رای یکپارچه پارلمان اروپا برای تروریستی خواندن سپاه و تعلیق «برجام»در پی تصویب متمم قرار دادن سپاه پاسداران ایران در لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا از سوی پارلمان این بلوک، هانا نیومن، نماینده آلمان در اتحادیه اروپا در سخنرانی خود از رفتار جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا انتقاد کرد و گفت: «زمان سیاست‌های دوپهلو به پایان رسیده است.»
 
نیومن، چهارشنبه 28 دی در نشست پارلمان اروپا با تاکید بر این‌که مردم ایران به‌خاطر آینده‌ای بهتر حاضرند جان خود را فدا کنند و با رژیم در حال مبارزه‌اند، خواهان این شد که اتحادیه اروپا از تثبیت رژیم در حالی فروپاشی جمهوری اسلامی در ایران دست بردارد.
 
او ادامه داد: «چطور است که نماینده ارشد ما (جوزپ بورل) از سویی اعدام‌ها را محکوم می‌کند و از سوی دیگر در امان با وزیر خارجه ایران روی فرش قرمز دیدار می‌کند؟!»
 
هانا نیومن با انتقاد از عملکرد سران اتحادیه اروپا و شخص جوزپ بورل که احیای برجام را مطرح کرده‌اند، گفت: «چطور می‌توان از احیای برجام سخن گفت در شرایطی که رژیم برای به رسمیت شناخته شدن به آن نیاز فوری دارد.»
 
او همچنین تاکید کرد: «تا زمانی که سرکوب وحشیانه اعتراضات ادامه دارد، ما نباید مذاکره کنیم. تا زمانی‌که سپاه پاسداران در میان مردم ایران و منطقه وحشت‌افکنی می‌کند، ما باید با آن‌ها به عنوان سازمانی تروریستی رفتار کنیم و آن‌ها را در لیست تحریم‌ها قرار دهیم.»
در همین راستا چارلی وایمرز، نماینده سوئد در پارلمان اروپا نیز چهارشنبه 28 دی با انتشار توییتی از تصویب متممی خبر داد که به موجب آن قرار است پارلمان اروپا فردا پنج‌شنبه درباره گنجاندن سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی رای‌گیری کند.
 
بر اساس تصویری که وایمرز از این تصویب در توئیتر خود منتشر کرده از مجموع 638 رای داده شده به این متمم، 598 رای مثبت، 9 رای منفی و 31 رای ممتنع بوده است.
 
وایمرز همچنین ابراز امیدواری کرده که پارلمان اروپا در نشست روز پنج‌شنبه خود نیز به تعلیق توافق هسته‌ای با ایران «برجام» رای داده و تلاش‌ها برای تداوم مذاکرات احیای آن متوقف سازد.
 
پیش‌تر بریتانیا نیز در پی اعدام علیرضا اکبری، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی و مشاور سابق وزارت دفاع ایران، گفته بود که موضوع حمایت خود از احیای برجام را مورد بازنگری قرار می‌دهد.
 
متمم تصویب شده در پارلمان اروپا، ضمانت اجرایی ندارد و کارشناسان می‌گویند سپاه پاسداران تنها در صورتی در لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد که وزرای خارجه این اتحادیه به آن رای موافق دهند.
 
آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان نیز قبلا با انتقاد از قوانین کشور خود، آن را «عقب‌مانده» خوانده و گفته بود که تا شورای اروپا این تصمیم را نگیرد، آلمان قادر نیست همانند آمریکا و کانادا سپاه پاسداران را تروریستی اعلام کند.
+427
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان

  دنیا دیگه کم کم باید با ایران جدید و نظامی جدید در منطقه کنار بیاد و جمهوری اسلامی برای همیشه به نقطه ای تاریک و سیاه در تاریخ برای همیشه فرستاده خواهد شد.درود بر مردم آزادی خواه ایران. پاینده ایران. جانم فدای ایران.
  6
  246
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  تا چشم احمد‌ پناهیان مقعد به باد داده در بیاد.
  2
  82
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  شبانگه سر گنج و تاراج داشت/ سحرگه نه تن سر؛ نه سر تاج داشت . حکایت رژیم نکبت اسلامی است ؛ نیت شیعه دوازده امامی کردن دنیا را داشتند ؛ اسراییل را با خاک یکسان و کاخ سفید را حسینیه و امامزاده کنند ؛ فکر کردن دنیا بدون نفت و گاز ایران می لرزه ؛ اکنون خودشان دارند می لرزند ؛ نه بخاطر سرما بلکه از ترس و وحشت . دشنه کذایی قذافی دنبال گوشت ماتحت اینها افتاده . نوبت همه شان می رسه
  6
  65
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  این آقای محمد کوثری، تو جمع دوستانش مخفف اسمش چیه؟ ممد کوثی جون؟
  2
  60
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  قیافه اون الدنگ با عمامه و پرچم نکبتش چه وصله ناجوریه تو جمع اون نظامی ها! گرچه، اون نظامی های بیوطن و آخوند زده یه همچین سمبلی هم نیاز دارن! اون سه تا افسر پشت سری ش چقدر باید مفلوک باشن!
  2
  60
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Salabat - تهران، ایران

  3 پا به زباله دان تاریخ پیوست! به امید روزی که درمانده یک دست و تمام فرقه تبهکار را به زباله دان تاریخ بریزیم! اندکی صبر، سحر نزدیک است.
  3
  60
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  بعدیش ، اخراج سُفَرای رژیم و پائین آوردن سطح روابط دیپلماتیک متقابل ، تا دربان سفارت !
  3
  63
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  به این میگن مشت محکم به دهن یاوه گویان! نه اونی که جمهوری اس..الی میگه. تا اینجاش که خوبه. ببینیم هفته دیگه چی میشه. ظاهرا بوی یک سبزی پلو با ماهی میاد.
  6
  51
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  این هم از سپاه به زودی لاشه این سازمان ادم کش را می بینیم که بهم ریخته و مشخص میشود تمام جنایتهای که در این 43 سال شده توسط سپاه پاسداران صورت گرفته !
  2
  47
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  malek khorshid - روتردام، هلند

  لطفا بعد از اتمام کار و ثبت تروریستی سپاه لیست اون ۹ کشور که رأی منفی دادند را چاپ کنید تا مردم دشمنان ایران را بشناسند و در فردای ایران آزاد مجازات‌هایی برایشان اعمال شود.
  2
  49
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  پارلمان نکبت اروپا تا حالا که چهار چنگولی ایران را می چاپید و از ایران سود می برد چرا خفه خون مرگ گرفته و با این اراذل و اوباش رابطه ی تنگاتنگ داشت!؟ حالا این کشورهای لعنتی همیشه استعمارگر بعلت اوکراین و اینکه کک به تنبان خودشان افتاده دارند نمایش میدهند. این ولدزناها از سر تا پا ریا و کلک و حقه بازی هستند. البته این اقدام به نفع ملت ایران است ولی گول این ها را هم نخورید و فقط به نیروی خودتان متکی باشید
  3
  42
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  من فقط منتظرم ببینم اون یارو کِی بالاخره از چاه میزنه بیرون به داد اینا برسه. اونم اینارو اسکل کرده. هاهاهاها
  2
  37
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  یکی به من بگه که این کارا نمایشی و فرمایشی نیست. چطور میشه که اروپایی های به ظاهر دلسوز تمام این مدت با این جانور ها همکاری میکردند و هنوز هم شیطان تو کشورشون سفارت خونه داره. اما.. نمایش تلویزیونی به وسعت زمین
  2
  29
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  اروپا چطور می‌تونه اعدام‌ها در ایران رو محکوم کنه و هم با وزیر خارجه ایران . روی فرش قرمز در آلمان ملاقات کنه؟ وقتش نیست از خواب بیدار شیم؟ هممون سر کاریم. امیدی به غیر خود نداشته باشیم. تاریخ چند بار دیگه باید ثابت کنه که به هیچ کس جز خودمون نباید اعتماد کنیم؟
  1
  22
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  malek khorshid - روتردام، هلند
  البته اونها دوست عزیز نه نفر هستن. نه نه کشور. ولی حتما باید شناخشتون. چون اینها سرنخ هستن که باید دید از کجا تغذیه میشن
  2
  7
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  malek khorshid - روتردام، هلند
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  بله درسته. بنده هم منظورم همون بود که بتونیم در آینده به اصل‌کاریهاشون برسیم.‌در آینده کلی کار داریم. پآینده باشی.
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  من کاریی به تروریستهای سپاه و ادمکشهای اجاره ای عرب در صفشون ندارم، ولی فرق سپاه با باندهای مثل بلک واتر که در عراق و افغانستان کشتند و تجاوز کردند و دسزدیند یا در سوریه چیا لیبی جا اکثر کشورهایی افریقاییی در چی است ، اونها هم باید تروریستی اعلام بشن، گروه واگنر ترورییسته ولی جژیون خارجیهای فرانسه یا اسپانیا یا گروهای نطظ'امی خوصوصی در امریکا تروپریستی نیستند، معیار کیه؟ به قول فرانز فانون، قرنهاست که اروپا و غرب بنام افسانه برتری تمام انسانیت را خفه کرده. ببینم عامل اینمهمه مصیبتی که سر ملت ایران امد کی بود؟، مگر اون سیکزاده را با ایر فرانس نیاوردند ایران؟
  1
  3
  شنبه ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  .."من کاریی، دسزدیند، سوریه چیا، لیبی جا، ا جژیون، نطظ'امی، خوصوصی، تروپریستی ..» ترو خدا کامنت خودتون رو حداقل یکدفه بخونین قبل از اینکه پست کنین! بالاغیرتاً!
  0
  0
  یکشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  بعضی از (دوزاری)ها عجیب کج و کوله و زنگ زده است.از 40 سال پیش میگفتم و مینوشتم,این سازمان اس اس که از روز اول آرم روی پرچمش با مشت و مسلسل مزین شده ابدا برای ایران و ایرانی سازنده نیست بلکه یک سازمان ترور و وحشت و مزدور است.حس صد در صد میکنم که افکار من بسیار روشنتر از کل سیاستمداران اروپاست
  0
  1
  دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.