خط فقر خانواده چهارنفره تهرانی: ۱۴.۷ میلیون تومان

دویچه وله: خط فقر نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۵۰ درصد رشد داشته است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی خط فقر یک خانوار ۴ نفره در تهران در سال جاری را نزدیک به ۱۵ میلیون تومان اعلام کرد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی با انتشار گزارش سالانه "پایش خط فقر" از افزایش خط فقر در ایران خبر داده است.

بر اساس برآوردها اعلام شده است، نرخ فقر یک خانوار ۴ نفره در سال ۱۴۰۱ برای کل کشور ۷/۷ میلیون تومان و در شهر تهران ۱۴/۷ میلیون تومان است. این در حالی است که در سال ۱۴۰۰ این رقم برای کل کشور برابر با ۴ میلیون و ۵۴۱ هزار تومان  بود.

در گزارش وزارت کار با اذعان به اینکه اقتصاد ایران در "وضعیتی ناپایدار"  قرار دارد، آمده است: «برآوردها نشان می‌دهد که خط فقر در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد حدود ۵۰ درصدی داشته است.»

در نخستین ماه سال جاری یکی از اعضای اتاق بازرگانی هشدار داده بود، با توجه به تورم شدید، وعده فقرزدایی دولت تحقق نمی‌یابد و فقر مطلق در ایران افزایش خواهد یافت.

حال بر اساس گزارش سالانه وزارت کار، خط فقر برای سال ۱۴۰۱ به طور متوسط در کل کشور به طور سرانه ۲/۸۵ میلیون تومان و برای یک خانوار چهار نفره در حدود ۷/۷ میلیون تومان اعلام شده است.

این آمار در حالی منتشر شده است که بسیاری از شهروندان مدت‌هاست نه به آمار رسمی تورم توجه و اعتماد دارند و نه به وعده‌های دولت برای بهبود اوضاع. برای بخش بزرگی از جامعه تنگناهای معیشتی و عدم تناسب درآمد با هزینه یک واقعیت ملموس است که هر روز خود را عیان‌تر نشان می‌دهد.

در بخشی از گزارش سالانه "پایش خط فقر"  براساس داده‌های هزینه درآمد خانوار، میزان کالری و سرانه مصرف گروه‌های غذایی نیز محاسبه شده است.

به این ترتیب اعلام شده است، کالری دریافتی خانوارهای ایرانی از سال ۱۳۹۰ به بعد روند نزولی داشته و میانه‌ کالری دریافتی از سال ۱۳۹۷ به بعد پایین‌تر از مقدار مورد نیاز بوده است. این در حالی است که در سال ۱۴۰۰ روند کاهشی کالری دریافتی تقریبا ثابت مانده بود.
خانوارهای کم درآمد، با توجه به تورم گروه‌های خوراکی ناچار به کاهش مصرف شده‌اندروند مصرف گوشت سفید (مرغ و ماهی) در این گزارش نیز بیانگر کاهش مصرف آن توسط خانوار دهک کم درآمد و عدم تغییر مصرف دهک‌های پردرآمد بوده است.

 گزارش با اشاره به اینکه در دو سال گذشته بهبودی در میزان رفاه گروه‌های پایین درآمدی به وجود نیامده، می‌گوید؛ خانوارهای کم درآمد، با توجه به تورم گروه‌های خوراکی ناچار به کاهش بیشتر مصرف کالاهای مذکور شده‌اند.

گزارش سالانه "پایش خط فقر" و افزایش میزان فقر در میان خانوارهای ایرانی در حالی منتشر شده است که شهرهای مختلف ایران، ماه های گذشته شاهد اعتراضات گسترده بوده‌اند.

اعتراضاتی که با مرگ مهسا امینی آغاز شد اما خیلی زود ابعاد گسترده‌ای پیدا کرد و مردم خشمگین را که در سال‌های گذشته با گرانی، تورم و شرایط بد اقتصادی نیز دست به گریبان بوده‌اند را نیز به خیابان‌ها کشاند.

مردم در میان شعارهای ضد حکومتی در ماه‌های گذشته، بارها نسبت به وضعیت نابه‌سامان اقتصادی نیز اعتراض کرده و شعار داده بودند.

 ۱۰ دی در اعتراضاتی که در نجف‌آباد اصفهان انجام گرفت، مردم شعار "فقر فساد گرونی، می‌ریم تا سرنگونی" یا "دلارهامون تو لبنان،‌ جوونامون تو زندان" سر داده بودند.

 ابراهیم رئیسی پیش از این وعده تک‌رقمی کردن نرخ تورم و ریشه‌کنی فقر مطلق تا پایان سال ۱۴۰۰ را داده بود.

عباس عبدی، فعال سیاسی در پاسخ به این مدعا گفته بود: «متاسفانه همین جمله نشان می‌دهد هیچ درکی از فقر مطلق ایرانیان وجود ندارد.»
+18
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.