مولوی عبدالحمید: «کجای شریعت گفته برای کشته شدن یک بسیجی، به پنج نفر حکم اعدام دهید؟»

بی بی سی: مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه ۱۸ آذر اعدام محسن شکاری را خلاف شرع اسلام و قرآن دانست.

آقای عبدالحمید با غیر شرعی خواندن حکم اعدام گفت:«کجای شریعت گفته که برای کشته شدن یک بسیجی، به پنج نفر حکم اعدام دهید؟»

او در نماز جمعه امروز زاهدان گفت: «کسی که قتل نکرده و فقط راهی را بسته و چاقویی زده، از نظر قرآنی و شرعی قتل او صحیح نیست.»

مولوی خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت که کشتن مردم بر اساس اتهام محاربه «دردی را دوا نمی‌کند» و «این اعتراض با کشتن مردم خاموش نمی‌شود».

به گفته آقای اسماعیل‌زهی مجازات چنین فردی «یک سال دو سال زندان کافی بود».

محسن شکاری از معترضانی بود که روز ۳ مهرماه در خیابان ستارخان در غرب تهران بازداشت شد. بامداد پنجشنبه ۱۷ آذرماه در حالیکه ۷۵ روز از بازداشت محسن شکاری می‌گذشت، حکم اعدام او اجرا شد.

چند متهم دیگر از جمله دکتر حمید قره حسنلو هم به واسطه اتهام‌ قتل همان بسیجی زیر حکم «محاربه» و «افساد فی الارض» هستند.

هم چنین به گزارش وبسایت «حال‌وش» محسن هاشم‌زهی، زندانی ۲۴ ساله بلوچ برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی زندان مرکزی زاهدان منتقل شده است. آقای هشام‌زهی به علت درگیری خیابانی به قتل متهم و به اعدام محکوم شده است.

مولوی عبدالحمید در ادامه خطبه‌ها با اشاره به کشته شدن یک نفر(مهران سماک) پس از شادی از شکست تیم فوتبال در انزلی و کشتار مردم زاهدان پس از اعتراضات جمعه خونین، از معیارهای دوگانه قوه قضاییه ایران انتقاد کرد و گفت:« چرا مامورانی که مستقیم و به ضرب گلوله افراد بی گناه را می‌کشند قصاص نمی‌شوند؟»

مهران سماک ۲۷ ساله در داخل اتومبیل خود و بر اثر شلیک مستقیم گلوله به سرش جان باخت.

آقای عبدالحمید همچنین گفت: «حاکم باید اشتباهات خود را بپذیرد.»

پس از سرکوب شدید معترضان در«جمعه خونین زاهدان»، مولوی عبدالحمید خواستار محاکمه آمران و عاملان شده بود و شخص رهبر جمهوری اسلامی را به عنوان فرمانده کل قوای نظامی مسئول اتفاقات خوانده بود.

جمعه ۸ مهر نمازگزارانی که پس از خطبه‌های مولوی عبدالحمید، برای اعتراض به «تجاوز یک فرمانده پلیس به یک دختر نوجوان» تجمع کرده بودند با شلیک مستقیم ماموران امنیتی روبرو شدند و بین ۸۰ تا ۱۰۰ نفر کشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.

مولوی عبدالحمید با بیان این‌که در صدر اسلام چنین اعدام‌هایی صورت نمی گرفت، اجرای حکم اعدام در ایران را بسیار بالا دانست. در حال حاضر نهادهای حقوق بشر درباره افزایش شمار اعدام‌ها در ایران هشدار داده‌اند.

قوه قضائیه ایران تاکنون شش نفر را در ارتباط با این اعتراضات به اعدام محکوم کرده است. عفو بین‌الملل می گوید که بر اساس گزارش‌های رسمی، حداقل ۲۱ نفر از بازداشت‌شدگان با مواد از قانون تفهیم اتهام شده‌اند که می‌تواند حکم اعدام آنها را به دنبال داشته باشد.

بنابر گفته‌های گروه‌های حقوق بشر، ایران پس از چین بیشتر میزان اعدام سالیانه را ثبت می‌کند.
زنان زاهدان: «این آخرین پیامه، اعدام کنی قیامه»اعدام محسن شکاری با واکنشهای زیادی در ایران و جهان روبرو شدمطابق هفته‌های گذشته در شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان در روز جمعه تظاهرات شد. تصاویری از تظاهرات زنان در شهر زاهدان منتشر شده است. زنان معترض در واکنش به اعدام محسن شکاری شعار دادند: «این آخرین پیامه، اعدام کنی قیامه»

پس از پایان نماز جمعه این هفته اهل سنت زاهدان، معترضان از جمله شعار می‌دادند: «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی».

شعارعلیه علی خامنه‌ای محور ثابت شعارهای معترضان در سراسر ایران است. اما شعارعلیه آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، عموما چندان برجسته نیست ولی به طور ویژه در اعتراضات شهرهای سیستان و بلوچستان شنیده می‌شود.

معترضان در زاهدان پرچمی را بالا بردند که رنگ‌های پرچم رسمی ایران را دارد اما نشان جمهوری اسلامی در میان آن نیست و به جایش نام اقوام ایرانی نوشته شده و آنها به اتحاد فراخوانده شده‌اند.

در شهر خاش هم معترضان شعارهای علیه جمهوری اسلامی سر دادند. معترضان در شهر خاش شعار دادند: «مرگ بر بسیجی،‌ مرگ بر سپاهی».

شهروندان در سیستان و بلوچستان از زمان شروع اعتراضات سراسری در ایران هدف سرکوب ماموران مسلح حکومت بوده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران که مقر آن در نروژ است می گوید از زمان شروع اعتراضات سراسری در ایران، در مجموع ۱۱۸ نفر در سرکوب معترضان در استان سیستان و بلوچستان کشته شده‌اند.
معترضان در زاهدان پرچمی را بالا بردند که رنگ‌های پرچم رسمی ایران را دارد اما نشان جمهوری اسلامی در میان آن نیست و به جایش نام اقوام ایرانی نوشته شده و آنها به اتحاد فراخوانده شده‌انداخبار و روایت‌ برخی از زندانیان «موید تعرض جنسی به زندانیان زن» است
چند روز پیش هم مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت که بر اساس اخبار و روایت برخی از محبوسین به برخی از زندانیان زن «تعرض» صورت گرفته است. او در توییتی نوشت «اخباری مبنی بر تعرض جنسی به زندانیان زن به قصد تحقیر، سرکوب و اعتراف اجباری در رسانه‌ها بازتاب یافته و روایت برخی از زندانیان مؤید این امر است.» مولوی عبدالحمید در ادامه گفت: «در صورت اثبات، قطعا بزرگ‌ترین مفسدان فی‌الارض مرتکبین همین جنایات هستند». او خطاب به قوه قضائیه نوشت:«این افراد را محاکمه و به اشد مجازات برساند».

پیشتر شبکه خبری سی‌ان‌ان با انتشار یک گزارش تحقیقی از «تعرض جنسی و تجاوز» به بعضی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در زندان‌های ایران خبر داد. سی‌ان‌ان این گزارش را با استناد به شهادت تعدادی از بازداشت‌شدگان آزاد شده یا منابع بیمارستانی منتشر کرد و تایید کرده که زنان جوان و دختران و پسران نوجوان در زندان‌ها مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.علیرغم محدودیت رسانه‌ها، ‌سی‌ان‌ان از ۱۱ مورد خشونت جنسی علیه معترضان در زندان های ایران مطلع شده و توانسته تقریبا نیمی از آنها را تایید کند.

اغلب موارد تجاوز و آزار جنسی مربوط به غرب ایران و مناطق کردنشین از جمله در بازداشتگاه‌های ارومیه است.

این گزارش به نقل از منابعی که با آن صحبت کرده تایید کرده‌اند که در برخی موارد از تجاوز جنسی فیلمبرداری شده و از آن جهت فشار به معترضان استفاده شده است.

هواداران حکومت و بسیاری از طلاب و رهبران مذهبی به اعتراضات اخیر و نقش پررنگ زنان در آن تاخته‌اند و بعضا خواستار تشدید برخورد با اعتراضات و مسئله بی‌حجابی شدند. پیشتر ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که در آنها نیروهای امنیتی ایران در جریان سرکوب تظاهرکنندگان زن را مورد تعرض قرار می‌دهند.

پیشتر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در اوین در نامه‌ای سرگشاده به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران از او خواست درباره تعرض به زنان بازداشتی تحقیقی ویژه انجام دهد.
تصاویر خدانور لجه‌ای (لجعی) از کشته‌شدگان سیستان و بلوچستان تبدیل به یکی از نمادهای معترضان شده است
+145
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  این حق هر کسی است که برای حفظ جانش از خودش دفاع کنه و مردم ایران به نقطه ای رسیده اند که هر نوع دفاعی مشروع و قانونی است وگرنه مزدوران این حکومت درحال کشتن روزانه مردم هستند یک تعدادی را در خیابانها میکشند یک تعدادی را در بازداشتگاه ها پس باید برای حفظ جانشان مسلح شوند و از خودشان دفاع کنند این وظیفه ایرانیان خارج از کشور است که به هر طریقی که شده تجهیزات دفاعی تهیه کنند و این تجهیزات را به داخل ایران بفرستند به هر قیمتی که شده
  7
  54
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  VidaR - وین، اتریش
  آخوند ،آخونده ،گول نخورید ،همه یه وقت هایی حرف های قشنگ قشنگ میزنن ،کلا دین ساخته دست بشره ،خدا دین رو نساخته ،در عصر جدید ،کسی نیازی به دین و روحانیت نداره ،هر کسی ،هر زمانی ،هر جایی ،هر طوری که خواست ،،خدا رو عبادت و ستایش می کنه ،،لازم نیست یه ملا بگه ،چطوری خدا رو عبادت کنیم ،روحانیت در هر دینی ،،اضافی و راهی برای پول بی درد وسر در آوردنه،
  24
  36
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  امید داروم جماعت مخالف، گول گپ‌های این شیاد را نخورید. این قصد سوسمار گیری از شن گل‌آلود دارد.
  88
  12
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  universe123 - لندن، انگلستان

  واقعا جای تعجب است که فقط کردها و بلوچها در شهرهای کوچک در گروهای هزاران نفری میایند بیرون در حالی که در کلان شهرهایی مثل تهران، شیراز، اصفهان ۳۰ نفر بیشتر نیستند. فقط شیخ مولوی شجاع جرات گفتن این حرف ها را علیه رژیم کثیف داش شیعه اسلامی را دارد در حالی که یک ملای شیعه پیدا نمیشه که مثل ایشان حرف حق را بگوید. روسای بعدی دولت ازاد ایران باید حتما یا از اقلیت کرد باشد یا بلوچ.
  4
  59
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  tabarzinn - اوپسالا، سوئد
  مولوی عبدالحمید من رو به یاد خر مسلمون خمینیِ لعنت الله میندازه که حرفهایِ مثبت میزد تا این که رهبر شد . امید است که کسانی که دست در کار هستن تا جمهوری اسلامی رو سرنگون کنند مواظب رهبر شدنِ امثالِ مولوی عبدالحمید باشن ، این شخص پیروزی طالبان رو تبریک گفت و هودارانش هنوز شعارِ الله اکبر میدن .
  21
  28
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  ۵تاکه سهله اصلا ۵۰تا،تا کلید اسلحه خونه دست رهبر باشه همینه. این تکرار تاریخه، دعوای مصدق باشاه همین بود،مصدق گفت بدون کلیداسلحه خونه(وزارت جنگ)، نخست وزیری من معنا نداره، شاه نپذیرفت، مصدق استعفا داد وقوام آمد. مصدق هم بیکارننشست تااینکه توی ۳۰تیر ائتلاف مصدق و کاشانی کشور رو به آشوب کشوندند۵۰۰نفرمردم مثل همین روزا توی خیابونا کشته شدن ،تا شاه ارتش رو از خیابون بیرون کشید و تسلیم شدتا وزارت جنگ و ستادارتش رو بده به نخست وزیر.
  25
  4
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  حتما یه جای اون شریعت کثیف تون گفته.
  8
  30
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان

  لعنت به هر چی شریعته چه شیعه چه سنی.اصلا مردم شریعت نمیخوان چرا حالیتون نمیشه؟ یک مشت اراجیف که یک آدم زرنگ ۱۴۰۰ سال پیش در عربستان برای بدست آوردن قدرت و ثروت ابداع کرد و بعد هم مرد تموم سد رفت بعد ۱۵۰۰ سال هنوز اسباب رنج و فلاکت مردم ما هست .گور پدر همتون.اینهمه باورها و رسم و رسوم خوب و صلح آمیز و انسان دوستانه در این سرزمین بوده مثل میترائیسم (که نصف بیشتر رسوم امروزی مسیحیت مثل کریسمس ،درخت و نوئل از روی اون و با ترکیب اون با اساطیر پگان شمال اروپا ساخته شده) این چه نکبت وحشیانه و عقب مونده ای بود به این سرزمین وارد شد؟
  5
  39
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پرنده آبی - شیراز، ایران

  احتمالا خیلیهاتون با من مخالف باشین. اما تر و خشک باهم میسوزن و هممممه باید برن. مولوی و خاتمی و احمدی نژاد و روحانی نداره. همممممممه
  5
  34
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  اولا یکی مثل خود عبدالحمید امروز در خاش به قتل رسیده چرا اون عکس العملی نداشت و شما هم خبری ازش منتشر نمیکنین ؟ پس عدالت برای اون و شما مطرح نیست و رسیدن به هدف همه چیز رو براتون توجیه میکنه که به امید خدا عمرا بهش برسید. دوما قصد حمله به پلیس یا نیروی امنیتی ممکنه به کشته شدن حمله کننده تموم بشه بدون اینکه پلیسی کشته شده باشه پس قضیه دعوای دو نفر و کشته شدن یکی و متعاقبا قصاص قاتل یک چیز دیگه ست و قوانین اجتماعی و امنیتی یک چیز دیگه ست. این رو خودتون و اون جانور عامل عربستان و تجزیه گر خوب می دونید ولی خودتونو زدید کوچه علی چپ.
  24
  7
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  باید تِر زد به این شریعت و بانیانش و پیروانش ! فاطی تو هم گورتو گم کن روان شو به همون منطقه هزاره در اوغانستان اونجا با هم ولایتیهات گپ بزن ، بکار ایرانیها دخالت نکن !!
  3
  24
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  زنبور - کپنهاک، دانمارک
  ما نفهمیدیم این چه خدایی پشمکی هست که یه جوان زورش بهش میرسه وخدا نمیتونه از خودش دفاع کنه اونوقت یه مشت جانی فاسد دزد و متجاوز میشن ناجی این الله که تازه هم بزرگه هم مربان و بخشنده
  3
  17
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  universe123 - لندن، انگلستان
  گرامی، آیا یک کشور دموکراتیک دارید که »رهبر« داشته باشد؟، آیا در یک کشور دموکراتیک رئیس جمهور بر پایه ی »قومیت« انتخاب می شود؟ دموکراسی، احزاب خودش را و پارلمان دارد که رئیس جمهور یا نخست وزیر بر اساس ائتلاف به گونه ای دوره ای تعیین می شود، دوران حکومت » قوم« ها و مذاهب در ایران بسر رسیده است، یک کشور، یک دموکراسی، و یک قانون برای همه! زنده باد دموکراسی ایرانی! نیروهای خودتان را بیهوده بر باد ندهید، پایان تاریخ دموکراسی است
  6
  3
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  پرنده آبی - شیراز، ایران
  صحبت شما بسیار مقبول است😊 اخوند خوب اخوند مرده است.
  2
  16
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ابن ملجم(ع) - مونیخ، آلمان
  بعد از۱۴۰۰ سال دروغ تاریخ ثابت کرد حق با یزید بود و حسین علیه جامعه دست به شمشیر برد وحکمش طبق قانون سینه چاکان حسین اعدام بود که مرحوم یزید اونو اجرا کرد. سلام بر یزی
  4
  14
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  BrainWorm - لیون، فرانسه
  Chokam - ری، ایران
  ببند دهنتو ....تریاکی اصلا خودت میفهمی چی میگی بیسواد ابله سره منقل نشسته .... هواست بزودی صدات بریده خواهد شد
  2
  3
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  universe123 - لندن، انگلستان
  به هیچ وجه به پایان نرسیده و نخواهد رسید. اگر به قول شما به پایان رسیده، پس اپوزیسیون ایرانیان، که خودشان را دموکراتیک جلوه میدهند، میتوانستند الان با دیگر احزاب از هر قومی در خارج از ایران متحد میشدند و بداد این مردم میرسیدند. پس حرف شما که به احتمال زیاد ازرو تعصب است معنی نمیدهد. در ضمن، نه تنها این داعشیان شیعه بلکه شاه و پدر شاه و قبلیها که اکثریت شان شیعه مذهب و مثلا دموکراتیک ایرانی بودند کاری به غیر از سرکوب برای هموطنان کرد، بلوچ، عرب و غیره نکرده اند. حالا در اینده چه ملا و چه سلطنت طلب و یا دولت دموکرات ایرانی باشد، هیچ امیدی نیست که حقوق ابتدایی اقلیت ها را بدهد. منتالتی مسلمانها که شامل ترکها، عربها و ایرانیها میشود عوض شدنی نیست. یعنی به هیچ وجه تا دنباله رو اسلام هستند دموکراتیک نخواهند شد. میتوانیم بگوییم دموکراسی برای بیشتر مردم خاورمیانه که شامل ایران هم میشود، کار ساز نیست.خوب بفرمایید، هزاران کرد و بلوچ میان بیرون برای ازادی ایران و دموکراسی پس بقیه چرا نمیان بیرون و عده شان ۵۰ نفر هم بیشترنیست؟ مگر نمیگویی دوران قومیت تمام شده پس بقیه کجا هستن?
  3
  8
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  universe123 - لندن، انگلستان
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  در ضمن، سران بعدی که امیدوارم از اقلیت کرد یا بلوچ باشد، به هیچ عنوان نباید مذهبی باشد. مذهبی ها مثل ویروسهای خطرناک هستند.
  5
  7
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  universe123 - لندن، انگلستان
  »ایرانی« باشد، و شایسته ی ملت ایران باشد، و از پارلمان منتخب رای گرفته باشد، آیا رای دادن نمی تواند جای »ایده ی کذایی قوم« را بگیرد، تا ایران به دنیای دموکراتیک وارد شود، شعار »ما همه با هم هستیم« نباید به این منجر شود که » لطفا همه کمک کنید تا من خود مختار شوم«!
  5
  2
  شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  این عنصر خودش سردسته تجزیه‌طلبها. ایرانیها این رو مطمئن باشید، شک نکنید، اگر روزی نعوذبالله قدرت بدست این جماعت بیافتد، تک‌تک شماها رو قصابی می‌کنند. اینا فقط عمر و عایشه رو قبول دارند. دلیل اینکه به خون ایرانیها تشنه هستند، بخاطر حضرت ابولولو رضی‌الله‌عنها، ایرانی جربزه‌دار که حق خلیفه اینا رو گذاشت کف دستش.
  4
  6
  شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  universe123 - لندن، انگلستان
  می توانی لطفا توضیح بدهی که اگر حکومت ایران دست یک »کرد یا بلوچ« باشد( رهبر، فقیه، شاه؟ )، چگونه می خواهد حکومت کند، جمهوری، مادام‌العمر، دوره ای، موقت، انتخاب، غیر انتخابی؟! در آن حکومت که بقول تو نباید دموکراسی باشد( چون به قول شما خاورمیانه نباید دموکراسی باشد! )، ایا مجلس و احزاب آزاد هم خواهد بود،، یا اول باید یک کرد یا بلوچ بشود »رهبر«، بعد ایشان به ما خواهد گفت که چگونه حکومت خواهد کرد، لطفا اگر جواب به پرسش ها را اگر می توانی پیش از تشکیل آن »حکومت غیر دموکراتیک«!! بیان فرما!
  2
  0
  شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  BrainWorm - لیون، فرانسه
  تریاکی! چه ربطی داره. حالت خوبه؟من تاریخ رو نوشتم لابلای بیانات گوهربار جنابعالی
  2
  1
  شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.