«کشته شدن شادمان احمدی، ۲۲ ساله زیر شکنجه» در دهگلان

فعالان مدنی و خبرنگاران کُرد می‌گویند یکی از معترضان در دهگلان پس از بازداشت به دست ماموران، در کلانتری و زیر شکنجه کشته شده است.

شبکه حقوق بشر کردستان گفته شادمان احمدی ظهر روز پنج‌شنبه برای شرکت در اعتراضات بازدشت شد و پس از چند ساعت به خانواده‌اش اطلاع داده شد که او جان باخته است.

شبکه حقوق بشر کردستان به نقل از خانواده می‌گوید: «او در اثر شکنجه توسط نیروهای کلانتری کشتە شدە است.»

هه‌نگاو، دیگر نهاد حقوق بشری کردستان ایران هم می‌گوید بازداشت شادمان احمدی از طرف نیروهای اطلاعات انجام شده که با دو خودرو به خانه آقای احمدی رفته و محل سکونتش یورش بردند.

این نهاد حقوق بشری گفته خانواده شادمان احمدی از طرف سپاه پاسداران تحت فشار بودند تا شبانه پیکرش را دفن کنند.

ویدئوهایی از شستشوی پیکر مردی جوان با چهره‌ای مشابه شادمان احمدی منتشر شده که گفته می‌شود مربوط به مراسم غسل و خاکسپاری او است.

در این ویدئوها کبودی‌های فراوانی روی بدن دیده می‌شود و به نظر می‌رسد جای زخم‌هایی نیز روی صورت مانده است.


شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید٬ «شادمان احمدی»، جوانان ۲۲ ساله که عصر پنج‌شنبه هفدهم آذر ماه به دلیل شرکت در اعتراضات شهر دهگلان بازداشت شده بود، ساعتی پس از دستگیری «بر اثر شکنجه» در بازداشتگاه کلانتری این شهر کشته شد.

بنابر این گزارش، شادمان احمدی ظهر روز پنج‌شنبه به اتهام شرکت در اعتراضات مردمی شهر دهگلان بازداشت شد و پس از چند ساعت به خانواده او اعلام کردند که این جوان معترض در بازداشتگاه جان خود را از دست داده است.

شبکه حقوق بشر کردستان افزود که خانواده شادمان احمدی تاکید دارند که فرزندشان «در اثر شکنجه نیروهای انتظامی در کلانتری» کشتە شدە است.

از سوی دیگر یک کانال تلگرامی نزدیک به سپاه پاسداران که خبرهایی از استان کردستان و دیگر شهرهای کردنشین منتشر می‌کند، این جوان کشته شده را «اغتشاشگر» نامید و عنوان کرد که او در اعتراضات اخیر «اقدام به تخریب اموال عمومی و ایجاد ارعاب و اخلال در نظم عمومی» کرده و «به همین دلیل نیز دستگیر» شده بود.

این کانال تلگرامی نزدیک به سپاه پاسداران همزمان شادمان احمدی را از «اراذل و اوباش سابقه دار» خواند و عنوان کرد که او به دلیل «تخریب اموال عمومی» در اعتراضات دهگلان بازداشت شد به دلیل «سابقه سو مصرف مواد مخدر بوده» و «پس از تفهیم اتهام به دلیل سوءمصرف مواد مخدر» جان خود را از دست داد.

بنابر گزارش شبکه حقوق بشر کردستان از آغاز اعتراضات سراسری مردم ایران در ۲۶ شهریور ماه و به دنبال کشته شدن مهسا امینی حین بازداشت به دست نیروهای گشت ارشاد و پلیس امنیت اخلاقی، تاکنون دست‌کم ۱۱۵ شهروند کرد در اعتراضات شهرها و روستاهای کردستان و دیگر مناطق ایران به دست نیروهای نظامی‌ و امنیتی جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.
 
شبکه حقوق بشر کردستان در گزارش خود به کشته شدن شماری از کودکان در جریان اعتراضات سراسری در کردستان و دیگر شهرهای کردنشین نیز اشاره کرد و افزود که دست‌کم ۱۲ کودک در این مناطق به دست نیروهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.
+70
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  جوان آزاده و شجاعی بود که به دست اراذل و اوباش و وحوش بی ناموس یکتا ، مفعول لب گور ، خامه عنی ضحاک به دیار حق شتافت !! بیشرفها اونقدر در مزخرفگویی و دروغگویی ، قروقاطی کرده اند که جوان محجوب رو با آنهمه کبودی و ‌زخم بر صورت و بدن ، دلیل مرگش رو سوء استفاده از مواد مخدر عنوان کرده اند!!
  4
  38
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  دوستان هم‌رزمان عاشقان ایران بزرگ درود بر شما، بر روی جسد این جاودان 🌹در غسالخانه جای بخیه‌ها از جناق سینه تا شکم موجود و حاکی از تخلیه ارگان‌های مهم حیاتی او دارد. از قرار معلوم تمام جاودانگان به همین دلیل با عجله و فی آلفور دفن میشوند. جاودانگان که تقریباً در انقلاب اخیر اکثرا زیر ۲۵ سال هستند بهترین کاندید برای پیوند اعضاء هستند. ای مزدوران حـ... چه میکنید با ایران و ایرانی ؟😡🤬😤😠وای به روزی که مسلح شویم پاینده باد ایران بزرگ .....
  3
  30
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  دوستان هم‌رزمان عاشقان ایران بزرگ درود بر شما، طبق اطلاعات واثقه، به خون‌خواهی از محسن شکاری همانطور که انقلابیون برای انتقام قسم خورده بودند، یک راس بسیجی مجذوب علی چلاق بنام مرتضی جابری به طریق اجداد خود در جای نامعلومی زنده به گور شد. از انقلابیون عزیز و گرامی خواهشمندم با احتیاط کامل نسبت به امنیت خود و دوستان و همرزمان والامقام ویدیویی از هر اقدام انقلابی تهیه و در دسترس عموم قرار دهند. باشد که مرحمی باشد برای دل داغدیده مادران و پدران جاودانگان و تمامی مردم ایران. هیچ شکی نیست که هشتاد و اندی میلیون انسان رنج‌دیده بر چند هزار جانور تا دندان مسلح پیروز خواهند شد. فراموش نکنیم که فقط یک لغزش این هزار پدران مادر صیغه رو کافیست که تمام پادگان‌ها و مراکز مهم نظامی بدست ایرانیان فتح شود. پاینده باد ایران بزرگ .... تا دیر نشده ....شویم تا حتی الامکان قبل از جاودانه شدن .....کثیف چند راس از این جانوران مزدور را بریزیم. ✌️✌️✌️✌️✌️✌️
  2
  26
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  sama128 - شیراز، ایران
  دین را اعتقاد ملت با دروغ با ریا با تزویر با اختلاس با فساد با باند بازی با دزدی به گند کشیدید بسه دروغ گفتن بنده خدا را گرفتن بردن بازداشتش کردن توی بازداشتگاه میگن سرش را زده به دیوار با شیشه گلوی خودش را بردیده پشتش را خودش با دست خوارانده کبود شده بسه این بنده خدا اگر قصد خودکشی داشت خوب بیرون از بازداشتگاه اینکار را میکرد نه توی بازداشتگاه به قول شما ۷۰۰ نفر ظرف این سه ما توسط شما کشته شدند یک نفر را گردن نگرفتید به جایش بابت یک بسیجی میخواهند ۵ - ۶ نفر را بکشند در دین خودشان میگوید اگر کسی را بکشی قصاص است بیچاره محسن شکارچی بابت تظاهرات به حق به جا برای آزادی عدالت بدون کشتن کسی بدون زدن آسیب جدی به کسی اعدام میشه این چه دینی هستش لحظه ای قانونش عوض میشه یعنی چه . بابا حیا کنید خجالت بکشید به واسطه همین ملت سال ۵۷‌ به قدرت رسیدید ارث پدر پدرسگتان نبوده که دو دستی چسبیدید به قدرت .۳۰۰۰۰ نفر را سال ۵۷ اعدام کرد با یک سوال مسخره آیا سر موضع هستی میگفت آره برو بالای دار میگفت نه بیا بشو جاسوس ما این شد عدل این شد عدالت . چرا این جوانان را میکشید بخدا گر خدا را شماها قبول داشته باشید
  0
  5
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.