درآمد ۶۵ میلیارد تومانی یک شرکت خودی از فرستادن تماشاچی های حکومتی به قطر

دولت جمهوری اسلامی پول بلیت مسافران حکومتی را از خزانه دولتی و از طریق آژانس هواپیمایی قهرمان سیر ایرانیان پرداخت و توافق کرده است در آینده، این پول از طریق مدیرعامل این آژانس هواپیمایی به حساب صندوق قهرمانان و پیش‌‌کسوتان ورزشی واریز شود.نکته قابل توجه این‌جا است که براساس اطلاعات به دست آمده از منابع خبری «ایران‌وایر»، این مبالغ به حساب شرکت مسافرتی قهرمان سیر ایرانیان واریز نشده و به حساب‌های بانکی متعدد از «سیدمجتبی حسینی»، مدیرعامل و برخی از کارمندان این آژانس واریز شده است.ایران وایر:پیام یونسی پور
براساس اخبار و اسنادی که به «ایران‌وایر» رسیده‌اند، تمامی بلیت‌های مربوط به رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ که در اختیار نیروهای حکومت جهت حضور هدفمند در قطر قرار گرفته بودند، از طریق یک شرکت هواپیمایی وابسته به وزارت ورزش و جوانان توزیع شده‌اند.

شرکتی به نام «قهرمان سیر ایرانیان» که زیر نظر وزارت ورزش و جوانان اداره می‌شود، بیش از ۲۰ هزار بلیت رقابت‌های جام جهانی قطر را که از طریق فیفا به فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی اهدا شده بودند، با روشی غیرمتعارف به فروش رسانده است.

***
ازابهام یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری چه می‌دانیم؟
اطلاعات رسیده به «ایران‌وایر» نشان می‌دهند فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی در همکاری با وزارت ورزش و جوانان دولت «ابراهیم رئیسی»، بیش از ۲۰ هزار بلیت که توسط فدراسیون جهانی فوتبال به هواداران ایرانی اختصاص داده شده بودند را به یک شرکت زیرمجموعه «صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیش‌کسوتان ورزش» واگذار کرده است.

براساس اسناد رسیده به «ایران‌وایر»، وجوه بلیت‌های ورود به ورزشگاه و همین‌طور بلیت‌‌های پروازی که دولت جمهوری اسلامی برای اعزام نیروهای حکومتی جهت حمایت خاص از تیم فوتبال و مقابله با هواداران ایرانی تهیه کرده بود، نه حتی به حساب این آژانس هواپیمایی که به حساب برخی کارمندان و مدیرعامل این شرکت واریز شده‌اند.

روزنامه اینترنتی «فراز» هزینه سفر این گروه از مسافران جام جهانی را حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار تخمین زد و آن را هزینه‌ای «از جیب دولت» عنوان کرد.

به عبارتی، دولت جمهوری اسلامی پول بلیت مسافران حکومتی را از خزانه دولتی و از طریق آژانس هواپیمایی قهرمان سیر ایرانیان پرداخت و توافق کرده است در آینده، این پول از طریق مدیرعامل این آژانس هواپیمایی به حساب صندوق قهرمانان و پیش‌‌کسوتان ورزشی واریز شود.

نکته قابل توجه این‌جا است که براساس اطلاعات به دست آمده از منابع خبری «ایران‌وایر»، این مبالغ به حساب شرکت مسافرتی قهرمان سیر ایرانیان واریز نشده و به حساب‌های بانکی متعدد از «سیدمجتبی حسینی»، مدیرعامل و برخی از کارمندان این آژانس واریز شده است.

در حقیقت، شاهد یک ابهام مالی به ارزش بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار برای حضور تماشاگران حکومت در قطر هستیم.

«امیرحسین ثابتی» مجری برنامه «جهان‌آرا»، «دانیال معمار» سردبیر روزنامه «همشهری»، «سینا کلهر» معاون فرهنگی و ورزش همگانی، «محمدرضا شهبازی» مجری نزدیک به حکومت، «مهدی ملک‌پور» سردبیر سایت «عقیق»، «مصطفی وثوق کیا» خبرنگار اجتماعی روزنامه «فرهیختگان»، «مهدی خانعلی‌زاده» مجری برنامه «بدون توقف» و از هم‌سفرهای ابراهیم رئیسی در نیویورک، «وحید ایمانی» مجری برنامه‌هایی مانند «متن حاشیه»، «ده و ده دقیقه» و از فعالان سیاسی جریان موسوم به «عدالت‌خواه» و «علی مشهدی» طنزپرداز حامی ابراهیم رئیسی از جمله مسافران دولت در قطر بودند.
 شرکتی به نام «قهرمان سیر ایرانیان» که زیر نظر وزارت ورزش و جوانان اداره می‌شود، بیش از ۲۰ هزار بلیت رقابت‌های جام جهانی قطر را که از طریق فیفا به فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی اهدا شده بودند، با روشی غیرمتعارف به فروش رسانده است.آژانس مسافرتی قهرمان سیر یا جیب دیگر دولت؟
صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیش‌کسوتان ورزش براساس تعریف اولیه‌ای که در دولت «محمد خاتمی» و دوران ریاست «محسن مهرعلیزاده» بر سازمان وقت تربیت بدنی برای آن شده بود، وظیفه داشت از ورزشکارانی که در دوران ورزش حرفه‌ای دچار مصدومیت جدی می‌شوند یا پیش‌کسوت‌های ورزش ایران در دوران بازنشستگی حمایت کند.

اما این شرکت آرام‌آرام، بدون آن‌ که عملکرد روشنی در قبال ورزشکاران یا پیش‌کسوت‌های ورزش ایران داشته باشد، شرکت‌هایی را در زیرمجموعه خود بنا کرد که نه اساسنامه آن‌ها با وزارت ورزش یا صندوق حمایت قهرمانان هم‌خوانی دارد و نه وظیفه‌ای جز دریافت ردیف بودجه از وزارت ورزش دارند.

یکی از این شرکت‌ها، آژانس مسافرتی قهرمان سیر ایرانیان نام دارد؛ یک آژانس هواپیمایی که حتی مدیرانش از سوی وزارت ورزش و جوانان تعیین می‌شوند.

برای پیدا کردن ارتباط بین آژانس مسافرتی قهرمان سیر ایرانیان با صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیش‌کشوت‌های ورزشی، می‌توان به سایت این صندوق که به صورت مستقیم زیر نظر وزارت ورزش و جوانان اداره می‌شود، رجوع کرد.

در این سایت، گفت‌وگویی به مدت حدود هشت دقیقه برای معرفی «مجتبی حسینی»، مدیرعامل این آژانس هواپیمایی منتشر شده است. هم‌چنین می‌توان اخباری از بازدید بالاترین مدیران وزارت ورزش و جوانان از این آژانس را در سایت رسمی صندوق ورزشکاران و پیش‌کسوتان دید.

طبق اعلام منابع «ایران‌وایر» در وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی، مجتبی حسینی به صورت مستقیم و با تاکید و تایید «نادر وادی خیل»، مدیرکل پشتیبانی و امور رفاهی پشین این وزارتخانه منصوب شده بود. او اما هم‌چنان نفوذ خود را در وزارت ورزش و جوانان حفظ کرده است.براساس اخبار و اسنادی که به «ایران‌وایر» رسیده‌اند، تمامی بلیت‌های مربوط به رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ که در اختیار نیروهای حکومت جهت حضور هدفمند در قطر قرار گرفته بودند، از طریق یک شرکت هواپیمایی وابسته به وزارت ورزش و جوانان توزیع شده‌اند.۷ میلیارد سود جام جهانی به حساب کدام مدیر وزارت ورزش می‌رود؟
شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی قهرمان سیر ایرانیان دوم شهریور ۱۳۸۸ به ثبت رسید و از همان زمان به عنوان زیرمجموعه‌ای از صندوق ورزشکاران و پیش‌کسوتان ورزش ایران و شرکت «ارتباط گستر قهرمان» آغاز به کار کرد.

شرکت ارتباط گستر قهرمان نیز یکی از ده‌ها شرکت زیرمجموعه غیرمرتبط صندوق ورزشکاران و وزارت ورزش است که به نظر می‌رسد وظیفه پول‌شویی برای این نهاد دولتی را برعهده دارد.

خود شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی قهرمان سیر ایرانیان نیز زیرمجموعه دیگری به نام «اقتصادگستر قهرمان» دارد که سال ۱۳۸۹ با هدف انبو‌ه‌سازی و اخذ وام‌های بانکی تاسیس شده بود که باز هم ارتباط مستقیمی با شرح وظایف وزارت ورزش و جوانان یا صندوق حمایت از ورزشکاران نداشت.

در ابتدا مقرر شده بود ۱۶ هزار بلیتی که در نخست از سوی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی طی ماه‌های تیر، مرداد و شهریور به هواداران واقعی فوتبال ایران فروخته می‌شدند، همگی از مسیر همین آژانس هواپیمایی انجام شوند.

پس از آن اما پنج هزار مسافر دیگر از سوی دولت و نهادهای حکومتی به عنوان تماشاگران اعزامی به رقابت‌های جام جهانی، به این شرکت معرفی شدند.

طبق برآورد رسانه‌ها، هزینه اعزام تماشاگران حکومتی به قطر بیش از ۶۵ میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

منابع «ایران‌وایر» سود خالص شرکت قهرمان سیر ایرانیان، صرفا از فروش بلیت هواپیما، اسکان و تور شهری را بیش از هفت میلیارد و ۱۸۰ میلیون تومان اعلام کرده‌اند؛ مبلغی که مشخص نیست پس از گردش در حساب شخصی مدیرعامل این آژانس دولتی، وارد حساب کدام مدیران وزارت ورزش و جوانان خواهد شد.

دی‌ ۱۳۹۸، مجتبی حسینی، مدیرعامل شرکت قهرمان سیر ایرانیان به خبرگزاری «برنا»، وابسته به وزارت ورزش و جوانان گفته بود: «این شرکت به فکر رونق چرخه اقتصادی ورزش است.»

این مبلغ منهای درآمدی است که فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی از فروش برخی بلیت‌های رایگان اهدایی از سوی فیفا به دست آورده‌اند. 
+8
رأی دهید
-137

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  arian1 - ابادان، ایران

  هر جایی که عوامل حکومت اسلامی وجود دارند فساد و دزدی برقرار است و یک موضوع خیلی عادی و معمولی در این حکومت دزد پرور و کثیف است.
  10
  54
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  چند سالی است تاریخ رو مطاله میکنم، هرچه میگردم، هیچ حکومتی نجس تر، لجن تر، اهریمنی تر و فاسد تر از جمهوری اسلامی پیدا نمیکنم. الحق که الله شان خوب تربیت شان کرده. سوال من اینجاست که چرا خونخوار ترین حکومت تاریخ زمین در کشورهای حامی صلح و حقوق بشر هنوز ---سفارت خانه--- دارد؟ وقتش نیست سفارتخانه ها تعطیل شوند؟ (حداقل برای حفظ آبروی خودتان، ما که میدانیم نفعتان مشترک است)
  2
  60
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  چندسالیست که من تاریخ رو نمیخونم.چون هرچی میگردم می بینم تاریخ رو پیروزمندان جنگها نوشتن.بخصوص جنگ جهانی دوم رو.سفارت ایران در برلین نباشه دوسال دیگه از غصه دق میکنی.خوبه تقریبا همه جورآدمی تو اروپادیدم.
  48
  1
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  آقای نگاه دوم از انگلیس.اینجا بیا جوابت رو ببین.(حرف شما درست .خیلی ها وسایل خونه شون رو که کهنه شده یا لازم ندارن میفروشند یا معاوضه می کنند.انصاف بدید آیا شما مثلا کتری برقی خونه رو میزارید توی سایت فروش برای معاوضه با روغن و مرغ؟؟ این درد هست آقای قاسم)1-من قاسم نیستم2-کتری برقی قدیمی یا بخاری کهنه روالان با یه جنس دیگه عوض میکنن.چرا؟چون بهتره وبصرفه تره.
  34
  2
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  3-کسی تو ایران گرسنه وبیخانه نمیمونه.گرمخونه های شهرداری به هرمعتادو بی پناهی غذاوجامیدن.مثل همین اروپا.تنها فرق ایران با اروپا اینه 35000 بار پولت رو همین اروپاییها کم ارزش کردن.1 یورو=35000 تومان.چرا؟چون اینها جنگ جهانی رو پیروز شدن وفکرمیکنن فاتح تاریخند.4-فقردراروپا یعنی قدرتشون داره تموم میشه.اگه ایرانی خارج نشین هستی و قصدت داشتن ایرانی بهتره نباید درجهت منافع اروپایی قدم برداری.
  44
  2
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  نوبت تو و دیگر سایبریهای مزدور هم میرسه. بشین و منتظر باش.
  6
  28
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  golden remix - استکهلم، سوئد
  اینگونه در آمد ها چون پایدار نیستند پشیزی ارزش ندارند, رژیم اسلامی از سطح یک رژیم به مافیای تمام عیار تنزل پیدا کرده,من خودم زمانی که ایران بودم متوجه شدم بسیاری از ارگان ها و سازمان ها طلب رشوه میکنند . رژیم ایران محکوم به نابودی هست, چون دارد با طبیعت مبارزه میکند, زبانم لال گر بیشترعمر کند ایران را هم با خود نا بود خواهد کرد
  0
  14
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  نگاه دوم - لندن، انگلستان
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  1 - من آقا نیستم 2 - باز هم شما به پله اول برگشتید معاوضه کتری برقی قدیمی یا بخاری کهنه با یک جنس دیگر کاملا به صرفه و عاقلانه است ولی معاوضه اون در یک سایت فروش با برنج و روغن و مرغ کاملا نشان دهنده مشکل مالی شدید فروشنده و سختی او در تهیه مواد غذایی خانواده اش داره . حالا شما می تونید باز با سفسطه اون رو به نحوی کاملا عادی نشون بدید. خودتون میدونید عادی نیست ولی به نظر میرسه به جز لجبازی با واقعیت کار دیگری از دستتون برنمیادچون شما با خود موضوع کار ندارید بلکه به این کار دارید که اون واقعیت آیا در راستای جبهه شما هست یا نیست. بحث با شما بسیار مشکل و قانع کردن شما غیر ممکن است.
  0
  12
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  نگاه دوم - لندن، انگلستان
  ممنون.معاوضه جنس کهنه با یک کیلو خوردنی مانند گرفتن سبد پلاستیکی بجای دادن نان خشکی درزمان نوجوانی ماهاست.روش کارفقط عوض شده.سفسطه من کجای ماجرا بود؟سوال کردی جوابدادم.بله ایران فقیردارد.ولی اگر نرخ برابری یورو را با تومان یکی کنیم یک فقیرهم درایران نمیماند.منکر بودن فقرادرایران نیستم.ولی بزرگ کردن اونو درست نمیدونم.این سایت بهم ثابت کرده الکی چیزی اینجا نمیگذارد.جبهه اینها چیست پس؟ایران که سفررفتی بحرفم میرسی.
  11
  0
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  نگاه دوم - لندن، انگلستان
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  زمانی که من هم نوجوان بودم رسم بود نون خشک و لباس های کهنه را میدادند و ظرف پلاستیکی و ملامین میگرفتند البته هیچکس محتاج اون ظروف نبود و فقط بخاطر سود بردن از جنسی که لازم نداشتند اینکار رو میکردند ولی الان بخاطر غذا اینکار رو می کنند به نظر میرسه شما مدتهاست ایران نرفتید زمانی که ایران رفتم خانه همسایه دزد آمده بود در یک آپارتمان معمولی و دزدها یک گونی برنج برده بودند. نوشته بودید در ایران کسی گرسنه و بیخانه نمیمونه حالا دیگر مطمئن هستم که اصلا ایران نرفته اید و شاید حوالی خانه تان خیلی سطح بالا هستند . نوشتید یورو 35000 تومان چون اینها در جنگ جهانی پیروز شدند ؟ اونوقت بخاطر همون یورو الان 35 هزار تومن هست و هیچ ربطی به بی عرضه و بیسواد بودن و سیاستمدار نبودن دولتمردان ایرانی نداره؟ واقعا ؟ خوب با این حساب به قول خودتون بشینید دعا کنید که روزی!! اگر!! در آینده ای نه چندان نزدیک نرخ برابری یورو رو با تومان یکی کردید آنوقت یک فقیر هم در ایران نمی ماند.واقعا شما فکر می کنید جمهوری اسلامی با این همه دشمن تراشی در میان مردمش و جهان می تواند به آینده امیدوار باشد؟؟!!
  0
  6
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  نگاه دوم - لندن، انگلستان
  همه جا دزدزیاده.بازمینویسم کسی در ایران گرسنه نمی مونه.سیاست کلی ایران بعدازرئیسی درمجموع خوب بوده.چون اگر بد بود خارجی ها اینهمه حمله نمیکردن.سیاستمدارای اروپایی به بیزنس خودشون باایران فکر میکنن و بس.صدهزار نفرم بمیرن ولی بیزنس براه باشه کاری ندارن.ولی تا ناخن یکنفر دردکنه و بیزنس لغو شده باشه(مثل قرارداد پژو)جنجال براه میندازن.چه جمهوری اسلامی باشه وچه شاهنشاهی باشه یا کوفت باشه خارجی فقط به بیزنس وپولی که ازایران بدست میاد فکرمیکنه.ده بیست سال دیگه بحرفم میرسی.بحث روهم همینجا تموم میکنم.ممنون.
  7
  0
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.