«خشم» جهانی از نخستین اعدام در اعتراضات جاری ایران؛ هشدار در مورد اعدام‌های بیشتر

 محسن شکاری به «محاربه» متهم شده بود که بر اساس قانون مجازات اسلامی حکم آن اعدام استرادیو فردا: اعدام یک معترض در ایران در روز پنجشنبه ۱۷ آذر محکومیت‌های بین‌المللی را به همراه داشت و سازمان‌های حقوق بشری در مورد دیگر اعدام‌های قریب‌الوقوع هشدار دادند.

محسن شکاری ۲۳ ساله به اتهام «بستن خیابان ستارخان و مجروح کردن یک مامور نیروی انتظامی» در روزهای نخست اعتراضات جاری، از سوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی با طناب دار اعدام شد.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خبر این اعدام را «وحشتناک» خواند و گفت اجرای این حکم سه هفته پس از آن صورت گرفت که محسن شکاری در «یک محاکمه کاملا ناعادلانه» به مرگ محکوم شد.

این سازمان حقوق بشری افزوده است: «اعدام او ماهیت غیرانسانی نظام به اصطلاح قضایی ایران را آشکار می‌کند، در حالی که این سرنوشت در انتظار شمار دیگری از افراد است».
محمود امیری‌ مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، نیز خواستار واکنش قاطع بین‌المللی شد و گفت: «جامعه جهانی باید فورا و قویا در قبال این اعدام واکنش نشان دهد. این جنایت باید چنان تبعاتی برای حکومت داشته باشد که از اعدام‌های بیشتر پیشگیری کند».

او با بیان این‌که اعدام این معترض، «پس از محاکمه‌ای شتابزده، ناعادلانه و بدون در اختیار داشتن وکیل» صورت گرفته است، تصریح کرد: اگر اعدام محسن شکاری «پیامدهای جدی برای حکومت نداشته باشد، با اعدام‌های گسترده معترضان روبه‌رو خواهیم بود».

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، ویدئویی از اظهارات این معترض پس از بازداشت منتشر کرده است که به ادعای آن، درباره حمله به مامور نیروی انتظامی صحبت می‌کند. با وجود این، سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید که این «اعترافات اجباری» در شرایطی ضبط شده که محسن شکاری با صورت زخمی در آن دیده می‌شود.
واکنش کشورهای غربی
آنالنا بائربوک، وزیر خارجه آلمان، در واکنش به اعدام محسن شکاری اظهار داشت: «تحقیر حیات بشری از سوی رژیم ایران حد و مرزی ندارد».

او با توصیف محاکمه این معترض به عنوان یک «محاکمه کاملا شتابزده» افزود: «تهدید به اعدام خواست آزادی را خفه نخواهد کرد».

آن‌کلر لِژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، نیز اعدام محسن شکاری را «قویا» محکوم کرد و به خبرنگاران گفت:‌ «این اعدام در صدر دیگر خشونت‌های جدی و غیرقابل قبول قرار می‌گیرد».

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، نیز روز پنجشنبه از اعدام محسن شکاری «ابراز خشم» کرد و در توئیتی نوشت: «جهان نمی‌تواند چشم خود را به خشونت نفرت‌انگیزی که رژیم ایران علیه مردم خود روا می‌دارد ببندد».
وزیر خارجه استرالیا هم اعلام کرد که کشورش از گزارش‌های منتشر شده مبنی بر اعدام یک معترض در اوایل امروز توسط دولت ایران به شدت ناراحت است.

پنی وانگ گفت ما از ایران می‌خواهیم که اعدام‌ها را فورا متوقف کند و به تلاش جهت پاسخگو کردن ایران برای این کار، از طریق سیستم چندجانبه و با همکاری شرکای خود، ادامه خواهیم داد.

محسن شکاری به «محاربه» متهم شده بود که بر اساس قانون مجازات اسلامی حکم آن اعدام است.

ایران پس از چین بیشتر شمار اعدام‌ها را در جهان دارد و در ۱۱ ماهه سال ۲۰۲۲ بیش از ۵۰۰ مورد اعدام در کشور به ثبت رسیده است.

به گفته سازمان حقوق بشر ایران، قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز ۱۵ آذر برای پنج معترض دیگر احکام اعدام صادر کرد و تعداد اعدام‌ها برای اعتراضات جاری را به ۱۱ مورد رساند.

از زمان آغاز اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در روز ۲۶ سپتامبر، بیش از ۴۵۸ نفر کشته شده‌اند که دست‌کم ۶۳ تن از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند و ۹ تن از این کودکان دختر بوده‌اند.
+87
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  خاک بر سرتان که یا همتون نگرانین، یا بشدت محکوم میکنین و یا ناراحتین و ابراز خشم میکنین! اخه این چه مسخره بازیه که رژیم منفور ایران جوونای نازنین این مملکت رو بطرق مختلف میکشه و اونوقت شما فقط نگران میشین و محکوم میکنین؟ ای که دستت میرسد کاری بکن _ پیش از آن کز تو نیاید کارها
  2
  41
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران
  جدا از خامنه ای مفعول و دار و دسته فاسدش خون جوانان بیگناه ما بر دستان تک تک ما که در خانه های گرم نشستیم و عافیت طلبی را بر آزادی ترجیح دادیم نیز هست . ولی فکر نکنید با خانه نشینی از گزند نیش این افعی پلید در امان خواهید ماند . دور نیست که به سراغ شما و عزیزانتان هم بیاید . اگر یک بار همه با هم برای چند ساعت بیرون بیاییم بساط این ظلم برچیده خواهد شد. فقط چند ساعت وقت نیاز دارد.
  22
  36
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران

  اگه از این قیام پا عقب بکشیم چنان قتل عامی بکنند که چنگیز نکرد. و چنان سختگیری کنند که ایرانی ها مرده خواری کنند برای زنده ماندن. من همیشه به سادگی مردم ایرانم حسرت می خوردم وقتی این اشغالگران را مسولین خطاب می کردند. این یک انقلاب تاریخی است که شروع شده و بانوان کشورم سردمدارانشون هستند و مردان کشورم پشتیبانان و باید به سرانجامش برسانیم. یک را بیشتر نداریم و اینکه به سرانجامش برسانیم و گرنه قتل عام میشویم. اجازه ندهیم که بکشندمان.
  17
  40
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد

  ای لعنت به تو خا.. منی و لعنت به ولایتت ای ابلیس بزودی زود روز تقاص پس خواهی داد
  3
  39
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  500 نفر از معترضان رو کشتند میگند آمریکا و اسرائیل و دشمنان کشته سازی کردند و اونا کشتند بعد یه بسیجی کشته شده سریع فهمیدن مردم کشتنش؟ یا یک نیروی انتظامی زخمی شده سریع فهمیدن که محسن شکاری زخمیش کرده!؟ یه جای کار می لنگه و حکومت کمونیستی چین که اعتقادی به خدا نداره چنین کاری نمیکنه حالا ببین اینا چه دین و چه ایمونی دارند اصلا خداشون کیه؟ در هر صورت چس ناله نمیکنیم و مایوس نمیشیم. محسن جان شهادتت در راه وطن مبارک باشه شک نکنید که مردم با شادی و رقص از دست دادنت رو خار میکنند در چشم رژیم بچه کش تا در حصرت ناامیدی ملت ایران بمونند که فکر میکنه با کشتن جوانها تو میتونه ملت رو بترسونه. زنده باد محسن شکاری استوره مقاومت و اعتراض به ظالم تا دندان مسلح
  13
  33
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران
  من امروز عصبانیم . اگر میخواهی امروز از خشم من استفاده کن . شاید فردا اینقدر خشمگین نباشم . شاید فردا اصلا نباشم.
  22
  27
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  Lincoln - کورنوال، انگلستان
  آقای رضا نیمه پهلوی،۴۰ سال مشغول لاس خشکه زدن با دولت مردان غربی بودی هیچ اتفاقی نیفتاد، از سیبل های پدربزرگت خون میچکید،پدرت هم کلی خدمت انجام داد الان نوبت شما هست،هر از گاهی دفتر پهلوی یه متن برات مینویسه به زور میارنت که از روش بخونی،مشخصه گاهی اوقات خودتم به اون حرفا باور نداری،و هر روز یکی از جوان های میهن در راه آزادی پر پر میشه،شما بانفوذی و منابع مالی که در اختیار داری یه محمومله هر چقدر که امکان داره سلاح مدرن برا مبارزها وارد ایران کن،ایران از اینی که هست بدتر نمیشه،این افراد با دستان خالی دارن با جونشون بازی میکنند،بگذار تاریخ به نیکی از شما یاد کند،بسیار غم انگیز هست که هر روز خبر جوان مرگ شدن هوطنان عزیز -نسل آینده ایران می شنویم و کماکان مثل گوشت قربانی همان استراتژی گذشته ادامه میدهیم.اون بسیجی که آتش زدن بهش لطف شد باید بدتر از اون سرش میاورن که ارباباش حساب کاربیاد دستشون.
  25
  8
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  solswe - مالمو، سوئد
  تنها کاری که ازدسشون برمیاد ، ابراز نگرانی عمیق ، یا ابراز نگرانی عادی ، درکنارش هم تحریم چند تا چیز یا شخص بی‌ربط.
  0
  1
  شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.