خواهرزاده علی خامنه‌ای: پدرم می‌گفت «آخوند نباید حکومت کند»

 محمود مرادخانی، خواهرزاده علی خامنه‌ایصدای آمریکا: خواهرزاده علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در تشریح بیانیه بدری خامنه‌ای، می‌گوید، این حداقل کاری است که مادرش می‌توانست در همراهی با مردم انجام دهد و امیدوار است که سخنان او موجب شود روحانیانی که مخالف نظام ولایت فقیه هستند اما سکوت کرده‌اند، به سخن بیایند.
فرزند بدری خامنه‌ای: امیدوارم حرف‌های مادرم باعث شکستن سکوت روحانیون مخالف شودمحمود مرادخانی، فرزند بدری خامنه‌ای و شیخ علی تهرانی که در فرانسه ساکن است، روز چهارشنبه ۱۶ آذر در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا یکی از دلایل انتشار بیانیه از سوی مادرش را «همراهی با حرکت‌ها و اعتراض‌های مردمی» دانست و گفت که از آگاه‌تر شدن مردم در نتیجه «چند دهه فعالیت» خوشحال است.

او تأکید کرد: «مردم ترسشان از این رژیم ریخته و دیگر سرکوب رژیم تأثیر منفی بر حرکت و جنبش ندارد و موجب کمی جنبش نمی‌شود و این بسیار مهم است.»

خواهرزاده رهبر جمهوری اسلامی با تأکید بر این که مخالفت خانواده‌اش «با شخص علی خامنه‌ای نیست»، اضافه کرد: «مخالفت ما از روز آغاز با کلیت رژیم بود. از همان چند ماه اول بعد از ۵۷ پدرم گفت آخوند نباید حکومت بکند و مخالفت ما با حکومت مذهبی است. با سلطه مذهب و مقام ولایت فقیه. مادر من هم از ابتدا این چنین بود و از اوایل انقلاب به یاد دارم که در ملاقات با برادرش این صحبت‌ها را می‌کرد و تماس می‌گرفتیم برای نجات افرادی که محکوم به اعدام شده بودند، ولی متاسفانه علی خامنه‌ای مثل بقیه و مثل شخص خمینی گوش شنوایی نداشت و ندارد و تنها هدفش رسیدن به قدرت و ماندن در قدرت بود.»

محمود مرادخانی ابراز امیدواری که بیانیه مادرش «تأثیر مثبت داشته باشد» و «سردمداران رژیم خطر را بیشتر احساس کنند و خودشان را در خطر ببینند و آنهایی که به خاطر یک سری مصالح و منافع سکوت کرده‌اند به سخن بیایند.»

به گفته او، «زیاد هستند حتی در خانواده و داخل روحانیون که با کلیت نظام ولایت فقیه موافق نیستند و باید صحبت بکنند. نباید بترسند از فردا.»

آقای مرادخانی همچنین با بیان این که مردم «جان و مالشان را در راه رسیدن به آزادی و دموکراسی و برای رها شدن از شر جمهوری اسلامی در دست گرفته‌اند و در خیابان‌ها مبارزه می‌کنند»، ابراز امیدواری کرد که بیانیه مادرش «تشویق» و «پشتوانه‌ای» برای آنها باشد و «در تاریخ نگویند که خواهر فلانی هرچند مخالف بود، صحبتی نکرد.»

او با اشاره به این که مادرش بیش از ۸۰ سال سن دارد، گفت که او «در شرایطی نیست که در خیابان» کنار مردم باشد و نوشتن این بیانیه «حداقل کاری بود که می‌توانست و انجام داد.»

به گفته فرزند بدری خامنه‌ای، این «نخستین بار» است که خواهر رهبر جمهوری اسلامی به طور رسمی چنین نامه‌ای می‌دهد و پیش از این «در سال ۱۹۸۵» در نخستین مصاحبه‌اش در عراق با جمهوری اسلامی مخالفت کرده بود.

محمود مرادخانی تأکید کرد که ارتباط مادرش با علی خامنه‌ای پس از بازگشت به ایران نیز، از «سال ۱۳۸۸ بعد از انتخابات احمدی‌نژاد و این که شخص علی خامنه‌ای دستور داد مردم را در خیابان به رگبار ببندند، قطع شد و هیچ رابطه‌ای با برادرش نداشت.»

او همچنین درباره روند پرونده خواهرش فریده مرادخانی که در زندان است، گفت که حکم بدوی ۱۵ سال حبس او تغییر کرده و « به پنج سال تبدیل شده» که سه سال آن قابل اجرا است، البته به گفته آقای مرادخانی «اگر رژیم ساقط شود، زودتر آزاد خواهد شد.»

خواهرزاده رهبر جمهوری اسلامی گفت که امیدوار است «این رژیم قبل از» این سه سال «از بین برود و هزاران زندانی آزاد شوند.»

بدری خامنه‌ای، خواهر رهبر جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای ضمن هم‌دردی با مادران داغدار که پس از انقلاب ۵۷ به دست حکومت کشته شده‌اند، با تأکید بر حق مشروع مردم ایران برای «قیام» و دست‌یافتن به «آزادی و رفاه» از نیروهای مسلح خواست «اسلحه‌هایشان را زمین بگذارند» و پیش از آن که «خیلی دیر شود»، به مردم بپیوندند.

او همچنین در این بیانیه تأکید کرده است که «رژیم جمهوری اسلامی خمینی و علی خامنه‌ای به جز درد و رنج و ظلم برای ایران و ایرانیان ارمغانی دیگر نداشته است.»
+119
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  ضحاکیان - ملایر ، ایران

  پدر ش میگفت : اخوند نباید حکومت کند اما اسلام باید بماند بخاطر همین منافقین خلق بهترین ها هستند برای حکومت. چند سال در عراق با منافقین خلق برعلیه جمهوری اسلامی ایران جنگیدید، چرا دوباره به ایران برگشتید ،چون جایی دیگری در دنیا برای خودتان پیدا نکردید.
  54
  4
  ‌چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid4053 - اصفهان، اتریش
  بچه حیض بودن یعنی نام کثافت علی خاینه ای . معمولا خواهر بزرگترین پشتیبان برادر است ببینید این نابکار چه بوده و هست که خواهرش بر علیه این نابکار وارد مبارزه با این ناخلف شده.این پر واضح هست که پشت تمامی این قتل عام فرزند ناخلف عقده ای و خواجه اش میباشد که فکر میکند بعد از این کشتار فرار کرده با پولهای دزدیهایش در یکی از مکانها در دنیا به زندگی مرفه ادامه خواهد داد . پیغام ما مردم به تو انگل خواجه ارتش بین امللی ایران در تمامی دنیا حضور دارند و از تمامی سوراخ موشهایی که برای خود درست کرده ای مطلع میباشند. اولا این را بدان که ارزوی پولهای دزدی که در جاهای مختلف دنیا پنهان کرده ای بعد از سرنگونیت ضبط خواهد شد و تو را دست بسته در دادگاه ایران محاکمه سختی خواهیم کرد و جرایمت انقدر سخت خواهد بود که روزی صد مرتبه التماس به درک واصل کردنت را بکنی. مرگ بر خاندان کثیف خاینه ای پاینده باد ایران
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.