پیام دو دانشجوی نخبه زندانی: شراره‌های آزادی را از پشت دیوارهای زندان می‌بینیم

 علی یونسی و امیرحسین مرادی
رادیو فردا:امیرحسین مرادی و علی یونسی، دو دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف که در زندان اوین به سر می‌برند، در پیامی از اعتراضات دانشجویی جاری در ایران حمایت کردند و نوشتند: «ما شراره‌های خورشید آزادی را که در دل تاریک‌ترین شب وطن، عزم طلوع کرده است از پشت دیوارهای سنگی زندان اوین می‌بینیم.»

این دو دانشجوی نخبه‌ دانشگاه شریف از سال ۱۳۹۹ در زندان‌اند و این پیام خود را به ‌مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو، همزمان با سومین روز از فراخوان اعتراض و اعتصاب سراسری منتشر کرده‌اند.

مرادی و یونسی اعلام کردند خود را در کنار دانشجویان معترضی می‌بیینند که «دوشادوش مردم ایستاده‌اند تا آخرین سطرهای تاریک‌ترین صفحه از تاریخ ایران را بنویسند و طرحی نو دراندازند.»

در پیام مشترک این دو دانشجو آمده است: «از زندان تا دانشگاه و از دانشگاه تا خیابان دست در دست هم می‌ایستیم. ما ایمان داریم که لحظه دیدار نزدیک است.»

علی یونسی، برنده مدال طلای المپیاد جهانی نجوم، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک و برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری، فروردین ۱۳۹۹ بازداشت شدند و پس از هفتصد روز بازداشت، به‌اتهام «تخریب، اجتماع و تبانی علیه نظام و تبلیغ علیه نظام» به ۱۶ سال زندان محکوم شدند.

سازمان‌های حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل بارها خواستار آزادی این دو دانشجوی زندانی شده‌اند.

در حالی که دانشگاه‌های ایران یکی از کانون‌های اصلی اعتراضات جاری در کشور بوده، این دو دانشجو در پیام خود تاکید کردند: «دانشجویان در این روزها با اعتراضات مستمرشان مهر باطلی زدند بر تحلیل‌های همه شکاکان که دانشگاه را مرده می‌خواندند و بار دیگر در آینده رسواگر همه دلواپسانی خواهند بود که در مورد آینده ایران ابراز شک و تردید می‌کنند.»

همچنین در حالی که محدودیت‌ها علیه دانشجویان در هفته‌های اخیر شدیدا افزایش یافته، یونسی و مرادی اعتراضات جاری را «رسواگر ذات پلید این رژیم جنایتکار» دانستند «که وقیحانه دست به محاصره و تیراندازی و سرکوب دانشجویان می‌زند.»

آنان نوشتند: «دانشجویان در کنار سایر جوانان دلیر و شجاع ضمانت آینده روشن ایران هستند. ما افتخار می‌کنیم که دانشجو هستیم و در برابر این دانشگاه و دانشجوها تعظیم می‌کنیم.»

پیام این دو دانشجوی نخبه زندانی همزمان با سومین روز از اعتصاب‌های سراسری در ایران در ادامه اعتراضات «زن زندگی آزادی» یعنی روز چهارشنبه، ۱۶ آذرماه، منتشر شده است.

در دو روز گذشته بازاریان و مغازه‌داران در شمار بسیاری از شهرهای سراسر کشور اعتصاب کردند و همزمان در دو شب گذشته نیز معترضان در برخی شهرها بار دیگر به خیابان آمدند و علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای شعار دادند.
+138
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  امروز ترک موتور یکی از دوستان فقط تو خیابون ها ی تهران چرخیدیم و از این محل به اون محل رفتیم . اولا که تعداد مغازه های بسته خیلی زیاد بود . تضاهرات پراکنده تقریبا در تمام محله ها برقرار بود . تعداد این تضاهرات همراه با شعار دادن به قدری زیاد و پراکنده هست که عملا نمیتونن کنترلش کنن و تقریبا بیخیالش شدن . میشه گفت خیابون ها دست مردمه و اونا فقط ساختمون هارو دارن . فکر کنم کم کم وقت تسخیر ساختمون ها داره میشه.
  1
  39
  ‌چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  کو حق - ولینتون، نیوزلند

  کاش فقط ۲۰درصد از ما که بیرون از زندانیم فقط ۱۰درصد از شرف ،وجدان و شعور شماها را داشتیم
  1
  30
  ‌چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.