قالیباف: راه حل مشکلات، تغییر قانون اساسی نیست؛ رئیسی: مترقی‌ترین قانون اساسی دنیا را داریم

 زنان در اعتراضات سراسری اخیر حجاب اجباری را برداشته‌اند و به نشانه اعتراض روسری‌های خود را در خیابان‌ها و معابر عمومی به آتش کشیده‌اندرادیو فردا: در شرایطی‌که معترضان در سراسر ایران در بیش از دو ماه گذشته کلیت حکومت را نشانه رفته و خواهان سرنگونی آن شده‌اند، رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی روز شنبه ۱۲ آذر در سخنانی جداگانه، تجدیدنظر در قانون اساسی جمهوری اسلامی را «ناممکن» دانستند و بر «تغییرناپذیر بودن» اصول آن تاکید کردند.

محمدباقر قالیباف که در همایشی به مناسبت سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی در سالن اجلاس سران سخن می‌گفت، موضوع «ناکارآمدی» قانون اساسی فعلی را رد کرد و راه حل مشکلات جاری در کشور را در اجرای «کامل و متوازن و بدون تحریف و انحراف از قانون اساسی» دانست.

او مدعی شد برخی نیروها و دسته‌های سیاسی در شرایطی با قانون اساسی جمهوری اسلامی «درافتاده‌اند یا خواهان تجدیدنظر در آن هستند» که هنوز از همه ظرفیت‌های قانون اساسی استفاده نشده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «هیچ سندی معتبرتر و مورد وثوق‌تر از قانون اساسی در کشور نداریم» افزود: «آنچه نیاز به تغییر دارد، نگاه ما و نحوه اجرای قانون اساسی بوده و حل مشکلات در تغییر قانون اساسی نیست.»

او از مردم ایران خواست «با هر گرایش، سلیقه، دین و مذهب و قومیتی» به قانون اساسی جمهوری اسلامی «احترام» بگذارند.

این اظهانظر در حالی مطرح می‌شود که «این آخرین پیامه، هدف کل نظامه» یکی از اصلی‌ترین شعارهای مردم و دانشجویان در اعتراضات ۱۲ هفته اخیر ایران بوده است.

حزب اصلاح‌طلب «مردم‌سالاری» نیز اواخر مهرماه با صدور بیانیه خواستار برگزاری همه‌پرسی برای بازنگری در قانون اساسی ایران شده و آن را «اصلی‌ترین راه برای برون‌رفت از بن‌بست‌های سیاسی» دانسته بود.

قالیباف در عین حال با اشاره به اعتراضات سراسری اخیر خطاب به مسئولان حکومت اظهار داشت که دور زدن قانون یا تبعیض در اجرای قانون و گزینشی عمل کردن «به بهانه این‌که قصد داریم مشکلی را حل کنیم ... آسیب‌های زیادی دارد که به صرفه ما نبوده و نخواهد بود».

او توضیح بیشتری درباره موارد نقض قانون اساسی از سوی مسئولان و مقام‌های حکومت ارائه نکرد.

ابراهیم رئیسی نیز در همین روز اظهار داشت که قانون اساسی جمهوری اسلامی «اصولی ثابت و تغییرناپذیر» دارد اما روش‌ها و سازوکارهای اجرای قوانین آن را «قابل بررسی و تغییر» دانست.

رئیسی با اشاره به اصل هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی که «امر به معروف و نهی از منکر» را وظیفه‌ای همگانی می‌داند، احقاق حقوق و اصلاح امور در کشور را در گرو پذیرش و اجرای این اصل از سوی مردم عنوان کرد.

ابراهیم رئیسی از همان ابتدای روی کار آمدن در مقام رئیس جمهوری مدام بر اجرای این اصل تاکید داشته،‌ به‌طوری که سخت‌گیری‌های حکومتی در زمینه رعایت حجاب اجباری و افزایش فشارها به زنان به‌ویژه در ادارات دولتی و اماکن عمومی و برخوردهای خشونت‌آمیز پلیس موسوم به «امنیت اخلاقی» در دوران او به‌شدت تقویت شد که در نهایت نیز مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد را رقم زد و به شکل‌گیری اعتراضات ضدحکومتی گسترده منجر شد.

او در بخش دیگری از اظهاراتش مدعی شد در سفر به آفریقا با یکی از حقوقدانان نزدیک به نلسون ماندلا، رهبر جنبش ضدآپارتاید آفریقای جنوبی، ملاقات کرده و آن فرد که ابراهیم رئیسی به نامش اشاره نکرده، قانون اساسی جمهوری‌اسلامی را «مترقی‌ترین قانون دنیا» دانسته است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین گفته که خود را «مدافع حقوق همه گروه‌ها، اقوام و مذاهب در کشور» می‌داند.

همزمان با سرکوب‌های سنگین از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی در برخورد با معترضان، به‌ویژه در مناطق کردنشین ایران و استان سیستان و بلوچستان، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه سنی زاهدان و نیز صدها تن از ماموستاهای سنی کرد در استان کردستان خواستار برگزاری همه‌پرسی و راه برون‌رفت مسالمت‌جویانه از وضعیت کنونی شده‌اند.

مولوی عبدالحمید حدود پنج هفته پیش تاکید کرده بود که اگر رهبری نظام مشروعیت خود را از مردم می‌داند، باید به خواسته‌های ملت تن داده و با برگزاری فوری همه‌پرسی با حضور ناظران بین‌المللی موافقت کند.

ماموستاها (اساتید مذهبی سنی کرد) در سنندج، دهگلان، بانه، مهاباد، سقز و سایر نقاط سنی‌نشین نیز برگزاری همه‌پرسی زیر نظر سازمان‌های بین‌المللی را با «سازو کار اجرایی مقبول مردم و با حضور معتمدان» و «با نظارت نهادهای بین‌المللی بی‌طرف» درخواست کردند.

نخستین همه‌پرسی برگزار شده در تاریخ جمهوری اسلامی در ۱۲ فروردین سال ۱۳۵۸ بود که بر اساس آمار رسمی، بیش از «۹۸ درصد» به نظام جمهوری اسلامی رای مثبت دادند.

آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، همان زمان گفته بود که این جمهوری باید «اسلامی» باشد، نه یک کلمه بیشتر، نه یک کلمه کمتر؛ موضوعی که ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف هم در اظهارات روز شنبه خود بر آن تاکید کردند.
+4
رأی دهید
-197

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  برید بالا بیایید پایین باید گورتون رو گم کنید بزودی
  1
  70
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  golden remix - استکهلم، سوئد

  البته مردم به کمتراز از سرنگونی نظام راضی نیستند حالا شما هی از خودتون تعریف کنین به خودتون نوبل بدین...
  1
  67
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران

  باشه قانون اساسی مطبوعتون رو نگه دارید همونطور که حجاب مطبوعتون رو نگه داشتید. منتها فرقش اینه که حجاب یک تکه پارچه بود ولی قانون اساسی بنیادتون رو بر میکنه. خوش باشید به زبون خوش گفتن نفهمیدی مردم بهتون تنقیش میکنند. بعدا در کتاب تاریخ میگن هخامنشی ۲۲۰ سال ساسانیان ۴۲۰ سال صفوی ۲۳۵ سال ملایان ۵۰ سال که تو کتاب قطور تاریخ ایران یک شوخیه تازه با حمایت اربابان بین المللی و هزار و یک اسلحه مدرن. بدم نیست رفتن ملایان اروپایی دوهزار سال طول کشید مال ما خودش یک رکورده و خیلی آوانگارده. زنده باد زنان بزرگ ایران مادران ما و آینده.
  1
  25
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  مترقی ترین قانون اساسی دنیا اونیه که من بتونم بخونم! اگه با انشاء کلاس ٦ به بالا نوشته شده باشه بذارین در کوزه آبشو بخورین!
  1
  22
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  مترقی ترین قانون اساسی حتما هم اون قسمت ولی مطلق وقیح اش خیلی مترقی هست همه دنیا هم به ما حسودیشون میشه که ولی وقیح ندارند
  1
  22
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid4053 - اصفهان، اتریش

  یک کمی گوشهاتونو باز کنید هدف کل نظام است!! میدونید یعنی چی یعنی خاندان خاینه ای کثافت منفور و تمامی دستمال به دستان فقط خودشون رو اجازه دارن تسلیم مردم بکنند. انزمان در دادگاه عادل ایرانیها همگی محاکمه شوید. ما مثل شما عربزاده ها وحشی نیستیم و حکمتان را در یک دادکاه مردمی با رای تمام مردم صادر میکنیم. هر روز که بیشتر مقاومت کنید جرم خود را ببشتر کرده اید. این پیام ما مردم به شما قاصبان و حاکمان غیر قانونی ایران میباشد. شروع این دادگاه دیر نبست. این را هم بدانید ارتش بین امللی ایران همه جوره در هر نقطه دنیا حصور دارند و شماها رو به این دادگاه در خود ایران خواهند رساند. مرک بر خاندان خاینه ای رذل و حرام ز ا د ه و اطرافیان دستمال به دستشان پاینده باد ایران و ایرانی. ما در خیابان میمانیم تا انتقام عزیزانمان را از شما قاتلان مفسدان بگیریم
  1
  29
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Persian2600 - استکهلم، سوئد

  این زر زرهای تو خالی و الکی کاملان نشون دهنده درماندگی اراذل اوباش جمهوری اسـ... و پهن اخوندیست. یه روز میان میگن بیاین با هم حرف بزنیم و کمبودها و نواقصها رو بر طرف کنیم یه روز دیگه میان میگن نه قانون اساسی ما بهترین دنیاست و هیچ نقصی نداره. مردم کل نظام کثیف و فاسد آخوندی رو نمیخوان و پاشین برین گم شین.
  1
  26
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  قالیباف دزد و رییسی بیسواد کثافت زیادی خوردن به همراه بقیه مقامات بیشرف نظام. اخوند متعفن و بوگندو تمام مملکتو گرفته. ملت ایران اراده کرده که شما رو به زیر پا بکشه و بدون شک اینکارو خواهد کرد. خودفروشان سایت هم بهتره قبل از عرعر کردن فقط یه ذره تاریخ انقلابهای جهان رو مطالعه کنند تا بفهمند کجا ایستادند. هر کس به هر نحوی با این رژیم کودک کش همکاری کرده، هر جای دنیا که باشه، باید تو دادگاهای مردمی ایران آزاد محاکمه بشه. همینطور که طرفداری از هیتلر در خیلی از کشورهای دنیا مجازات زندان داره باید تو ایران فردا هم هر نوع طرفداری از اخوندهای بیناموس ادمکش مجازات داشته باشه. مقام یک اخوند هرگز نباید بالاتر از روضه خونه بره. هیچ دلیلی هم وجود نداره که امتیاز بیشتری نسبت به بقیه افراد جامعه داشته باشه. پول مفت گرفتن تموم میشه. باید اخوند هم مثل بقیه باسنشو‌ تکون بده و کار کنه. بیرون از مسجد هم‌نباید اون لباس ننگین رو بپوشه. همین ۱۴۰۰ سال مخصوصا 44 سال اخیر برای تمام تاریخ ایران کافی بود، دیگه هرگز نباید تکرار بشه. کوچکترین لطف به اخوند بیوطن بیناموس کافیه که به سرعت سوارت بشه از بس که وقیحه.
  1
  44
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Lor Bakhtiari Sw - استکهلم، سوئد

  اگر همین مترقی ترین قانون اساسی را همین الان کسی در ایران فقط دیکته بکنه بازداشت و حکم محاربه براش صادر میکنید ! ایران تجزیه نشده و نخواهد شد و شما جلادان روزهای آخرتون
  0
  23
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  خفت بارترین رژیمی که تاریخ هزاران ساله خاورمیانه داشته است.
  0
  17
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.