چه فشارهای بین‌المللی بر جمهوری اسلامی می‌تواند کارساز باشد؟

ایران وایر- فرامرز داور: سوالی که نزدیک به سه ماه است با شروع اعتراضات در ایران و سرکوب خونین آن پرسیده می شود این است که برای توقف سرکوب های مرگ بار، چه‌ نوع فشار بین‌المللی بر جمهوری اسلامی ایران می‌تواند کارساز باشد؟ این نوشتار تلاش می‌کند به این پرسش پاسخ دهد.

اعتراضات در ایران که با مرگ «مهسا امینی» آغاز شد به چهارمین ماه خود نزدیک شده است.

در این مدت ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا و کانادا به شدت تحریم‌های خود افزوده‌اند، شورای امنیت سازمان ملل متحد یک جلسه غیررسمی درباره سرکوب خونین اعتراضات ترتیب داده و شورای حقوق بشر هم در یک نشست اضطراری، هیات حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی برای بررسی ابعاد نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی ایران تاسیس کرده است.

در این مدت سفرا یا کاردار جمهوری اسلامی ایران هم در کشورهای دموکراتیک مرتبا به وزارت خارجه کشورهای میزبان احضار شده‌اند. تا همین‌جا هم در این سه ماه، تحولات بی‌سابقه‌ای در حمایت از مطالبات شهروندان ایرانی در خارج از مرزهای این کشور رخ داده است اما چه ظرفیت‌های بیشتری برای حمایت از ایرانیان و فشار بر جمهوری اسلامی برای توقف سرکوب وجود دارد؟

تحرک جمعیت میلیونی ایرانیان مهاجربنابر آمار غیررسمی، بیش از۵ میلیون ایرانی‌الاصل در خارج از خاک ایران در کشورهای مختلف زندگی می‌کنند که معادل نیمی از جمعیت کشور اسرائیل و نزدیک به کل جمعیت لبنان است. عمده این مهاجران مقیم و بعضا با تابعیت مضاعف کشورهای دموکراتیک و در صدر آن ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، استرالیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند. تحرک این جمعیت میلیونی همسو با تحولات داخل ایران و درخواست قانونی آن‌ها از دولت کشورهایی که در آن زندگی می‌کنند، می‌تواند موجی از حمایت‌های خارجی از ایرانیان بیافریند که تاکنون بی‌سابقه بوده است.

درخواست از دولت‌ها برای اعزام سفیر به دادگاه‌های جمهوری اسلامیبه غیر از کانادا و آمریکا که رابطه دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران ندارند، ایرانیان مقیم دیگر کشورها می‌توانند با نامه‌نگاری، ملاقات و توییت خطاب به مقام‌های ارشد سیاسی یا در تماس با نمایندگان پارلمان از دولت این کشورها بخواهند دیپلمات‌های خود در تهران را به دادگاه‌هایی که در آن قوه قضائیه در حال محاکمه معترضان دستگیر شده است، اعزام کنند.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده این دادگاه‌ها علنی است بنابراین نباید از حضور یک دیپلمات خارجی در آن به عنوان تماشاگر، جلوگیری کند. صرف حضور حتی یک دیپلمات خارجی در یکی از این دادگاه‌ها، واقعیت بی‌واسطه‌ای را برای نمایندگان سیاسی خارجی مامور در ایران روشن خواهد کرد. گزارش نحوه برگزاری این دادگاه به کشور متبوع دیپلمات‌ها، می‌تواند به نفع معترضان دستگیر شده و تحت محاکمه هم منجر شود.

کمک به هیات حقیقت‌یاب برای تکمیل اسناد و ادله احتمالی اثبات جرم
از زمان شروع اعتراضات هزاران ایرانی دستگیر شده‌اند و تا به حال هویت بیش از ۴۰۰ کشته شده مشخص شده است. هر ایرانی که از جزئیات دستگیری و رفتار مرگ‌بار ماموران جمهوری اسلامی به‌طور دست اول مطلع است و با خانواده قربانیان در تماس است یا خود احیانا یکی از آن‌هاست، می‌تواند با مکتوب کردن اطلاعات خود آن‌ها را در اختیار موسسات حقوق بشری مانند عفو بین‌‌الملل یا سازمان‌های غیردولتی حقوق‌بشری ایران بگذارد. فهرستی از این سازمان‌ها به زودی از سوی ایران‌وایر منتشر خواهد شد. این اقدام برای مستند کردن جنایات احتمالی و اثبات آن در آینده کمک بسیار موثری به هیات حقیقت‌یاب مستقلی خواهد بود که از سوی شورای حقوق بشر تاسیس شده است.

درخواست احضار سفرا یا نمایندگان جمهوری اسلامی
در شرایط فعلی دولت‌هایی که در رابطه سیاسی با جمهوری اسلامی ایران هستند، به دلیل اعتراض یا سرکوب آن رابطه خود را به تهران کاهش نخواهند داد و سفرای خود را به کشور فرا نمی‌خوانند اما می‌توان از رهبران سیاسی این کشورها خواست به طور پیوسته سفرا یا نمایندگان جمهوری اسلامی در خارج را احضار کنند و از آن‌ها بخواهند با توقف سرکوب‌ها، حقوق بنیادین شهروندان ایرانی را رعایت کنند. تداوم احضارهای پی درپی سفرا و نمایندگان، در میان مدت تا حدی اثربخش خواهد بود.

تماس با نمایندگان مجلس در کشورهای محل زندگی ایرانیان
در کشورهایی که با نظام پارلمانی اداره می شوند مثل بریتانیا، استرالیا، کانادا، اسپانیا، اتباع ایرانی‌الاصل می‌توانند با نماینده حوزه انتخابیه محل سکونت خود به طور پیوسته از راه ایمیل یا در صورت نیاز به صورت حضوری، ملاقات کنند و درخواست‌های خود را با آن‌ها در میان بگذارند. در دیگر کشورها همچون آمریکا هم امکان تماس شهروندان با نمایندگان کنگره و سناتورها کاملا وجود دارد و می‌تواند نقش بسیار مهمی در جلب توجه بین‌المللی به تحولات ایران داشته باشد.

از جمله درخواست‌ها در چنین تماس‌هایی، درخواست اعزام دیپلمات‌های مامور این کشورها در ایران به دادگاه معترضان دستگیر شده یا درخواست احضار سفرا یا نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج بابت سرکوب‌هاست. اگر مشابه آمریکا و کانادا این کشورها رابطه سیاسی با ایران ندارد، می‌توان از آن‌ها خواست که شرکای بین‌المللی خود همچون اتحادیه اروپا را وادار به این اعمال کنند.

این درخواست‌ها در کانادا به تحریم‌های بی‌سابقه‌ای علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجامید و در آلمان باعث شد ضمن تحریم و جمع‌آوری نمایندگی موسسه که در قطع اینترنت ایران نقش اساسی داشت یعنی «ابرآروان»، درخواست تشکیل جلسه اضطراری شورای حقوق بشر مطرح و در نهایت هیات حقیقت‌یاب بین‌المللی تاسیس شود.

تشکیل صندوق کمک به اعتصاب کنندگان
مهاجران ایرانی می‌توانند صندوق‌هایی برای کمک به خانواده افرادی که در ایران اعتصاب می‌کنند و در همراهی با معترضان دست از کار می‌کشند، تشکیل دهند. ایرانیان متولی که در خارج از ایران علاقمند به انجام امور خیریه هستند اما اطلاعی از چگونگی انجام این کمک‌ها ندارند یا پس از انقلاب بهمن ۵۷ از ایران خارج شد‌ اند و دیگر تماس و اطلاع دقیقی از وضعیت ندارند اما تمایل به کمک در این زمینه دارند، کم نیستند. تشکیل صندوق‌هایی که کمک این افراد را برای اعتصاب‌کنندگان جمع کند، می‌تواند توان تازه‌ای به اعتصاب کنندگان در ایران ببخشد. در دوره انقلاب ۵۷ آیت‌الله خمینی اقدام مشابهی برای کارکنان صنعت نفت انجام داد که اعتصاب آن‌ها نقش کلیدی در سقوط حکومت پهلوی داشت.

تداوم نامه‌نگاری با سازمان‌های بین‌المللی
نامه‌نگاری شهروندان ایرانی با نهادهای بین‌المللی در ابتدای امر در نظر بسیاری بی‌فایده بود، اما تداوم این تبادلات باعث شد که حتی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) که یک نهاد نوعا محافظه‌کار در برابر جمهوری اسلامی ایران است سه بیانیه پیاپی منتشر کند و هر بار با بیان قوی‌تری، نقض حقوق کودکان توسط مقام‌ها و ماموران ایران را محکوم کند. مشارکت یونیسف در همکاری با هیات حقیقت‌یاب، یکی از همکاری‌های کلیدی و مهم علیه ناقضان حقوق بشر در ایران و مرتکبان احتمالی جنایت‌های مرگبار خواهد بود. مشابه همین تماس با کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ در سوئیس باعث جلب توجه جهانی به سوءاستفاده ماموران مسلح جمهوری اسلامی از آمبولانس برای دستگیری و ربودن معترضان شد.

***
در نهایت وادار کردن دولت‌ها به احضار پی در پی سفرای جمهوری اسلامی با درخواست مشخص توقف سرکوب‌ها و حفظ حقوق ایرانیان و حضور دیپلمات‌ها در دادگاه‌های نظام، توازن جدیدی به وجود خواهد آورد که در کنار تشکیل هیات حقیقت‌یاب، ضریب مصون ماندن دائمی مقام‌ها و ماموران جمهوری اسلامی از عواقب نقض فاحش حقوق بشر را کاهش می‌دهد و به تحولات در ایران یاری می‌رساند.

حضور سفرای خارجی در دادگاه‌های معترضان و احضاری پی در پی سفرای جمهوری اسلامی ایران در خارج می‌تواند در بلندمدت فشار بر مقام‌های نظام حاکم بر ایران را افزایش دهد.
+139
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  مگه شاه رو فقط با نامه و بیانیه فشار اوردن؟ ماشین ماشین اسلحه قاچاقی از مرزا فرستادن تو، هادی غفاری همینجامصاحبه اش بود اموزش چریکی دیدن در کشور همسایه و بااسلحه قاچاقی برگشتن تو. اگه چریک و اسلحه خارجیها نبود خمینی و تمام مردم هیچکاری نمیتونست کنه
  4
  52
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  این خامنه ای از بچگی عادت کرده بهش فشار بیاد.
  2
  66
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان

  حضور سفرای خارجی در دادگاه‌های معترضان امکان پذیر نیست. اکثر دادگاها حتی بدون وکیل و خانواده مجرمین در اتاقهای در بسته انجام میشود. سرنگون باد رژیم کودک کش ج ا
  2
  60
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  دوستان این بییانینه های این ور و ان ور سازمان ملل مثل اردی میماند که اگر خمیرش کنید اب زیاد میخواهد. دوستان عزیز مردم داخل ایران میخواهند خودشان این نظام سفاک اخوندی را زود از بین ببرن نه اینکه با محکوم کردن شیوه بیانیه و اطلاعیه و غیره ! نظام پست اخوندی در این 43 سال برای همه شناخته شده است و هزاران بیانیه از طرف سازمان بین الملل و سازمان حقوق کودک و حقوق زندانی سیاسی و حقوق عامه مردم بر علیه نظام دیکتاتوری اخوندی نوشته شده است و تا به حال رژیم اخوندی به هیچ کدام این بیانیه ها هیچ جواب که نداده تغییری هم در رفتارشان نکرده . بارها شنیده ایم که سازمان ملل و چی و چی برای تغییر نظام اخوندی کشکند باید خود مردم داخل کشور قیام کنند و برعلیه نظام اخوندی به پا خیزند , حالا که به پا خواستن میخواهند با کلک بیانیه و غیره سازمان بین الملل و حقوق بشر این به پا خواستن مردم را متوقف کنن.
  2
  11
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  2023Azadi - لینز، اتریش
  راست میگید سفارت ها رو ببندید 😉
  2
  14
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  یعنی این کفتار هنوز جا فشار داره؟ این فرزانه باد فتخش انقدر زیاد شده زده به مغزش فقط نشخار میکنه، هی میگه دژمن دژمن. کدوم دژمن الاغ. توهم توطئه ای. من نمیدونم به رهبر چه فیلمایی میدن ببینه انقدر توهمی شده. هالیووده مگه فرزانه؟ بشین بوروسلی ببین. اداشو در بیار تحرک داشته باشی باد فتخش هم بهتر میشه.
  2
  11
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  احمد قمی - قم، ایران
  تحریمهای دیگران بر مردم ایران فشار می اورد نه بر حکومت ایران انها که ایران راتحریم می کنند باید سرمایه به یغما رفته مردم ایران را که تمامش در کاناداواروپا وانگلیس جمع شده مصادره شود تا به دست مردم در اینده برسد ولی با تحریم ایران می ذخواهند نفت مفت بخرند مثل روسیه را از فروش نفت بلای 60 دلار تحریم شده فقط وفقط به فکرخودشان هستن کون لاغ مردم دیگه دنیای بی پدر مادریه که امریکاه جنایت کار ریاست ان ردر دست داره وهمه دنیارو مستعمره خودشون کردن اوردن خمینی وانقلاب ایران هم یکی ازکارهایی امریکاه بود که کارتر حـ... بعنوان خاورمیانه جدید مردم این منطقه را کرکان بعضی از دست از پرودهاشون کردن لعنت بر پدرومادرتون که زندگی مارو نابود کردید ودست از سرمون برنمی دارید باشد که روزی بادلسوزی از چنگ شما ازادبشیم وبزنیم مادرتونو اره کنیم
  8
  5
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  تمااااااااام درمانده. مونده علی توی حوض، تنها وامانده. بالاخره قافیشو ساختم 🤣😂
  7
  6
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پرنده آبی - شیراز، ایران
  شمخانی وقتی دنبال خاناوده های رفسنجانی و خمینی بود، گفته بود از منبع موثق بهش خبر رسیده که آمریکادنبال تغییر رژیم در ایران نیست. . اروپا رو نمیدونم ولی آمریکا و بایدن و رابرت مالی عمرا که موافق فشار روی حکومت باشن.
  6
  5
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  کل غرب بسیج شده بر علیه ایران زمین!! البته با کمک سگ های مزدورشون. در این دنیا هیچ چیزی رو نمیتوان محتوم و غالب در نظر گرفت ولی در این مورد با عنایت خداوند دشمنان ایران با تمام قدرتشان و تمام مزدورانشان 100 درصد شکست خواهند خورد چون همگی سمت شیطان ایستاده اند و در برابر خواست و اراده خداوند همه هیچ هستند.
  12
  8
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  فشار از ماتحت عادت دیرینه است ، از جای دیگر وارد کنید
  8
  5
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  amiryousef - ملبورن ، استرالیا
  فقط باید هرچی‌ سفارت خونه در ایران هست به خصوص کشور‌های عربی‌ ، اروپایی سازمان‌های خارجی‌ رو آتیش زد تا اینا نباشن همشون دروغ به مردم ایران میگن هماشون خائن هستن تنها راه آزادی ایران همینه با محکوم کردن و تحریم کردن یه سری غضنفر و غلام علی‌ به هیچ جا نمیرسیم و مردم باید آگاه باشن به تبلیغات این خأئنین گوش ندن
  5
  4
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  گر به خود ایی - کلن، آلمان
  فشار نظامی آمریکا اگر در راستا و هماهنگی با اعتراضات مردمی باشه حتماً نتیجه بخش خواهد بود. یعنی هر بار که به روی مردم اسلحه کشیدن ، یا بچه‌های بیگناه رو اعدام کردند، بیت رهبری و سپاه بمباران بشه.
  4
  5
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  بهترین کاری که میتوانید انجام بدهید اینه که .....های پوتین رو محکم بچسبید و ول نکنید
  6
  2
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  babak.iraniii - تهران، ایران
  Aztek - قم، ایران
  سید علی ستمگر>> کی ترا کرده رهبر. رای ز کی گرفتی >> گم شو برو بی پدر
  0
  2
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  babak.iraniii - تهران، ایران
  2023Azadi - لینز، اتریش
  قیافه منحوسشو کفر گرفته از بس خون ریخته 34 ساله بعد از اون هندیزاده گور بگور شده داره ایرانی میکشه بهر بهانه با جلادانی که مثلا قاضی هستند
  0
  0
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.