سی‌ان‌ان از تهدید خانواده‌های بازیکنان تیم ایران در آستانه بازی با آمریکا خبر داد

صدای آمریکا: سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع آگاه نوشت: «دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی خانواده‌های بازیکنان تیم ایران را تهدید به زندان و شکنجه کرده‌اند. به نوشته سی ان ان این تهدید به دلیل احتمال حمایت بازیکنان از اعتراضات مردمی مقابل تیم فوتبال آمریکا در آخرین بازی دور گروهی بوده است.»

تهدید خانواده‌ها در پی امتناع بازیکنان ایرانی از خواندن سرود ملی کشور در بازی اول مقابل انگلیس و حواشی ایجاد شده پس از برد تیم ولز صورت گرفته است. منبع سی‌ان‌ان دستگاه امنیتی تهدید کننده را سپاه پاسداران اعلام کرده است.

به گفته این منبع به بازیکنان گفته شده است که در صورت نخواندن سرود ملی یا پیوستن به هرگونه اعتراض سیاسی علیه جمهوری اسلامی، خانواده‌هایشان با «خشونت و شکنجه» مواجه خواهند شد.

نگرانی دستگاه‌های امنیتی پس از آن شدت گرفته است که پس از همراهی بازیکنان در خواندن سرود و شادی پس از پایان بازی با ولز، انتقادات بسیاری از طرف افکار عمومی متوجه بازیکنان شد و فشار فضای مجازی به اوج رسید.

سی‌ان‌ان گزارش کرده است که‌ منبع مطلع از نزدیک فعالیت سازمان‌های امنیتی ایران در جام جهانی را رصد می‌کند و به گفته این منبع، ده‌ها نیروی سپاه پاسداران، بازیکنان ایرانی را تحت کنترل دارند تا خارج از اردو ملاقات یا مصاحبه هماهنگ‌نشده نداشته باشند.

این منبع گفته است: «تعداد زیادی از افسران امنیتی ایرانی در قطر هستند که اطلاعات را جمع‌آوری کرده و بازیکنان را زیر نظر دارند.»

گفته می‌شود مقامات جمهوری اسلامی پس از رویدادهای بازی مقابل انگلیس، برنامه‌ریزی مفصلی برای اعزام طرفداران حکومتی و به اصطلاح خودی و کنترل جو ورزشگاه داشتند.

گروهی از این تماشاگران در اکثر دقایق به دنبال دوربین‌های فیلمبرداری بودند تا در موقعیت مناسب برای بیننده‌های تلویزیونی ابراز احساسات کنند.

برخی عوامل حکومتی پیش از آغاز مسابقه تماشاگرانی را که با پرچم‌های شیر خورشید راهی ورزشگاه شده بودند هدف آزار و اذیت قرار دادند. همچنین از ورود افرادی که لباس‌هایی با شعارهایی مانند «زن زندگی آزادی» یا پیراهن‌های با نام «مهسا امینی» بر تن داشتند، به طور گسترده‌ای جلوگیری می‌شد.

از نکات جالب توجه، همکاری نزدیک مقامات قطری با حکومت ایران بود، و مأموران انتظامی مانع ورود پرچم، اعلامیه، و پوشاکی شدند که به زعم آنها حاوی پیام یا شعار سیاسی بود.

کنترل تماشاگران در طول مسابقه نیز وجود داشت و برخی از ایرانیان از برخورد‌های نامناسب مأموران قطری گله داشتند.

با این حال تعدادی از تماشاگران به سرکوب خشونت‌آمیز جمهوری اسلامی اعتراض کردند، و در لحظاتی نیز نام علی کریمی و وریا غفوری را فریاد زدند.
+195
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  این خبر توسط اطلاعات سپاه پخش شده و توسط واسطه های رژیم در اختیار این رسانه قرار گرفته و هدفش یک کار ضد اطلاعاتی و به قولی مهندسی اخبار هستش که به بازیکنا بگند ببینید اینا اخبار دروغ پخش میکنند و تمام اخبار کشته ها و ظلم به مردم دروغ هستش و شما به خوبی میدونید ما خانواده های شما رو تهدید نکردیم. این اخبار و خبرها توسط آیت الله بی بی سی و به تازگی توسط رسانه هایی مثل سی ان ان پخش میشه و به نظر میرسه این اخبار که هیچ منبع موثقی تاییدش نکرده فقط کارکرد داخلی برای قانع کردن بازیکنا هستش که بگویند شما مطلع هستید که چنین کاری نکردیم و این اخبار توسط آمریکا جعل میشه.
  8
  24
  ‌سه شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  100Haloo - تهران، ایران

  سی ان ان غلط کرده، اینها اگر نمیرفتند برای دولت و حکومت خیلی گران تمام میشد، الان اینها دارند این کارها را بکمک برادر سی ان ان میکنند که دل مردم ما را بدست بیاورند، غافل از اینکه کور خوانده اند، مردم ما پشیزی دیگر برای این تیم منحوث ارزش قائل نیستند. مگر خون اینها از بقیه اونهایی که کشته شدند رنگی تره؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  6
  32
  ‌سه شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۱:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  2023Azadi - لینز، اتریش
  من که گفته بودم😉. اینها بى ن ا موسن و همه رو مجبور کردن!!
  7
  11
  ‌سه شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Munchen - مونیخ، آلمان
  فکر نمیکنم چنین تهدیدی بوده باشه ۲۲ بازیکن رو مه دیگه نمیتونن تهدید به شکنجه خانواده کنند! پس مربی خارجی چطور از مصلحبه سیاسی طفره میره ؟ تهدیدهای شخصی و‌مواردی مثل محرومیت ادامه فعالیت حتما بوده و در مقابل وعده پاداش در اصای همراهی و اینها هم با کاراکترهای بی معرفت و ضد مردمی شان قبول کردند سرود نخوندن بازی اولشان هم برنامه ریزی شده بود چون اگه خود جوش بود حداقل بعضیهاشان که عقاید بسیجی دارند مثل طارمی و بیرانوند میخواندند و اینطور نمیشد همه یکدست نخونند و مچ بند مشکی ببندند.
  7
  21
  ‌سه شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  رژیم خانواده شون رو تهدید کرده صحیح اما اون سر خم کردن جلو رئیسی هم از روی تهدید بود؟ اون التماس و درخواست در مورد کمک مالی و معنوی هم بخاطر تهدید بود؟
  7
  29
  ‌سه شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  این هم مثل خیلی از خبرهاتون دروغه.
  2
  15
  ‌سه شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.