استفاده از «رانت» اعزام تماشاگر حکومتی به قطر خبرساز شد

هواداران حکومت پرچم‌های حکومت جمهوری اسلامی ایران با کلمه الله را حمل می‌کردندبی بی سی: یک روز پس از انتشار فایلی درباره برنامه‌ریزی حکومت ایران برای کنترل فضای عمومی و ورزشگاه در قطر، احمد راستینه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، گفته است درباره «اعزام افراد و کارکنان دولتی» و اختصاص «رانت» برای حضور در جام جهانی تحقیق می‌کند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت «تاکید ما این بوده که مسئولان دولتی اگر می‌خواهند در این رزمایش بزرگ ورزشی شرکت کنند باید با هزینه شخصی خود به قطر بروند. اگر ما به دنبال سالم‌سازی محیط‌های اداری خود هستیم باید بستر‌های رانت و بهره‌مندی از بیت‌المال را کاملا ببندیم.»

در بازی نخست ایران، تماشاگران شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» و حمایت از «علی کریمی» را سر دادند. «علی کریمی» از جمله ستاره‌های فوتبال ایران است که از معترضان حمایت کرد. در بازی دوم اما گزارش‌‎هایی از ممانعت از ورود پلاکاردهای مرتبط با اعتراضات ایران و همچنین حضور و اعزام گسترده هواداران حکومت به قطر منتشر شد.

اکنون سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی می‌گوید «اگر افرادی از هزینه‌های بیت‌المال به جام جهانی اعزام شده باشند، حتما کمیسیون فرهنگی، گزارش آن را به رسانه‌ها خواهد داد.»

او گفته این کمیسیون مجلس به دنبال «لیست اسامی افرادی است که از دستگاه‌های مختلف دولتی در جام جهانی شرکت کردند.»

روزنامه همدلی چاپ ایران هم در گزارشی با عنوان «قطرگردی با هزینه مردم» به موضوع اعزام تماشاچیان از ایران به بازی‌های جام جهانی قطر پرداخته است.

در این گزارش آمده که تصاویر منتشر شده «نشان می‌دهد که برخی از مدیران و خبرنگاران رسانه‌های اصول‌گرا به صورت دسته‌جمعی به قطر سفر کرده‌اند. تصاویری که واکنش‌های منفی زیادی را در پی داشته است.»

در این مطلب به نقل از شهروندان ایرانی این سوال مطرح شده که «چگونه و بر چه اساسی عده‌ای با پول بیت‌المال به سفر تفریحی گران‌قیمت می‌روند.»
فایل صوتی کنترل فضای درون و بیرون ورزشگاه و بازیکنان ایران
روز گذشته فایل صوتی منتسب به «قاسم قریشی، جانشین سازمان بسیج» افشا شد. در این فایل قاسم قریشی توضیح می‌دهد حکومت برای کنترل فضای درون و بیرون ورزشگاه برنامه‌ریزی کرده و در حال اعزام افراد وابسته به جمهوری اسلامی است.

او می‌گوید وزارت اطلاعات لیستی به قطر ارسال کرده تا بلیط تماشاگرانی مورد تایید حکومت نبودند ابطال شود. او می‌گوید قطر نیز وعده همکاری داده بود.

یکی از خبرنگاران حاضر هم می‌گوید «اگر قرار است از بلیط‌ها به ما هم بدهند چیزی به ما ندادند، شما سیاهی لشکر می‌خواهید که عکس حاج قاسم را بگیرد». سپس فردی که «سردار» خطاب می‌شود و گفته می‌شود قاسم قریشی است می‌گوید ما به دنبال افرادی بودیم که «هم میدان‌داری کنند و هم انگیزه داشته باشند، هم کار ورزشی کنند و هم فرهنگی. او ادامه داد که ما گفتیم افراد رسانه‌ای ما هم چنین هستند هم کارشان را می‌کنند و هم «پرچم تکان می‌دهند». او گفت «ما فقط پول بلیط را نمی‌دهیم، هزینه و پول غذا را هم می‌دهیم.»
+124
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  از یک مشت دزد انتظار افشاگری دارید؟
  2
  36
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  یه سری از همین برادران بسیجی میدان دار هم رفتن اونجا دو تا دوتا شوهر عرب کردن که بشکه های قطری رو هم امتحان کرده باشن. تا دیروز یه سری انگل توی همین سایت زر زر میکردن و از وطنپرستی دم میزدن. حالا دیگه کاملا عیان شده که خیر! سفر مفت و بلیط و پول تو جیبی هدف بوده. این اولین انقلاب فقیران چشم و دل سیر، بر علیه گدا گشنه های پولداره. جون به جونتون کنن گدا گشنه این و عزت نداشته اتون رو به یه ساندیس میفروشین.
  4
  30
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.