جان باختن دو تن از معترضان زخمی مهاباد و کردستان؛ رضا کاظمی ۱۶ ساله پس از ۶ روز جدال با مرگ جان باخت

 شورش نیکنام مهابادی (سمت راست) و رضا کاظمیرادیو فردا: شورش نیکنام مهابادی و رضا کاظمی نوجوان اهل شهر موچش کردستان که در روزهای بیست و ششم آبان و اول آذر با شلیک نیروهای سپاه پاسداران زخمی شده و در بیمارستان‌ بستری بودند، روز یکشنبه در اثر شدت جراحات ناشی از اصابت گلوله جنگی جان خود را از دست دادند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، شورش نیکنام روز ۲۶ آبان در جریان اعتراضات مردم شهر مهاباد از سوی نیروهای سپاه پاسداران هدف تیراندازی با گلوله جنگی قرار گرفته و به شدت زخمی شده بود.

پیکر زخمی شورش نیکنام به بیمارستان سیدالشهدا ارومیه منتقل شده و او در ده روز گذشته تحت تدابیر شدید امنیتی در این بیمارستان بستری بود.
شورش نیکنامسایت حقوق بشری هه‌نگاو نیز با اشاره به اینکه شورش نیکنام از «ناحیه سینه و شکم مورد اصابت گلوله جنگی نیروهای حکومتی» قرار گرفته بود، افزود او که متاهل و پدر یک فرزند بود، بعد از ده روز سرانجام در اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد.

هه‌نگاو و شبکه حقوق بشر کردستان همزمان گزارش دادند که رضا کاظمی، نوجوان ۱۶ ساله و یکی دیگر از زخمی‌شدگان با شلیک نیروهای سپاه پاسداران، نیز عصر یک‌شنبه ششم آذر ماه در یکی از بیمارستان‌های سنندج جان خود را از دست داد.
رضا کاظمیپیش از این، شامگاه اول آذر ماه تصاویری از زخمی شدن یک نوجوان ۱۶ ساله به نام رضا کاظمی در نزدیکی شهر موچش استان کردستان در اثر تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران منتشر شده بود.
ویدیویی از پیکر زخمی رضا کاظمی 16 ساله در روستای موچش از توابع کامیاران کردستانرضا کاظمی از همان روز به دلیل شدت جراحات به بیمارستان کوثر سنندج منتقل شده و در کما بود اما عصر یک‌شنبه ۶ آذر به دلیل شدت جراحات ناشی از اصابت گلوله جنگی، جان خود را از دست داد.

پیشتر هم شمال خدیری جوان ۳۲ ساله‌ای که در اعتراضات هفته گذشته مهاباد با تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران زخمی شده بود روز پنج‌شنبه سوم آذر ماه در اثر شدت جراحات ناشی از اصابت گلوله در بیمارستان خمینی ارومیه جان خود را از دست داده بود.

به این ترتیب، از روز پنج شنبه سوم آذر ماه تاکنون، دست‌کم سه تن از مردم شهرهای مهاباد و موچش که در اثر شلیک نیروهای سپاه پاسداران زخمی شده بودند، جان خود را در «بیمارستان‌های» ارومیه و سنندج از دست داده‌اند.

علاوه بر این سه تن، هه‌نگاو و شبکه حقوق بشر کردستان دوم آذر ماه گزارش دادند که «هیمن امان، جوان ۲۶ ساله اهل بوکان که پس از اصابت گلوله نیروهای حکومتی مجروح و ربوده شده بود، در اثر شکنجه شدید ماموران اطلاعات ارومیه کشته شده است.»

هیمن امان شامگاه جمعه ٢٧ آبان‌ماه، پس از آنکه مورد اصابت گلوله ساچمه‌‌ای قرار گرفت، از سوی نیروهای حکومتی در بوکان بازداشت شده بود اما دوم آذر ماه پیکر بی‌جان او را به خانواده‌اش تحویل دادند.

جلال محمودزاده در جریان جلسه علنی روز یکشنبه ششم آذر مجلس و در تذکری به ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی، و احمد وحیدی، وزیر کشور، گفت: «در اعتراضات مردمی مهاباد و شهرهای کردنشین ۱۳ نفر بر اساس آمار رسمی، و بر اساس آمار غیر رسمی ۱۰۵ نفر کشته شده‌اند.»

محمودزاده افزود: «به‌جای پیگیری و احقاق حق و حقوق مردم مناطق کردنشین در دستگاه قضایی، در همان دستگاه قضایی علیه من نماینده که پیگیر این ماجراها بودم، شکایت شده است.»

بنابر اعلام شبکه حقوق بشر کردستان، از آغاز اعتراضات سراسری مردم ایران در ۲۶ شهریور ماه تاکنون دست‌کم ۱۰۹ شهروند کرد در جریان این اعتراضات در شهرها و روستاهای کردستان و دیگر مناطق ایران به دست «نیروهای نظامی‌امنیتی جمهوری اسلامی» کشته شده‌اند که ۱۲ نفر از آنها کودک بوده‌اند.
+101
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  شرکت نکردن میلیونی امت اخوندوست نتیجش میشه همین. الان بازاریای منفعت طلبو اخونددوست کجان؟ شرکت نفتیای مثلا همیشه آماده اعتصاب کجان؟ تاکی اخونددوستیو سودجویی اکثریت باید تاوانش برای اون اقلیت وطن پرست باشه؟ لعنت به بی تفاوتی اکثریت و شربت شیعه گری که ایرانیا رو به امت تبدیل کرده. بدبختی اونجاست که پولدارای امت اسلامی هم تو ایران توبیسوادی دینی و نوکری آخوند دست کمی از بقیه ندارن. تاریخ سرنوشت امتایی مثل ایرانو روشن کرده: تحقیرو فقر فرهنگی و فاحشگی مغزی و خودبزرگ بینی بخشی از سرنوشت امت اخوندوسته.
  2
  40
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  ضحاکیان - ملایر ، ایران

  جواب کومله قاسملو . پژواک و تجزیه طلبان مسلح همین است. اگر نیرو دفاعی جمهوری مقتدر اسلام از مرزها دفاع نمیکرد الان مردم همدان و سمنان و اصفهان مرز نیشن بودند
  27
  2
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  venus100 - تهران، ایران

  انتقام تمام این خون های به ناحق ریخته ایرانیان رو از تک تک شما تازیان اشغالگر لواطکار اسلامی هر روز و در هر جا که باشین مگیریم این راه رو ادامه میدهیم تا نابودی کامل شما متعفنان اسلامی و نابودی کامل این دکان دین جهل و جورتان که مغز و فکر عده ای از ایرانیان رو به تصرف خود درآورده اید به زودی ایران رو از وجود کثیف نعشتان پاک خواهیم کرد . فقط این رو قطعأ بدانید که نمیزاریم آسوده همینطور شما راحت در ایران ما نفس بکشید, همیشه شما اشغالگران و شما مزدوران در کمین ما هستین .
  4
  24
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.