گزارش شبکه سی‌بی‌سی از تهدید ایرانیان در کانادا توسط ماموران جمهوری اسلامی

نگرانی ایرانی‌های مقیم کانادا از تهدید جمهوری اسلامی

کنشگران ایرانی-کانادایی می‌گویند نهادهای اطلاعاتی و انتظامی کانادا موضوع را به‌اندازه کافی جدی نگرفته‌اند

ایندیپندنت فارسی: تلویزیون «سی‌بی‌سی» کانادا با گروهی از ایرانیان مقیم این کشور گفت‌وگو کرده و نگرانی آن‌ها از امنیتشان درمقابل حکومت ایران و سپاه پاسداران منعکس کرده است. آن‌ها می‌گویند در کانادا احساس امنیت نمی‌کنند و نگران‌اند که پلیس فدرال این کشور تهدید را جدی نگرفته است.مریم شفیع‌پور، کنشگر مقیم کانادا، به سی‌بی‌‌سی گفت: «نمای آپارتمان من را می‌شناسند. می‌دانستند که یک مدرسه در نزدیکی آن هست. می‌دانستند سه گربه دارم. می‌دانستند کدوم دوست به خانه من آمده است.» او افزود که سال گذشته، نیروهای سپاه پاسداران با طرح این اطلاعات نزد خواهرش در ایران، سعی کرده‌اند این‌گونه او و خانواده‌اش را به آنجا بکشانند. شفیع‌پور گفت: «بعد از آن بود که رابطه‌ام را با تمام دوستانم قطع کردم؛ چون واقعا ترسیده بودم. الان کاملا در انزوا قرار گرفته‌ام.»

مریم شفیع‌پور در ایران به جرم «تبلیغ علیه نظام» زندانی شده و دو ماه در زندان اوین در انفرادی بود.

سازمان اطلاعاتی دولت کانادا هفته گذشته برای اولین‌بار تایید کرد که مشغول تحقیق درمورد چند تهدید جانی ازسوی حکومت ایران است. اما شفیع‌پور و چند کنشگر دیگر به سی‌بی‌سی گفتند که پلیس و دولت کانادا هیچ کمکی به آن‌ها نمی‌کند و احساس می‌کنند نگرانی‌هایشان جدی گرفته نمی‌شود.

این درحالی است که فعالیت‌های جمهوری اسلامی در آمریکای شمالی در سال‌های اخیر شدت گرفته است. سال گذشته بود که پلیس فدرال آمریکا دسیسه‌ای برای ربودن مسیح علی‌نژاد از خانه‌اش در نیویورک را برملا کرد. بخشی از جزئیات‌ آن دسیسه طرح ربودن سه نفر در کانادا بود که نامی از آن‌ها برده نشده بود. در اسناد دادگاه آمده بود که جمهوری اسلامی کارآگاه‌های خصوصی را در آمریکا و کانادا استخدام کرده بود تا در مورد علی‌نژاد و چهار مخالف دیگر حکومت ایران جاسوسی کنند.

شفیع‌پور نگران است که حکومت ایران شاید تلفنش را هک کرده باشد. او سعی کرده در این زمینه از کارشناسان «آزمایشگاه شهروندی» (سیتیزن لب)، نهادی در دانشگاه تورنتو که به فعالیت‌های خود در راستای حقوق بشر معروف است، کمک بگیرد؛ اما او گلایه می‌کند که دولت کانادا قضیه را جدی نگرفته است.

ران دایبرت، مدیر سیتیزن‌لب، می‌گوید: «ما می‌دانیم که جمهوری اسلامی فناوری‌های گسترده‌ای در اختیار دارد که این قابلیت را به آن‌ها می‌دهد که وارد تلفن‌های همراه شخصی افراد شوند، بفهمند کجا هستند و با چه کسی گفت‌وگو می‌کنند.» او می‌افزاید که بعید نیست جمهوری اسلامی از نیروها یا هواداران خود درون کانادا برای تعقیب فیزیکی و شاید ارعاب کسانی مثل شفیع‌پور استفاده کند.

گزارش سی‌بی‌سی تاکید می‌کند که این نگرانی تنها مختص افرادی شناخته‌شده مثل علی‌نژاد و شفیع‌پور نیست و شامل خیلی افراد معمولی هم می‌شود. دو نفر که بدون افشای نامشان با این تلویزیون صحبت کرده‌اند، گفتند تماس‌های تلفنی و پیامک‌هایی تهدیدآمیز دریافت کرده‌اند و به آن‌ها هشدار داده شده است که در رسانه‌های اجتماعی راجع‌به ایران ننویسند.

یکی از این دو نفر خانمی است که می‌گوید پیامکی به زبان فارسی دریافت کرده که مشابه موردی بوده که چند سال پیش به برخی روزنامه‌نگاران و کنشگران درون ایران فرستاده شده بود و در آن درباره هرگونه رابطه با «دشمن» هشدار داده شده بود. او می‌‌افزاید: «من در ایران اعضای خانواده بسیاری دارم و دوستشان دارم. نمی‌خواهم اتفاقی برایشان بیفتد.»

فرد دوم مرد جوانی است که می‌گوید چند تماس تلفنی از شماره‌های محلی کانادا و بلاک‌شده دریافت کرده که از او پرسیده‌اند چرا در رسانه‌های اجتماعی راجع‌به ایران می‌نویسد. این مسئله با وجود این است که او این کار را با صفحات خصوصی و غیرعمومی انجام می‌داده است. او به سی‌بی‌سی گفت: «او چندبار حرفش را تکرار کرد و من ترسیده بودم و تماس را قطع کردم.» ترسناک‌ترین بخش ماجرا این بود که فردی که تلفن کرده بود، او را با اسمش خطاب می‌کرد و او هنوز نمی‌داند چطور اسم و شماره‌اش به‌دست حکومت افتاده است. حدس این دو نفر، این است که در تظاهرات‌ها از چهره‌شان عکس گرفته‌اند و عکس‌ها را به ایران فرستاده‌اند و حکومت توانسته به اطلاعاتشان دست پیدا کند.

این دو ایرانی-کانادایی جوان به پلیس مراجعه کرده‌اند، اما می‌گویند که هیچ‌کس کمکی نکرده و حتی دیداری نیز با آن‌ها صورت نگرفته است. یکی از آن‌ها می‌گوید: «احساس می‌کنم پلیس چه در تورنتو و چه در سایر نقاط کانادا تا زمانی که کسی نمیرد، کاری نمی‌کند.»

تلویزیون سی‌بی‌سی با افرادی صحبت کرده است که با پلیس کانادا و یا حتی سازمان اطلاعات تماس گرفته‌اند و پاسخی به آن‌ها داده نشده است. پلیس فدرال به این تلویزیون گفت که مشکل تهدید جانی مخالفان حکومت ایران «درحال رشد» است، اما قابل اندازه‌گیری نیست، چون به باور آن‌ها بیشتر موارد هنوز گزارش نمی‌شوند. سازمان اطلاعات کانادا جمعه هفته گذشته برای اولین‌بار تایید کرد که مشغول تحقیق در این مورد است و خطرات جدی جانی وجود دارند.

اردشیر زارع‌زاده، شهروند ایرانی-کانادایی، که سابقه دو سال زندان انفرادی در ایران را دارد، به سی‌بی‌سی» گفت: «کانادایی‌ها متوجه جدیت این ماجرا نیستند... حکومت ایران و دستگاه‌هایش این‌جا کسب‌وکار دارند؛ سازمان غیردولتی دارند؛ خانه دارند؛ همه‌جا هستند؛ و همه هم می‌دانند.»

زارع‌زاده گفت که چندسال پیش یکی از نیروهای جمهوری اسلامی از تلفن عمومی با دفتر وکالتش در تورنتو تماس گرفته است. زارع‌زاده به او وقت نداده، اما مرد خودش را به دفتر رسانده و او را در لابی دیده است. او افزود با توجه به اینکه در ایران ۱۲بار دستگیر شده، با شیوه رفتار نیروهای حکومتی آشنا است.

براساس گزارش سی‌بی‌سی، زارع‌زاده بعد از این ماجرا با پلیس فدرال آمریکا تماس گرفته و آن‌ها تایید کرده‌اند مردی که با او تماس گرفته، از نیروهای شاخص جمهوری اسلامی بوده و به او هشدار داده‌اند که مواظب باشد؛ اما با وجود این، پس‌از تماسش با پلیس فدرال کانادا، آن‌ها هیچ کاری نکرده و حتی به پیغام‌هایش هم پاسخ نداده‌اند. او می‌پرسد: «دولت چرا چنین می‌کند؟ چرا دست به عمل نمی‌زنند؟»

زارع‌زاده می‌گوید حالا خودش دست به عمل زده و فهرست اسامی و نشانی‌های مربوط به جمهوری اسلامی در کانادا را جمع‌آوری کرده است و می‌خواهد آن‌ را عمومی کند و در اختیار دستگاه‌های دولتی و اطلاعاتی قرار دهد. او افزود: «در کانادا احساس امنیت نمی‌کنم. مدام باید مواظب خودم باشم. هرجا می‌روم با خودم کسانی را می‌برم، چون معلوم نیست چه‌موقع کسی از چاقو با پشت حمله کند.»

دولت کانادا هنوز به گزارش سی‌بی‌سی واکنشی نشان نداده است. این شبکه تلویزیونی اعلام کرد که از وزیر امنیت عمومی در این مورد سوال کرده و هنوز پاسخی نگرفته است.
+125
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  تا دیروز که می‌گفتید، همتون رو شناسایی و بزودی میایم سر وقتتون. پس چی شد؟ حالا افتادین به ننه من غریبم! .
  101
  4
  یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  گویا تهدیدهای طویله رهبری در همه کشورها وجود دارد ما را هم بنوعی تهدید کرده اند من بیش از 8 ماهه هیچ کانتینری به شرکتهای ایرانی و یا تریلرهای عازم ایران اجاره نداده ام و از این بابت تهدید میکنند
  3
  68
  یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Rostame zamane - ایران، ایران

  چرا کسی متوجه نیست کانادا امریکا همه با ج ا دستشون تو یه کاسست ، تا حالا فکر کردین چرا ج ا تمام بچه هاشونو میفرستن امریکا و کانادا بدون هیچ دردسری؟؟؟!! پر واضح هست که اینا اخوندایه کسافت رو دوست دارن
  2
  44
  یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  اینا تهدیدمجازی نیستن،توی دنیای مجازی پشت کامپیوتر .هر وقت شما تو اخبار شنیدین توی همون کانادا یه سنگ به شیشه سفارت جمهوری اسلامی انداختن تازه اینا رو واقعی بدونین. اصلا خود کاناداییهااینا رو شناختن هیچ کدوم کاری نکردن که به ایناپناهندگی سیاسی بدن،میلیونی رفتن انجا توی کمپ اواره دنبال یه برگه اقامت پناهندگی گدایی میکنن
  51
  4
  یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان

  Chokam - ری، ایران
  تو از کجا میدونی که میلیونی رفتن واسه پناهندگی سیاسی؟) تو در جوار رهبرت خوش رقصی کن ،کانادا نمیخواد بیای و مطمئنا اجازه ورود بهت نمیدن. حالا تو میگی جرات سنگ زدن به سفارت رو ندارن؟ خب مامورای عزیزت اگه میتونن اون وقت به کسی آسیب بزنن. با چه کسی توی کانادا صحبت کردی که اینها رو شناختن؟ گدا خودتی و اون دار رو دستت که وقتی خودت و عزیزانت پیر شدید برید دم کمیته امداد واسه چندر قاز پول گدایی کنید. ببین ! گور ....خودتت و نظام دزدت.
  2
  38
  یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان

  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  ببین فاطی کابلی ، نگران نباش پیداتون میکنیم. این کری خوندن نیست. فعلا که مامورات بچه میکشن و اسرائیلی که زده دهنشون رو سرویس کرده رو هیچ غلطی نتونستن بکنن. چیزی به نابودی شما نمونده و این کری خوندن مجازی نیست ،داغون پیزووری. تعفن به اون دین و رسالت تو. اگر مردی بیا .....بگیر و توی یک ویدئو اعلام کن که من همون فاطی کابلی هستم برای دفاع از اسلام))) ببینم میتونی اینکار رو کنی؟ اصلا جراتش رو داری؟))) همون اونهایی که شما میگی افتادن به ننه من غریبم جراتش رو داشتن و اومدن بیرون ،ولی تو چی ترسوی دوزاری. تو کجایی؟
  2
  44
  یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان
  تو از کجا میدونی! بیسواد فقط خواجه حافظه که نمیدونه ایران در صدر پناهندگی توی جهانه. امارش رو گوگل کن ببین
  24
  0
  یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  Chokam - ری، ایران
  هی چرا تف سر بالا میندازی که به خودت برگرده هر کی میره پناهنده میشه نشون دهنده ناراضی بودن از نظام کشورش و حکومتشه
  0
  21
  یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  مگه کلاس انلاین راه انداختین. غیر حضوری نمیشه عزیزم
  14
  0
  یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان
  یکی از همولایتی‌ها در قائم موشک، حرفه‌ای و استاد در سُک سُک. یعنی اگه پیدامون هم بکنی، بازم در نهایت برنده ماییم.
  13
  0
  یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  Chokam - ری، ایران
  مثل اینکه خودت زیادی پای کامپیوتر میشینی و هواداری مجازی میکنی از آخوندها !!؟؟ مگه مردم بیکارند و یا دانشجوی خط امام و حزب الهی هستند که سنگ بزنند به شیشه سفارت یا از در و دیوار سفارت بالا بروند؟؟ شماها هم که تمام فکرتون رو این چیزها پر میکنه و فعالیت رو در اینجور حرکات عصر حجری میبینید؟ از شاه عبدالعظیم بیا بیرون لاقل یک ترکیه یا دوبی برو شاید فکرت باز بشه
  0
  13
  یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  تو ترکیه دوبی میری مقاله هاروارد کمبریج اکسفورد فاکس و نیویورک تایمز رو بخونی؟ نه. همین ایرانیان یوکی رو باز میکنی، نه فکرت رو. اصلا یه مقاله زبان اصلی سواد خواندن ندارین
  4
  0
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  Chokam - ری، ایران
  ولی فارسی نویسی و فارسی خوانیم خیلی بهتر از توست!!! تو همین رو هم بلد نیستی
  0
  4
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  بلدم عزیزم فارسی یه چیزایی نوشتم برام می مونه، اما خونه و ماشین و گاو و گوسفند منتقل میشه
  4
  0
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.