هشدار علی‌اف به ایران: به اقدامات علیه جمهوری آذربایجان پاسخ می‌دهیم

الهام علی‌افرادیو فردا: الهام علی‌اف با انتقاد از رویکرد ایران در دوره اخیر علیه این کشور، هشدار داد که جمهوری آذربایجان این امر را «بی‌پاسخ نخواهد گذاشت».

به گزارش توران‌نیوز و خبرگزاری روسی ریانووستی، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان روز جمعه، چهارم آذر، گفت «ما همیشه به اظهارات و اقدامات ضد آذربایجانی پاسخ داده و خواهیم داد».

وی گفت که «ایران هرگز مانند دوره اخیر این همه اظهارات نفرت‌انگیز و تهدیدآمیز علیه جمهوری آذربایجان صادر نکرده بود» و این کشور «در عرض چند ماه دو رزمایش نظامی در نزدیکی مرزهای ما برگزار کرده است».

الهام علی‌اف اظهار داشت: ما با سه رئیس جمهوری ایران؛ محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی کار کردیم و در تمامی این سال‌ها، «هیچ‌گاه وضعیتی شبیه وضعیت فعلی وجود نداشت».

الهام علی‌اف از آبان ۱۳۸۲ خورشیدی ریاست جمهوری کشورش را پس از ده سال رهبری پدرش، حیدر علی‎‌اف، در دست دارد.

اظهارات صریح روز جمعه او درباره ایران، در همایشی با عنوان «در امتداد کریدور میانی؛ ژئوپلیتیک، امنیت و اقتصاد» در دانشگاه باکو، در ۲۰ سال حضورش در این مقام، کمتر سابقه داشته است.

آقای علی‌اف این را نیز گفت که کشورش از ایران «نمی‌ترسد» و در واکنش به رزمایش‌های اخیر ایران، رزمایش خود را برگزار خواهد کرد.

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در انتقادی تلویحی از تلاش منتسب به جمهوری اسلامی برای تحمیل ایدئولوژی خود در منطقه، این را نیز گفت که جمهوری آذربایجان «تمام تلاش خود را برای حفظ سبک زندگی و توسعه با شیوه سکولار انجام خواهد داد».

الهام علی‌اف که تا حال به طور تلویحی از آذربایجانی‌ها در ایران سخن می‌گفت، در اظهارات روز چهارم آذر گفت کشورش برای «منافع آذربایجانی‌های مقیم ایران» همه کوشش خود را به کار خواهد گرفت زیرا به باور وی، «آن‌ها بخشی از مردم ما هستند».

سخنان ماه گذشته آقای علی‌اف در مورد ترویج زبان و فرهنگ و منافع «آذربایجانی‌ها» در همه جای منطقه، با واکنش تند مقامات ایران روبرو شد و معاون ریاست مجلس شورای اسلامی به کنایه گفت «یک نوه باید بداند پدربزرگش کیست».

یک نماینده دیگر مجلس نیز گفت آقای علی‌اف به یاد بیاورد که کجا از کجا جدا شد.

با این حال، علی اکبر ولایتی، مشاور علی خامنه‌ای در سیاست خارجی، در نامه‌ای طولانی، نوشت که ایران چشم‌داشت ارضی به آذربایجان یا هیچ‌یک دیگر از همسایگان ندارد.
+84
رأی دهید
-65

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  شما اول بیا و امضا بده که بعد از پیروزی انقلاب اخیر آذربایجان شمالی را به مام میهن واگذار میکنی.
  37
  69
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  من کاری با آخوندهای اشغال ندارم, ولی این علی اف فاسد ... خورده نماینده ما آذربایجانی های ایران باشه یا اصلا راجع به ما نظر بده.
  33
  81
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  در زمان هاشمی رفسنجانی، پدرت پیشنهاد کرد که ایران را به باکو وصل کند، رفسنجانی با زیرکی کامل، قاجار را اخ کرد و همانجا با تف انداخت تو دریای خزر، و گفت نه! افغانستان هم از ایران جدا شده، پس ما باید به آنها وصل شویم؟!، برو علیف جان! ما مرز مان را با تو حفظ خواهیم کرد، همانند مرز ارمنستان و راه دریای خزر به شمالگان را، تو نخواهی توانست این راه ها بروی ملت ایران ببندی،
  36
  41
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  تمام این حوادث سیاسی از دوران مشروطیت و حتی دوران پهلوی و حوادث 57، و جنگ ایران و عراق و این همه کشتار را راه اندازی کردید که خودتان را به ایران وصل کنید، خودتان را نابود نکنید، و با دم شیر بازی نکنید، دوران قجر بسر آمده است
  37
  39
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان
  چیکار میخوای بکنی؟ در اون حد و اندازه نیستی که بخوای کاری کنی. تو ریس جمهور کشور جعلی آذربایجان هستی. آذربایجان باید سرزمین مادریش برگرده. درود بر ایران بزرگ و آزاد.
  17
  28
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Ahmad_Jeni - برلین، آلمان
  وفتی شهر شلوغ میشه غورباغه هفت تیر میکشه این دماغ گنده فکر کرده الان ایران به خیال خودش شلوغ شده میتونه یه غلطی بکنه. توف تو روح هر چی وطن فروش که با این کارهاشون باعث شدن روی تجزیه طلبها زیاد میشه. می‌بینید الاغهای نفهم هنوز هیچی به هیچی نشده همه میخوان کشور ما رو تیکه تیکه کنن اونوقت شما نکبتها میگید نه تحویل بگیرید. اون از اون کردهای کمله تروریست تجزیه طلب این از علی اف دماغ دراز
  22
  19
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  golden remix - استکهلم، سوئد
  عجب مردمی داریم ما, به ارمنستان سمپاتی دارن که هیشه رفیق رژیم ایران بوده به آذربایجان الرژی داران که از رژیم ایران دوری کرده و با اسراییل که دشمن ایران هست نزدیکی داره !
  9
  19
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  تو یکی خفه بمیر عوضی. این مدفوع ها از دهن تو بزرگ‌تره. فردای آزادی ایران خدمتت میرسیم.
  18
  38
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  این اگرچه یه دیکتاتوره توی کشورش واجازه انتخابات نمیده ولی مردمش رو خوب متحد کرده وقره باغ رو پس گرفته . باید هم همینطور باشه انتخابات جواب نمیده توی این کشورا ازجمله ایران
  22
  10
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  آهای احمق من به عنوان یک ترک به تو میگم واق واق تو به گوش ما نمیرسه برو بابات اردوغان را بیار شاید صدای واق واق او کمی بلندتر باشه
  19
  31
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  کهنه سرباز - بروکسل، بلژیک
  دوستان هم‌رزمان عاشقان ایران بزرگ درود بر شما، برای چند هزارمین بار عرض میکنم، کشور ایران دو قبیله ترک دارد که یکی در لرستان و دیگری بین استان خراسان و گرگان زندگی میکنند. عنگلیس زبون و مکار اینقدر مردم آذربایجان را ترک خطاب کرد و بین مردم رایج نمود که حتی خود ما آذریها هم خودمان را ترک میدانیم. ای عزیزان، با کمال احترام به تمامی اقوام جهان، منبع و منشا قوم آذری از کوههای قفقاز تا کوههای سهند و سبلان طبق سنگ‌نبشته های موجود با خط میخی حدود شش تا هشت هزار سال قدمت دارند است، اما منشا قوم ترک از فلات آناتولی بوده که قدمتی بیشتر از هزار و پانصد سال نداشته و ربطی به قوم آذری ندارند. در زمان سلطه ترکها در سرزمین‌های ایران قدیم، مردم آذری بالاجبار مثل مغولها و ترکمن ها قسمتی از زبان ناقص ترکی را در زبان خود گنجاندند. تکلم به یک زبان هیچ دلالتی بر یک قومیت نیست. خواهشمندم رسانه ای کنید و آذربایجانی ها را ترک خطاب نکنید چون خطای محض و حاکی از جهالت محض است. پاینده باد ایران بزرگ
  4
  7
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  golden remix - استکهلم، سوئد
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  تو اول کشورت را آزاد کن, اباد کن جایی که اباد و مرفه باشه خود به خود جذاب میشه نیازی به امضا و دعوت نامه نیست. خودمان حاضر نشدیم آنجا بمونیم بعد از دیگران انتظار داریم که بیان به ایران بچسبن!
  3
  5
  شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  فرمایش شما کاملا درست است، همه ایرانی هستیم و آذری ها گل سرسبد ملت ایران و زبان آنها و لهجه های زیبای انها، موسیقی و آداب و رسوم انها خود ایران و تاریخ کشور بزرگ ما را تشکیل می دهد، حتی ترک های آناتولی، و همه ی آنها که در فلات ایران زندگی می کنند برادر و خواهر همه هستند، و خود ایران هستند، بحث بر سر قوم و یا زبان و لهجه نیست، بحث » ژئوپلیتیک« است، و اینکه علیف به جای دوستی با ما، ترکیه را انتخاب می کند، و پرسش: چرا قاتل شاهچراغ روز پیش از حادثه از فرودگاه باکو به ایران پرواز کرد؟ چرا؟!
  6
  1
  شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  golden remix - استکهلم، سوئد
  اگر منی گاچیتماسیدیلَ، اوردا گالمیشدیم. بودن یا نبودن ما در داخل ایران چیزی از میهندوستی ما نمیکاهد.
  1
  2
  یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  golden remix - استکهلم، سوئد
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  در میهن دوستی شما شکی نیست, آذربایجان میتونه یکی از کارتهای باقیمانده رژیم ملاها برای نجات خودش باشه. به رژیم این فرصت را ندهیم!
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.