پناه بردن خامنه‌ای به خاتمی؟ بازی آخر قمارباز با برگ سوختهبه نظر می‌رسد خامنه‌ای با دستان خالی سراغ برگه‌های سوخته برای قمار آخر رفته. ارگان سیاسی سپاه پاسداران هم در مقاله‌ای از موضع محمد خاتمی استقبال کرده. رییس جمهور پیشین ایران مدعی شده بود براندازی نه ممکن است و نه مطلوب. گزارشی از مجتبا پورمحسن.

رادیو فردا: محمدعلی ابطحی روز پنجشنبه سوم آذرماه به یک مطلب صبح‌ صادق، نشریه منتسب به سپاه پاسداران در خصوص موضع‌گیری اخیر محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران واکنش نشان داده است.

نشریه صبح صادق با اشاره به اظهارات اخیر محمد خاتمی در باره اعتراضات در ایران که گفته بود «براندازی نه مطلوب است و نه ممکن» است، این سخنان را مصداق «مرزبندی» رئیس جمهوری پیشین ایران ‌با «دشمن و براندازان» برشمرده بود.
محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر سابق محمد خاتمی در دوران ریاست‌جمهوری، با اشاره این مطلب صبح صادق در اینستاگرام خود نوشته است:«یکی از روزنامه‌های منتسب به سپاه که سخنرانی آقای خاتمی را خوب اما ناکافی دانسته بود، خیلی‌ها تصور کرده‌اند که این دعوت حاکمیت از آقای خاتمی است. نه هیچ اتفاقی نیفتاده. فقط یک مقاله برای اختلاف افکنی است و نظرات همیشگی اصلاح‌خواهانه آقای خاتمی مورد قبول حاکمیت قرار نگرفته است.»

او اضافه کرده است: «می‌دانم خیلی‌ها در این ایام از اصلاح ناامید شده‌اند و از آن گذر کرده‌اند و راهکاری غیر براندازی و تغییر رژیم ارایه نمی‌کنند اما صادقانه خوب است روشن باشد که خاتمی، فرصت‌طلبانه نمی‌تواند از هویت خودش فاصله بگیرد.»

محمدعلی ابطحی نوشته است:«در اعتراضات اخیر، علیرغم مکاتبه آقای خاتمی با رهبری و ملاقات اصلاح‌طلبان با مسئولان عالی‌رتبه برای جلوگیری از خشونت و اصلاح امور، نشانه‌ای از این‌که خواسته‌ها مورد توجه حاکمیت قرار گرفته باشد، نیست.»

محمد خاتمی که از رهبران جریان سیاسی اصلاح‌طلب در درون حکومت جمهوری اسلامی محسوب می‌شود، به مدت هشت سال ریاست قوه مجریه را در جمهوری اسلامی برعهده داشت. در دوره او، مجلس ششم نیز در اختیار طیف اصلاح‌طلبان بود ولی آن‌ها به‌دلیل مخالفت‌های رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای انتصابی نتوانستند کاری از پیش ببرند.

در حالی رئیس دفتر سابق محمد خاتمی در خصوص عدم توجه مقام‌های عالیرتبه جمهوری اسلامی به خواسته‌های اصلاح طلبان در مورد اعتراضات سخن گفته است که طی روزهای اخیر گزارش‌هایی در خصوص دیدار برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب با مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی برای رایزنی درباره رویکرد جمهوری اسلامی در برابر اعتراضات گسترده اخیر منتشر شده است.

علی شکوری راد، سخنگوی جبهه اصلاحات در باره جزئیات دیدار هیئت رئیسه جبهه اصلاحات با رئیس قوه قضائیه و دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: «در این دیدارها تحلیلی از آنچه که این روزها در ایران جریان دارد ارائه شد. همچنین توضیحاتی درباره خواست‌ها و مطالبات به حق معترضان داده و بر پرهیز از برخوردهای خشن با معترضین و بخصوص بکارگیری نیروهای لباس شخصی تأکید شد. »

علی شکوری‌راد با این حال توضیحی در خصوص «نتایج این دیدارها» ارائه نکرده است.

در همین زمینه، محمد جواد حق شناس، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در گفت وگو با «آرمان ملی» در خصوص این دیدارها گفته است، جامعه از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان عبور کرده و بسیار سخت است که بتوان اعتماد عمومی جامعه را بازیابی کرد.

شهرهای مختلف ایران از زمان خاکسپاری مهسا (ژینا) امینی در ۲۶ شهریور سال جاری، شاهد تظاهرات اعتراضی بوده‌اند. از این اعتراضات به عنوان پردامنه‌ترین و طولانی‌ترین اعتراضات پس از انقلاب ۱۳۵۷ علیه جمهوری اسلامی یاد شده است. به رغم سرکوب گسترده معترضان، جمهوری اسلامی تا کنون نتوانسته است این اعتراضات را متوقف کند.

مقام‌های دولتی سپاه طی این مدت بارها وعده خاموش کردن این اعتراضات را داده‌اند، اما این تظاهرات علیه جمهوری اسلامی همچنان ادامه داشته است. سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید شمار کشته‌شدگان اعتراضات جاری پس از ۱۰ هفته به «دست‌کم ۴۱۶ تن، از جمله ۵۱ کودک» رسیده است.

در این اعتراضات اکثر شعارها علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و سرنگونی جمهوری اسلامی بوده است.
+172
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Herzl - امستردام، هلند

  گور پدرت و پدر خاتمی،خاتمی هم بسم آزادی واصلاحات سر مردم کلاه گذاشت و پلیس 110 تشکیل داد و هزاران دروغ دیگه رئیس جمهوری که به ولائت فقیه ایمان داره چه آخوند چه غیر آخوند یریال ارزش نداره.
  5
  149
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  متاسفانه سر تیتر اصلا ربطی به متن خبر ندارد! اگر خامنه ایی اینقدر بصیرت داشت که با اتکا و میدان دادن به میانه رو ها کمترین تلاشی میکرد برای کنار آمدن و تن دادن به خواسته های مردم، هرگز وارد وضعیت کنونی نمیشدیم! ولی شور بختانه خامنه ایی هم مثل بیشتر فرمانروایان پیشین ایران چنان مست و مقهور قدرت شد که دیگر توان دیدن واقعیت ها را از دست داده و فشار کبر و غرور چنان کوردلش کرده که به جز راه سقوط راه دیگری را نمی بیند!! امیدوارم که معجزه ایی بشود و این راه سقوط تنها شامل حال خامنه ایی و اعوانش بشود و خدا ایران و مردم ایران را نجات بدهد!
  8
  79
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  مسعود راستگو - تهران، ایران

  اینقدر دروغ به خورد ملت ندید. مگه ی ماه پیش نمی گفتید سران نظام برای فرار خود و خانواده هاشون هواپیما ها رو چارتر کردن و هزار دروغ دیگه. بخاطر همین دروغ هاست که حرکت های شما به جایی نمی رسه. هی زور می دید هی زور می دید آخرش از کوه شما موش میاد بیرون.
  99
  17
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  طلوع اندیشه - تهران ، ایران

  من هر جا که بودم و نشستم اگر شنونده ای بود گفتم , اینجا هم مینویسم گویی که میدانم زیاد خوانده نمیشود اما ۱ نفر هم بخواند خودش پیشرفتی است هر چند اندک . حرف من این است که اینها ایرانی نیستند , مگر سید ها نمیگویند که ما از نواده های محمد یا وابسته های نزدیک محمد هستیم . خوب محمد که بود ؟ یک عرب , در این ۴۴ سال بیشترین خدمت اینها به چه کسانی بوده ؟ البته که اعراب , خاتمی , خامنه ای , رئیسی , و خیلی های دیگه عرب هستند و قصدشون نابودی ایران , نابودی نژاد آریا , قوم پارس و کورد ,که دو قوم اصیل ایران هستند ,میباشد .به هیچ سیدی اعتماد نکنید که آنها عرب زاده هستند و عرب ها از گذشته تا امروز و تا همیشه ,دشمن ایران و شکوه و جلال تاریخ کهن ایران بوده و خواهند بود . ایران آزاد و متجدد و پیشرو , عرب ها را به همون قهقرا و زباله دانی که قرنها بوده اند باز خواهد گرداند . با درود و آرزوی آرامش برای روح مهسا ,کیان , و تمام گلهای زیبایی که خود و آرزوهایشان پر پر شد تا فرزندان آینده ایران آزاد و پر شکوه زندگی کنند
  15
  71
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  romano - تهران، ایران

  کاری به این شبکه عربستانی ندارم. ولی برام یک چیز جالبه اونم اینه که این حکومت عجیب با مردم فاصله داره و هیچ چیزی ازشون نمیفهمه بقیه دیکتاتوری‌ها حتی در ظاهر و برای مدیریت سیستم سعی میکنن مردم رو تا حدی بفهمن و نقاط ملی رو نمایش بدن تا ذیل اون نشون بدن رهبری به مردم نزدیکه.این به این دلیله که طرف خودش رو مقدس میپنداره. اگر من رهبر بودم بعد دوتا گزارش میومد مردم دارن عمامه آخوندها رو میاندازن برام قشنگ روشن میشد بابا مردم از آخوند عق شون میگیره حالا من خل چرا باید برم سراغ یک مهره سوخته به اسم خاتمی که هم آخونده و هم تاریخ مصرفش تمام شده و هم مصداق فشل سیاسیه تا بشه آتش بیشتر بر روی نفرت عمومی. واقعا از یک فکر احمق و عقب مانده ایدئولوژیک خود مقدس پندار مذهبی همچین خروجی میاد بیرون این رژیم نفرت مردم و عمق عصبانیتشون از تحقیر رو هیچ وقت نفهمید و نخواهد فهمید تا مردم یک شورش دیوانه وار اجتماعی کنن (خدا به آخوندا اونروز رحم کنه). یک چیز بهم اثبات شد آخوند در تاریخ هیچ چی نبوده الانم که ریش و قیچی دستشون بود باز هم هیچ چی نشدن. درخت بی بر رو باید برید.
  10
  47
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  نظر من اینه که ای دوتا که حرف اول اسمشون با (خ) شروع میشه رو باید به گاری بست ازشون برای خالی کردن مستراح مسجد شاه استفاده کرد
  11
  40
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  vg2000 - اسلو، نروژ

  مسعود راستگو - تهران، ایران
  این فرقه کثیف اسلامی سرنگون میشه حالا تو بیا اینجا خودتو پاره کن دیر زود داره ولی سوخت و سوز نداره
  10
  44
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  این آقای خاتمی و یارانش ۲۵ سال پیش به مردم وعده آزادی و اصلاحات میدادند ولی امروز بچه های ۱۶ یا ۱۷ ساله کف خیابان هستند که آن زمان اصلا بدنیا نیامده بودند و براشون خاتمی تو تاریخه و واقعیت فعلی نداره اینها یک نسل رو سوزاندند با دروغ هایشان
  10
  32
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sahandogli - لندن، انگلستان
  اگر مردم ایران دوباره فریب این کثاقتها و اصلاح طلبان را برای استمرار عمر رژیم بخورند به هیچ وجه حق طلب ازادی و دمکراسی را ندارند چون این موقع دیگر خیلی احم.. هستند و هر کاری بر سرشان بیاید حقشان است . حتی رژیم به دنبال آزاد کردن موسوی و کروبی است . حتی در نظر دارند اگر اعتراض ها ادامه پیدا کند خامنه ای از رهبری برکنار شود و کشور به یک شورای موقت واگذار شود تا بتوانند با این فریب مردم را ساکت کنند بعد ایران به صورت ریاست جمهوری با قدرت نا محدود سپاه و حتی جمهوری سپاهی اداره شود تا با این کار این نعمت و قدرت را از دست ندهند
  9
  13
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  اولاً کل دنیا میدونه که دروغگو کیه. دوماً کمتر واسه اخوندها دولا بشو که خیلی....که فردای آزادی جون داشتی باشی تا سفارتخانه ونزولا بدوی.
  8
  7
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  100Haloo - تهران، ایران
  تو روح خمینی مردیکه بی سواد خرفت پیرسگ، ورق برگرده قبرت رو میکنیم توالت عمومی، واما، . خامنه ای الدنگ، . خاک تو سرت اینو بدون، ایران رو از شما پس گرفتیم، همین کا الان خود الدنگت و مزدوران و جیره خوارانت افتادین به دستگیرهراز همه قشر یعنی ترس، یعنی وحشت، یعنی مرگ رژیم اسلامی و دیکتاتور اسلامی برای همیشه.
  8
  6
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  این ها همه اش از اسراییل و عرعربستان سقوطی بخورد این ها داده میشوند. و میخواهند ایران را به سوریه تبدیل کنند. از خود اسراییل و امریکا بپرسید که نسل داعش را تقرببا ریشه کند کرده؟. و چرا تمام دنیا بجز اندی از کشور ها از خودشان نمیپرسند این داعشی ها شپشو و عقب افتاده این همه پول و وسایل جنگی و تمام وسیله نقیله نو را از کجا میاورند؟. این داعشی ها در کدام کشور ها هستند؟. این یه تصادف که این داعشی در انجایی هستند که ایرانی ها هستند؟ . چرا تمامی کشور های عربی ( بجز سوریه و بخشی از عراق و یمن) از این ها چه مالی و.. حمایت 100% از داعشی ها میکنند. یه کم منصفانه در خفا بخودتون جواب بدهید . اگز این کمنتار را ادمین مثل بقیه کمنتار ها تا حالا پاک نکند یا کم رنگ نکند
  8
  6
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.