زهرا رهنورد: دیگر طاقت رنج و درد هموطنانم را ندارم؛ بیائید مرا هم بکشید

زهرا رهنورد، نقاش و نویسنده که همراه همسرش میرحسین موسوی از زمستان ۱۲ سال پیش در حبس خانگی به سر برده، در پیامی خطاب به «آقایان حکمرانان» نوشته «دیگر طاقت رنج و درد هموطنانم را ندارم. بیائید مرا هم بکشید یا تسلیم خواست مردم شوید».

خانم رهنورد، رییس سابق دانشگاه الزهرا که در دوره جمهوری اسلامی به دانشجویان دختر اختصاص داشته، نوشته است: «مهسا و سارا و نیکا، مهرشاد و اسرا و آیلار و حمیدرضا و آدینه‌نژاد و دیگران، و دانش‌آموز و دانشجو را کشتید و زندان کردید. از بلوچستان و زاهدان تا کردستان را به خاک و خون کشیدید، از شمال تا جنوب و چهارگوشه ایران را غرق خون، تیر و تفنگ و باتوم کردید».

او نوشته‌اش را با «به نام خدای رنگین‌کمان» که یادآور فیلمی از کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله، که با تیراندازی ماموران جمهوری اسلامی در ایذه کشته شد آغاز کرده و با شعار «زن، زندگی، آزادی» که شعار اصلی اعتراضات ضدحکومتی دو ماه اخیر بوده، به پایان رسانده است.

این نوشته کنار یک نقاشی است که در آن زنی دیده می‌شود که موهایش را چیده است؛ اقدامی که حرکت نمادینی از این اعتراضات بوده و با همراهی چهره‌های مشهور بین‌المللی، شهرت جهانی هم پیدا کرده است.

زهرا رهنورد، همسرش میرحسین موسوی، نخست‌وزیر جمهوری اسلامی در دهه ۱۳۶۰، و مهدی کروبی، رییس سابق مجلس شورای اسلامی، که به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و سرکوب اعتراض‌های پس از آن اعتراض داشته‌اند، از بهمن ۱۳۸۹ درحصر خانگی به سر برده‌اند.
+183
رأی دهید
-81

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  تو دیگه خفه شو و سعی نکن خودتو داخل آدما کنی. تو و شوهر قاتلت خیلی سال مرده اید. تو هموطن ما نبودی و نیستی پس ... زیادی نخور.
  16
  148
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  خانم رهنورد تو دیگه خفه شو تو و اون شوهر الدنگ تو سوپاپ اطمینان طویله رهبری هستید نمی تونید مردم را فریب بدهید پس زر زیادی نزن
  15
  122
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  انتظار داری کسی باورت کنه؟ هر کسی که در طول این ۴۳ سال گذشته حتی مقطعی از عمله های رژیم بوده غیر قابل اطمینانه. شوهر بی همه چیزت هم نخست وزیر رژیم جنایتکار در طول قتل عام دهه ۶۰ بود. چطور اون موقع چشمهاتونو به روی قصابی های رژیم بستین؟ چی شد یهو ۱۲ سال پیش به فکر مردم افتادین؟؟؟
  13
  114
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا

  گمشو ابله، دوره دودوزه بازی کردن شماها همون سال ٨٨ منقضی شده بود، بدبخت یه سری جوونهای بی تجربه که بخاطر اراجیف شما (بازگشت به دوران طلایی اون مرتیکه مزور و بیوطن) جون و جوونی شون رو دادن! لطفاً خفخون مرگ بگیرین تا وقتی لاشه متعفن تون رو از حصر در بیارن و بندازن تو شورآباد!
  14
  100
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  وقتی که یکی ازمجاهدین خلق راهش را از آنها جدا میکرد ، مییگفتتن که او جاسوس است . همیشه به یاد داشته باشید فاصصله ایی بین بود و هست وجود دارد. وقتی که محمد نوری‌زاد میتواد تغییر ، چگون ایشان که با همسرش سالها در حسر خانگی هستند نمیتوانند ؟ اگر همه را ترد کنیم چه فرقی بین رژیم آینده و فعلی خواهد بود ؟ دشمن واقعی این شخص و یا افرادی مانند ایشان نیستند .
  43
  54
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  از اینکه نتونستی هموطنا رو ببری به دوران طلایی امام طاقتت تموم شده؟
  3
  48
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  سوالی دارم از مجاهدین و سلطنت طب ها و چپی ها، اگر در این برحه زمان کسی از حکومت به مردم بپیوندد باید چی کرد؟ دوما همه شماها که در کف خیابان ایران نیستید مثل من و برای دیگران قاضی شدید و حکم میدهید اصلا شماها چکاره هستید که برای مردم تصمیم میگیرید؟؟ یکعده پیرفرسوده سوسیال بگیر اروپا
  38
  17
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۰۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Cocoo - ونکوور، کانادا
  خفه شو بیشرف، تو و امثال تو هستن که این مملکت و به باد دادید تو و شوهرت کم خوردید و بردید حالا اشک تمساح میریزید همین شما اگه دستتون میرسید حکم قتل جوانان ایرانی‌ و میدادید لازم هست ذکر کنم که انگل زاده‌هاتون هم تو خارج دارن پول‌های مملکت و خرج کیف و حالشون می‌کنن.
  0
  10
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  آدم اگر شرف داشته باشه و بخواد از بدنه رژیم جدا بشه و به مردم بپیونده اول اظهار ندامت میکنه و از ملت طلب بخشش میکنه، نه اینکه هنوز تازیانه بدست اظهار فضل کنه که میخوام به دوران طلایی امام برتون گردونم. حالا متوجه تفاوت بین کتایون ریاحی و این ننه قمر شدید؟!
  0
  13
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  دوست عزیز من گفتم در این برحه ما نیازمنیم که بما بپیوندند تا کمی قدرت بگیریم در هر انقلابی گروه هایی باهم درگیر بودند اتحاد برای سرنگونی متحد میشوند من اصلن یک درصد هم طرفدار اینا نیستم ولی با آغوش باز باید قبول کنیم تا بعداز انقلاب نوین و بیا ببینیم تو کی هستی وووو
  1
  2
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  100Haloo - تهران، ایران
  تو روح خمینی مردیکه بی سواد خرفت پیرسگ، ورق برگرده قبرت رو میکنیم توالت عمومی، واما، . خامنه ای الدنگ، . خاک تو سرت اینو بدون، ایران رو از شما پس گرفتیم، همین کا الان خود الدنگت و مزدوران و جیره خوارانت افتادین به دستگیرهراز همه قشر یعنی ترس، یعنی وحشت، یعنی مرگ رژیم اسلامی و دیکتاتور اسلامی برای همیشه.
  0
  6
  جمعه ۰۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.