شورای حقوق بشر سازمان ملل به تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب برای ایران رأی داد

دویچه وله: شورای حقوق بشر سازمان ملل در روز پنج‌شنبه ۲۴ نوامبر با اکثریت آرا به تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب برای رسیدگی به نقض حقوق بشر در خلال اعتراضات سراسری ایران موافقت کرد.

جلسه ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل که به پیشنهاد آلمان و ایسلند در روز پنج‌شنبه ۳ آذر ماه (۲۴ نوامبر) تشکیل شد، با تصویب قطعنامه‌ S35/L1 به پایان رسید.

این قطعنامه با ۲۵ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع تصویب شد.

 بر اساس این قطعنامه شورای حقوق بشر موظف است یک کمیسیون مستقل حقیقت‌یاب به منظور رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران در جریان اعتراضات سراسری اخیر تشکیل دهد.

پیش از رأی‌گیری سفیر آلمان با شرحی از اتفاقات دو ماه گذشته در ایران و کشته شدن صدها نفر که ده‌ها کودک هم در میان آنها بودند، گفت: «با توجه به مقیاس وسیع نقض حقوق بشر در هفته‌های اخیر و خشونت‌های جنسی، تجاوز و شکنجه ما نمی‌توانیم ساکت بمانیم، باید خشونت‌ها به خصوص علیه زنان و کودکان را محکوم کنیم. مردم ایران این استحقاق را دارند که شورای حقوق بشر از آنها حمایت کند.»

ایسلند نیز که دیگر تهیه‌کننده این قطعنامه است تصریح کرد، تمرکز اصلی قطعنامه روی کمیته حقیقت‌یاب است تا "کسانی که مسئول سرکوب هستند پاسخگو شوند". نماینده ایسلند گفت: «کمیته حقیقت‌یاب اولین گام خواهد بود. ما همچنین خواهان باز شدن مسسیر و کانال مذاکره هستیم. امروز ما نشان می‌دهیم که این شورا با همه کسانی است که می‌خواهند به حقوق خود دست یابند.»

پاکستان در مخالفت با قطعنامه صحبت کرد و مکانیسم حقیقت‌یاب را نقض حاکمیت ملی ایران دانست. نماینده پاکستان پرسید چرا باید منابع شورای حقوق بشر را برای مکانیسمی خرج کنیم که به کارایی آن شک داریم.

ونزوئلا نیز با اشاره به تحریم‌های اعمال‌شده علیه جمهوری اسلامی و به دلیل "دخالت کشورهای استعمارگر در امور داخلی کشورهای مستقل" با این قطعنامه مخالفت کرد.
اصلاحیه شفاهی چین برای قطعنامه
نماینده چین در آستانه رأی‌گیری برای قطعنامه پیشنهادی آلمان و ایسلند به یکباره یک پیشنهاد شفاهی برای اصلاح آن ارائه داد.

نماینده چین به قطعنامه ۵۱ مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد که به گفته او در آن به روشنی گفته شده "فعالیت‌های ما باید بر اساس دیالوگ و گفت‌وگو  و پرهیز از استانداردهای دوگانه باشد، با وحدت رویه، عادلانه و منصفانه. منافع و حق حاکمیت کشورها و پیشینه مذهبی و تاریخی کشورها و فرهنگ‌ها باید در نظر گرفته شود. کار ما باید غیر سیاسی و غیر گزینشی باشد اما این قطعنامه جایی را برای همکاری سازنده باقی نمی گذارد.»

نماینده چین با اشاره به موضوع فرهنگ گفت: «این قطعنامه به شرایط خاص ایران و پیشینه تاریخی فرهنگی و مذهبی آن اشاره نمی‌کند، به رنج بلندمدت مردم ایران به واسطه تحریم‌های یک جانبه توجه نمی‌کند و خواستار یک مکانیسم جدید بدون جلب رضایت ایران است. اینها هیچکدام کمکی به حل مشکل نمی‌کند.»

در نهایت چین اصلاحیه‌ای را پیشنهاد کرد تا بر اساس آن  پاراگراف هفتم قطعنامه که برای تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب است، حذف شود.
خدیجه کریمی نماینده جمهوری اسلامی در شورای حقوق بشرمخالفت با پیشنهاد چین
نماینده آلمان به عنوان تهیه‌کننده این قطعنامه در پاسخ به پیشنهاد چین گفت: «باعث تاسف است که اعضای هیأت چین این را لحظه آخر اعلام کردند بدون آنکه با ما مشورت کنند. حامیان اصلی آلمان و ایسلند از پیشنهاد چین استقبال نمی‌کنند و ما خواستار رای‌گیری برای اصلاحیه چین هستیم.»

امریکا پیشنهاد چین را "مشمئزکننده" خواند و نماینده این کشور در شورای حقوق بشر گفت: «صادقانه بگویم از این حرکت چین مشمئز شدم که آخرین لحظه این اصلاحیه را پیشنهاد کرد. بگذارید روشن بگویم این مسئله را با بهانه فرهنگ نفروشید، هیچ فرهنگی از کشتن زنان و دختران حمایت نمی‌کند.»

نماینده بریتانیا نیز در مخالفت با پیشنهاد چین، این پیشنهاد را باعث سلب "حق خانواده‌های قربانیان برای رسیدن به عدالت" دانست و از کشورها خواست پیشنهاد چین را رد کرده و با تصویب این قطعنامه از زنان و دختران ایرانی حمایت کند.

نماینده ایران تاریخ حقوق بشر در آلمان را "مشمئزکننده" نامید و قطعنامه را به دلیل "سیاسی بودن" رد کرد و آن را دروغ دانست. او  تجمعات در ایران را "اعتراضات خشونت‌بار علیه نیروهای امنیتی"  دانست که در جریان آن ۴۰ نیروی امنیتی کشته شدند. خدیجه کریمی گفت، "۲۳ نوامبر فرمانی از سوی وزارت کشور صادر شد برای تحقیق مستقل درباره صدمات و خسارات وارد شده به مردم در جریان اعتراضات". به همین دلیل از کشورها خواست به قطعنامه رأی ندهند.

در نهایت تنها ۶ کشور به پیشنهاد چین رأی مثبت دادند، ۲۶ کشور رأی مخالف و ۱۵ کشور رأی ممتنع دادند.
مکانیسم تحقیق مستقل چیست؟
مکانیسم تحقیق سازمان ملل اساساً پایه‌ای برای جمع آوری شواهد ایجاد می‌کند که می‌تواند در پیگرد قانونی در دادگاه‌های دارای صلاحیت جهانی استفاده شود. این اولین بار است که شورای حقوق بشر سازمان ملل از مکانیسم تحقیقات مستقل در ارتباط با جمهوری اسلامی استفاده می‌کند.

بر اساس این قطعنامه هیات حقیقت‌یاب که توسط رئیس شورای حقوق بشر منصوب خواهد شد، ماموریت دارد تا موارد نقض حقوق بشر در ایران در ارتباط با اعتراضات کنونی را پی‌گیری کند.

در این قطعنامه از جمهوری اسلامی خواسته شده تا به تبعیض مستمر علیه زنان و دختران در چارچوب قانون و به صورت عملی پایان دهد و از حقوق اساسی از جمله حق آزادی بیان و عقیده و آزادی مذهب محافظت کند.

در این قطعنامه همچنین بر ضرورت پاسخ‌گو کردن ناقضان حقوق بشر در ایران تاکید شده و آن را عاملی برای پیش‌گیری از تخطی‌های بیشتر دانسته است.

این قطعنامه همچنین درباره گزارش‌ها مبنی بر بازداشت خودسرانه زنان و دختران و شکنجه و آزار جنسی آنان ابراز نگرانی عمیقی کرده است.
درخواست کمیسر عالی برای سفر به ایران بدون پاسخ ماند
فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل پس از پایان بخش اول جلسه امروز درباره ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت، بارها برای دیدار از ایران در جریان اعتراضات سراسری اخیر به مقامات ایران درخواست داده اما پاسخی نگرفته است.

تورک یک ماه پیش به مقام کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل منصوب شد. او در کنفرانس مطبوعاتی امروز تصریح کرد: «از زمانی که من ماموریتم را به عنوان کمیسر ویژه آغاز کرده‌ام دو بار با مقامات ایرانی دیدار داشته‌ام. من پیشنهاد رفتن به ایران را ارائه کردم. ما البته در ایران دفتری نداریم ومن همچنین خواهان حضور قوی‌تری در ایران شدم اما پاسخی نگرفتم.»

او گفت همچنین چندین بار با مقامات ایران تعامل داشته به خصوص درباره مجازات اعدام برای مجرمان زیر سن قانونی اما جوابی برای درخواستش مبنی بر پایان دادن به این روند نگرفته است.

کمیسر عالی حقوق بشر در پاسخ به پرسشی در این باره که آیا امیدوار به روند در پیش گرفته‌شده مقابل ایران و همکاری مقامات جمهوری اسلامی با شورای حقوق بشر هست یا نه، گفت: «امید آخرین چیزی است که می‌میرد. ما امیدواریم هرچند نشانه‌های آشکاری برای این تعامل نمی‌بینیم.
+155
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  آدم باید خیلی احمق باشه که باور کنه چین از حقوق بشر چیززی سرش میشه بعد از اینکه تو یک سال چندین میلیون ادم را با یه ویروس به راحتی کشتند. اون چشم بادومیهای خفاش خور ضد بشر فقط فکر منابع خودشون در ایران هستند. از مغول وحشی انتظار رحم و انصاف نداشته باش.
  2
  100
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  sabbas - لندن، انگلستان

  من نمی تونم باور کنم که غرب در طول 43 سال گذشته نمی دانسته است که در داخل ایران چه می گذرد، زیرا اکثر آنها سفارت دارند و کارمندان آنها به اینترنت بدون سانسور و تمیز دسترسی دارند و مطمئناً اطلاعات هم در مورد ایران جمع آوری می کردند.ایا باید خوشبین باشیم که نتیجه مثبتی بدست خواهد آمد؟
  2
  72
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  خب همه این زحمات کشیده میشه و سه میلیون دلار هم هزینه میکنند ولی نتیجه اش مثل دفعات قبل هیچی !! باید همونجوری که از مردم اکراین حمایت میشه از مردم ایران حمایت کنند
  2
  68
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  اخوند شیپیشو - اندیمشک، استرالیا
  خبر خوبی است - همین که دنیا داره می بینه حرکت مثبتی است . سحر نزدیک است - به امید تظاهرات میلیونی ایرانیان .
  0
  19
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  انهای که نا امید هستند به شورای حقوق بشر که خود من هم نا امید به این شورا بودم باید به عرض همگی و خودم برسانم نظام اخوندی ایران دیگر اکبر رفسنجانی را ندارد چشم و گوش سیاست مداران خارجی را با رشوه دادن و باج دادن و فریب کاری ببندد و دنیا ظلم و ستمهای نظام اخوندی را نبینند و نشنوند. باری که بر دوش نظام اخوندیست در دنیا کج شده و بار کج به مقصد نخواهد رسید چون نه کشورهای اروپای و نه امریکا و متحدانش بار کج نظام اخوندی ایران را راست نمیکنن و چین و حامیان نظام اخوندی قادر به این نیستن کمکش کنن که بارش را راست کند و ادامه به ظلم ستم بدهد در ایران.
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  خب که چی؟ شما فقط تحت فشار افکار عمومی این جلسه رو تشکیل دادین. ۴۳ ساله که مردم در حال شکنجه و کشته هستن. تا الان چه مدفوعی میخوردین؟. اقدام عملیتون چیه؟ حرف باد هواست.
  1
  14
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پرنده آبی - شیراز، ایران
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  فقط یکدرصد حمایتی که از اوکراین کردن از ما ایارنیها کنن، همه چی تمومه.
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Shahrokh-86 - تهران، ایران
  چین بایدم مخالف باشه مملکتو ذره ذره دارن میفروشن به چین ونزویلا هم که تکلیفش مشخصه پاکستانم به عنوان یه کشور متعصب وحشی اسلامی از این میترسه که کشور همسایش الگو شه واسه مردمش یا اینکه میدونه یه روز نوبت خودشه، آمریکا هم به نظرم اشتباه میگه که هیچ فرهنگ و دینی نمیگه زنان و کودکان و نکشید، فرهنگ آخوندیه اسلامی میگه به زن و بچه خودتونم رحم نکنید اگه حرف اضافه زد. و در آخر هم مرسی آلمان و ایسلند که پیگیر این قضیه ان و به امید کارای مثبت بیشتر.
  0
  16
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  100Haloo - تهران، ایران
  چین، بخاطر سخت بودن زبانش ک، هیچ کس از هیچ چیزشون سر در نیاورده، من فکر کنم حتی فرهنگشون هم ساخته و پرداخته ذهن باشه برای اینکه من الان ٥٧ سالمه و هنوز چین در دوران کمونیساس بسر میبرد، از کجا چه پنهان شاید چین مخالفان حکومتی خودش رو بکشه و بخورد زندانیانش بده، والله، از این چشم بادومی ها هیچ چیز بعید نیست، نه احساس دارند نه علاقه، فقط پول و مد و بس، هیچ چی از دنیا حالیشون نیست خر میان بدنیا و گاو از دنیا میرن
  0
  14
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  حقوق بشر سازمان ملل مافیایی بیش نیست دلار بده برو جلو
  3
  14
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  قطعنامه برای رژیمای افریقای جنوبی و میانمار کار کرده، نه این رژیم. یه جورایی مثل رژیم کره شمالیه، هر چه بیشتر قطعنامه علیه کره شمالی صادر بشه محکمتر میشه. کمااینکه شده.مگر اینکه مردم کره قیام کنن مسلحانه، و اسلحه هم تامین بشه از مرز ،ازکره جنوبی به اینا اسلحه برسه.راه دیگه نداره
  5
  0
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  پرنده آبی - شیراز، ایران
  به خدا قسم من همش نگران اینم که مثل دفعه قبل دوباره اینها از پشت به مردم ایران خنجر بزنند! فکرش رو بکن همه این کارها از تحریم گرفته تا همین قطعنامه فقط تهدید باشه و انتظار داشته باشند که خامنه ای قمبل قهرمانانه دو را اجرا کنه آنوقت دوباره همه چیز روی سر هممون خراب میشه و خامنه ای و دار و دسته اش ده دوازده سال دیگه ادامه میدهند
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  شایعه - سیدنی، استرالیا
  هیچ فرهنگی از کشتن زنان و دختران حمایت نمی‌کند.». کسی میتونه جواب منو بده که از بالای ۴۰۰ نفری که به دست حکومت قتل عام شدند ۲۷ زن و ۴۷ کودک بوده،این یه جنایت به تمام معناست ولی سوال من اینه چرا هیچ کس راجع به این تعداد مرد کشته شده صحبت نمیکنه؟ کسی راجع به شعار مرد میهن ابادی صحبت نمیکنه،این قسمت از شعار اول به دست ایران اینترنشنال و بعد بقیه حذف شد،این دمکراسی و برابری که داریم براش می جنگیم؟؟
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  شایعه - سیدنی، استرالیا
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  تا وقتی این همه منفعت اقتصادی اخوندها براشون دارند سخت باور کنم این حروم لقمه ها از حمایت غرب برخوردار نیستند
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  شایعه - سیدنی، استرالیا
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  تا وقتی این همه منفعت اقتصادی اخوندها براشون دارند سخت باور کنم این حروم لقمه ها از حمایت غرب برخوردار نیستند
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.