خشم اوکراین و رومانی از شال ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان با تصویر «مجارستان بزرگ»

ویکتور اوربان با شال جنجالی که باعث خشم همسایگان مجارستان شدهبی بی سی: ویکتور اوربان، نخست‌وزیر ملی‌گرای مجارستان، با انداختن یک شال فوتبال مزین به نقشه «بزرگ» کشورش، رومانی و اوکراین را خشمگین کرده است.

این تصویر روی شال «مجارستان بزرگ» را نشان می‌دهد - قلمرو امپراتوری قدیمی مجارستان که قبل از شکست پادشاهی اتریش-مجارستان در جنگ جهانی اول وجود داشت.

این کار باعث خشم و ناراحتی همسایگان شرقی مجارستان شده است.

رومانی در پیامی به سفیر مجارستان در بخارست، «ناخشنودی شدید» خود را ابراز کرده است. اوکراین هم خواستار عذرخواهی رسمی شده است.

اولگ نیکولنکو، سخنگوی وزارت خارجه اوکراین، گفت کی‌یف در حال احضار سفیر مجارستان است تا «از غیرقابل قبول بودن اقدام ویکتور اوربان مطلع شود.»

سخنگوی وزارت خارجه اوکراین در فیسبوک گفت: «ترویج ایده‌های تجدیدنظر طلبانه در مجارستان به توسعه روابط اوکراین و مجارستان کمک نمی‌کند و با اصول سیاست اروپایی مطابقت ندارد.»
در صفحه فیسبوک آقای اوربان ویدیویی هست که او را در حال احوالپرسی با فوتبالیست‌های مجارستانی در حالی که این شال را به گردن دارد نشان می‌دهد.

حدود ۱.۲ میلیون مجارستانی در رومانی و ۱۵۰ هزار نفر هم در غرب اوکراین زندگی می‌کنند. پیشتر بر سر تلاش‌های آقای اوربان برای ترویج هویت مجاری در هر دو کشور تنش‌هایی وجود داشته است.
نقشه مجارستان

وزارت امور خارجه رومانی در اعتراض خود گفت: «هر گونه ابراز و تجسم تجدیدنظرطلبانه، صرف نظر از شکلش، غیرقابل قبول است و برخلاف واقعیات کنونی و تعهدات مشترک رومانی و مجارستان است.»
قلمرو قدیمی مجارستان همچنین شامل بخش‌هایی از اتریش، کرواسی، صربستان و اسلواکی کنونی بود.

آقای اوربان در فیسبوک گفت تیم ملی مجارستان «تیم همه مجارها در هر کجا که زندگی می‌کنند» است.

او گفت: «فوتبال سیاست نیست.»

سال‌هاست که آقای اوربان به‌خاطر محدود کردن آزادی رسانه‌ها و حقوق اقلیت‌ها و گروه‌های جامعه مدنی، و همچنین به خاطر دوستی دیرینه‌اش با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، به طور گسترده در اروپا مورد انتقاد قرار گرفته است.

او به تضعیف ارزش‌های اصلی اتحادیه اروپا متهم شده است، در حالی که او اتحادیه اروپا را به تجاوز از اختیاراتش متهم می‌کند.
+26
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  مجارها پروتستان بودن اینا با کاتولیکهای رم جنگ داشتن اتفاقا عثمانی از این اختلاف استفاده کرد و اروپای مرکزی ازجمله مجاررو فتح ککررد ،برای همین اینا بوداپست اینا بودین بوده یه نام ترکی که عثمانی گذاشت تا۱۶۷۰ دست ترکا بود اطریشیها شکستشون دادن وگرنه بیشتراروپامرکزی رو اشغال کرده بودن ترکا
  5
  8
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.