نظرسنجی مؤسسه «تونی بلر»: ۸۴ درصد از ایرانیان از تغییر رژیم حمایت می‌کنند

صدای آمریکا: نظرسنجی انجام شده توسط مؤسسه «تونی بلر برای تغییرات جهانی» نشان داده است که ۸۴ درصد از ایرانیان از تغییر رژیم حمایت می‌کنند. این بررسی همچنین نشان داده که جامعه ایران «سکولارتر» شده است.

یافته‌های این نظرسنجی توسط کسری اعرابی و جمیما شلی منتشر شده که نظرسنجی‌های ژوئن سال ۲۰۲۰ و فوریه سال ۲۰۲۲ را مقایسه کرده‌اند.

این نتایج نشان داده است که ۷۰ درصد از مردان و ۷۴ درصد از زنان شرکت‌کننده در این نظرسنجی مخالف حجاب اجباری هستند. بیش از سه چهارم شرکت‌کنندگان ، مذهب را در زندگی‌شان «بی‌اهمیت» خوانده‌اند و گفته‌اند که زندگی سکولارتر را ترجیح می‌دهند.

مؤسسه «تونی بلر» با مشارکت گروه مطالعات افکارسنجی ایرانیان (گمان) این نظرسنجی را انجام داده و با توجه به سانسور و نظارت دولت بر شهروندان، از نظرسنجی‌های رمزگذاری شده اینترنتی، ابزارهای دیجیتالی و سایر روش‌های جایگزین استفاده کرده‌اند تا بتوانند نظرات صادقانه ایرانیان را بازتاب دهند.
کسری اعرابی، از نویسندگان مقاله گفته است که این نظرسنجی «به روشنی» نشان می‌دهد که اعتراضات برای اصلاحات نیست بلکه برای تغییر رژیم است.

جمیما شلی، دیگر نویسنده این پژوهش می‌گوید:«حجاب اجباری تنها مرتبط با حقوق زنان نیست بلکه یکی از عناصر حیاتی حاکمیت استبدادی رژیم بر زندگی ایرانیان است.»

تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا، در گزارش مؤسسه خود، معترضان ایرانی را به خاطر «شجاعت خارق‌العاده آنها در دو ماه گذشته» تحسین کرده است.

آقای بلر، همچنین از جامعه بین‌المللی خواسته است تا «همبستگی عمیق» خود را با معترضانی که جان خود را به خطر می‌اندازند نشان دهند.

او گفت: «زمان آن فرا رسیده است که در غرب، سیاست خود را به گونه‌ای تنظیم کنیم که تمایز آشکاری بین مردم ایران و جمهوری اسلامی قائل شویم.
+329
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  ولی کمتر از یه درصد حاضرن هزینه بدنو اون اقلیت تاوان بی تفاوتی و اخونودوستی و خرافات اون اکثریتو میدن.
  2
  40
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  پاچه خوارها و مزدوران رژیم هم جیره کیک و ساندیسشون قطع بشه اونها هم از سرنگونی رژیم حمایت خواهند کرد ! چون بوقلمون صفت هستند و ایده شون این هست که هر کی شد خر ، ما میشیم پالونش ! حزب باد !! سروان و مسعود و جنی و رزمجو و خیار و اون بیت المزخرفیه از اسرائیل و فاطی اجنبی هم برمیگردند و میشن انقلابی دو اتیشه !
  3
  52
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  اگر یونجه اون ۱۶ درصد باقی رو هم قطع کنید علی چلاق میمونه و حوضش.
  3
  54
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  برو بالا. فقط یه عده پاچه خوار که حتی اونا هم از رژیم نفرت دارند فقط به خاطر پولی که میگیرند حمایت میکنند . 95 به بالا خواهان تغیر اخوند هستیم
  3
  48
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  من عقیده دارم که بالای ۹۵ درصده
  3
  54
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  juvel - اسلو، نروژ

  مرگ بر این جمهوری ننگینه بچه کشه اسلامی ، مرگ بر تو خامنه ای و مزدورانت
  3
  50
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۴:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  اینو خود اخوندا هم میدونن، نه الان از همون ۱۳۷۶ که ناطق نوری کاندیدای رهبر به همین نسبت رای اورد یعنی۸۴درصد نمی خوانش، مهم نیست براش چون کلیداسلحه خونه دستشه
  3
  43
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  هه هه! وقتی من میگم یه ١٥ میلیون اضافه هستن، نتیجه میشه تقریبا همین ١٦-١٧ درصد راضی از رژیم. این ١٦-١٧ درصد الان بیناموس های خُلَص تری از یکسال پیش هستن. یکسال پیش میگفتیم یه سری هنوز پایبند اعتقادات هستند، اما الان با این پرده ای که افتاده و همه چی عیان شده، اگر کسی هنوز طرفدار رژیم هست، صد در صد باید دنبال باباش باشه ببینه هنوز توی خیابون سیروس تردد میکنه یا نه.
  3
  28
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  مردم به اعتراضها و تظاهراتها و اعتصابات ادامه دهند نظام اخوندی نه فقط تغییراتی میکند بلکه سقوط هم خواهد کرد . اخوندها و بازوی اصلی اخوندها که سپاه پاسداران است یاد گرفتن مال و ثروت اندوزی کنن و کلی ثروت در اختیار اخوندهای حکومتی و فرماندهان سپاه می باشد و برای از دست ندادن این ثروتها هم که باشد خیلی استقامت میکنن در برابر اعتراضات مردم ایران . مردم معترض اول باید ثروتهای این جنایتکاران را به هرنوعی شده از بین ببرن بعدا" این هم فرماندهان سپاه همراه با اخوندهای حکومتی از ترس از دست ندادن جانشان یا به مردم معترض می پیوندند یا به خارج از کشور فرار میکنند.
  2
  32
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  حسنلو - باکو، آذربایجان

  بیشتر مردم ایران دنبال الترناتیوی برای حکومت نیستند.دنبال یک زندگی الترناتیو هستند.نسخه ایی که در اون همین کار فعلی رو انجام بدن ولی قدرت خرید بیشتری داشته باشن متحمل ریسک نشن ولی پاداش زیادی از اقتصاد بگیرن واردات ازاد بشه اما بچه هاشون بیکار نباشند بیشترچیزها مفت یا ارزون باشه ولی دلار گرون نشه ایران قلدر جهانی باشه ولی محاصره نشه همزمان یکم ازمسولیتهای امام طمان روهم به عهده بگیرن ولی بابت هزینه مادی ندن مزاحم سبک زندگی همه بشن ولی کسی مزاحم خودشون نشه دولت بزرگ ومقتدر باشه ولی فاسد نباشه رضاخان باعرضه دیگری مملکت داری کنه اما کشور مثل کانادا اداره بشه
  4
  32
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  طبق همه پرسی جدید بعد از مرگ الیزابت و جنجال سکس پسر ش 94 %مردم انگلیس خواهان از بین رفتن پادهشاهی هستند.
  22
  9
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  دقیقا همین است که گفتی .
  13
  5
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  ابن ملجم(ع) - مونیخ، آلمان
  نظر سنجی تونی بلر، گماشته های انجا از تونی بلر اخوند کت شلواری بیریشه ترند
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  کلام حق ربطی به تعداد نداره. در زمان بعثت پیامبر اکرم ص هم همگی کافر و مشرک بودند. موافقین به اندازه‌ای هستند که مخالفین در مقابل ایمانشان، نسیمی خفیف بیش نیستند.
  0
  0
  یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.