گزارش مفصل سی‌ان‌ان از «تجاوز جنسی به معترضان بازداشت‌شده» در بازداشتگاه های ایران

بی بی سی: شبکه خبری سی‌ان‌ان با انتشار یک گزارش تحقیقی از «تعرض جنسی و تجاوز» به بعضی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر در زندان‌های ایران خبر داده است.

سی‌ان‌ان این گزارش را با استناد به شهادت تعدادی از بازداشت‌شدگان آزاد شده یا منابع بیمارستانی منتشر کرد و تایید کرده که زنان جوان و دختران و پسران نوجوان در زندان‌ها مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

علیرغم محدودیت رسانه‌ها، ‌سی‌ان‌ان از ۱۱ مورد خشونت جنسی علیه معترضان در زندان های ایران مطلع شده و توانسته تقریبا نیمی از آنها را تایید کند.

اغلب موارد تجاوز و آزار جنسی مربوط به غرب ایران و مناطق کردنشین از جمله در بازداشتگاه‌های ارومیه است.

در این گزارش به نقل از یکی از قربانیان نوشته شده «بازجو آنها را از بازداشتگاه به اتاق کوچک‌تری منتقل میکرد و آنجا به آنها تعرض جنسی می‌شد.»

در این گزارش شهادت صوتی یک پسری نوجوان ۱۷ ساله نیز منتشر شده است.

سی‌ان‌ان برای تهیه این گزارش با شماری از قربانیان مصاحبه کرده است. از جمله یک زن کرد ایرانی که سی‌ان‌ان برای حفظ امنیتش، از او به نام هانا نام برده است. هانا می‌گوید که در جریان بازداشت هم شاهد خشونت جنسی بوده و هم مورد خشونت جنسی قرار گرفته است.

او می‌گوید قربانیان از صحبت درباره این مسائل هراس دارند و اضافه می‌کند «دخترانی بودند که به آنها تجاوز جنسی شد و سپس به شهرهای دیگر منتقل شدند.»

هواداران حکومت و بسیاری از طلاب و رهبران مذهبی به اعتراضات اخیر و نقش پررنگ زنان در آن تاخته‌اند و بعضا خواستار تشدید برخورد با اعتراضات و مسئله بی‌حجابی شدند.

زینب سلیمانی، دختر قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده ایران در عراق در اظهارنظری خبرساز گفته بود زنان در تظاهرات می‌خواهند «برهنه شوند».

پیشتر ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که در آنها نیروهای امنیتی ایران در جریان سرکوب تظاهرکنندگان زن را مورد تعرض قرار می‌دهند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان براتی تهیه این گزارش به منطقه نزدیک مرز عراق با ایران رفت و توانسته با شماری از شاهدان عینی گفتگو کند.

این گزارش به نقل از منابعی که با آن صحبت کرده تایید کرده‌اند که در برخی موارد از تجاوز جنسی فیلمبرداری شده و از آن جهت فشار به معترضان استفاده شده است.

در حالی که سی‌ان‌ان خواستار پاسخگویی دولت ایران شده اما هنوز مقامات ایران واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.
پرونده بیمارستان امام علی؛ انتشار پیام پزشکان
در این گزارش به پرونده آرمیتا عباسی هم اشاره شده است که پیشتر قوه قضائیه نیز نام او را برده بود.

پس از آغاز اعتراضات آرمیتا عباسی در شبکه‌های اجتماعی به صراحت از حکومت جمهوری اسلامی انتقاد کرده بود.

گفته می‌شود او نزدیک به یک ماه پس از شروع تظاهرات در زادگاهش در کرج دستگیر شد. قوه قضائیه زمان بازداشت او را ۲۵ مهرماه اعلام کرده است.

سی‌ان‌ان از اعمال «وحشیانه» ‌نیروهای امنیتی در این پرونده گزارش داده است.

حکومت ایران در در بیانیه‌ای او را یکی از «لیدر اغتشاشات» توصیف کرده بود. پلیس مدعی شده بود در آپارتمانش «۱۰ کوکتل مولوتف» کشف کرده است.

حکومت ایران و رهبران و مقام‌هایش از این اعتراضات به عنوان «اغتشاش» نام می‌برند.

بازداشت آرمیتا عباسی بسیار خبرساز شده بود.

بنابر گزارش سی‌ان‌ان، آرمیتا عباسی در ۲۶ مهرماه همراه با ماموران لباس شخصی به بیمارستان امام علی کرج منتقل شده بود. در این گزارش آمده که «او به شدت می‌لرزید و موهای سرش را تراشیده شده بودند.»

سی‌ان‌ان تأیید کرده که این اطلاعات را چهار تا پنج پزشک تایید کرده‌اند. بنار مدارکی که از مکالمات میان پزشکان در پیام‌های خصوصی اینستاگرام درز کرده و سی‌ان‌ان در گزارش خود تصویری از آن را انتشار داده است «نیروهای امنیتی حکومت او را شکنجه کردند و مورد خشونت جنسی قرار داده‌اند».

در یکی از این پیام‌ها، یک پزشک نوشته «مریض خودمون بود، رفتیم بالای سرش،موهاشو تراشیده بودن، سرش بسته بود. از ترس به خودش می‌لرزید». پزشکی هم نوشته «قصد انتشار ترس و وحشت ندارن ولی حقیقت و جنایتیه که داره اتفاق می‌افته و نمی‌شه ساکت موند». پزشک دیگری در این پیام‌ها نوشته «دیدمش و اینکه نمی‌توانستم فراریش بدم دیوانه‌ام می‌کنه».

فردی در بیمارستان امام علی صحت این گزارش‌ها را در گفتگو با سی‌ان‌ان تایید کرده است.

این منبع به دلایل امنیتی خواست نامش فاش شود، می‌گوید «پس از اینکه حقیقت برای همه آشکار شد، آنها کل فیلمنامه را تغییر دادند.»

سی‌ان‌ان در گزارش خود می‌نویسند زمانی که او را به بیمارستان منتقل کردند، گزارش شده که «با مشکل خونریزی از معقد مواجه بوده... به دلیل تجاوز مکرر.»

یکی از اعضای کادر پزشکی در یکی از پیام‌ها نوشته است «مردان لباس شخصی اصرار داشتند که دکتر تایید کند تجاوز مربوط به قبل از دستگیری بود».

حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز گفته بود «ادعای تجاوز از اساس دروغ است».

پیشتر مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه به نقل از رئیس کل دادگستری استان البرز گفته بود «پس از انجام معاینات پزشکی مشخص شد که این فرد از گذشته دارای مشکلات گوارشی مربوط به بیماری هموروئید بوده و در حال حاضر مشکلی خاصی ندارد.»

رئیس کل دادگستری استان البرز همچنین گفته بود او کمتر از ۲۴ ساعت بعد از بیمارستان مرخص شد.

بر اساس گزارش‌ سی‌ان‌ان، «نیروهای امنیتی آرمیتا عباسی را درست قبل از ورود خانواده‌اش که برای ملاقات با او رفته بودند، از در ورودی عقب بیمارستان خارج کردند».

سی‌ان‌ان با بیمارستان امام علی تماس گرفته اما یکی از کارکنان گفته هیچ سابقه‌از آرمیتا عباسی در این بیمارستان ثبت نشده. این در حالی است که خود مقامات حکومت تایید کرده بودند که او دستکم یک روز برای درمان به این بیمارستان منتقل شده.

بنابر اعلام مقام‌های قضایی آرمیتا عباسی هم اکنون در زندان فردیس است.

سی‌ان‌ان نتوانسته است با او و یا اعضای خانواده اش برای اظهار نظر تماسی برقرار کند.
+247
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  کو حق - ولینتون، نیوزلند

  این رفتار حکومت کثیف که میگن دارن برای ظهور امام زمان تلاش میکنن
  2
  106
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  تجاوز به عنف که از صدر اسلام متعفن ، یکی از فاکتورهای اصلی این مذهب تحجرو فساد و جنایت بوده و تا امروز توسط رهروانش هم ادامه داشته !! بعقیده من با پیروزی انقلاب نوین و با دستگیری این جنایتکاران باید مثل خودشون با اونها رفتار کرد ، نه با آلت که با بطری پُر از آب جوش و باتوم خوار دار ( تعبیه پونس بر روی باتوم ) ، با وجود نفرت از شکنجه کردن افراد ، ولی بطور استثناء حاضرم برای این عمل خداپسند در خدمت انقلابیون باشم و جنایتکاران رژیم مفعول علیل رو به سزای اعمالشون برسونم .
  4
  112
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  به جز دشمن چه نام دیگه ای میشه روی این حکومت گذاشت اینها دقیقاً همان رفتاری را با زندانی ها میکنند که نظامیان بعثی عراق با بسیجی های اسیر میکردند و آنها را مورد تجاوز جنسی قرار میدادند و انگار اینها دارند تلافی کار بعثی ها را سر مردم ایران درمیآورند
  2
  79
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان

  آرمیتا، انتقام تو رو از این بازجو ها و اطلاعاتی ها و نوکران چین و روسیه میگیریم. اندکی صبر. در همین زندان ها عزیزان دشمنان ایران رو خدمتشون می‌رسیم. اینها بدبخت تر و ترسو تر از این حرفها هستن. این مادر حرومی ها با باتوم به سر ما میزنن ،بچه هامون رو میکشن و تجاوز میکنن. ای سگ های کثیف فکر کردید که باز هم میتونید در آینده حکومت کنید؟ دزدی کنید؟ و بکشید؟ میدونم یک مشنثت خائن و خود فروخته دارید مطلب من رو میخونید. روز موعود نزدیکه. جواب خونها رو باید بدید. آقا زاده ها جوابگوی اعمال شما خواهند بود. این مطلب رو به رهبرتون نشون بدید‌. مرگ بر شما و فلسطین و لبنان.درود بر ایران و ایرانی. جانم فدای ایران
  1
  80
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  piruzie nazdik - پاریس، فرانسه

  این هیولاها به مادر و خواهرشان هم تجاوز میکنند و جز تجاوز کاری دیگر بلد نیستند و خود چون رهبرشان مفعولالمفعولان هستند. سقوط انها تنها راه رهایی. درختان خیابان پهلوی!!!!!
  1
  48
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  بابا این خمینی ملعون عقب افتاده بیمار جنسی یه کتاب داره بیست صفحش فقط درباره طریقه صحیح نزدیکی با خر و شتر و الاغه. از همین مذهبی های شستشوی مغزی شده که هنوز نفهمیدن سر کار بودن بپرس کدومتون تاحالا فکر نزدیکی با خر رو داشتین؟ شاید دوزاریشون افتاد که یه جای کار این دین میلنگه و بفهمن بازی خوردن. گرچه بعید میدونم
  1
  50
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  کو حق - ولینتون، نیوزلند
  امامِ پلیدی ها، تجاوز و شکنجه ها. امامِ قلب های سنگین. امامِ تاریکی ها
  1
  47
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  تعجب نکنید اگر به بازداشت شدگان تجاوز جنسی میشود. اصل اسلام ناب محمدی همین نکبت ها است و نه مزخرفاتی که ماله کشانی مثل علی شریعتی و سروش سعی در بزک یک عجوزه ی کریه کرده اند. محمد با خاله جان و عروس خودش و صدها طفل و غلام و کنیز هم خوابیده است و همه را منسوب به دستور موجودی سنگی بنام الله کرده است. کسی را که شهریار "همای رحمت" می نامد جلاد و قاتل بیش از 20000 انسان بیگناه برای پرستش یک سنگ سیاه بنام "حجرالاسود" است. علی با دلایل غیر قابل انکار پلیسی قاتل مسلم فاطمه هم هست
  1
  39
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  venus100 - تهران، ایران

  برای هر چه زودتر ساقط کردن رژیم داعش جمهوری اسلامی اتحاد و همبستگی همه ایرانیان شهرهای ایران بالآخص تهران ، شیراز ،اصفهان ،تبریز همردیف با مردم کردستان در یک مقطع زمانی لازم و ضروری است ,چون متآسفانه سقوط رژیم آخوندی داعش اسلامی کودک کش با خیزش فقط چند تا شهر زمان میبرد . آلان یک خیزش قدرتمند و ....بودن مردم می تواند کار رژیم کودک کش رو یکسره و نابود کند.
  0
  26
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  venus100 - تهران، ایران

  ارها گفتم نباید الکی روبروی داعش جمهوری لواطکار اسلامی به صورت مسالمت امیز وایستاد هر کی در توان خودش باید اسلحه گیر بیاورد و جواب گلوله آدمکش های کودک کش رو با گلوله جواب داد . باید ایران پس گرفت از تازیان وحوش اسلامی حزب الله ,فاطمیون,حوثی وووووو .به همت همه ایرانیان باید ایران رو نجات بدیم .
  0
  20
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.