مادر نیکا شاکرمی: می‌خواستند از من اعتراف بگیرند و بگویند خودکشی بوده

بی بی سی: نسرین شاکرمی، مادر نیکا شاکرمی، در ویدئویی که از رادیوفردا پخش شده مرگ دخترش را «جنایت» خوانده و گفته که تحت فشار بوده تا اعتراف تلویزیونی بدهد. خانم شاکرمی در ویدئویی گفته می‌خواسته‌اند از صحبت‌های اجباری او استفاده کنند تا مرگ نیکا را «خودکشی» جلوه دهند.

تلویزیون حکومتی ایران چهارشنبه شب برنامه‌ای پخش کرده است که در آن آتش شاکرمی و محسن شاکرمی، خاله و دایی نیکا هم حضور دارند.

یک منبع نزدیک به خانواده پیشتر به بی‌بی‌سی فارسی گفت که آتش و محسن شاکرمی تحت بازجویی‌های شدید بوده‌اند. بر همین مبنا نیروهای امنیتی تهدید به قتل خانواده شاکرمی کرده‌اند و تحت همین فشارها، آنها بارها مجبور به «اعتراف اجباری» تلویزیونی شده‌اند.

نیکا شاکرمی دختر معترض ۱۶ ساله‌ای بود که پس از شرکت در نخستین تظاهرات شهریور ۱۴۰۱ در بلوار کشاورز تهران گم شد. به گفته خانواده، او در آخرین تماس تلفنی گفته بود که در حال فرار از نیروهای امنیتی است.

پس از نزدیک ۱۰ روز بی‌خبری، خانواده نیکا برای شناسایی جسد او فراخوانده شدند. به گفته منابع نزدیک به خانواده «ماموران امنیتی جسد را از غسال‌خانه شهر خرم‌آباد دزدیدند و مخفیانه در روستای ویسیان به خاک سپردند.» «موبایل و شناسنامه نیکا را پس نداده‌اند»
نسرین شاکرمی می‌گوید آخرین باری که با دخترش صحبت کرده پس از ساعت ۱۱:۳۰ شب بوده و صدای او و دوستانش می‌آمد که گویا در حال فرار از ماموران بودند.

خانم شاکرمی می‌گوید: «موبایل نیکا همان موقع خاموش شد و تا همین الان هم خاموش است. فکر کردیم او را گرفتند و به زندان‌ها و اداره آگاهی و جاهای مختلف رفتیم و تا ۹ روز هیچ خبری از او نبود.»

او گفته: «فقط یک نفر بود که به من اطمینان می‌داد که شماره ملی نیکا را داده است و می‌داند که نیکا را سپاه گرفته است و جایش امن است.»

به گفته مادر نیکا، روز نهم پس از گم شدن او در اداره آگاهی چند عکس از جنازه را به او نشان دادند و گفتند که این عکس‌ها صبح ۲۹ شهریور از جنازه نیکا گرفته شده و جنازه همان موقع تحویل کهریزک داده شده است.

او می‌گوید: «زمانی که نیکا کشته شد شناسنامه او در کوله بود، موبایلش هم بود. در صورتی که جنازه ۲۹ شهریور تحویل شده چه طور در چند بار مراجعه به ما هیچ اطلاعی ندادند؟ همه چیز را پس دادند. فقط شناسنامه و موبایلش نیست و تحویل ندادند.»

«دختر من در تظاهرات در همان روزی که گم شده کشته شده و همان روز تحویل کهریزک داده شده و گواهی پزشکی قانونی هم همان تاریخ را نشان می‌دهد.»

نسرین شاکرمی می‌گوید با مشاهده پیکر نیکا «بدن و دست و پایش سالم بود. انگشت‌ها و پاها سالم بود. تنها صورتش و گونه‌هایش شکسته بود و دندان‌هایش، و ضربه‌ای که پشت سر خورده و جمجمه فرو رفته بود.»

خانم شاکرمی می‌گوید فردای شناسایی جنازه، پیکر نیکا را تحویل گرفتند تا برای تدفین به خرم‌آباد ببرند.

او گفته نیروهای امنیتی در مسیر تهران به خرم‌آباد با مزاحمت و تهدید می‌گفتند که می‌خواهند جنازه را از آنها بگیرند.

نسرین شاکرمی گفت: «قرار بود در صالحین جنازه را به خاک بسپاریم. از ما خواستند که جای دیگری دفن کنیم و من قبول نکردم. صبح روز خاکسپاری بدون اجازه ما و بدون حتی اطلاع هیچ یک از ما جنازه را دزدیده بودند و با تدابیر شدید امنیتی در روستایی به خاک سپردند.»
محل دفن نیکا شاکرمیاو از «شایعات» ساخته‌شده و دستگیری برادر و خواهر خود و اعتراف‌گیری از آنها انتقاد کرد.

نسرین شاکرمی گفت: «گویا خواهرم را مجبور کردند حرف‌هایی بزند و در تلویزیون پخش کردند. ما انتظار داشتیم هر کاری بکنند تا خودشان را تبرئه کنند. هر بچه ای می دانست که اینها این کار را می‌کنند. خودشان در واقع خودشان را محکوم می‌کنند‌. نیازی نیست که من دست و پا بزنم که ثابت کنم اینها دروغ می‌گویند.»

او همچنین از فشار امنیتی روی خودش خبر داده و گفته: «بارها زنگ زدند. البته من هیچ صحبتی با اینها نداشتم. با دایی و عموی من تماس گرفتند که اگر مادر نیکا نیاید و چیزهایی که می‌خواهیم را نگوید و اگر سناریوی ما را اعتراف نکند فلان کار و بهمان کار را می‌کنیم. می‌خواستند بگویند خودکشی بوده یا اتفاق دیگری بوده.»
اعتراف‌گیری از خاله و دایی
برنامه ۲۰:۳۰، که روایت رسمی حکومت درباره چگونگی جان باختن نیکا شاکرمی از آن پخش شده و آتش و محسن شاکرمی در آن حضور دارند، در نمایش اعترافات اجباری دروغین و تحت شکنجه سابقه دارد.

خاله و دایی نیکا پیش از پخش برنامه تلویزیون ایران بازداشت شده بودند.

یک منبع نزدیک به خانواده شاکرمی به بی‌بی‌سی فارسی گفته که «ساعت‌ها» اعتراف اجباری از خاله و دایی نیکا شاکرمی ضبط شده که هنوز پخش نشده است.‌

در روایت ۲۰:۳۰ از مرگ نیکا ویدئوی دوربین مداربسته‌ای پخش می‌شود که در آن فردی که به نظر می‌رسد یک دختر نوجوان است با ماسک و کلاه لبه‌دار وارد خانه‌ای می‌شود.

خبرنگار تلویزیون ایران می‌گوید این خانه یک کوچه آن طرفتر از خانه خاله نیکا است و تاریخ آن به نیمه شب ۲۹ شهریور برمی‌گردد، یعنی ساعاتی پس از آن که نیکا برای حضور در تظاهرات بلوار کشاورز رفت.

خاله نیکا در آنچه تلویزیون ایران پخش کرده تایید می‌کند که این دختر نوجوان در واقع نیکا است.

در حالی که خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه، پیش از این نوشت که نیکا شاکرمی «ساعت ۲۲ شب حادثه (۲۹ شهریور)» با «زدن زنگ یکی از واحدها» وارد ساختمان شده، در ویدئوی دوربین مداربسته، ساعت ورود به ساختمان دقیقه ۳ بعد از نیمه شب است، یعنی حدود دو ساعت پس از گزارش تسنیم.

در این ویدئو دیده نمی‌شود که این فرد زنگ خانه‌ای را بزند. همچنین زمان رسیدن فرد به مقابل در ساختمان تا باز شدن آن کمتر از پنج ثانیه است و به نظر می‌رسد در نیمه باز بوده یا کسی منتظر فردی بوده که وارد خانه می‌شود.

خاله نیکا شاکرمی در آنچه ۲۰:۳۰ پخش کرده به کوچه‌ای برده شده که گفته شده جسد نیکا در آنجا پیدا شده است. او با دست ساختمان را نشان داده و می‌گوید جسد آنجا پیدا شده است.این در حالی است که خاله نیکا نمی‌توانسته به جز آنچه مقام‌ها رسمی به او گفته‌اند خود اطلاعی از محل پیدا شدن جسد داشته باشد.

آتش شاکرمی قبل از دستگیری‌اش به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که در روز شناسایی جسد در کهریزک حضور نداشته است. به خانواده هم فقط عکسی از محل افتادن جسد نیکا را نشان داده‌اند. بعلاوه، خانواده ۱۰ روز بعد از مفقود شدن نیکا از جان باختن او باخبر شده‌اند. بنا به این دلایل آتش شاکرمی از محل افتادن جسد خبر نداشته است که بخواهد آن را نشان دهد.

در این برنامه فردی که «مدیر ساختمان» معرفی شده هم مطالب مشابهی را بیان می‌کند. او همچنین می‌گوید می‌خواهد عکس‌هایی از جسد نیکا و همچنین کوله‌پشتی او را نشان دهد و سپس در موبایلش صحنه ثابت اول از دو ویدئو را نشان می‌دهد که در یکی به نظر می‌رسد جنازه‌ای بر زمین افتاده و در دیگری یک کوله‌پشتی روی تیرآهنی قرار گرفته است.

مشخص نیست چه طور در حالی که مطابق روایت تلویزیون ایران جسد نیکا شاکرمی یک روز پس از گم شدن در کوچه بغلی محل سکونت خاله‌اش پیدا شده، ۱۰ روز طول کشیده تا مقام‌ها به خانواده او اطلاع بدهند.

بنا به اعلام قوه قضاییه ایران هشت کارگر که در ساختمان مورد بحث حضور داشتند در ارتباط با پرونده مرگ نیکا شاکرمی دستگیر شده‌اند. اتهام احتمالی این دستگیرشدگان ادعایی اعلام نشده است.

در روایت تلویزیون ایران یک مقام قضایی می‌گوید با تشخیص پزشکی قانونی، هیچ گونه جراحت ناشی از گلوله در بدن نیکا شاکرمی نبوده و نقشی در مرگ او نداشته است. خبرنگار تلویزیون تاکید می‌کند که علی صالحی، دادستان تهران، بگوید که آثار «ضرب و جرح» هم وجود نداشته است و این مقام قضایی می‌گوید «ضرب و جرحی که به وسیله چاقو یا امثال آن باشد در بدن ایشان مشاهده نشده است‌.»

گواهی فوت نیکا شاکرمی، که بی‌بی‌سی فارسی یک نسخه آن را دیده، دلیل مرگ را «صدمات متعدد ناشی از اصابت جسم سخت» عنوان کرده است.
+108
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  حالا فهمیدید آخوند چقدر بی ناموسه !!
  0
  56
  ‌پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  kalo palang - لندن، انگلستان

  ترس جمهوری اسلامی از ایرانیان خارج از کشور بیشتر از داخل هست. به هیچ وجه قدرت خودتون رو دست کم نگیرید. این دولت های خارجی حتی اگر بقای جمهوری اسلامی رو بخوان باز هم نمیتونن در برابر خواست های معترضین بی تفاوت باشن. مجبورن واکنش نشون بدن. و این عرصه بر جمهوری اسلامی تنگ تر میکنه. یادمون باشه سکوت ما و عدم حضور مساویه با حمایت از سید علی و دستگاه خون ریزش
  0
  53
  ‌پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  kalo palang - لندن، انگلستان

  اینهایی که دارن زن و دختر مردم رو ریپ میکنن و بعد میکشن ایرانی نیستن. اکثرأ از خانواده های غربتی یا نژادهای هندی و پاکستانی هستن. دوره گردی٫ فال گیری٫ روضه خونی٫ مداحی٫دعانویسی شغلشون بوده. خیلی هاشون پدرشون مشخص نیست و همینطور دیمی گفتن پدر فلانی فلان کس هست. چون زن های خودشون رو با هم دیگه شر میکنن
  1
  40
  ‌پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zavareh - رودسر، ایران

  #به_سرکوبگران_رحم_نکنید
  0
  46
  ‌پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  سوسمار ولایت - دهلی، اتریش

  قاتل ملت و زنان ایران و ایرانی: جمهوری اسلامی. قاتل فرهنگ و تمدن ایران و ایرانی: جمهوری اسلامی. اخوند های عرب زاده، هندی زاذه و پاکستنی و افغان زاده معلوم به ایران و ززنان و مردانش اهمیتی نمیدن! ما بایستی این بیگانگان را دور کنیم از خودمون
  0
  37
  ‌پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  tabarzinn - اوپسالا، سوئد

  این خر مسلمون‌ها با زنِ امروزی تماس نداران و خیلی عقده‌ای هستن ، یه مشت زبون نفهم ، حتما متوجه شدین که بیشتر دختر هایی که کشته میشن مثلِ حدیث ، نیکا ، مهسا ، یا هدفِ اسید قرار میگیرن مدرن و خوش قیافه هستن ، موفق و مواظب باشید .
  0
  40
  ‌پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ای بابا، عجب حرفی میزنید، مگر تا به حال سابقه داشته که حکومت دروغ بگوید؟!
  1
  19
  ‌پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  چنان اعترافی مردم از شما آشغالها بگیرند. منتظر باشید.
  0
  16
  ‌پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  شیر زن. همه مردم حامی شماها هستند این بار کج به مقصد نمیرسه. اگر خودکشی بوده چرا جنازه رو دزدید؟ چرا خانواده اش رو اسیر کردید؟ من فقط موندم اون خبرنگارا و عوامل ساخت این سناریوها دارن چی رو پاک میکنند؟ خون مظلوم رو؟! شک نکنید دروغ ریشه ها دین رو از این مملکت خواهد زد و خواهید دید چطور مردم ایران به سمت کافر شدن خواهند رفت. کافرانی که در ظاهر معتقدند و در واقع به هیچی اعتقاد ندارن میشن سپاهی و بسیجی و آمبولانس سوار…
  0
  16
  ‌پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.