اخبار کوتاه جنبش اعتراضی ایران: نمایندگان مجلس فرانسه ایستاده معترضان ایرانی را تشویق کردند

تشکر شروین حاجی پور از حمایت مردمیصفحه اینستاگرام شروین حاجی پور، خواننده قطعه «برای...» که به سرود اصلی اعتراضات روزهای گذشته در ایران بدل شده و برخی آن را «مانیفست» این اعتراضات خوانده‌اند، در نخستین پست بعد از آزادی او به قید وثیقه، از حمایت مردمی تشکر کرده و نوشته: «حاضر نیستم اینجا رو با هیچ جای دیگری عوض کنم...».

شروین حاجی‌پور پس از آزادی با وثیقه نوشته: «برای سرزمینم، پرچمم، مردمم می‌مانم و می‌خوانم.» آقای حاجی‌پور نوشت: «متاسفم، از اینکه یک سری جریان‌های خاص خارج از ایران که هیچ نسبتی با آن‌ها نداشتم، بعد از انتشار این قطعه از آن استفاده‌های سیاسی نادرست کردند.»

شروین حاجی پور پس از پخش گسترده قطعه «برای...» بازداشت و در زندان نهادهای امنیتی شهر ساری بود اما روز سه شنبه اعلام شد او به قید وثیقه فعلا آزاد شده است.
 
وزیر کشور ایران: کسانی که شعار زن، زندگی، آزادی درست کردند شنیع‌ترین صحنه ها را به وجود آوردند

سرتیپ احمد وحیدی، وزیر کشور ایران گفته «کسانی که شعار‌هایی همچون زن، زندگی، آزادی را درست کردند؛ شنیع‌ترین صحنه‌ها را برای دفاع از زنان به وجود‌ آوردند و آزادی را در بی حجابی و بی حیایی زنان می‌بینند.»

آقای وحیدی فرمانده سابق نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران بوده است.

سرتیپ وحیدی گفته «دشمن به دنبال ضربه زدن به قدرت جمهوری اسلامی است و برای ایجاد تردید در بانوان عزیز کشور نسبت به ارزش های اسلامی حرکت می کند.»

در بیش از دو هفته اعتراض‌های اخیر در ایران که در پی مرگ مهسا امینی در پی بازداشت توسط پلیس رخ داد، بعضی از زنان معترض با درآوردن روسری خود یا آتش زدن آن به حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند.
نماینده سوئدی پارلمان اروپا در همبستگی با زنان ایران موهای خود را در صحن قیچی کردعبیر السهلانی، نماینده سوئدی پارلمان اروپا روز سه‌شنبه در پایان سخنرانی خود علیه سرکوب معترضان در ایران با تکرار شعار «زن زندگی آزادی» موهای خود را صحن پارلمان قیچی کرد.
 
این نماینده پارلمان اروپا در سخنانش از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دلیل عدم حمایت از زنان ایران در مجمع عمومی سازمان ملل انتقاد کرد. عبیر السهلانی در بخشی از سخنانش از مقامات اتحادیه اروپا خواست تا به جای صدور بیانیه در عمل از زنان ایران طرفداری کنند.
 
وی مقامات ایران را به «جنایت علیه بشریت» متهم کرد.
 
عبیر السهلانی که عضو حزب مرکزی یا میانه‌روی سوئد است اصالت عراقی دارد.
 
پارلمان اروپا پس از بحث‌های روز سه‌شنبه درباره جان باختن مهسا امینی و اعتراض‌ها در ایران قرار است روز پنجشنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای علیه ایران را به رای بگذارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد: نوجوانان پیام انقلاب را دریافت نکردەاند
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به تجمعات و اعتراضات گستردە دانش‌آموزان گفتە کە آنها "پیام انقلاب را دریافت نکردەاند".
 
اسماعیلی گفتە است: «تقصیر ماست که پیام انقلاب را به آنان نرساندیم و این به عهده ماست و ما کوتاهی داشتیم.»
 
او همچنین خطاب به هنرمندانی کە در پی اعتراضات جاری موضع‌گیری کردەاند، گفتە کە "آغوش دولت به روی همه هنرمندان باز است".
 
این گفتە‌های وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی در حالی است کە مدارس و مراکز آموزش عالی بسیاری از شهرها، از جمله تهران، کرج، قم، سقز، مریوان، سنندج، رشت، اصفهان، شیراز و مشهد در روز سه‌شنبه عرصه تجمعات ضد حکومتی بودند.
 
ویدئوهای زیادی از راه‌پیمایی و تجمع دختران دبیرستانی در شبکه‌های اجتماعی همر‌سانی شده‌اند که آنها را بدون مقنعه و در حال سر دادن شعارهای ضد حکومتی نشان می‌دهد.
 
نمایندگان مجلس ملی و وزرای دولت فرانسه به احترام قربانیان سرکوب در ایران یک دقیقه سکوت کردند
نمایندگان مجلس ملی فرانسه و وزرای دولت این کشور روز سه‌شنبه در ابتدای جلسه پرسش و پاسخ از دولت به احترام قربانیان سرکوب در ایران یک دقیقه سکوت کردند.
 
یائل برون پیوه، رئیس مجلس ملی فرانسه در ابتدای این نشست با اشاره به جان باختن مهسا امینی گفت: «از آن موقع به بعد زنان، مردان و همه جوانان ایران با شجاعتی فوق‌العاده تحسین برانگیز نشان دادند که تشنه آزادی هستند.»
پس از این جمله یائل برون پیوه نمایندگان مجلس ملی فرانسه برای لحظاتی به طور ایستاده معترضان ایرانی را تشویق کردند.
 
رئیس مجلس ملی فرانسه در پایان سخنانش افزود که نمایندگان این مجلس مایل بودند که در ابتدای این نشست با یک دقیقه سکوت به قربانیان سرکوب در ایران ادای احترام کنند.
 
الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه و وزرای دولتش از جمله حاضران در این نشست بودند.
مایک پمپئو: حکومت ایران برای یافتن عامل اعتراض‌ها در آینه بنگرد
مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا روز سه‌شنبه در صفحه توئیتر خود نوشت که حکومت ایران برای یافتن عامل اعتراض‌های داخلی باید به جای مقصر جلوه دادن آمریکا و اسرائیل «در آینه بنگرد».
علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز دوشنبه در مراسمی نظامی از آمریکا و اسرائیل به عنوان مسئول «ناامنی و اغتشاش» یاد کرده بود.
حسین ماهینی به قید وثیقه «آزاد شده است»بنابر گزارش‌ها، حسین ماهینی، کاپیتان سابق تیم پرسپولیس، با قید وثیقه آزاد شده است.

آقای ماهینی به علت حمایت از علی کریمی و همچنین اعتراضات در ایران، چند روز پیش بازداشت شده بود.

بازداشت او بازتاب گسترده‌ای در میان جامعه فوتبالی ایران داشت به طوری که گفته می شود تیم فوتبال پرسپولیس، روز جمعه گذشته در اعتراض به بازداشت او قصد به میدان رفتن در برابر تیم تراکتورسازی تبریز را نداشته است.

در آن مسابقه بازیکنان پرسپولیس - به غیر از مهدی ترابی و وحید امیری - مچ بند مشکی به دست بستند و بعد از مسابقه هم یحیی گل محمدی یک بار دیگر با «بی اهمیت» خواندن فوتبال از ناراحتی خود و اعضای تیمش سخن گفت.
اعتراض خبرگزاری ایسنا به ۲۰:۳۰ تلویزیون حکومتی در ایران
حساب توییتری خبرگزاری ایسنا، که نام رسمی آن خبرگزاری دانشجویان ایران است، روز سه‌شنبه در توییتی از برنامه تندرو و با محتوای پروپاگاندا-محور بیست و سی در تلویزیون ایران انتقاد کرده و نوشته:‌ «چرا تلویزیون خط قرمز خود را شکست؟»

در این توییت خبرگزاری ایسنا آمده:‌«۲۰:۳۰ شب گذشته با عبور از خط قرمزهایش،تصاویر یک زن برهنه را با افکت‌های حداقلی نشان داد سیاست‌ رسانه‌ای که پستان‌ گرگ در یک گرافیک را سانسور کند و تصویر زن برهنه را عادی بداند، نیاز به بازنگری دارد».

آن طور که رسانه های ایران نوشتند، در برنامه ۲۰:۳۰ شب گذشته تصاویری از اعتراضات ایرانیان خارج از کشور و نیمه برهنه شدن «نیلوفر فولادی» در یکی از این تجمع‌ها نشان داده شده است.

همزمان با این توییت ایسنا، گزارش‌های متعددی از پخش هماهنگ «اعترافات تلویزیونی» از شبکه های مختلف تلویزیون ایران مخابره شده است.
در زاهدان «اوضاع جنگی است»شعارنویسی در کرج در حمایت از سیستان و بلوچستان. معترضان در شهرهای مختلف بارها نام کردستان و بلوچستان را در شعارهای خود آورده‌اندشاهدان عینی از شهرهای سیستان و بلوچستان می‌گویند زاهدان و چند شهر دیگر این استان بعد از شلیک مستقیم به نمازگزاران و معترضان در روز جمعه و نزدیک مسجد مکی این شهر، وضعیت امنیتی و نظامی به خود گرفته است.

یک شاهد عینی می‌گوید علاوه بر حضور گسترده نظامیان در سطح شهر و جلوگیری از شکل گیری هر تجمعی در خیابان‌ها «ماموران با لباس بلوچی به مردم - حتی در صف نانوایی - تیراندازی می‌کنند ... مغازه‌ها را آتش می‌زنند... بعضی از ترس بازداشت سایر جوانان و مردان، جنازه کشته شده خود را به خانه برده‌اند تا شناسایی نشود».

یک شاهد عینی دیگر اوضاع در زاهدان را «جنگی» خوانده و می‌گوید «خرابکاری با لباس بلوچی» برای این ادعا که شهر با «تهدیدهای تروریستی» روبروست بهانه شده است.

«کسی نیست بپرسد، یعنی تهدیدهای امنیتی دقیقا بعد از شلیک به نمازگزاران در روز جمعه شروع شده؟»

پیش‌تر مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان هم گفته بود:‌ «اکثر تیرها به سرو قلب نمازگزاران شلیک شده ومشخص است که کار تک تیراندازها بوده است.»

به گفته امام جمعه اهل سنت «بیش از ۴۰ نفر نمازگزار» در جریان تیراندازی ماموران امنیتی کشته شده‌اند اما شاهدان عینی از این شهر می‌گویند آمار «بسیار فراتر» از این است و همزمان حال بسیاری از ۱۰۰ مجروح این واقعه حالشان وخیم است.
+126
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  این نیلوفر فولادی بی‌شعور یا از پرستوهای رژیم هست یا یک احمق به تمام معنی و یا فرصت طلبی که احیانا به دنبال گرفتن قبولی پناهندگی بوده که با لخت شدنش گند زد به تلاش زنان ایران برای رها شدن از این روسری نکبت اجباری آخه کسی یا برنامه ریزی نبود به این احمق اجازه چنین کاری رو تو این موقعیت نده که بهانه بدست این حکومت کثیف آخوندی بده
  3
  33
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  solswe - مالمو، سوئد
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  شاید هم یه ضد حمله حساب شده از طرف خودشون .
  0
  5
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.