نخست‌وزیر کانادا حکومت جمهوری اسلامی ایران را «خونخوار» خواند

العربیه: جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا سه‌شنبه 12 مهر، یک روز پس از اعلام تحریم‌های جدید کشورش علیه 25 تن از مقامات و 9 نهاد جمهوری اسلامی که در واکنش به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان در ایران اعمال شده است، متعهد شد که این «رژیم تشنه به خون» را بیشتر مجازات خواهد کرد.

ترودو با صدور بیانیه‌ای به مناسبت هزارمین روز سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران ایران، که تاکنون به پرونده آن رسیدگی نشده ضمن تاکید بر این موضوع، گفت «باید به این الگوی غیرقابل قبول نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر و کشتار وحشیانه پایان داده شود.»

به گزارش «گلوبال نیوز»، ترودو در نشستی در استان «نوا اسکوشیا» به خبرنگاران گفت که دولت او ایران را نه تنها به‌دلیل جنایت قتل مهسا امینی که اعتراض جهانی را برانگیخته، بلکه برای خانواده‌های قربانیان پرواز PS752 که در ژانویه 2020 توسط سپاه پاسداران سرنگون شد، بازخواست خواهد کرد.

50 شهروند کانادا و 30 نفر از افرادی که اقامت دائم این کشور را داشتند در جنایت سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی که تهران را به مقصد کی‌یف در هشتم ژانویه ترک می‌کرد کشته شده‌اند.

ترودو با اشاره به نقش ایران در کشتار این مسافران بی‌گناه، گفت: «در 1000 روز گذشته، ما در محکومیت سرنگونی بی‌رحمانه و هولناک هواپیمای مسافربری غیرنظامی توسط ایران، با خانواده‌های جان‌باختگان همراه بوده‌ایم.»

او سرکوب مردم معترض ایران توسط رژیم این کشور در حال حاضر را در امتداد جنایت‌های رژیم جمهوری اسلامی و همسان با سرنگون کردن هواپیمای مسافربری 752 دانست و گفت که رژیم ایران «به نقض حقوق بشر و قتل نه تنها زنانی مانند مهسا امینی، بلکه دانشجویان، جوانان و زنان ایرانی که شجاعانه علیه این وحشی‌گری اعتراض می‌کنند، ادامه می‌دهد.»

نخست‌وزیر کانادا پیش از این سخنرانی در یک بیانیه به‌مناسبت هزارمین روز سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی نیز خواهان پاسخگویی رژیم ایران شد.

ترودو در بخشی از این بیانیه، اعلام کرد: «دیروز با هدف قرار دادن 34 فرد و نهاد، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کردیم. این شامل «پلیس اخلاق» و اعضای ارشد رژیم ایران، از جمله مقامات سپاه پاسداران می‌شود.

او این تحریم‌های اعمال شده را شامل شدید‌ترین اقدامات علیه ایران و نشانه این واقعیت دانست که کانادا «ایران را به عنوان یک کشور حامی تروریسم می‌شناسد.»

نخست‌‌وزیر کانادا در بیانیه خود با گرامیداشت یاد قربانیان پرواز PS752، نوشت: «امروز، ما قربانیان بی‌گناه PS752 را به یاد آورده و در کنار همه کسانی که در این‌جا، در خانه و در سراسر جهان از حقوق بشر دفاع می‌کنند، می‌ایستیم.»
+177
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  اگه حسن‌ نیت داری توله هاشون رو بیرون کن خاوری رو بیرون کن اختلاسگران دیگه رو بیرون کن مثل سگ دروغ میگن چون میلیون ها دلار توسط این انگل های رژیم نکبت آخوندی به کانادا سرازیر شده
  2
  79
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۰۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  آقای خاص - استرالیا، استرالیا

  عجب!!! این آخوندها هم ترسیدن!!! شجاع کی بودی تو!
  3
  57
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  solswe - مالمو، سوئد

  هرچی که هستن ولی ظاهرا پولهاشون برای شما برکت داشته و حسابی خوبه و نمی‌تونید تحت هیچ شرایطی از ورودش به کانادا صرف نظر کنید.
  0
  29
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  تو یکی فعلا خفه شو. کشور تو شده پناهگاه دزدان اختلاسگران و قاتلان جمحوری اسـ... و پول خوبی گیر تو اومده پس زیادی دمب تکون نده که تو هم شریک دزدها هستی
  0
  19
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ordak - بن، آلمان
  راست میگی، پس برو یخه خاوری و دزد های تروریست سپاه را بخدیر که با میلیاردها دزدی از این ملت تو کاندا لنگر انداختن و با پول دزدی از ملت میچرند و راحت اونجا زندگی میکنند. اگر تو امثال تو ثمتون تو ثم این جماعت دزد نبود ۴۴ ساله به این راحتی نمیگرفتند،نمیکشتند و نمی بردن
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  تردوی دلقلک!!!امروز نخست وزیر کانادا در پارلمان چهار بار از پاسخ به پرسشی درباره تروریست بودن سپاه طفره رفت« پیر پالیو، رهبر مخالفان دولت کانادا، در نشست پارلمان با جاستین ترودو، نخست‌ وزیر، چهار مرتبه از ترودو پرسید: «آیا سپاه پاسداران یک سازمان تروریستی است؟ آری یا نه؟» با این حال، ترودو هر چهار مرتبه با گفتن اظهاراتی درباره سوابق تروریستی ایران، از ارائه پاسخ مستقیم خودداری کرد»
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  این تردوی کثیف!!!!!
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.