سفر «محرمانه» وزیر دفاع اسرائیل به آذربایجان

وزیر دفاع اسرائیل در سفری به جمهوری آذربایجان که پس از پایان آن رسانه‌ای شد، با رییس جمهور و دیگر مقامات امنیتی و نظامی این کشور دیدار کرد. هدف از این سفر تقویت همکاری دفاعی دو کشور اعلام شده است.دویچه وله: بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل در سفری که رسانه‌ای نشده بود از آذربایجان دیدار کرد. دفتر وزارت دفاع اسرائیل محور این دیدار را "موضوعات امنیتی و سیاسی" عنوان کرده است.

به نوشته رسانه‌های اسرائیل، بنی گانتس در این سفر با الهام علی‌اف رییس جمهوری آذربایجان دیدار داشته و هدفش تقویت همکاری‌های دفاعی میان اسرائیل و آذربایجان بوده است.

وزیر دفاع اسرائیل همچنین با همتای آذربایجانی خود، ژنرال حسن‌اف ذاکر اصغراوغلو و نیز رییس سرویس مرزی دولتی آذربایجان، ژنرال الچین قلی‌اف ملاقات داشته و از ستاد خدمات مرزی آذربایجان دیدار کرده است.

بنی گانتس را در این سفر گروهی از مقامات و ژنرال‌های بلندپایه اسرائیل همراهی می‌کردند از جمله مدیرکل وزارت دفاع اسرائیل و مدیر سیاسی دفتر روابط سیاسی-نظامی وزارت خارجه این کشور.

وزیر دفاع اسرائیل در دیدارهایش با مقامات آذربایجان بر اهمیت روابط استراتژیک بین اسرائیل و جمهوری آذربایجان تاکید کرده و گفته کشورش به تلاش برای صلح و ثبات در منطقه و جهان ادامه می‌دهد.

مقامات دو کشور همچنین درباره تغییرات پیش‌آمده در خاورمیانه پس از توافق ابراهیم و نیز تقویت روابط اسرائیل با ترکیه و دیگر کشورهای منطقه و جهان گفت و گو کردند.

در جریان توافق موسوم به ابراهیم چند کشور عربی از جمله امارات و بحرین با وساطت امریکا با اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار کردند.
نگرانی جمهوری اسلامی
روابط اسرائیل با آذربایجان برای ایران از اهمیت خاصی برخوردار است. وزیر خارجه جمهوری اسلامی اخیرا آذربایجان را متهم کرد که تبدیل به پایگاهی برای پهپادهای اسرائیلی به منظور حمله به مواضع متحدان ایران در منطقه شده است.

همچنین گفته می‌شود که باکو به اسرائیل اجازه داده تا برای انجام عملیات جاسوسی علیه ایران از خاک این کشور استفاده کند.

آذربایجان همچنین اصلی‌ترین منبع تامین نفت برای اسرائیل است و در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از مهمترین واردکننده‌های سخت‌افزارهای نظامی اسرائیل شده است.

مرکز تحقیقات صلح سیپری در استکهلم در گزارش سال ۲۰۲۰ خود گفت باکو دومین خریدار بزرگ سیستم‌های نظامی اسرائیل پس از هند است.
درگیری آذربایجان و ارمنستان
آذربایجان در کشمکشی طولانی و گاه نظامی با همسایه خود ارمنستان به سر می‌برد. این دو کشور بر سر منطقه کوهستانی قره‌باغ اختلاف دارند که ساکنان آن ارمنی هستند اما جزو خاک آذربایجان است.

در جریان جنگی شش هفته‌ای در سال ۲۰۲۰ میان این دو کشور بیش از ۶۵۰۰ نفرکشته شدند. سلاح‌های اسرائیلی به خصوص پهپادهای ساخت این کشور، کفه این نبرد را به سود آذربایجان سنگین کرد و این کشور توانست بخش‌هایی از خاکش را که از سال‌های دهه ۱۹۹۰ در دست ارمنستان بود، دوباره به دست آورد.

ماه گذشته نیز در جریان یک درگیری دیگر میان ارمنستان و آذربایجان، ۲۸۶ نفر از هردو طرف کشته شدند. این نبرد با میانجی‌گری آمریکا به آتش‌بس انجامید.

دیدار وزیر دفاع اسرائیل از آذربایجان تنها چند روز پس از انتشار ویدیویی صورت گرفت که در آن سربازان آذری شش زندانی ارمنی را که در جریان آخرین درگیری در ماه سپتامبر اسیر شده بودند، اعدام می‌کنند.

سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان گفته هیچ شکی نسبت به صحت این ویدیو ندارد و اضافه کرده: «این رویه سربازان آذربایجان است و این روش از شواهد غیرقابل انکار حوادث مشابه قبلی برای ما و برای جامعه جهانی شناخته شده است.»

چند هفته پیش از انتشار این ویدیو نیز گزارش‌هایی درباره تجاوز و نقض عضو سربازان زن ارمنی توسط نیروهای ارتش آذربایجان در جریان جنگ ماه سپتامبر منتشر شده بود. مقامات آذربایجان گفته‌اند در حال تحقیق و بررسی هردو رویداد هستند.
+74
رأی دهید
-27

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.