۶۵ استاد دانشگاه صنعتی شریف: تا ابد نمی‌توان با زور بر اکثریت مردم حکومت کرد

۶۵ استاد دانشگاه صنعتی شریف: تا ابد نمی‌توان با زور بر اکثریت مردم حکومت کرد
شصت‌وپنج تن از استادان دانشگاه صنعتی شریف در پی سرکوب شدید و خونین نیروهای امنیتی در این دانشگاه، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند جوان امروز ایرانی حق دارد برافروخته باشد، از ستمی که چندین سال بر آن‌ها رفته است، از فشار زور و جبر عقیدتی به‌ظاهر اخلاقی ولی در حقیقت منکراتی، از فشار گشت منکرات، گشت ارشاد و اخیرا پلیس امنیت اخلاقی.

این بیانیه که روز دوشنبه ۱۱ مهرماه منتشر شده، خطاب به نیروهای «بسیجی و علاقمندان به نظام و حکومت» گفته است تا بی‌نهایت نمی‌توان با زور و با جبر بر اکثریت مردم حکومت کرد و هر خواسته به حقی را با سرکوب نظامی، امنیتی، خیابانی، نیروهای لباس شخصی، ضرب و جرح و ارعاب و تهدید پاسخ داد.

استادان دانشگاه در ادامه تصریح کرده‌اند نمی‌توان سلائق، خواسته‌ها، اندیشه‌ها، مصوبات، قوانین و حتی اجتهاد یک اقلیت را بر جمع بزرگی تحمیل کرد.

این بیانیه می‌گوید به وضوح اکثریت مردم دولت ناکارآمد کنونی را که از ضعیف‌ترین دولتمردان تاریخ جمهوری اسلامی تشکیل شده است، نمی‌پسندند: دولتی که با تحریم گسترده انتخابات توسط مردم به روی کار آمده و مجلسی که به دلیل نظارت مستمر استصوابی از افراد کارآمد و کاردان خالی شده است، نمی‌توانند بحران‌های فزاینده کشور را حل کنند.

حضور نیروهای امنیتی مسلح در مراسم خاکسپاری نیکا شاکرمی، نوجوان ۱۷ ساله که در اعتراضات کشته شد
«خودداری» خانواده مهسا امینی از شرکت در جلسه کمیسیون مجلس
سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس می‌گوید تا به امروز دو بار از خانواده مهسا امینی برای حضور در جلسات کمیسیون دعوت شده است، اما خانواده امینی نپذیرفته‌اند.
 
علی حدادی روز دوشنبه افزود: خانواده امینی در واکنش به دعوت این کمیسیون اعلام کردند که وکیل گرفته‌اند.
 
او مدعی شد که اگر خانواده امینی در جلسه حضور یابند با «موارد و مسائلی» که مطرح می‌شود به روند رسیدگی به پرونده کمک خواهد شد: کمیسیون در دو جلسه‌ای که داشته بررسی‌ها را انجام داد و اکنون مجلس منتظر اعلام نظر رسمی پزشکی قانونی است.
 
این نماینده مجلس توضیح نداد چرا طرح «موارد و مسائل» با صالح نیکبخت، وکیل قانونی خانواده مهسا امینی، انجام نمی‌شود.
 
انتظار مجلس برای اعلام نظر پزشکی قانونی در حالی است که آقای نیکبخت روز ۹ مهر از جلسه ویژه با یک کمیسیون پزشکی در پزشکی قانونی تهران خبر داد و گفت: مسئولان پزشکی قانونی گفته‌اند ممکن است علت مرگ مهسا امینی مشخص نشود.
 
صالح نیکبخت همچنین تاکید کرد که نتیجه اعلام شده از سوی پزشکی قانونی را تا زمانی که هیات پزشکان معتمد خانواده امینی، پرونده پزشکی مهسا امینی را بررسی نکنند، نمی‌پذیرند.
ماموران امنیتی به دفتر اسنپ ریختند
فراخوان کارکنان اسنپ به اعتصاب با یورش به دفترمرکزی این شرکت و پیگرد رانندگان همصدا با مردم توأم شد.
 
فراخوان اعتصاب از سوی شماری از کارکنان اسنپ، با یورش ماموران به دفتر مرکزی این شرکت همراه شد. کاربران شبکه‌های اجتماعی خبر داده‌اند که نهادهای امنیتی با فهرست کد ملی و اطلاعات پرسنلی فعالان اسنپ به آنجا رفتند و کارکنان را در ساختمان نگه داشتند.
 
این یورش هم‌زمان با جلسه مدیرعامل شرکت با کارکنان آن صورت گرفته است.
 
به دلیل انسداد اینترنت و فیلترینگ پیام‌رسان‌ها، جزییات و اطلاعات تأیید‌شده‌ای از خبر در دست نیست. کاربری نوشته است: «همین الان از همکار قدیمم در اسنپ شنیدم که یکی از بچه‌ها رو بخاطر پست اعتصاب بردن به چند نفر هم گفتن باید بیاین خودتون رو معرفی کنین تعدادی که بردن رو خبر نداشت ولی یک نفر رو مطمئن بود...»
 
در توییتی دیگر نوشته شده است: «فضای اسنپ امنیتی شده. جلوی دفتر ون آوردن ریختن داخل. انگار دسترسی مدیرا رو گرفتن. از چتایی که توی سازمان رد و بدل شده بوده آدما رو شناسایی کردن و ورداشتن بردن.»
 
 کاربر دیگری گفته است که ماموران در حال چک کردن چت‌ها هستند و توصیه کرده که رانندگان اعتصابی، گوشی‌های خود را خالی کنند و از پیام‌رسان‌ها خارج شوند.
بریتانیا کاردار ایران را در اعتراض به سرکوب معترضان احضار کرد
بریتانیا روز دوشنبه کاردار ایران را به عنوان عالی‌رتبه‌ترین دیپلمات ایرانی حاضر در لندن به وزارت خارجه احضار کرد.
 
مدیرکل امور خاورمیانه وزارت خارجه بریتانیا در دیدار با کاردار ایران بر لزوم انجام تحقیق «کامل و شفاف» درباره جان باختن مهسا امینی تاکید کرد.
 
لندن همچنین از تهران خواست تا به حق اعتراض مسالمت‌آمیز احترام بگذارد. بریتانیا همچنین از گزارش‌ها مبنی بر شلیک تیر مستقیم به سوی دانشجویان معترض در دانشگاه شریف تهران ابراز نگرانی کرد.
 
از سوی دیگر جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا خشونت نیروهای امنیتی ایران در برابر معترضان را «حقیقتا بهت‌آور» خواند. وی گفت که مقامات ایران «به جای مقصر دانستن بازیگران خارجی» باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند و به «نگرانی‌های مردم» خود توجه کنند.
 
وزیر خارجه بریتانیا همچنین تاکید کرد که لندن با شرکای خود همکاری خواهد کرد تا مقامات ایران را برای «نقض آشکار حقوق بشر» مجبور به پاسخگویی کند.
کاخ‌سفید: از سرکوب معترضان در ایران مضطرب و وحشت‌زده شدیم
سخنگوی کاخ‌سفید می‌گوید واشنگتن از سکوب دانشجویان معترض در ایران «مضطرب و وحشت‌زده» شده است.
 
کرین ژان‌پیر همچنین از «خشونت» و «بازداشت گسترده» از طرف نیروهای امنیتی ایران انتقاد کرد. سخنان سخنگوی کاخ‌سفید تنها یک روز پس از حمله نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی به دانشگاه شریف در تهران بیان می‌شود.
 
علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز دوشنبه از آمریکا و اسرائیل به عنوان طراحان اعتراض‌ها به جان باختن مهسا امینی یاد کرده بود.
 
دولت‌های ایران و آمریکا طی ماه‌های گذشته در حال مذاکره غیرمستقیم برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بودند.
+83
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.