اخبار کوتاه از ناآرامی ها و اعتراضات ایران

درگیری‌های سیستان وبلوچستان؛ مدارس زاهدان و چند شهرستان این استان به دلایل امنیتی فردا تعطیل شد
حسینعلی میرعبدی، مدیرکل آموزش و پرورش استان سیستان وبلوچستان گفته است که مدارس زاهدان، نصرت آباد، کورین و میرجاوه به «دلایل امنیتی» فردا یکشنبه تعطیل است.
 
امروز هم مدارس شهرستان‌های زاهدان، میرجاوه، نصرت آباد، کورین و زابل تعطیل بود و گفته شده که دانشگاه‌های این استان هم تا ۱۵ مهرماه به صورت مجازی برگزار می‌شود.
 
روز گذشته درگیری‌هایی در زاهدان پس از اتمام نمازجمعه اهل سنت در این شهر اتفاق افتاد. به گفته «کمپین فعالان بلوچ»، تظاهرات روز جمعه در پی فراخوانی برای اعتراض به «قتل حکومتی مهسا امینی» و همچنین «تجاوز به دختر ۱۵ ساله بلوچ توسط سرهنگ ابراهیم کوچکزایی فرمانده انتطامی چابهار» برپا شد.
 
در حالی که هنوز بر اساس آمار رسمی، تعداد کشته‌شدگان درگیری‌های روز جمعه زاهدان ۱۹ نفر است، «کمپین فعالین بلوچ» اسامی ۴۲ نفر را منتشر کرده و می‌گوید که همگی این شهروندان در روز جمعه کشته شده‌اند.
 
در یک ماه گذشته انتشار خبر «تجاوز فرمانده نیروی انتظامی چابهار» به یک دختر ۱۵ ساله، موجی از خشم و اعتراض عمومی را در این استان در پی داشته است.
یحیی گل محمدی،‌سرمربی پرسپولیس: در شرایطی که حال دل مردم خوب نیست، فوتبال معنایی نداردیحیی گل محمدی، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس که قرار است تیمش فردا در مقابل تیم تراکتور بازی کند گفته در شرایطی که «مردم حال دل خوبی ندارند، فوتبال دیگر معنایی ندارد.»

او گفته که نمی‌توان در این شرایط در مورد بازی و مسابقه صحبت کرد.

آقای گل محمدی در نشست خبری قبل از این دیدار گفت: «در مورد این بازی حرف خاصی ندارم، چرا که در این روزها حال دل خوبی نداریم.»

سرمربی پرسپولیس همچنین گفت: «در شرایطی که مردم به خاطر اتفاقات اخیر ناراحت هستند، حرف زدن در مورد فوتبال و مسابقه نمی‌تواند چیزی را تغییر بدهد. بازی بدون تماشاگر است و در روزهایی هستیم که اکثر مردم به خاطر اتفاقات اخیر ناراحت هستند.»
مخملباف: طوفان آزادى که مى‌وزد، روسرى ایرانى و برقع افغانى را یکجا با خود خواهد بردمخملبافمحسن مخملباف، فیلمساز و کارگردان ایرانی در پیامی خطاب به هنرمندان ایرانی و هنرمندان مهاجر افغان مقیم ایران خواهان حمایت گسترده آنها از معترضان در ایران شده است.

آقای مخملباف در این پیام نوشته است: «برخى از شما به دلیل شرافت همواره در کنار مردم ایران بوده اید و از این بابت تاوان داده اید و عقب ننشسته اید. با شما جز سپاس و درود سخنى نیست. برخى از شما به دلیل خصلت کاسبى در هر دوره در کنار دیکتاتورها ایستاده اید و هنر فروشى کرده اید. حساب شما بماند با قضاوت مردم. اما برخى از شما از ناامیدى و ترس سکوت کرده اید. یا هر تحول مثبتى را موکول کرده اید به تغییر فرهنگ و اگاهى مردم. عزیزان در عصر اینترنت، آگاهى گمشده ما نیست. شجاعت و امید و اتحاد گمشده ماست.»

آقای مخملباف در بخش این دوم این پیام خطاب هنرمندان مهاجر افغان در ایران نوشته است: «مردم ایران و افغانستان، هر دو سرما خورده یک زمستان اند. زمستان استبداد دینى. زنان ایران و افغانستان بیش از همه زیر بار فشار استبداد ملاها و طالبان در این چهار دهه گذشته له شده اند. حمایت شما نه تنها حمایت از زنان ایران که حمایت از زنان افغانستان است. طوفان آزادى که مى‌وزد، روسرى ایرانى و برقع افغانى را یکجا با خود خواهد برد.»
خبرگزاری برنا: شروین حاجی‌پور بازداشت نشده؛ مدیر برنامه‌های او: نمی‌دانیم کدام نهاد او را بردهشروین حاجی پورخبرگزاری برنا می‌گوید شروین حاجی‌پوربازداشت نشده است اما مهزیار ذکایی، مدیر برنامه‌های آقای حاجی پور، با انتشار ویدئویی خبر آزادی او را تکذیب کرده است.

آقای ذکایی گفته: «ما حتی نمی‌دانیم شروین کجا است. حتی نمی‌دانیم کدام نهاد او را برده. شروین آزاد نشده».

در خبر برنا آمده که شروین حاجی‌پور بازداشت نشده و تنها «به او بابت تشویق به اغتشاش تذکر داده شده است.»

این خبرگزاری، که وابسته به دولت ایران است، نوشته: «در دو روز اخیر اخبار گسترده‌ای مبنی بر بازداشت حاجی پور منتشر شده که بررسی‌های خبرنگار برنا از کذب بودن این خبرها و آزاد بودن وی حکایت دارد.»

قطعه برای ظرف مدت کوتاهی نزدیک به چهل میلیون بار در اینستاگرام دیده شد ولی پاک شد.

فرمانده کل سپاه: انتقام جمعه سیاه زاهدان را دستور کار خود می‌دانیم
 سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران با راهبردی خواندن منطقه جنوب شرق ایران گفت که سپاه انتقام خون سید حمیدرضا هاشمی، معاون اطلاعات سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان، سه «هم‌رزم» وی و نیز مردمانی که به گفته وی قربانی جنایت جمعه سیاه زاهدان شدند را دستور کار خود می‌داند.

آقای سلامی اطمینان داد که «مقابله بی‌وقفه با توطئه‌های استکبار جهانی و تروریست‌های مزدور و اجیر شده توسط سرویس‌های امنیتی بیگانه تا سر حد شهادت ادامه خواهد داشت.»

در پیام آقای سلامی که رسانه‌های ایران آن را منتشر کردند اشاره‌ای به حق آزادی بیان، خواسته‌ها و مطالبات آن دسته از شهروندانی که معترض و منتقد حکومت جمهوری اسلامی هستند و این روزها در شهرهای مختلف ایران تظاهرات می‌کنند، نشده است.
تعداد کشته‌های نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در حوادث زاهدان افزایش یافت
خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران می‌گوید یک بسیجی دیگر نیز در اثر جراحات وارد شده پس از تیراندازی روز گذشته جان خود را از دست داده است.

فارس گزارش داده که این فرد که نامش سعید برهان‌زهی معرفی شده، اهل سنت بوده و در طرح «امنیت سپاه» حضور داشته است.

با اضافه شدن آقای برهان‌زهی به جمع کشته‌شدگان روز گذشته حادثه زاهدان، حالا تعداد نیروهای امنیتی سپاه و بسیج به چهار نفر افزایش پیدا کرد.

روز گذشته خبرگزاری دولت از کشته شدن ۱۹ نفر در تیراندازی‌های زاهدان خبر داده بود. این در حالی است سازمان حقوق بشری کمپین فعالین بلوچ می‌گوید تا روز شنبه اسامی دست کم ۴۲ کشته در تیراندازی روز جمعه زاهدان را ثبت کرده است.
هشدارهای فارسی توییتر به کاربران ایرانی
بخش ایمنی توییتر در یک رشته توییت که به زبان فارسی آن‌را منتشر کرده برای کاربران ایرانی توضیح داده که چگونه در مناطق پرخطر در زمان ناآرامی‌ها از حساب کاربری و اطلاعات خود حفاظت کنند.
به عنوان مثال توییتر به کاربران فارسی زبان توصیه کرده که احراز هویت دوگانه با یک کلید امنیتی را فعال کنند چرا که این امکان باعث می‌شود که شخص سومی نتواند به حساب توییتر آن کاربر دسترسی داشته باشد.

همچنین توییتر توضیح می‌دهد در شرایط اضطراری افراد می‌توانند حساب کاربری خود را حذف کنند و تا ۳۰ روز بعد می‌توانند مجددا حساب خود را بازیابی کنند.
گسترش اعتراضات دانشجویی از بوشهر تا تبریز
تصاویر تازه منتشر شده از تجمع‌های دانشجویی در شهرهای مختلف ایران نشان می‌دهد که دانشجویان دانشگاه‌های بیشتری در حال پیوستن به اعتراضات سراسری هستند و تجمعات مختلفی در دانشگاه‌هایی چون علوم پزشکی ایران، خواجه نصیر، الزهرا و تربیت مدرس تهران، باهنر کرمان، دانشگاه تبریز، رازی کرمانشاه و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شده است.

در این اعتراضات دانشجویان شعارهای مختلفی سر دادند که از آن جمله می‌توان به  «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «مرگ بر دیکتاتور» «زن زندگی آزادی» و همچنین «دانشجوی زندانی، آزاد باید گردد» اشاره کرد.
+76
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  این انقلاب تاریخی به رهبری بانوان تا به امروز در تاریخ بشریت همتا نداشته و با حرکت سریع به سمت پیروزی فصل جدیدی در کتاب تاریخ تمدن را باز کرده است.
  3
  56
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  اون پرستو حکومت که ۱ ماه پیش از اتوبوس انداختنش بیرون. و دختر بی‌حجاب رو فروخت و جایزه گرفت. این روزا مثل سگ ترسیده ، دوستان آدرسش رو که میدونید. از خجالتش در بیاین لطفا
  1
  6
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.