شروع هفته سوم اعتراضات؛ تجمع در شهرهای ایران و جهان، تعطیلی مدارس و اعتصاب

همزمان با گسترش اعتراض‌های دانشجویی در شمار زیادی از دانشگاه‌های تهران، هم‌چنین دانشگاه‌های مشهد، اصفهان، کرمان، شیراز، دانشجویان دانشگاه زنجان نیز تجمع کردند.
دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و آزاد در تهران و تعدادی دیگر از شهرهای ایران از جمله شیراز، اصفهان، زنجان، کرمان، مشهد و کرج، بار دیگر تجمع اعتراضی برگزار و شعارهایی از جمله «زن، زندگی، آزادی»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» و «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» سر دادند. تصاویر ارسال شده از شیراز به ایران‌اینترنشنال، تجمع دانشجویان این شهر در روز شنبه ۹ مهر ماه را نشان می‌دهد. در این تجمع، دانشجویان ترانه «برای ...» شروین حاجی‌پور را هم‌خوانی کردند.
توکیو، حمایت ژاپنی‌ها از معترضان:
آدلاید، استرالیا- تجمع بزرگ «آزادی برای ایران» هم‌زمان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان/ شنبه اول اکتبر(نهم مهر)
  همخوانی «برای» شروین حاجی‌پور در تجمع ایرانیان در ملبورن
بازداشت مروارید ایاز، جامعه‌شناس در رشتهمسر مروارید ایاز، جامعه‌شناس ایرانی، از بازداشت او در رشت خبر داده است. آرش نعیمیان گفته که خانم ایاز «چهارشنبه ۳۰ شهریور، پس از فراخوانده‌شدن به کلانتری «فرزانه» رشت بازداشت شد و از چند روز پیش، از زندان لاکان به تهران منتقل شده است. مکانش نامعلوم است و تحت فشار قرار دارد. نگرانش هستم.» همزمان با اعتراضات سراسری در ایران علاوه بر بازداشت معترضان در خیابان، ده‌ها نفر از فعالان مدنی، سیاسی و خبرنگاران با احضار یا یورش شبانه ماموران به خانه‌هایشان بازداشت شده‌اند.
 
تجمع دانشجویان دانشگاه آزاد تهران شمال
سپاه پاسداران مرگ دومین افسر ارشد خود در نتیجه درگیری‌های زاهدان را تایید کرد
 
سپاه پاسداران امروز اعلام کرد که یکی دیگر از افسران ارشد خود را در نتیجه درگیری‌های دیروز زاهدان از دست داده است. در بیانیه سپاه آمده است که سرهنگ حمیدرضا هاشمی، معاون اطلاعات سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان «در جریان درگیری‌های دیروز با تروریست‌ها» زخمی شده بود و امروز درگذشته است. در اثر تیراندازی روز جمعه در نزدیکی یک پاسگاه پلیس در شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان تعداد کشته شدگان به ۲۰ نفر رسید. پیشتر صدا و سیما گفته بود که سرهنگ علی موسوی، فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان سپاه نیز در میان کشته شدگان است. حسین خیابانی، استاندار سیستان و بلوچستان اعلام کرد که در این درگیری ها ۲۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.
 
تجمع در دانشگاه بهشتی
 
روز شنبه و در آغاز سومین هفته اعتراضات سراسری ایران تجمع‌های متعددی در دانشگاه‌های سراسر ایران گزارش شده است.  دانشگاه شهید بهشتی یکی از آنها است. تجمع کنندگان شعار می‌دهند «دانشجو می میرد ذلت نمی پذیرد».
حمایت جهانی از اعتراضات ایرانPhoto credit: EPA
همزمان با تجمع‌ها ایرانیان خارج از کشور، شهروندان دیگر کشورها نیز در روزهای اخیر ده‌ها تجمع در حمایت از اعتراضات ایران برگزار کرده‌اند. روز جمعه در تونس تجمعی در مقابل دفتر فرهنگی ایران برگزار شد. زنان تونسی اعتراضات ایران را «انقلاب زنان» خواندند.
 
تجمع دانشجویان در دانشگاه فردوسی مشهد
 
فعالان دانشجویی در ایران از تجمع در چندین دانشگاه خبر داده‌اند.  در تصاویری که از دانشگاه فردوسی مشهد منتشر شده دانشجویان شعار «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» می‌دهند.
 
گزارش از اعتصاب در شهرهای کردنشین ایران
 
فعالان کرد ایرانی می‌گویند برخی از شهرهای کردنشین مانند اشنویه، مریوان، سقز و سنندج صحنه اعتصاب عمومی هستند. پیش از این احزاب کرد ایرانی دعوت به اعتصاب در روز شنبه کردند. جمعه شب برخی از شهرهای کردنشین، از جمله سقز، زادگاه مهسا (ژینا) امینی، باز هم صحنه اعتراضات بود.
تجمع ایرانیان خارج از کشور در نیوزیلند، استرالیا، کره جنوبی و ژاپن
ایرانیان خارج از کشور تجمع‌های وسیعی را در بیش از ۱۵۰ شهر تدارک دیده‌اند. این تجمع‌ها از نیوزیلند آغاز شده است. ملبورن و پرت در استرالیا، توکیو در ژاپن و سئول در کره جنوبی هم از شهرهایی هستند که تجمعشان برگزار شده است. این تجمع‌ها به دعوت حامد اسماعیلیون، از خانواده‌های جان باختگان هواپیمای اوکراینی برگزار می‌شوند. تصاویر منتشرشده از این تجمع‌ها جمعیت بزرگی را نشان می‌دهد. برگزاری همزمان چنین تجمع‌هایی با حضور این تعداد از ایرانیان و در چنین گستره جغرافیایی بی سابقه است. تجمع‌های مشابهی نیز به دعوت فعالان جنبش زنان برای روز یکشنبه در چندین شهر جهان برنامه‌ریزی شده است.
 
تجمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و تحریم کلاس‌ها
یکی از رسانه‌های دانشجویان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت از تجمع این دانشجویان خبر داده است. دانشجویان این دانشگاه، در شرق تهران، کلاس‌های درس را تحریم کرده و در دانشگاه تجمع کرده‌اند. در تصاویر منتشرشده ده‌ها نفر دیده می‌شوند که به نشانه اعتراض بر زمین نشسته‌اند. شعار «زن زندگی آزادی» در دست آنها دیده می‌شود. بعضی از دانشگاه‌های ایران در این هفته رسما اعلام کرده‌اند که کلاس‌ها به طور آنلاین و غیرحضوری برگزار می‌شود. اما بسیاری از فعالان دانشجویی و برخی از استادان گفته‌اند کلاس‌ها را تعطیل می‌کنند.
 
دیوارنوشته‌های اعتراضی در شهرهای ایران؛ شعار علیه آیت الله خامنه‌ای، یادبود مهسا امینی
نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در کیهان خواستار محاکمه ورزشکاران و هنرپیشه های حامی اعتراضات شدحسین شریعتمداری نماینده آیت الله علی خامنه ای در روزنامه کیهان خواستار محاکمه ورزشکاران و هنرپیشه های حامی اعتراضات شده است. آقای شریعتمداری گفته «حمایت از آشوب و آشوبگران از سوی برخی سیاست‌بازها و احزاب سیاسی و شماری از هنرپیشه‌ها و ورزشکاران که از سفره گشاده و سخاوتمندانه این مرز و بوم چریده و به آلاف و علوف رسیده‌اند نیز جنایت آشکاری است که نباید بی‌پاسخ بماند.» نماینده آقای خامنه ای در روزنامه کیهان گفته است «برخی از شخصیت‌های سیاسی حمایت‌کننده از آشوبگران سابقه سیاهی در همسویی با بیگانگان و مخصوصاً آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی را در کارنامه خود دارند که دعوت از آمریکا برای تحریم ایران، اعتراض به مبارزه رزمندگان با داعش، پرونده مفتوح فساد اقتصادی، فقط اندکی از آن بسیارهاست.» مقام های جمهوری اسلامی با وجود قانونی بودن اعتراض بر اساس قانون اساسی، این حق را در عمل برای شهروندان ایرانی به رسمیت نمی شناسند و تجمعات اعتراضی را ساخته کشورهای خارجی عنوان می کنند. از زمان آغاز دور جدید اعتراضات در ایران، شهروندانی از میان بازیکنان فوتبال، خواننده، ترانه‌سرا و چندین روزنامه نگارانی در کنار شهروندان معترض به سیاست های جمهوری اسلامی ایران زندانی شده‌اند.
 
لوچانو اسپالتی، مربی «ناپولی» از مطرح‌ترین تیم‌های فوتبال ایتالیا با دو شاخه گل رز به یاد #مهسا_امینی و حدیث نجفی در نشست خبری بازی این هفته تیمش حاضر شد.
ولینگتون، نیوزلند- تجمع بزرگ «آزادی برای ایران» هم‌زمان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان/ شنبه اول اکتبر(نهم مهر)
همزمان با گسترش اعتراض‌های دانشجویان دانشگاه‌های علم و صنعت، دندانپزشکی دانشگاه آزاد تهران، دانشگاه آزاد پونک، دانشگاه آزاد قلهک و دانشگاه مشهد تجمع کردند و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سردادند.
+208
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  آنچه که من می بینم زن ایرانی سر سازش با آخوند دیگه به هیچ وجه نداره!دستکم نیمی از زنان ایرانی. و خون مهسا و راه زن زندگی ازادی داره میشه نقطه عطفی در تاریخ جهان.بمانند انقلاب فرانسه و حتا بالاتر از ان.امروز دیدم اسلاوی ژیزگ فکر کنم فیلسوف باشه گفته جنبش کنونی ایران داره به همه دنیای پیشرفته و توسعه یافته درس میده که مرد هم بدون زن آزادی نداره.!مبارزه ایرانیان با دین داره جهان غرب رو هم بیدار میکنه در برابر خشونت مذهبی و فمنیسم ضد مرد!. بنظر این جنبش ایران در دهه های بعد کار اسلام رو در غرب هم بشدت سخت خواهد کرد
  27
  26
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  آنچه که من می بینم زن ایرانی سر سازش با آخوند دیگه به هیچ وجه نداره!دستکم نیمی از زنان ایرانی. و خون مهسا و راه زن زندگی ازادی داره میشه نقطه عطفی در تاریخ جهان.بمانند انقلاب فرانسه و حتا بالاتر از ان.امروز دیدم اسلاوی ژیزگ فکر کنم فیلسوف باشه گفته جنبش کنونی ایران داره به همه دنیای پیشرفته و توسعه یافته درس میده که مرد هم بدون زن آزادی نداره.!مبارزه ایرانیان با دین داره جهان غرب رو هم بیدار میکنه در برابر خشونت مذهبی و فمنیسم ضد مرد!. بنظر این جنبش ایران در دهه های بعد کار اسلام رو در غرب هم بشدت سخت خواهد کرد
  22
  18
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  behran - کردستان، ایران
  پرده نمایش روز شمار تاریخ جهان، سقوط یکی دیگر از حکومتهایی که بر مبنای جهل و جنون بنیان شده است را نمایش میدهد؛ چه خونهای بسیاری که از روز اول تا به اکنون ریخته شده، از هر قطره خونی که در مسیر بر کندن این بنای فاسد ریخته شده، چه دشت زیبای لاله گونی بر پا شود و از هر قطره خونی که در مسیر بر جایی این بنای فاسد ریخته شده، چه فاضلاب بدبوی متعفنی جاریست! این پایان تاریخی بر شهیدان و مبارزان راه آزادی مبارک باد؛ کوتوله سایبریهای سایت اگر باخبر شوید که چه نیروهایی از حکومت ریزش کرده اند، چهار دست و پایتان به رعشه می اُفتد، فقط حیف عمری که با تعفن تلف کردید؛ صحبت وقایع آتشین امروزین نیست، صحبت واقعیت جهان هستی است که تفکر مادی منفعت طلب از درک کارکرد آن عاجز است!
  29
  28
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Vafadar - برلین، آلمان
  دروهم وخیال بسرنبرید.این شعار«زن زندگی آزادی»هم ساخته دست مردان است،نه زنان.هیچ جای دنیا از ایران آزادتر نیستید.به حرف عده ای«بازنده سیاسی و بازنده زندگی»توجه نکنید.کسی آزادی تقدیم نمی کند.بلکه به نام آزادی بندتازه ای برگردنتان می اندازند.منتها قبل از انداختن بندتازه بندقدیمی رابازنمیکنند!
  21
  8
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  Vafadar - برلین، آلمان
  اگر کسی نوشته های گوهربار تو رو ببینه واقعاً پی میبره که این سیدعلی گدا چه معجزه ای کرده بعد از معجزه خمینی که ملاحسنی رو تقدیم جامعه کرد حالا سیدعلی گدا تو رو تقدیم میکنه تا به همه بفهمونه که چه فیلسوف هایی زیر دستش تربیت شده اند 😁
  9
  12
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  Vafadar - برلین، آلمان
  شما و همسرت مرتب بند و افسار به سر و گردن هم بندازید تا بپوسید. ما هم یاد دورانِ آزادی بانوان در زمان شاه را دوباره زنده میکنیم. اگر سرکار با همه ادعای دانش و پُزِ فهمیدگی از آن دوران بیخبر هستی با یک سرچ ساده دو سه تا کلیپ از دوران پهلوی را تماشا کن بلکه روشن شدی!
  23
  14
  شنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.